Arhīva kalendārs

« June 2014 »
MonTueWedThuFriSatSun
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30 

Šajā sestdienā, 2014. gada 7. jūnijā aicinām uz Kocēnu novada Dikļiem, kur kopā svinēsim 150. gadskārtu kopš Pirmajiem Dziedāšanas svētkiem! 

Pirmās dziesmu dienas mācītājs, skolotājs un literāts Juris Neikens noorganizēja 1864. gada Vasarsvētkos Dikļu mācītājmuižas parkā. Dziedāšanas svētki izauga līdz pirmajiem Vispārējiem Dziesmu svētkiem Rīgā 1873. gadā, liekot pamatus Dziesmu svētku tradīcijai.

Tai senā, gaismas pilnā vasarsvētku dienā

Jauns vārds top dzīvs un tautai nemirstību dāvā.

Skaņu balsi, raitu soli!

Neikens saucis,

Saucis vārdu -

Dziesmu svētki!

/režisors Uģis Brikmanis/

Plkst. 12.00 Dziesmu svētku promenādē notiks „Bērnu tautasdziesmu koncerts”, kurā piedalīsies Kocēnu novada un Valmieras pilsētas skolu kori.

Plkst. 14.00 Dikļu baznīcā vokālie ansambļi „Luar”, „Canto” un „Schola Cantorum Riga” un dūdinieki - Ieva Nīmane un Māris Jēkabsons aicinās uz koncertu „Latviešu psalmu dziedājumi”.

Plkst. 16.00 Dikļu pils dārzā izskanēs Baltijas valstu Mūzikas skolu stīgu orķestru koncerts ar Valmieras, Panevēžas, Ukmerges, Tartu, Kuressarres un Helsinku orķestru piedalīšanos.

Plkst. 17.30 Dikļu baznīcā notiks Pirmajiem Dziedāšanas svētkiem veltīts Svētbrīdis. Piedalās Rīgas Tehniskās universitātes vīru koris „Gaudeamus”.

Svētku dalībnieku Gājiens pa Neikena taku vedīs uz jaunizveidoto Dikļu dabas koncertzāli, kur plkst. 18.30 sāksies svētku koncerts. Alfrēda Kalniņa, Jāņa Cimzes, Jāzepa Vītola, Emīla Dārziņa, Emiļa Melngaiļa, Jāzepa Mediņa un citu latviešu kormūzikas klasiķu darbus atskaņos 50 Latvijas jauktie un vīru kori - kopā 2000 dziedātāju. Koncertā piedalīsies arī soliste Inga Šļubovska, NBS Štāba orķestris un dejotāji no Valmieras puses.

Koncerta mākslinieciskais vadītājs – Jānis Petrovskis, režisors Uģis Brikmanis.

Skatītāju zona paredzēta arī pļavā pie dabas koncertzāles, kur būs iespēja sēdēt uz līdzi paņemtajām segām.

Plkst. 20.30 zaļumballi spēlēs NBS Štāba orķestris, „Iļģi” un „Bellacord”.

Ieeja bez maksas.

Pasākumus, kas veltīti 150. gadadienai kopš Pirmajiem Dziedāšanas svētkiem Dikļos, rīko Latvijas Nacionālais kultūras centrs un Kocēnu novada dome.

Pirmajiem Dziedāšanas svētkiem – 150 reklāmas klips.

Par Dziedāšanas svētku vēsturi:

Dikļi ir izsenis apdzīvota vieta un ieņem izcilu vietu latviešu kultūras vēsturē, jo tieši šeit notikuši pirmie latviešu novada Dziedāšanas svētki un spēlēta pirmā teātra izrāde latviešu valodā.

Dikļu baznīcā un draudzē no 1857. līdz 1867. gadam par mācītāju kalpoja Juris Neikens, talantīgs skolotājs, izglītības darba organizators, ievērojams literāts.

