Arhīva kalendārs

« October 2023 »
MonTueWedThuFriSatSun
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031 

Š.g. 25. oktobrī Briselē,  8. Taisnīgas pārkārtošanās platformas konferences ietvaros organizētajā paneļdiskusijā telpiskās plānošanas speciāliste Elīna Račko plašai publikai pastāstīja par īstenotajām aktivitātēm vēsturisko kūdras atradņu vietu rekultivācijas sekmēšanai Vidzemes plānošanas reģionā, kas tiek realizētas,  saņemot Eiropas Komisijas piedāvāto Tehnisko palīdzību (JTP Groundwork) taisnīgas pārkārtošanās teritorijām. Eiropas Komisijas Tehnisko palīdzību kopumā saņem Taisnīgas pārkārtošanās teritorijas sešās valstīs. Latvijā – Vidzeme un Latgale, kā arī vēl piecas teritorijas no Čehijas, Polijas, Portugāles, Rumānijas, Zviedrijas.

Konferences paneļdiskusijā piedalījās vēl divu citu taisnīgas pārkārtošanās teritoriju pārstāvji, daloties sasniegumos par Tehniskās palīdzības izlietojumu Polijā un Čehijā, kur vienā no valstīm – Polijā – tiek izstrādāta īpaši pielāgota mazo un vidējo uzņēmumu atbalsta shēma, savukārt Čehijā atbalsts tiek izmantots stratēģiskās komunikācijas nodrošināšanā un ieinteresēto pušu iesaistē.

2023. gadā Vidzemes plānošanas reģions sadarbībā ar Latvijas Lauku forumu un Rīgas Tehnisko universitāti iesniedza pieteikumu  Tehniskās palīdzības saņemšanai ar mērķi veicināt vēsturisko kūdras atradņu vietu rekultivāciju. 2023. gada maijā uzsākās darbs pie plānoto aktivitāšu realizēšanas, no kurām būtiskākā –  lēmumu pieņemšanas atbalsta rīka izstrāde, kas vēlāk tiks nodots lietošanā vēsturisko kūdras atradņu vietu īpašniekiem,  kuri, kā paredzams, būs tiesīgi pieteikties atbalsta saņemšanai kūdras purvu rekultivācijai. Rīks paredz lēmumupieņemšanu dalīt posmos, kas atbilst degradēto kūdras purvu novērtēšanas un rekultivācijas veida noteikšanas procesa etapiem, ietverot datu ieguvi,  SEG emisiju, ekosistēmu pakalpojumu un socioekonomiskās ietekmes  novērtējumu.

E. Račko atzinīgi vērtē sadarbību ar pētniecības sektoru: “Rīgas Tehniskās universitātes klātbūtne un iesaiste aktivitātēs devusi lielu pievienoto vērtību Tehniskās palīdzības mērķa sasniegšanā. Vērojam, kā mūsu kopdarba rezultātā veidojas sasaiste  starp teoriju un reālo dzīvi. Akadēmiskās zināšanas palīdz ieviest sarežģītus procesus, tos padarot saprotamus ikdienas lietotājam, savukārt zinātnisko institūciju iesaiste reālu problēmjautājumu risināšanā palielina pētniecības praktiskā pielietojuma īpatsvaru.”

Papildus rīka izstrādei, Vidzemē  ar Tehniskās palīdzības atbalstu noorganizēts arī divu dienu seminārs tiem pašvaldību speciālistiem, kuri iesaistīti degradētu kūdras atradņu teritoriju pārvaldībā. Semināra saturs ļāva vispusīgi paplašināt profesionālās zināšanas purvu apsaimniekošanā, kas, kā atzīst pašvaldību speciālisti, ir pietiekami specifiska tēma, par kuru zināšanas nav pietiekamas.

8. Taisnīgas pārkārtošanās platformas konference norisinājās Briselē no 24. oktobra līdz 25. oktobrim. Konference ik gadu tiek organizēta viedokļu un pieredzes apmaiņai par taisnīgu pāreju, īpašu uzmanību pievēršot jau paveiktajām aktivitātēm, izvērtējot sasniegtos rezultātus. Šogad tika diskutēts par tādām tēmām kā enerģijas uzglabāšana, neaizsargāto grupu iesaistes palielināšana, komunikācija, universitāšu loma u.c. Konferencē ar savu klātbūtni pagodināja Elīza Ferreira, Eiropas Komisijas kohēzijas un reformu komisāre, kas gan teica uzrunu, gan arī vēlāk piedalījās stundu garā jautājumu un atbilžu sesijā, aicinot konferences apmeklētājus uzdot sev interesējošos jautājumus.

