Arhīva kalendārs

« September 2015 »
MonTueWedThuFriSatSun
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930 

Šoruden, 19. septembrī, Alojā svētkos „Gaismu sauca” svinēsim alojiešu izcilākā novadnieka, dzejnieka Ausekļa 165.dzimšanas dienu.

Svētku atklāšanas koncertā plkst. 12:00 Alojas ev.-lut. baznīcā ( Baznīcas ielā 2) piedalīsies Latvijas Mūzikas akadēmijas jauktais koris “Sōla” (diriģents Kaspars Ādamsons) un Ādažu mākslas un mūzikas skolas kamerorķestris (vadītāja Vita Zemture).Koncertā skanēs latviešu kora mūzikas klasika- dziesmas ar Ausekļa vārdiem.

Plkst.13:30 atceres brīdī pie piemiņas akmens dzejniekam Auseklim Jūras ielā satiksies dzejnieka pēcteči – Krogzemju un Dreimaņu dzimtas. Pēc tam Dzejas autobuss svētku viesus vedīs uz dzejnieka dzimtajām mājām Ungurpils “Sīpolos”. Pa ceļam  Alojas muzeja vadītāja Līga Moderniece stāstīs par Ausekli un dzejnieki lasīs dzeju.

No plkst. 14:00 līdz 16:00 Alojas kultūras nama lielajā zālē demonstrēs videomateriālus par dzejnieku un viņa piemiņas saglabāšanu.

Svētku kulminācija būs dziesmu jaunrades konkursa „Kas mēs bijām, būsim, esam”  fināla koncerts “Lai top!” plkst.17:00 Alojas Ausekļa vidusskolas sporta halles zālē ( Ausekļa ielā1). Koncertā 16 mūzikas skolu kori no  Salaspils, Rīgas, Ādažiem, Aizkraukles, Vecumniekiem, Strenčiem, Smiltenes, Alojas, Saulkrastiem, Cēsīm, Madonas, Valmieras un Jelgavas izpildīs konkursā godalgotās dziesmas un kopā ar Latvijas kultūras akadēmijas jaukto kori „SŌLA” un Ādažu mākslas un mūzikas skolas kamerorķestri Jāzepa Vītola dziesmas ar Ausekļa vārdiem „Beverīnas dziedonis” un “Gaismas pils” kā arī konkursam veltītos darbus – Selgas Mences dziesmu ar Kārļa Skalbes vārdiem „Saulīte” un Uģa Prauliņa dziesmu ar Ausekļa vārdiem „Latvj’u tautas rīts”. Ausekļa dzejoli “Dievozolu trijotne” runās Jānis Streičs, koncertu vadīs mūzikas žurnālists Orests Silabriedis. Apvienotos korus diriģēs virsdiriģenti Aira Birziņa, Liene Batņa un Kaspars Ādamsons. 

Saskaņā ar Alojas novada domes  apstiprināto dziesmu jaunrades konkursa Nolikumu, žūrija – komponisti Selga Mence,  Ēriks Ešenvalds un diriģente Māra Skride, no 2011.- 2014. gados konkursā godalgoto 28 dziesmu autoriem noteica konkursa fināla uzvarētājus: jaunākajā grupā ( mūzikas skolu audzēkņi) - Filipu Babri un  Paulu Annu Raiskumu, vecākajā grupā (mūzikas vidusskolu audzēkņi un LMA studenti) - Ievu Kristapsoni un  Veru Lavrentjevu Viņi saņems Alojas novada domes prēmijas.

Izdevniecības Musica Baltica direktore Solvita Sējāne prezentēs konkursā godalgoto dziesmu nošu burtnīcas “Jaunie jaunajiem” 2. daļu.

Pēc koncerta no vidusskolas pa Ausekļa ielu svētku dalībnieki dosies sveču Gaismas ceļā uz dzejnieka Ausekļa kapa vietu Alojas kapsētā, kur klausīsies dzejniekam veltītus dzejoļus un pūtēju orķestra “Pociems” muzicēšanu.

            Koncerta repertuārs

  1. „Cīrulīt' s,modrainīt' s” Andris Kontauts (1974.), Vilis Plūdonis
  2. „Maziņos putniņus vējmāte šūpo” latviešu tautas dziesma Oļesjas Kozlovskas (1994.) apdarē

3.   ”Intervija ar skumjo govi” Luīza Īva Straume (2000.),Māris Čaklais
4.    „Lai mēnesim viegli” Viktorija Kušnire (1997.),Māra Zālīte

5.   „Koklītes koklēja” latviešu tautas dziesma Ivana Tabernakulova (1993.)apdarē
6.   „Maza,maza ābelīte” latviešu tautas dziesma Asnātes Pedeces (1994.) apdarē
7.  „Āvu,āvu baltas kājas” latviešu tautas dziesma Renātes Stivriņas (1985.) apdarē

8. „Uz Daugavas uziedamis”

9. „Kur gaismiņa zila ausa” latviešu tautas dziesma Madaras Kalniņas (1992.)apdarē

