Arhīva kalendārs

« December 2021 »
MonTueWedThuFriSatSun
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 

2021. gada 3. decembrī – Skolēnu hakatonā «Young Climathon» uzvar ideja produktu svītrkodos iestrādāt informāciju, kas mudinātu patērētājus veikt dabai draudzīgas izvēles un sniegtu norādes iepakojuma šķirošanai. Risinājumu izstrādāja Limbažu vidusskolas komanda.


Hakatonu rīkoja Rīgas Tehniskā universitāte (RTU) sadarbībā ar Vides Izglītības fondu, lai attīstītu skolēnos sociālās un uzņēmējdarbības prasmes, kā arī mudinātu Latvijas jauniešus pievērsties vides jautājumiem. Hakatonā uzņēmumu «ZAAO» un «Rimi» izvirzītus izaicinājumus – aktuālas vides problēmas – risināja 14 komandas no Latvijas Ekoskolām. Kopumā hakatons pulcēja vairāk nekā 80 skolēnu vecumā no 13 gadiem.

«Hakatons ir mūsdienīgs formāts, kas īsā laikā attīsta dažādas prasmes. Skolēni pētīja uzņēmumu iniciētos izaicinājumus, mācījās saskatīt likumsakarības, definēja problēmas un radīja idejas, trenējot sistēmiskās domāšanas pieeju. Mēs kā uz ilgtspēju orientēta universitāte esam gandarīti par atdevi, ar kādu vides jautājumu risināšanā iesaistās gan izglītības institūcijas un jaunā paaudze, gan uzņēmumu pārstāvji,» saka hakatona organizatore, Eiropas Inovāciju un tehnoloģiju institūta (EIT) klimata zināšanu un inovāciju kopienas «EIT Climate-KIC» kontaktpunkta «EIT Climate-KIC Hub Latvia» projektu vadītāja Santa Krastiņa. RTU ir «EIT Climate-KIC» partneris.

«Young Climathon» pirmo vietu un naudas balvu 350 eiro apmērā idejas attīstīšanai ieguva Limbažu vidusskolas 11. klases skolēnu komanda «EkoŠmeko», kas pārtikas atkritumu mazināšanai mājsaimniecībās ierosināja produktu svītrkodā iestrādāt informāciju par tā dzīves cikla ietekmi uz vidi. Ar nolūku veicināt patērētājos izpratni par resursu efektīvu izmantošanu tajā tiktu iekļautas arī skaidras norādes par iepakojuma šķirošanu, kas būtu redzamas pirkuma čekā.

Otro vietu un 250 eiro hakatonā izcīnīja Babītes vidusskolas apvienotā 9. un 11. klases komanda «Zāles stobri», kuras ideja ir veidot Babītes pagasta iedzīvotājus iesaistošu akciju «Sila gari uzdarbojas» piesārņojuma mazināšanai Beberbeķu dabas parkā. «Young Climathon» trešo vietu un naudas balvu 200 eiro apmērā, kā arī skatītāju simpātijas balvu no Eiropas Savienības (ES) mājas ieguva Jelgavas Tehnikuma apvienotā 10. un 12. klases komanda «Entuziasti». Cīnoties ar pārtikas izšķērdību mājsaimniecībās, komanda nākusi klajā ar ideju izveidot «zaļās fasādes» garšaugu audzēšanai, kā arī mudina sadarboties kaimiņus, lai veidotu kopdārzus. Skolēnu idejas vērtēja profesionāļu žūrija, speciālbalvas vairākām komandām piešķīra arī «ZAAO» un «Rimi». Uzvarētājiem būs iespēja saņemt mentoringu tālākai ideju attīstīšanai.

Hakatonā tika izmantotas «EIT Climate-KIC» programmas «Young Innovators» metodes. Papildu tām dalībniekus apmācīja dažādu nozaru eksperti, savukārt praktiskajā darbā atbalstīja RTU un Vides Izglītības fonda mentori.

