Arhīva kalendārs

« December 2022 »
MonTueWedThuFriSatSun
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

Valmierā, pie Rīgas ielas  16 nama līdz 11. decembrim skatāma Ukrainas Valsts arhīva Nacionālās atmiņas institūta veidota lielformāta plakātu izstāde "Komunisms XX = RašiZms XXI". Izstāde, atainojot vairāku cilvēku likteni, vēsta par ukraiņu tautas upuriem staļinisma periodā un mūsdienās.

“2022. gadā ukraiņi pilnībā izprata Krievijas īstenotās “krievu pasaules” politikas piespiedu izplatīšanas patieso saturu. Šo ideoloģiju var nodēvēt vienā vārdā “rašisms”. Rašisms nav unikāla laikmeta parādība. Īstenībā rašisms sakņojas komunismā. Abiem ir vienādi mērķi un darbība. Totalitārie režīmi apzināti izvēlas nogalināt labākos. Kā 20. gadsimtā, tā arī tagad, jau 21. gadsimtā, tiek vests karš pilnīgai fiziskai ukraiņu iznīcināšanai,” tā Ihors Kuļiks, Ukrainas Valsts arhīva Nacionālās atmiņas institūta direktors.

Izstāde demonstrē, ka Krievijas metodes nav mainījušās. Apliecinājumam kalpo 13 sieviešu un vīriešu likteņi 20. un 21. gadsimtā. “Lielāko daļu iznīcināja tikai tāpēc, ka viņi bija ukraiņi, strādāja savā dzimtenē, runāja dzimtajā valodā… Tagad Ukrainai ir radusies vēsturiska iespēja atbilstošā kārtībā tikt galā ar savu pagātni. Šīs izstādes materiāli ir viens no soļiem jaunajā desovjetizācijas, derusifikācijas, deputinizācijas posmā laikmetīgajā Ukrainā,” saka I. Kuļiks.

Izstāde Valmierā skatāma, Ukrainas Valsts arhīva Nacionālās atmiņas institūtam sadarbojoties ar Valmieras muzeju.

Jāpiemin, ka izstādi Rīgā, Strēlnieku laukumā atklās svētdien, 4. decembrī, piedaloties Ukrainas vēstniekam Latvijā Oleksandram Miščenko, pārstāvjiem no Publiskās atmiņas centra, Ukrainas Valsts arhīva Nacionālās atmiņas institūta un Okupācijas muzeja. Savukārt pirmdien, 5. decembrī, izstādi Rīgā apmeklēs Latvijas Valsts prezidents Egils Levits un Rīgas mērs Mārtiņš Staķis Ukrainas vēstnieka Latvijā Oleksandra Miščenko pavadībā.

Izstāde ir apskatāma arī citur Latvijā un Igaunijā. 

Informāciju sagatavoja:

Zane Bulmeistare

Valmieras novada pašvaldības

Zīmolvedības un sabiedrisko attiecību nodaļas

vadītājas vietniece

tālr. 26443410

Cēsu novada pašvaldība izsludina konkursu par Ruckas muižas kompleksa, Cēsīs, bezatlīdzības lietošanas tiesībām uz desmit gadiem, lai tajā turpinātu attīstīt mājvietu radošajām industrijām.

Konkursā no šī gada 5.decembra līdz nākamā gada 8.janvārim varēs pieteikties biedrības, nodibinājumi un citas juridiskas personas, kas saņēmušas sabiedriskā labuma organizācijas vai sociālā uzņēmuma statusu.

Turpmākajam Ruckas muižas apsaimniekotājam jānodrošina rezidēšanas iespējas kultūras, tūrisma, vides, aprites ekonomikas un radošo industriju jomās, kā arī jāorganizē kultūras un izglītojoši pasākumi. Ruckas muižā turpmākos desmit gadus jānodrošina darbnīcu, vasaras skolu, kā arī starptautisku projektu norise.

Muižas teritorija atrodas Cēsu pilsētā starp Piebalgas, Lapsu un Vaives ielu. Kopējā muižas kompleksa platība, ieskaitot muižas ēku, saimnieciskās palīgbūves un parku, ir 7,4 ha. Konkursa uzvarētājam Ruckas muižas ēkas uzturēšanā un apsaimniekošanā jāizmanto pieejamos aprites ekonomikas un bezatkritumu dzīvesveida principus, kā arī Eiropas komisijas “New European Bauhouse” iniciatīvas pamatnostādnes.

Konkursa rezultātus izvērtēs īpaši šim konkursam izveidota komisija. Līgums ar komisijas izvēlēto pretendentu tiks noslēgts ne vēlāk kā līdz 2023.gada 1.oktobrim.

Konkursa nolikums un pieteikuma veidlapa ŠEIT.

Līdz 2023.gada septembrim Ruckas muižas ēkā un apkārtējā teritorija darbojas kā mākslas rezidenču centrs, kas ir vienīgā šāda veida organizācija Vidzemē. Savukārt muižas parks patlaban tiek izmantos nelielām kultūras jomas iniciatīvām vai publisko pasākumu rīkošanai.

 

Par Ruckas muižu

Ruckas muiža pirmo reizi rakstos minēta 1577.gadā, kā daļa no Cēsu birģermeistara Sebastiana Detmera īpašumā piederošās zemes. Ruckas muižas pašreizējās ēkas celtas 18.gadsimtā un pārbūvētas līdz 1960.gadiem. Muižas nosaukums cēlies no poļu muižnieka Rucka uzvārda (poļu: Rutzky), kas savā īpašumā muižu ieguva 1584.gadā. Pirmā pasaules kara laikā muižas ēkās izvietoja Krievijas Impērijas armijas lazareti. Pēc tam, kad muiža nonāca Latvijas valsts īpašumā, tur izvietoja Latvijas dzelzceļa 3.iecirkni, bet vēlāk — dzelzceļnieku bērnu sanatoriju.

Pēc Otrā pasaules kara muižā atradās tuberkulozes slimnīca "Rucka", kas pārtrauca darbību 2005.gadā. Sešus gadus vēlāk muižas ēka un parks no Veselības ministrijas nonāca Cēsu pašvaldības valdījumā. 2013 gadā ēka tiek nodota 10 gadu bezatlīdzības lietošanā biedrībai “Elm Media” (vēlāk – Ruckas mākslas fonds), kas izveidoja Ruckas mākslas rezidenču centru.

Ruckas muižas apbūve ir vietējās nozīmes arhitektūras piemineklis.

Informāciju sagatavoja:

Ance Āboliņa

Cēsu novada Centrālās administrācijas Komunikācijas un klientu servisa pārvaldes

Vecākā komunikācijas speciāliste

 

Plašāka informācija par konkursu:

Andra Magone

Cēsu Kultūras un Tūrisma centra direktore

andra.magone PIE cesis PUNKTS lv

29154367