Arhīva kalendārs

« August 2016 »
MonTueWedThuFriSatSun
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 

13. augustā Valmieras Kultūras centra lielajā zālē no plkst. 10.00 līdz plkst.18.00 visiem Valmieras pilsētas svētku viesiem būs iespēja apmeklēt Latvijas LEGO fanu kluba „Latlug” organizēto pasākumu „Klucīšu diena Valmierā". Kā lieli, tā mazi LEGO fani varēs aizraujoši pavadīt laiku gan aplūkojot LEGO modeļu izstādes, gan arī piedaloties dažādās būvēšanas aktivitātēs. Ieeja pasākumā bez maksas.

Pasākumā būs aplūkojama Latvijā lielākā LEGO pilsēta ar detalizētām ēkām, interesantām minifigūru dzīves ainiņām, oriģināliem Lego City sērijas automobiļiem un kustīgiem vilcienu modeļiem. Tehniskākie LEGO prāti varēs izpētīt plašu Lego Technic komplektu izstādi, kā arī dažus pašdarinātus kustīgi mehāniskus LEGO veidojumus. Auto fanu acis priecēs dažādu atpazīstamu modeļu replikas LEGO formātā. Zvaigžņu karu cienītāji varēs aplūkot LEGO Star Wars modeļu ekspozīciju.

Kā jau īstā LEGO pasākumā pienākas, būs arī dažādas praktiskās klucīšu aktivitātes. Brīvās būvēšanās stūrītī bērni varēs izpaust savu fantāziju, radot savus, pašizdomātos LEGO veidojumus. Esam izveidojuši jaunu Lego Technic visurgājēju šķēršļu trasi - jaunie autovadītāji varēs pārbaudīt savas prasmes Technic džipu vadīšanā. Būs arī LEGO pilsētas mājiņu un auto būvniecības meistarklases. Sadarbībā ar AYE Latvia zinātkārie prāti varēs praktiski apgūt LEGO Mindstorms pamatus, kā arī notiks dažādas klucīšu sacensību disciplīnas, ar iespēju iegūt balvas. 

„Latlug” pastāv kopš 2013. gada, un savās rindās pulcē aktīvākos Latvijas LEGO piekritējus. Klubs regulāri rīko publiskus LEGO tematikas pasākumus dažādās Latvijas vietās, lai plašākam cilvēku lokam parādītu šī hobija daudzveidīgās iespējas. 2016. gada janvārī jau veiksmīgi aizvadījām „Klucīšu dienu" Valmieras integrētās bibliotēkas telpās, tādēļ esam priecīgi atkal atgriezties Valmierā ar vēl plašāku LEGO izstādi un dažādām praktiskajām klucīšu aktivitātēm.

 

Plašāka informācija: www.facebook.com/LatLUG

Informāciju sagatavoja:

Pēteris Sproģis,

Latvijas LEGO fanu klubs „Latlug”

Šo sestdien, 6. augustā plkst. 18:00 Valkas brīvdabas estrādi jau trešo gadu ieskandinās Melodiskās mūzikas svētki “Vilciens Rīga - Valka”. Šie būs īsti svētki, jo apmeklētājiem būs iespēja izbaudīt nebeidzamu muzikālu buķeti.

No plkst. 18:00 uzstāsies “Rock ‘n’ Berries”, “Melns uz Balta”, “Kokteilis” un “Mākoņstūmēji”.*

Plkst. 20:00 kopā ar melodiskās mūzikas svētku vadītāju Imantu Stradu sagaidīsim svētku jubilārus - grupu “Bumerangs”, lai sāktu leģendārās grupas 30 gadu svinības. Ar apsveikumiem un priekšnesumiem, viesosies melodiskā mūzikas raidījuma “Vilciens Rīga-Valka” “Dziesmu parādes” uzvarētāji - grupa “Galaktika”, grupa “Ceļojums”,  grupa “Velves”, “Apvedceļš” līderis Jānis Krūmiņš, kā arī Haralds Sīmanis. Uzvarētājus cildināt ieradīsies arī galvenais konduktors Armands.

