Arhīva kalendārs

« June 2015 »
MonTueWedThuFriSatSun
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930 

Sestdien, 20. jūnijā Valmiermuižas pils parkā lieli un mazi Jāņa bērni tiek aicināti uz Jāņu tradīciju skolu un svētku darbnīcām, lai koptu latviskās tradīcijas. Tradīciju skola un svētku darbnīcas tiks īstenotas ar “Latvijas valsts mežu atbalstītās Vidzemes kultūras programmas 2015” projektu konkursā piešķirto finansējumu.

Dienas vidū, pēc plkst. 12:00 Valmiermuižas pils parkā Jāņu tradīciju skolā un radošajās darbnīcās būs iespēja izzināt Jāņu rituālus un latviskas amatu prasmes. Jērcēnu folkloras kopa „Mežābele” aicinās tuvus un tālus ciemiņus mācīties Jāņu dziesmas, apgūt un izdzīvot vasaras saulgriežu rituālus. Valkas pilsētas Kultūras nama folkloras deju kopa „Sudmaliņas” rādīs un mācīs sanākušajiem Jāņu rotaļas. Valmieras Novadpētniecības muzeja saimnieces demonstrēs viesiem, kā sasiet garšīgu Jāņu sieru , ļaujot līdzdarboties siera radīšanas procesā. Lai ikviens Jāņa bērns sagaidītu svētkus ar paša pītu vainagu galvā un zinātu par dziedinošajām jāņuzālēm, ko siet pirtsslotās un vākt zāļu tējām, Valmiermuižas ciemiņi varēs piedalīties Skultes pagasta zāļu sievu veidotajā vainagu pīšanas un Jāņu zāļu izzināšanas darbnīcā. Pociema folklorists Pēteris Jansons parādīs puišiem un vīriem, kā sagatavot tradicionālo Jāņuguni jeb pūdeli, kas senākos laikos Jāņu vakarā apspīdēja katra kārtīga zemnieka laukus. Viņš arī ļaus katram piedalīties lāpu un saules riteņa tapšanā. Tā kā Jāņu vakarā ir jārotājas, tad Cēsu amatniece Viktorija Sīviņa sievām un meitām ierādīs, kā darināma celu josta, kas top vienā no senākajām aušanas tehnikām. Meistare arī stāstīs par latvju zīmēm viņas darinātajās jostās.

Kad vainagi nopīti un siers sasiets, laiks dziesmām, pasakām un latviskiem dančiem. Vakarā, pēc plkst. 19:00 notiks interesanta lekcija - meistarklase. Muzikālā apvienība „Pērkonvīri” klātesošos ievedīs harmoniskā kustības un skaņu efektu baudīšanas stāvoklī. Seno skaņrades rīku skanējums savīsies kopā ar tautas pasakām un dainām, tiks veidota jauna Jāņu interpretācija, ar to tiks iepazīstināti interesenti. Vakara turpinājumā Jāņu tradīciju skolu kuplinās jauniešu folkloras kopa „Kokle”, kas sanākušajiem Jāņa bērniem ierādīs latvisku danču soļus un piespēlēs mūziku.

Jāņu tradīciju skolu un svētku darbnīcas rīko Valmiermuižas kultūras biedrība, tās palīdz īstenot arī Burtnieku novada un Valmieras pilsētas pašvaldība.

 

Informāciju sagatavoja:

Zane Kaķe, Valmiermuižas kultūras biedrība

Tel. 29334753, e-pasts: kultura PIE valmiermuiza PUNKTS lv

13. un 14. jūnijā Vidzemes koncertzālē “Cēsis” notiks pirmais starptautiskais čellu festivāls Čello Cēsis. Atklāšanas koncertā sestdien piedalīsies Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris Jāņa Liepiņa vadībā un Eiropas jaunā čella zvaigzne Nikolass Alštets (Nicolas Alststaed), bet svētdien – Latvijas publikas mīlestību jau iemantojusī čellu grupa “Dream Team”.

