Arhīva kalendārs

« March 2015 »
MonTueWedThuFriSatSun
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031 

Vakar, 2015. gada 19. martā, Minhenes Piecu kontinentu muzejā atklāta latviešu tautas tērpiem un Dziesmu un deju svētku tradīcijai veltīta izstāde „Latviskās dvēseles raksti”.

„Šī ir pirmā šāda veida izstāde, kas piedāvā skatījumu uz Latvijas un latviešu tautas veidošanos, tradīcijām un folkloru. Rūpīgs darbs pie ekspozīcijas veidošanas noritējis vairāk nekā astoņus mēnešus, un esam gandarīti, ka izstāde, kas Latvijas vārdu nesīs pasaulē, jau šī gada vasarā būs apskatāma arī Rīgā,” stāsta izstādes projekta vadītāja Linda Rubena.

Izstādes atklāšanā piedalījās Latvijas vēstniece Vācijā Elita Kuzma, Minhenes Piecu kontinentu muzeja direktore Doroteja Šēfere (Dorothee Schäfer), Bavārijas parlamenta prezidente Barbara Štamma (Barbara Stamm), Augšbavārijas valdības prezidents Kristofs Hillenbrands (Christoph Hillenbrand), Latvijas Nacionālā kultūras centra direktore Signe Pujāte un Saeimas deputāte, Latvijas-Vācijas parlamentārās grupas priekšsēdētāja Solvita Āboltiņa.

„Latviskās dvēseles raksti” ir stāsts par Dziesmu un deju svētku tradīcijas attīstību saistībā ar tautas pašapziņas un valsts veidošanos un par tautas tērpu kā vienu no tautas pašapziņas izteiksmes formām. Izstādē eksponēti 26 tērpi no Tautas tērpu centra "Senā klēts", kā arī priekšmeti no Latvijas muzeju krājumiem – fotogrāfiju izdrukas, etnogrāfiskie un arheoloģiskie priekšmeti un attēli, latviešu rakstu zīmes un informatīvie teksti. Audiovizuālais noformējums atspoguļo dziesmas un dejas nozīmi latviešu dzīves uztverē. Izstādes apmeklētājiem ir iespēja izdzīvot Dziesmu un deju svētku kopdziedāšanu dažādos laikos, dejas soļa raitumu, kā arī izpētīt latviešu raksta un ornamenta nozīmi un kopsakarības laikā un telpā.

Ekspozīcijas tapšanā palīdzējuši Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs, Latvijas Nacionālais vēstures muzejs, Madonas Novadpētniecības un mākslas muzejs, Tukuma muzejs, Latvijas Banka un Latvijas Nacionālā bibliotēka.

Izstāde Minhenes Piecu kontinentu muzejā būs atvērta līdz 19. aprīlim. No 8. maija līdz 7. jūnijam izstāde būs apskatāma Neiminsteres Abatijā Luksemburgā un no 25. jūnija līdz 30. augustam izstāžu zālē „Rīgas Mākslas telpa”. Izstāde Rīgā tiks atklāta, ieskandinot VIII Ziemeļu un Baltijas valstu Dziesmu svētkus. Ekspozīciju „Rīgas Mākslas telpā” papildinās tautas tērpi no Skandināvijas un Baltijas valstīm.

Izstādi „Latviskās dvēseles raksti” rīko Latvijas Nacionālais kultūras centrs. Projekta vadītāja Linda Rubena, mākslinieks Jurģis Krāsons, satura koncepta autori – Valdis Celms un Toms Skābardis.

Izstāde ir iekļauta Latvijas prezidentūras ES Padomē kultūras programmā, kuras pamatvērtības ir laikmetīgums, unikalitāte un izcilība. Šajā ekspozīcijā atklājas arī viena no programmas tematiskajām līnijām – Dziesmu un deju svētku tradīcija.

 

Informāciju sagatavoja:

Inga Bika

Sabiedrisko attiecību speciāliste

Latvijas Nacionālais kultūras centrs

67228985, 26443166

inga.bika PIE lnkc.gov PUNKTS lv

www.lnkc.gov.lv  

Atgādinām, ka vēl var paspēt uz Vidzemes plānošanas reģiona rīkotajiem informatīvajiem semināriem par projektu pieteikumu sagatavošanu „Latvijas valsts mežu atbalstītās Vidzemes kultūras programmas 2015” projektu konkursam. Pēdējie semināri norisināsies 23. martā Limbažos un Smiltenē.

  • 23. martā plkst.10.00 Limbažos (Limbažu novada pašvaldība, Limbaži, Rīgas iela 16);
  • 23. martā plkst. 15.00 Smiltenē (Smiltenes pilsētas Kultūras centrs, Smiltene, Gaujas iela 1).

Aicinām apmeklēt seminārus, lai saņemtu atbildes uz sev interesējošiem jautājumiem un uzzinātu par projektu pieteikumu sagatavošanas kārtību un šī gada programmas prioritātēm un mērķiem.

Jau ziņots, ka no 9. marta līdz 9. aprīlim plkst. 17.00 izsludināts „Latvijas valsts mežu atbalstītās Vidzemes kultūras programmas 2015” projektu konkurss.

2015. gadā Vidzemes kultūras programmas mērķis ir nodrošināt līdzsvarotu, daudzveidīgu un kvalitatīvu kultūras procesu attīstību un pieejamību Vidzemē, saglabājot un attīstot mūsu novadam raksturīgās vērtības, tradīcijas un kultūrvidi.

Šī mērķa sasniegšanai tiks atbalstīti tādi reģionālas nozīmes projekti, kas paredz sekojošu uzdevumu izpildi:

  • Sagaidot Latvijas simtgadi - Vidzemes unikālā kultūrvēsturiskā (materiālā un nemateriālā) mantojuma saglabāšana, tostarp apzināšana, izpēte, tālāknodošana, popularizēšana;
  • Jaunrades veicināšana un radošo industriju attīstība, tostarp jaunu Vidzemes kultūras produktu radīšana, esošo kultūras pakalpojumu pilnveidošana;
  • Zināšanu pārnese, tostarp zināšanu radīšana, iegūšana, uzkrāšana, analīze un izmantošana, kā arī kultūras darbinieku zināšanu pilnveide un profesionālā izaugsme;
  • Sadarbība dažādu kultūras nozaru starpā, tostarp projekta auditorijas iesaistīšana un līdzdalība kultūras pasākumos un projekta aktivitātēs.

Konkursa ietvaros šogad tiks sadalīts 72 700 EUR liels finansējums, uz kuru var pretendēt juridiskas personas ar neierobežotu projektu skaitu. Kultūras programmas projektu konkursā atbalstu saņems kultūras projekti, kuri būs sagatavoti atbilstoši programmas nolikumam, mērķim un uzdevumiem. 

Konkursa nolikums ar pielikumiem pieejams šeit.

 

Papildu informācija: Ieva Vītola, Vidzemes kultūras programmas koordinatore, E-pasts: ieva.vitola PIE vidzeme PUNKTS lvwww.vidzeme.lv