Jautājumiem: Elīna Račko, telpiskās plānošanas speciāliste Vidzemes plānošanas reģionā, elina.racko PIE vidzeme PUNKTS lv

Informāciju sagatavojusi: Anita Āboliņa, galvenā komunikācijas speciāliste Vidzemes plānošanas reģionā, anita.abolina PIE vidzeme PUNKTS lv

Laika posmā no 2023. gada 3. novembra līdz 2024. gada 19. janvārim norisināsies vebināru cikls “Pašvaldību darbinieku efektīva komunikācija publisko pakalpojumu sniegšanā pēc administratīvi teritoriālās reformas", kurā savas komunikācijas prasmes stiprinās teju 300 Vidzemes pašvaldību speciālisti. Vebināru cikls tiek organizēts ar mērķi atbalstīt pašvaldību speciālistus, stiprinot viņu zināšanas un prasmes, lai pašvaldībās sniegtie pakalpojumi būtu kvalitatīvi, kamēr paši speciālisti apzinātos savu lomu un nozīmi pašvaldības ikdienas darba nodrošināšanā.

Tiešsaistes nodarbībās tiks aplūkotas tēmas, kas skars komunikācijas jautājumus apvienojumā ar  misijas un mērķu izpratni ikdienas darbā, individuālo un kolektīvo atbildību pašvaldības mērķu sasniegšanā, lojalitāti, atbildību un motivāciju. Liela uzmanība tiks pievērsta efektīvai e-pastu komunikācijas praksei.

Pašvaldību speciālisti tiksies sešas reizes; mācību nodarbības tiešsaistē vadīs uzņēmuma “WIN partners” treneru komanda.

Sākotnēji mācības bija paredzētas pašvaldību darbiniekiem, kuru ikdienas darba pienākumi saistīti ar uzņēmējdarbības atbalstu, attīstību un veicināšanu, tomēr papildus uz mācībām pašvaldības deleģējušas speciālistus, kuri ikdienā strādā ar ceļu infrastruktūras, izglītības, sociālās jomas un drošības un kārtības jautājumiem pašvaldībā. Jomas, kurās jāstiprina speciālistu zināšanu kapacitāte, noteiktas pašvaldību kopējā balsojumā. Mācības tiks organizētas arī pašvaldību izpilddirektoriem un viņu vietniekiem, pilnveidojot pārmaiņu vadības prasmes un atbalstot vadītājus dažādu risinājumu meklējumos.

Kā atzinuši pašvaldību pārstāvji – administratīvi teritoriālā reforma līdzi nesusi virkni izaicinājumu, t.sk. gan ārējā, gan iekšējā komunikācijā, ietekmēta sadarbības kvalitāte, t.sk. arī darbinieku motivācija. Secināts, ka nereti pašvaldību darbiniekiem ir atšķirīga izpratne par pašvaldības misiju un darbības mērķiem, trūkst piederības sajūta jaunajam novadam, ir šķietami pazaudēta identitātes sajūta, kas pastarpināti ietekmē arī pašvaldību publisko pakalpojumu sniegšanas kvalitāti un efektivitāti.

Vebināri tiek organizēti Eiropas Savienības Latvijas Atveseļošanas un noturības mehānisma plāna investīcijas 3.1.1.2.i. “Pašvaldību kapacitātes stiprināšana to darbības efektivitātes un kvalitātes uzlabošanai” ietvaros. Projekta mērķis ir celt pašvaldību kapacitāti to darbības efektivitātes un kvalitātes uzlabošanai administratīvi teritoriālās reformas kontekstā, lai pašvaldības spētu nodrošināt tām likumos noteikto autonomo funkciju izpildi salīdzināmā kvalitātē un pieejamībā, kā arī spētu sniegt iedzīvotājiem kvalitatīvus pakalpojumus par samērīgām izmaksām atbilstoši aktuālajām demogrāfiskajām tendencēm. Projekta ietvaros Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija kā finansējuma saņēmējs veiks publisko pakalpojumu novērtējumu, lai noskaidrotu, ar kādiem izaicinājumiem pašvaldības sastopas ikdienā un kādos jautājumos tām būtu nepieciešams stiprināt savu kapacitāti. Savukārt plānošanas reģioni, balstoties uz identificētajiem problēmjautājumiem, līdz pat 2026. gada vidum organizēs kapacitāti stiprinošus pasākumus – mācības, seminārus, pieredzes apmaiņas vizītes u.c. aktivitātes. 