2014. gadā aprit 150. gadskārta kopš pirmajām dziesmu dienām Dikļos - Dziesmu svētku tradīcijas aizsākumiem, kad 1864. gada Vasarsvētkos Dikļu mācītājmuižas parkā Juris Neikens noorganizēja pirmos kopā dziedāšanas svētkus, tādējādi liekot pamatus latviešu tradīcijai. Dziesmu dienas pasākumā Dikļos no apkārtējiem Vidzemes pagastiem piedalījās seši vīru kori no Dikļiem, Lielsalacas (Salacgrīvas), Limbažiem, Mazsalacas, Rūjienas un Straupes, kā arī bērnu koris ar 120 dziedātājiem rīta cēlienā. Pakalns, kurā svētkos izvietojās kori, vēlāk ieguva Neikenkalna nosaukumu.

Pirmie Dziedāšanas svētki Dikļos izauga līdz pirmajiem Vispārējiem Dziesmu svētkiem Rīgā 1873. gadā, kuros piedalījās arī Dikļu vīru koris.

Atzīmējot Vispārējo latviešu Dziesmu svētku simtgadi, 1973. gadā Neikenkalnā atklāja piemiņas akmeni pirmajiem novada Dziesmu svētkiem. 1984. gadā Dikļos tika atklāta pirmo novada Dziesmu svētku ekspozīcija, ko izveidoja vēsturnieks Tālis Pumpuriņš. 2014. gadā ekspozīciju pilnveidojis Alberts Rokpelnis.

Šobrīd blakus Neikenkalnam izveidota dabas koncertzāle – mūsdienīga dabas un mākslas sinerģija, kas izceļ Dikļu kultūrvēsturisko nozīmi kā Dziesmu svētku šūpulim.

Leģendārais Dziesmu svētku goda virsdiriģents, kultūras darbinieks, pedagogs un publicists Roberts Zuika ir teicis: "Dziesmu svētki ir mūsu testaments, novēlējums neskaitāmās paaudzēs. Dziesmu spēks jānodod tālāk jaunatnei, jo vienīgi atdotais paliek. Dziesmu svētki nav tikai priecāšanās. Tie ir mūsu tautas bagātību novēlējums visaugstākajā līmenī, lai pastāvētu mūsu tauta, valoda un valsts. Lai mēs nepazaudētu sirdsapziņu un pašcieņu."

 

Informāciju sagatavoja
Inga Bika
Sabiedrisko attiecību speciāliste
Latvijas Nacionālais kultūras centrs
67228985, 26443166
inga.bika PIE lnkc.gov PUNKTS lv
www.lnkc.gov.lv  

Novērtē fotokonkursā „Burtnieku novada ainavas” iesūtītās fotogrāfijas! Dodies uz kādu no Burtnieku novada interneta vietnēm – mājas lapu www.burtniekunovads.lv, lapu portālā Draugiem.lv vai lapu portālā Facebook.com – un nobalso par savu iecienītāko fotogrāfiju. Balsošana norisinās līdz 20. jūnijam. Par uzvarētājām tiks atzītas trīs fotogrāfijas, kas iegūs vislielāko balsu skaitu – pa vienai katrā interneta vietnē, bet starp balsotājiem tiks izlozētas trīs pārsteiguma balvas!

Aprīlī un maijā ikviens Burtnieku novada iedzīvotājs un novada viesis bija aicināts piedalīties fotokonkursā „Burtnieku novada ainavas”, iesūtot tagad vai agrāk uzņemtus fotoattēlus ar Burtnieku novada dabas objektiem un ainavām dažādos gadalaikos. Savu dalību konkursā pieteica 14 fotogrāfi ar kopskaitā 46 Burtnieku novada ainavām. Šie darbi nu tiek nodoti vērtēšanai.

Balsot par fotokonkursā iesūtītajām fotogrāfijām iespējams trīs dažādos veidos:

Katrā interneta vietnē balsotāju vidū tiks izlozēta viena pārsteiguma balva, tādēļ neaizmirsti kļūt par lapas sekotāju vai atstāt savu kontaktinformāciju. Fotokonkursa uzvarētāju un balsotāju apbalvošana notiks 28. jūnijā Burtnieku novada svētkos, kas šogad norisināsies Ēvelē.

 

Papildu informācija:
Zane Ābelīte-Medne
Burtnieku novada pašvaldības
Sabiedrisko attiecību speciāliste
Tālr.: 20219631
E-pasts: zane.abelite-medne PIE burtniekunovads PUNKTS lv