Arhīva kalendārs

« November 2016 »
MonTueWedThuFriSatSun
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930 

Valmieras muzejā 15.novembrī plkst.11 notiks Latvijas Universitātes aģentūras "Latvijas Universitātes Literatūras, folkloras un mākslas institūts" (LU LFMI) Latviešu folkloras krātuves (LFK) seminārs “Vidzemes folkloras materiālu digitalizācija”. Aicināti folkloras un kultūrvēstures interesenti.

 

Seminārā LFK arhīvu glabātāja Māra Vīksna iepazīstinās ar izcilākajām Vidzemes folkloras kolekcijām, ko glabā LFK, savukārt LFK digitālā arhīva vadītāja Sanita Reinsone atklās Garamantas.lv piedāvātās iespējas folkloras materiālu izzināšana.

Latviešu folkloras krātuve ir Latvijā lielākais folkloras vākšanas, izpētes un uzglabāšanas centrs, kurā atrodams ap 3 miljoniem folkloras vienību – rokraksti, zīmējumi, fotogrāfijas, skaņu un video ieraksti. Tie dokumentē mūsu tautas dzīvesveidu, vēsturi un valodu vairāku gadsimtu garumā, ļauj iepazīt dažādu sociālo slāņu un novadu folkloru, ko pierakstījuši, apkopojuši un LFK iesūtījuši gan entuziastiski novadpētnieki, gan citas Latvijas kultūrvēsturē nozīmīgas personas, kā arī Latvijas skolu, augstskolu un citu organizāciju pārstāvji. Bez latviešu folkloras vākumiem LFK atrodamas arī citu Latvijā dzīvojošo tautu (lībiešu, krievu, vācu, ebreju, igauņu, čigānu un baltkrievu) folkloras kolekcijas.

Latviešu folkloras krātuves digitālais arhīvs Garamantas.lv ir atvērts ikvienam tradicionālās kultūras interesentam kopš 2014. gada nogales un ir pieejams bez maksas. Šobrīd jau digitalizēti ap 390 000 manuskriptu lappušu, ap 15 000 fotogrāfiju un zīmējumu, kā arī ap 5000 vēsturisku audio ierakstu – tautasdziesmas, ziņģes, nostāsti u.c.

Latviešu folkloras krātuve piedāvā iespēju iepazīties ar bagāto tradicionālās kultūras materiālu krājumu digitālajā arhīvā, kā arī piedalīties tā satura pilnveidošanā – rokrakstu un audio ierakstu atšifrēšanā, teicēju un pierakstītāju atpazīšanā, informācijas precizēšanā, fotogrāfijās redzamo personu un vietu noskaidrošanā

Seminārs tiek organizēts ar Vidzemes plānošanas reģiona atbalstu.

 

Informāciju sagatavoja:

Sanita Reinsone,

LFK digitālā arhīva vadītāja

7.novembrī Vidzemes koncertzālē “Cēsis” vienpadsmit Vidzemes vidusskolēnu komandas prezentēja Latvijas kultūras kanona nacionālās un vietējās vērtības, par kurām varētu tikt veidotas jaunas izglītojošas galda spēles. No Vidzemes dalībai konkursa nākamajā - nacionālajā kārtā tika izvirzītas Cēsu Valsts ģimnāzijas un E.Kauliņa Lielvārdes vidusskolas komandas.

Konkursa pirmajā kārtā reģiona jauniešiem bija jāiedziļinās esošajā Latvijas Kultūras kanonā, izvēloties trīs viņiem vistuvākās vērtības, kā arī jāizvirza divas sava novada kultūras vērtības vai artefaktus, kuri nav iekļauti Kultūras kanonā, bet, kurus vēlētos īpaši godināt un izcelt Latvijas simtgadē. Ar šīm vērtībām bija jāiepazīstina žūrija,  argumentējot savu izvēles pamatojumu. Domājot par vērtībām, skolēniem bija jāspēj iztēloties, kādā veidā un kuras no vērtībām būtu iespējams transformēt galda spēlē. Vidzemes skolēni no kultūras kanona vērtībām izcēla Dziesmu svētkus, latviešu tautas tērpus, Jāzepa Vītola dziesmu “Gaismas pils”, Lielvārdes jostu, lībiešu kultūru un valodu, Latvijas karogu u.c. novadu vērtības, kas līdz šim mazāk pazīstamas un zināmas.

Konkursa nākamajā kārtā 10 skolēnu komandas no visas Latvijas tiksies radošā nometnē Rīgā. Šajā nometnē skolēni „Brain Games” uzņēmēju vadībā attīstīs galda spēļu jaunrades iemaņas un veidos izpratni par galda spēles koncepta un prototipa izstrādi.

Konkursa finālā komandām būs jāprezentē savas Latvijas Kultūras kanona galda spēles koncepcija vai prototips. Ja kādas komandas spēles koncepcija būs atbilstoša „Brain Games” uzņēmēju biznesa koncepcijai, tad spēles ideja tiks komercializēta un tiražēta jaunas galda spēles formātā.

Latvijas Kultūras kanona konkursu vidusskolēniem organizē Latvijas Kultūras akadēmija sadarbībā ar Latvijas Republikas Kultūras ministriju un Valsts izglītības satura centru. Konkursu atbalsta „Brain Games”.

 

Informāciju sagatavoja:

Ilona Asare

Cēsu Kultūras un Tūrisma centrs

Tālr.27878275

e- pasts: Ilona.Asare PIE cesis PUNKTS lv