Vairāk par projektu var uzzināt >> ŠEIT

Jautājumiem: Ieva Dzalbe, projekta koordinatore Vidzemes plānošanas reģionā, ieva.dzalbe PIE vidzeme PUNKTS lv, t. 25491165.

Informāciju sagatavojusi: Anita Āboliņa, galvenā komunikācijas speciāliste Vidzemes plānošanas reģionā, anita.abolina PIE vidzeme PUNKTS lv, t. +371 29454752. 

 

 

 

24.-25. oktobrī Vidzemē viesojās pārstāvji no Itālijas, Īrijas, Spānijas un  Ungārijas ar mērķi padziļināti izzināt Eiropas valstu pieredzes koksnes pārstrādes un lauksaimniecības darbu procesā radīto atkritumu apsaimniekošanā un pārpalikumu izmantošanā aprites ekonomikā. Vizīte tika organizēta projekta “3F Green Model” ietvaros, un, papildus darba sanāksmēm, ārvalstu partneri Vidzemē viesojās arī atkritumu apsaimniekošanas uzņēmumā SIA ZAAO un pētniecības un inovāciju organizācijā “Vides risinājumu institūts”. 

Katrai no piecām valstīm projekta īstenošanas laikā jāidentificē vismaz trīs veiksmīgi piemēri, kas ne tikai palīdzētu attīstīties pašmāju mežsaimniecības un lauksaimniecības nozarēm, bet kas vienlaikus būtu praktiski izmantojami arī citās valstīs, palīdzot abām nozarēm pielāgoties Eiropas zaļā kursa un Eiropas Savienības Aprites ekonomikas stratēģijā izvirzītajiem mērķiem.

Uzklausot partneru pieredzi, īpaši izceļamas vairākas iniciatīvas. Tā, piemēram, Īrijā platforma CIRCULÉIRE ir pirmais inovācijas starpnozaru sadarbības tīkls, kas ir privātā-publiskā sektora kopā izveidota atbalsta programma, lai sekmētu aprites ekonomikas paātrinājumu ražošanas sektorā. CIRCULÉIRE ietvaros tiek radīti inovatīvi risinājumi lauksaimniecības pārtikas, farmācijas, otrreizējās pārstrādes, medicīnas ierīču, IKT nozarēs. CIRCULÉIRE sadarbojas ar plašu ieinteresēto personu loku no Īrijas inovāciju ekosistēmas. Viens no izaicinājumiem, kas tiek risināts ar platformas starpniecību – kā ražošanas atkritumus novirzīt jaunu biznesu radīšanai.

Cita vērtīga labā prakse, ar kuru iepazīstināja kolēģi no Īrijas, apliecināja digitālu rīku lietderību un lietojamību lauksaimniecībā. Zāles mērīšanas rīks PastureBaseIreland atzīts par labu digitālo palīgu Īrijas piena un gaļas liellopu, kā arī aitu audzētājiem zāles kā barības resursa apsaimniekošanā. Ņemot vērā, ka zāle ir lētākais barības veids, īpaši būtiski ir prast to pilnvērtīgi izmantot. Tīmeklī bāzētais rīks palīdz pieņemt atbilstošus lēmumus, prognozējot ar augstu precizitāti sagaidāmo ražu. Turklāt pētījumi rāda, ka saimniecības, kas ikdienas darbā izmanto programmas pakalpojumus, daudz veiksmīgāk ataudzē aplokos zāli un spēj ar to nodrošināt ganāmpulkus daudz pilnvērtīgāk.

Projekta partneri no Ungārijas fokusējās uz labajām praksēm mežsaimniecībā un kokapstrādē. Uzņēmums Falco ir labs paraugs piegādes ķēžu īsināšanā kokrūpniecības sektorā – produkcija tiek saražota no koksnes atkritumiem zāģētavās un citiem zemas kvalitātes koksnes atlikumiem, mazizmēra apaļkokiem un pārstrādāta kokmateriāla. Šie resursi attīstījuši uzņēmuma darbību, produktu klāstam pievienojot tehniski progresīvus inženierijas produktus.