Dažādus žanru mūziku būs iespēja baudīt arī koncertā – ballē, kas sāksies plkst.21:30.  Īpašu muzikālu pārsteigumu sagatavoši grupa “Bumerangs”, kuri sniegs vienīgo jubilejas koncertu. Skatītājus priecēs “Bordertown Beat” 2.vietas ieguvējs Artūrs Pūpols, atraktīvā grupa “Big Al & The Jokers”, “Kreicburgas ziķeri” un  “Retro”, vēlāk dejas ar DJ Dzintaru.

Stipra un ilgstoša lietus gadījumā pasākums notiks Valkas pilsētas kultūras namā.

Biļetes iepriekšpārdošanā var iegādāties Valkas pilsētas kultūras nama kasē: biļetes cena 5 eiro. Pasākuma dienā biļetes cena 7 eiro. Bērniem līdz 7 gadu vecumam ieeja bezmaksas.

*Grupa “Rock ‘n’ Berries” pasākumā prezentēs savu debijas albumu ' ' Smoothie Call' ' , iepazīstinot skatītājus ar savu oriģināldziesmu daiļradi.

Grupa “Melns uz Balta” jau vairākkārt viesojušies Valkā un pierādījuši, ka viņi ir rokmūzikas entuziasti. Grupai ir sava oriģināldziesma un viņu vēlme spēlēt un attīstīties kļūst arvien lielāka.

Grupā “Kokteilis” ir apvienojušies četri muzikāli jaunieši, kuri kopā spēlē teju jau 3 gadus. Spēlē, lai iepriecinātu gan ballēs, gan koncertos, kā arī cita veida pasākumos. Jaunieši ir no Limbažiem. Viņi ir pārliecināti, ka tieši mūzika vienos mūziķus.

"Mākoņstūmēji" - grupa, kas muzicē ar nenopietnu mērķi, bet nopietniem nolūkiem. Grupā apvienojušies 7 pieredzējuši mūziķi, lai katru uzstāšanos veidotu kā nelielu pozitīvās enerģijas priekšnesumu.

Informāciju sagatavoja:

Valkas novada domes

Sabiedrisko attiecību speciāliste

Aksana Markoviča

Piektdien, 5. augustā, plkst. 16.00 Valmieras muzeja Izstāžu nama Velvju zālē atklās izstādi “Pasaules radīšana. Māls un porcelāns”. Tā interesentiem būs skatāma līdz nākamā gada Muzeju nakts norisēm. Tāpat arī dažāda vecuma muzeja apmeklētāji aicināti apmeklēt izglītojošas nodarbības māla iepazīšanai.

Velvju zālē interesentiem būs skatāmi dažāda veida keramikas materiāla – gan sarkanā māla, gan porcelāna – izstrādājumi. Tie muzeja krājumos nonākuši dāvinājuma veidā, kā arī atrasti arheoloģiskajos izrakumos. Jāmin, ka liela daļa dāvināto priekšmetu ir pasaulē pazīstamās valmierietes, spāņu deju dejotājas Martas Alberingas Valmieras muzejam nodotās kolekcijas priekšmeti. Tāpat arī būs aplūkojami 2013.gadā Valmierā veiktajos izrakumos atrastās keramikas lauskas, no kurām dažas šovasar izdevies salīmēt, atjaunojot vairākus gadsimtus senus māla traukus.

Izstādē lielākoties apskatāmi vietējie ražojumi, bet ir arī no tālākām vietām, piemēram, Indijas un Ķīnas, atceļojuši eksemplāri. “Pārsvarā ir 19. un 20. gadsimtā tapuši priekšmeti, kas, ja neskaita dažus izņēmumus, nav jaunāki par 1970.gadiem. Savukārt vecākie priekšmeti ir izrakumos atrastie, vairākus gadsimtus seni. Tomēr izstādes mērķis nebija parādīt māla izstrādājumus dažādos laikos vai ietvert pēc iespējas vairāk ražotāju, bet gan rādīt, kā cilvēks veido savu pasauli, rada sev vajadzīgo. Izstāde ir par māla priekšmetu dažādajām funkcijām,” skaidro Valmieras muzeja Krājuma nodaļas vadītāja Indra Vīlistere.