Hakatonā piedalījās skolēni no Rīgas 45.vidusskolas, Jelgavas 4. vidusskolas, Daugavpils 12. vidusskolas, Ventspils Pārventas pamatskolas, Slokas un Ķemeru pamatskolām, Andreja Upīša Skrīveru vidusskolas, Rīgas Centra humanitārā vidusskolas, Siguldas1. pamatskolas, Rīgas Rīnūžu vidusskolas, Babītes un Limbažu vidusskolas.

«Young Innovators» hakatons «Young Climathon» iekļauts projektā «Jaunie izgudrotāji ilgtspējīgai attīstībai», un to atbalsta Meža attīstības fonds, «Rimi» un «ZAAO», Eiropas Komisijas pārstāvniecība Latvijā un ES māja.

Informāciju sagatavoja:

Veronika Viļuma,

RTU Zinātnes un inovāciju centra komunikācijas vadītāja

Tālr. 27119516

E-pasts: Veronika.Viluma PIE rtu PUNKTS lv">Veronika.Viluma PIE rtu PUNKTS lv 

3.decembrī pirmajā maršrutā izbrauc jauns dīzeļa – elektriskais hibrīdautobuss. Tas ir desmitais videi draudzīgais hibrīdautobuss Valmieras pilsētas nozīmes maršrutos. 2020.gadā tika piedzīvotas nozīmīgas pārmaiņas Valmieras sabiedriskā transporta sistēmā – pasažierus pārvadāt sāka deviņi jauni hibrīdautobusi. Tādējādi šobrīd desmit no 12 Valmieras pilsētas maršrutu autobusiem ir videi draudzīgi hibrīdautobusi.

Lēmums izvēlēties hibrīdautobusus pieņemts, izvērtējot Valmieras pilsētas maršrutu tīklu, reisu garumus, ņemot vērā arī klimatiskos apstākļus, kā arī iespējas nodrošināt nepārtrauktu sabiedriskā transporta pakalpojumu sniegšanas ilgtspēju Valmierā. Jāpiemin, ka Valmieras pilsētas maršrutos autobusi kursē ap 13 stundām diennaktī, tādējādi jau desmitā hibrīdautobusa iegāde ir būtisks ieguldījums vides saglabāšanā.

Gaujas zelta smilšu krāsas autobusiem, uzsākot braukšanu, elektrodzinēja piedziņai tiek izmantota saražotā enerģija, kas savukārt ļauj noteiktu laiku braukt ar izslēgtu dzinēju. Tādējādi tiek taupīta degviela, sasniedzot, kā uzrādīja testa braucieni, pat 30 procentu degvielas ietaupījumu, kā arī samazinās izmešu daudzums. Pašuzlādes dīzeļa – elektriskajiem hibrīdautobusiem nav ierobežots veicamais attālums un nav nepieciešama elektroenerģijas uzlādes infrastruktūra.

Līgumu par autobusa iegādi SIA “VTU Valmiera” parakstījis ar Solaris Bus & Coach. Autobusu iegāde tiek īstenota Kohēzijas fonda līdzfinansētā projekta “Videi draudzīga autobusa iegāde Valmieras pilsētai” (vienošanās 4.5.1.2/20/I/002) ietvaros. Kopējās izmaksas ir EUR 346632 apmērā, tajā skaitā Kohēzijas fonda finansējums EUR 294637.20 apmērā. Projekts sākts 2021.gada martā.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Informāciju sagatavoja:

Zane Bulmeistare

SIA „VTU Valmiera”
Sabiedrisko attiecību speciāliste
E-pasts: pr PIE vtu-valmiera PUNKTS lv
Mob. tel.: 26443410

 

3. decembrī, Starptautiskajā cilvēku ar invaliditāti dienā, Cēsu novada pašvaldība biedrībai “Rīgas pilsētas “Rūpju bērns”” svinīgi nodeva jaunuzceltā daudzfunkcionālā sociālo pakalpojumu centra (atbalsta centrs “Pērle”) atslēgas sabiedrībā balstītu sociālo pakalpojumu sākšanai.