10. „Pavasara lietutiņš” Dita Feldmane (2002.),Vilis Plūdons

11. „Divi dienas mežā gāju” latviešu tautas dziesma Marka Matisona (2003.) apdarē

12. „Sazīdieja gaiļa pīši”  latviešu tautas dziesma Renātes Stivriņas (1985.) apdarē

13.”Lietus vīriņš” Aiga Rozentāle (1995.),Fricis Bārda
14. „Bēdu,manu lielu bēdu” latviešu tautas dziesma Madaras Kalniņas (1992.)apdarē

15. „Ej, saulīte, drīz pie Dieva” (Veltījums Jāzepam Vītolam!) latviešu tautas dziesma Ernesta Valta Circeņa (2000.) apdarē

16.  ”Saules stariņš” Filips Babris (1997.),Natālija Gintere

17.  „Pievakare” Paula Anna Raiskuma (2000.),Ojārs Vācietis
18. „Ar vilciņu Rīgā braucu” latviešu tautas dziesma Veras Lavrentjevas (1988.) apdarē        

19. „Labi ir vasaras pērkonam” Ieva Kristapsone (1991.),Leons Briedis


Sagatavoja Ineta Laizāne

Sestdien, 5. septembrī, no plkst. 12.00 pie Zvārtes ieža Gaujas Nacionālajā parkā norisināsies pasākums lieliem un maziem - "Podnieka diena pie Zvārtes ieža".

"Mācību gads jau būs sācies, bet septembris visus vēl vilināt vilina doties pie dabas, pavadīt laiku kopā ar ģimeni, aktīvi darboties kopā - gan lieliem, gan maziem, tādēļ aicinām visus pavadīt sestdienu vienā no gleznainākajām Gaujas Nacionālā parka vietām - pie Zvārtes ieža, lai iepazītu seno, bet līdz mūsu dienām ļoti iemīļoto amatu - podniecību", saka SIA “GNP Informācijas centrs“ vadītāja Ineta Eversa.

Podnieka dienas ietvaros varēs apgūt jaunas iemaņas, praktiski darboties ar mālu, iepazīties ar Vidzemes reģiona raksturīgākajām iezīmēm podniecībā un Vidzemes podnieka Jēkaba Dranda podniecības tehniku.

Praktiskās keramikas nodarbības vadīs keramiķe - māksliniece Zigrīda Tauriņa.

Zvārtes pļavā būs aplūkojama grāmatu izstāde par keramiku, kā arī pasākuma dalībnieku izveidoto keramikas darbu izstāde - apgleznotie šķīvji.

Aicinām atbraukt līdz Zvārtes iezim un izbaudīt rudens dabas burvību. Zvārtes ieža pļaviņas teritorijā ir labiekārtotas atpūtas vietas un koka figūras, kas paredzētas fiziskajām aktivitātēm. Apmeklētāju centrs pie Zvārtes ieža jeb Zvārtes namiņš būs atvērts līdz 17.00. Šeit varēs uzzināt par apkārtnes dabu, vēsturi, seniem nostāstiem, raganām un sikspārņiem. Zvārtes namiņa saimnieces iepazīstinās ar plašo ārstniecības augu kolekciju un neparastajiem eksponātiem. Šeit var iegādāties zāļu tējas un saldumus, iedzert karstu kafiju, atrast kādu noderīgu bezmaksas bukletu un saplānot pārgājienu gar Amatas upi nākamajai sezonai.

 

­­Pasākumu rīko: SIA “GNP Informācijas centrs“, atbalsta Vidzemes plānošanas reģions.

Norises laiks: no plkst.12.00 līdz 16.00

Vieta: Zvārtes ieža teritorijā, Drabešu pagastā Amatas novadā 

Ieeja: BEZ MAKSAS

 

Informācijai:

Jēkabs Dranda (1853.10.04―1915.16.05) ir viens no latviešu profesionālās keramikas aizsācējiem, pirmais latviešu tautības keramiķis, kas ieguvis starptautisku atzinību. Plašāko un arī mūsdienās pazīstamāko Drandas darbu klāstu veido apgleznoti šķīvji, kas darināti, iekļaujot to centrā lielāku zīmējumu (galvenokārt stilizētus ziedu motīvus), šķīvju malas dekorējot ar ornamentālām joslām.

Zvārtes iezis ir viens no populārākajiem un ainaviskākajiem smilšakmens atsegumiem, atrodas Amatas upes krastā, mežu un pļavu ielokā. Šeit izveidots Apmeklētāju centrs ar ārstniecības augu ekspozīciju, ērts autostāvlaukums, informācijas stendi, norādes, wc, piknika vietas. Iezis un tā apkārtne ir laba iespēja atpūsties kopā visai ģimenei, klasei, draugu grupai. Amatas labajā krastā aplūkojams Miglas iezis - Zvārtes ieža līdzinieks.

 

Informāciju sagatavoja:

Ineta Eversa, SIA “GNP Informācijas centrs“ pārstāve tālr: 26542144; e-pasts: eversa PIE inbox PUNKTS lv; http://www.gnp.lv/zvartes-iezis-0