Vienlaikus pārstāvji no Ungārijas informēja, ka no 2023. gada valstī stājies spēkā normatīvais regulējums par atkritumu apsaimniekošanu, kas ir būtisks pagrieziena punkts atkritumu apsaimniekošanas sektoram. Ņemot vērā, ka sabiedrība šobrīd saražo ļoti daudz atkritumu,  nepieciešama profesionāla apsaimniekošanas pieeja, tomēr to paveikt efektīvi kļūst arvien dārgāk. Eiropas Savienības atkritumu politika ir noteikusi skaidru virzienu, ka par atkritumu apsaimniekošanas darbībām, kas veicamas produkta dzīves cikla beigās – piemēram, savākšana, apstrāde, pārstrāde, iznīcināšana – ir produkta ražotāju atbildība, tostarp tas attiecas arī uz izmaksām.

Projekta vadītāja Vidzemes plānošanas reģionā Inguna Kucina klātesošos iepazīstināja ar Meža un koksnes produktu pētniecības un attīstības institūta darbību (MeKA), kas kompetenti un atbildīgi risina meža un koksnes produktu attīstības un profesionālās izglītības pilnveidošanas jautājumus Latvijā. Institūtu 2004. gadā dibināja Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitāte (toreiz Latvijas Lauksaimniecības universitāte),  AS “Latvijas Valsts meži” un Latvijas Kokrūpniecības federācija, ar mērķi apvienot augstskolas un nozares uzņēmēju spēkus, lai celtu meža nozares konkurētspēju Baltijā. Institūts nodrošina gan testēšanas pakalpojumus, gan arī veic zinātniskos pētījumus un organizē dažāda līmeņa neformālās izglītības programmas – seminārus, apmācību kursus dažādām mērķgrupām (kokapstrādes uzņēmumu vadītājiem, darbiniekiem, nozares speciālistiem, kā arī saistīto nozaru pārstāvjiem). Šis izvēlēts kā veiksmīgs Latvijas piemērs, parādot, kā uzņēmumam, fokusēti darbojoties, iespējams attīstīt nozari kopumā.

Projekta ietvaros paredzēts uzlabot dažādus politikas dokumentus reģionālā un nacionālā līmenī. Vidzemes plānošanas reģionā plānots pilnveidot Attīstības plānošanas programmu 2022.-2027. gadam, lai stiprinātu aprites ekonomikas principus uzņēmējdarbībā lauksaimniecības un mežsaimniecības nozarēs Vidzemē, koncentrējoties uz šajās nozarēs radīto atkritumu potenciāla pilnīgi izmantošanu jaunu biznesa produktu radīšanā.

Projekts “Nākotnes modeļi pārtikas un mežsaimniecības sektora vērtību ķēžu adaptācijai Eiropas zaļajam kursam un aprites ekonomikai” (starptautiski zināms kā 3F Green Model) tiek īstenots ar programmas Interreg Europe 2021-2027 atbalstu.  Tā partneri – Astūrijas Firstiste (Spānija), Sicīlijas reģiona lauksaimniecības departaments (Itālija), Pannonas Biznesa tīklu asociācija (Ungārija), Minsteres Tehnoloģiju universitāte (Īrija). Projekta konsorcija dalībnieks ir arī Vidzemes plānošanas reģions. Projekta mērķis - politikas instrumentu uzlabošana partnervalstu lauksaimniecības un mežsaimniecības nozaru pielāgošanas Eiropas zaļajam kursam un ES aprites ekonomikas stratēģijai izaicinājumu risināšanai. Paredzams, ka projekta partneri atlasīs vismaz 3 labās prakses piemērus aprites ekonomikai lauksaimniecības pārtikas un mežsaimniecības nozarēs, identificējot bioatkritumu izmantošanu un apsaimniekošanu, to atkārtotu iekļaušanu citos rūpnieciskos procesos, kā arī uzņēmējdarbību iespējas, kas varētu rasties no šiem pielietojumiem. Tāpat tiks organizētas starpreģionu apmācības, piedaloties mācību vizītēs, visbeidzot veicot politikas instrumentu pilnveidi, iesaistot nozares spēlētājus, kā arī cieši strādājot ar stratēģiskā dokumenta veidotājiem.

Jautājumiem: Inguna Kucina, projekta 3F Green Model vadītāja Vidzemes plānošanas reģionā, inguna.kucina PIE vidzeme PUNKTS lv; t. +371 26598678.

Informāciju sagatavojusi: Anita Āboliņa, galvenā komunikācijas speciāliste Vidzemes plānošanas reģionā, anita.abolina PIE vidzeme PUNKTS lv, t. +371 29454752.