Cēsu novada domes priekšsēdētājs Jānis Rozenbergs pauda gandarījumu, par atbalsta centra iedzīvināšanu ar jauniem pakalpojumiem, kuri ir ļoti vajadzīgi, un tos jau gaida. “Labu gaisotni gan pakalpojuma saņēmējiem, gan sociālajiem darbiniekiem!” vēlēja Jānis Rozenbergs.

“Mūsu mērķis ir padarīt šo atbalsta centru par vietu, kuru zina un ar ko lepojas katrs cēsnieks,” atzīmēja biedrības “Rīgas pilsētas “Rūpju bērns” valdes priekšsēdētājs Māris Grāvis. “Ideju centra attīstībai mums netrūkst un domājam, ka Cēsis noteikti var tapt par paraugu sociālo pakalpojumu sniegšanas klāstā un kvalitātē visas Baltijas mērogā,” atzina Māris Grāvis.

Labklājības ministrijas Sociālo pakalpojumu departamenta direktors Aldis Dūdiņš ministrijas vārdā izteica atzinību un pateicību par drosmi un uzdrīkstēšanos izveidot sarežģītu, bet tik nepieciešamu projektu un novēlēja veidot izcilas kvalitātes pakalpojumus. 

Jaunieši, kuri ikdienā izmantos šī centra pakalpojumus, bija sagatavojuši muzikālus priekšnesumus, kurus izpildīja kopā ar  cēsnieci Beāti Bringuli. Kā pateicību par jaunizveidoto centru un jaunajiem pakalpojumiem jaunieši bija sagatavojuši īpašas dāvanas - piparkūku sirdis un pērļu eņģelīšus - atbilstoši jaunā centra nosaukumam.

Īpašu dāvanu atklāšanas pasākumā atbalsta centrs “Pērle” saņēma no BENU Aptiekas - digitālās klavieres, lai centrs varētu pilnvērtīgi nodrošināt mūzikas, deju un kustību nodarbības.

Attālinātā video sveicienā BENU Aptiekas direktore Anete Rožkalna vēstīja: “Pakalpojumus, ko sniegs atbalsta centrs “Pērle”, ir ļoti būtiski, lai nodrošinātu palīdzību tiem cilvēkiem, kam tā ir nepieciešama. Tādēļ mums ir liels gandarījums, ka varam atbalstīt centru “Pērle” tieši šādā veidā – dāvājot mūziku jeb digitālās klavieres! No sirds ceram, ka šis muzikālais dāvinājums palīdzēs un nesīs prieku daudziem centra klientiem un arī darbiniekiem!”

Atbalsta centrs šobrīd ir lielākais šāda veda sociālo pakalpojumu centrs Cēsu novadā un Vidzemē.

Iepriekš esam informējuši, ka centra izveide ir daļa no deinstitucionalizācijas norises Cēsu novadā ar mērķi palīdzēt cilvēkiem ar garīga rakstura un funkcionāliem traucējumiem iekļauties sabiedrībā, ikdienā sniedzot nepieciešamo atbalstu, apmācot noderīgas prasmes un nodrošinot sociālas rehabilitācijas pakalpojumus personām ar garīga rakstura traucējumiem un bērniem ar funkcionālajiem traucējumiem viņu vecākiem.

Sociālo pakalpojumu infrastruktūras izveide norit ERAF projekta “Daudzfunkcionālais sociālo pakalpojumu centrs “Cēsis”” ietvaros, identifikācijas Nr. 9.3.1.1/18/I/006. Kopējais projekta finansējums ir 1 843 676,77 EUR, t.sk., ERAF finansējums 1 122 375,41 EUR, valsts budžeta dotācija pašvaldībām 46 394,83 eiro,  valsts budžeta finansējums 108 185,55 eiro un pašvaldības finansējums 566 720,98 EUR.

Informāciju sagatavojusi:

Ance Saulīte

Komunikācijas un klientu servisa pārvaldes

Komunikācijas speciāliste

Cēsu novada pašvaldība