Cik dažāds ir māla izstrādājumu pielietojums – no sadzīvē nepieciešamā līdz dekoratīvam baudījumam radīti – var aplūkot no māla radīto priekšmetu bagātajā izstādē. Dekoratīvie šķīvji, porcelāna rozītes, rotaļlietas, trauki, ķieģeļi, higiēnas priekšmeti, elektrības izolatori, gaisa mitrinātāji, krāsns podiņi - pat ar Mārtiņa Lutera attēlu, flīzes, caurules, dakstiņi, figurālie ķieģeļi, no kuriem veidotas ribu velves pilīs, konkrētiem ēdieniem paredzēti trauki, piemēram, desiņām, marinētām siļķēm, sardīnēm, gurķiem, porcelāna servīze, kas būtu piemērota karalisku viesu galdam, apgleznoti šķīvji, tieši tējai paredzētas tasītes – gandrīz caurspīdīgas ar lielu virsmu, lai šķidrums ātri atdzistu – daži no izstādē aplūkojamiem māla darinājumiem. “Arī dizains ir daudzpusīgs. Ir formas, glazūras izmantošana, ornamenti, gravējumi. Piemēram, šie apmēram no 1905. līdz 1910.gadam tapušie trauki - grūti noticēt, ka tie ir tik seni, jo viegli varam iztēloties tos mūsdienu mākslas salonu plauktos. Tas ir vēl viens apliecinājums tam, ka īsta māksla nenoveco,” norāda I.Vīlistere.

Katrs priekšmets ir sava laika liecinieks, atklājot toreizējās iespējas un dzīvesveidu. Piemēram, liela izmēra bļodā, kas tagad sadalījusies divās daļās, bet tādējādi ļaujot saprast, cik biezs trauks bijis, tika mīcīta mīkla maizei vai kliņģerim. Keramiķa Upes, kurš strādājis Limbažu ielas darbnīcā, veidojumi – līdztekus vienkāršiem krāsns podiņiem arī grezni trauki un vāzītes. Podi ievārījuma glabāšanai. “Senāk pēc maizes izcepšanas, kamēr krāsns vēl karsta, brūklenes vai mellenes salika māla podā un krāsnī iekšā. Tā tapa ievārījums, kuru glabāja bez cukura. Pēc tam podam pārsēja vaska papīru. Te var redzēt trauka augšpusē speciālu gropīti, lai var vieglāk aukliņu uzsiet. Šajā pašā podā ievārījumu arī glabāja visu ziemu. Trauku mājās nenesa, bet gāja uz šķūnīti ar mazāku bļodiņu un ar karoti ielika vajadzīgo daudzumu. Pirms ēšanas pielika medu vai cukuru, ja tāds mājās bija. Mums tagad ierastā ievārījuma vārīšana ar cukuru sākās tikai 20.gadsimtā.”

Katram savs ēdiena trauks ir jaunākos laikos radusies nepieciešamība. 20. gadsimta pirmajā pusē un vietām arī pēc kara putru ar aizdaru – taukiem, sviestu vai gaļu - lika lielā bļodā galda vidū, bet katram ēdājam bija sava karote. Savukārt piens bija atsevišķā bļodiņā vai krūzē. Kad dzīves apstākļi uzlabojās, bija iespēja nopirkt katram ģimenes loceklim savus traukus. Par izmaiņām galda kultūrā liecina speciālu trauku parādīšanās. Piemēram, reljefas formas recināmiem ēdieniem. Uz godiem tika aicinātas mācītas saimnieces, kuras sagatavoja svētku maltīti.

Izstādes laikā interesentiem visu gadu būs pieejamas arī izglītojošās programmas, kurās būs iespēja uzzināt vairāk par mālu, veidot no tā dažādus darinājumus, ornamentus, darboties ar plastiku. “Materiāls ir interesants. No sākuma tas ir mīksts un plastisks, pēc apdedzināšanas - izturīgs, bet vienlaicīgi trausls. Porcelāns, vairākkārt apdedzināts augstākā temperatūrā, ir izturīgāks. Māla trauki panes augstu temperatūru, spēj izolēt elektrisko strāvu, vienlaikus spēj būt funkcionāli un dekoratīvi.”

Izstāde būs skatāma līdz nākamā gada Muzeju nakts norisēm.

Jāpiebilst, ka piektdien, 5. augustā, Valmieras Vasaras teātra festivāla laikā muzejs interesentiem būs atvērts ilgāk – līdz plkst. 20.00.

 

Informāciju sagatavoja:

Zane Bulmeistare

Valmieras pilsētas pašvaldības

Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītājas vietniece

Mob. tālr.:26443410