Festivāla mākslinieciskās idejas autors ir čellists Jānis Laurs, kurš ir starptautiskā Adelaides čellu festivāla, Austrālijā dibinātājs un mākslinieciskais vadītājs. Festivāla mērķis ir klausītājus tuvāk iepazīstināt ar čellu, piedāvājot iespēju vērot instrumenta tapšanas procesu, kā arī atklājot tā unikālo skanējumu izcilu, pasaules slavu guvušu čellistu un jaunu mūziķu izpildījumā.

Festivāla “Čello Cēsis” atklāšanas koncertu, kas notiks 13. jūnijā, raksturo diriģents Jānis Liepiņš: “Koncertā mēs varēsim dzirdēt skaistu mūziku, kas varbūt nepietiekoši daudz skanējusi Latvijā, bet noteikti ir pelnījusi savu vietu aktīvā koncertdzīvē. Programmas centrālais darbs ir Anri Ditjē čella koncerts "Visa pasaule tālā". Šis skaņdarbs ir vērtējams kā viens no labākajiem 20. gadsimta čella koncertiem, bet to izspēlēt var tikai ļoti augstas klases čellists. Man ir patiess prieks, ka Cēsīs to atskaņos Nikolass Alštets – fenomenāls un brīnišķīgs mūziķis”.

Savukārt 14. jūnija koncertā festivāla visiem būs iespēja dzirdēt LNSO čellu grupas Dream Team programmu Violoncelles, Vibrez! Ansambļa sastāvā spēlē LNSO čellu grupas koncertmeistare, Lielās mūzikas balvas ieguvēja Diāna Ozoliņa, kā arī solisti Ieva Upatniece, Zane Guļāne, Lolita Lilje, Ainārs Paukšēns, Mareta Prikule, Jānis Rinkulis un Dace Zālīte.

Festivāla ieskaņā no 8. līdz 13. jūnijam koncertzāles “Cēsis” pirmajā stāvā ikviens aicināts sekot līdz unikālam notikumam – jauna čella būvniecībai. Čellu būvēs vācu meistari Roberts Kenings (Robert König) un Mihaels Bečers (Michael Betcher) no kompānijas Betchet&Konig. Šo meistaru izgatavotie mūzikas instrumenti ieguvuši balvas Vācijā un Itālijā.

Parasti čella būvniecība aizņem 200 stundas, bet uz festivālu mēs būsim sagatavojuši pašas sarežģītākās detaļas, lai čellu pabeigtu jau līdz 13.jūnija rītam, instruments būs bez lakas, bet gatavs spēlei. Visi interesenti ir laipni aicināti vērot mūsu darba procesu un uzdot sev interesējošus jautājumus par čella būvi,” atklāj meistars Mihaels Bečers.

 

Festivāla Čello Cēsis programma:

Pirmdiena, 8. jūnijs – sestdiena, 13. jūnijs

Jauna čella būvniecība

Nodrošina: Betchet&Konig /Vācija/

 

Sestdiena, 13. jūnijs, plkst. 19:00

Festivāla Čello Cēsis atklāšana

Latvijas Nacionālais Simfoniskais orķestris

Diriģents: Jānis Liepiņš

Solists: Nikolass Alšteds /Vācija/

 

Svētdiena, 14. jūnijs, plkst. 17:00

Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra čellu grupa Dream Team

 

Biļetes uz festivāla koncertiem var iegādāties koncertzāles „Cēsis” kasē darba dienās plkst. 12:00 – 18:00, sestdienās un svētdienās plkst. 12:00 – 16:00, tālrunis biļešu rezervācijai 64119922, kā arī “Biļešu Paradīze” kasēs un internetā www.bilesuparadize.lv

 

Informāciju sagatavoja:

Egija Saļņikova

Vidzemes koncertzāle “Cēsis”

Mārketinga un komunikācijas vadītāja

E-pasts: egija.salnikova PIE cesukoncertzale PUNKTS lv

Tālr.: +371 26171151