Arhīva kalendārs

« June 2024 »
MonTueWedThuFriSatSun
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Š.g. rudenī Cēsu novadā tiks organizēta Skolu restorānu nedēļa – ar šādu iznākumu maijā noslēdzās bioloģiskās pārtikas patēriņa veicināšanai veltītās koprades darbnīca "Ko celsim galdā?". Iniciatīva tiks organizēta ar mērķi iedvesmot skolu un pašvaldību administrācijas un dot impulsu skolu ēdināšanas sistēmas reformai, piedāvājot bērniem un vecākiem skolās ēdienkarti, kuras sastādīšanā par pamatu tiktu ņemti vietējie bioloģiskie produkti. Restorānu nedēļa tiks organizēta, lai vienlaikus stiprinātu arī galda kultūru un etiķeti, padarot pusdienošanu skolās par patīkamu piedzīvojumu.

Skolu restorānu nedēļu organizēs Vidzemes plānošanas reģions, izmantojot  Interreg Baltijas jūras reģiona programmas 2021-2027 projekta “Ceļā uz ilgtspējīgu un noturīgu sabiedrību, stiprinot pilsonisko līdzdalību un inovāciju (We Make Transition)” finanšu atbalstu 10 000 eiro (t.sk. PVN) apmērā.

Cēsu novads kā iniciatīvas realizēšanas vieta izvēlēta, jo Cēsu novada pašvaldība ir projekta “We Make Transition!” asociētais partneris.

Pārējās idejas, par kurām balsoja koprades darbnīcas dalībnieki, ir augstā gatavības stadijā un var tikt realizētas tiklīdz tām tiks atrasts finanšu avots. Uz balsojumu tika iesniegtas vēl sekojošas idejas: “Skolas rupjmaize” (bērnu cienāšana ar rudzu maizi un medu, godājot tradīcijas un bērnības garšu, kā arī piedāvājot bioloģiskus produktus skolēnu ēdienkartē), “Pilotprojekts BIObusiņš” (bioloģisko produktu mobilā tirdzniecība, veicinot bioreģiona bioloģisko lauksaimnieku atpazīstamību), “Es Tavā vietā apēstu vietējo!” (vietējo bioloģiskās pārtikas ražotāju piedāvājuma apkopošana),  “BIOtinderis jeb bio saimniecību atvērtās dienas” (uzticības stiprināšanas un biznesa attīstības nolūkos).

Visas piecas idejas trīs mēnešu garumā izstrādāja 30-40 pārstāvji no dažādām organizācijām, uzņēmumiem, iestādēm, tostarp zemnieki un citi bioloģiskā dzīvesveida entuziasti. Viņi reizi mēnesī pulcējās kopā, lai veidotu nākotnes redzējumu par to, kā veicināt veselīgu dzīvesveidu un palielināt veselīgas bioloģiskās pārtikas patēriņu bioreģionā Vidzemē. Process iesākās ar ideālās nākotnes vizionēšanu, atmetot visas šī brīža problēmas un izaicinājumus, un meklējot virzienus, kā arī nosaucot konkrētas rīcības, kas jāpaveic, lai mērķi varētu sasniegt.

Aizritējušās darbnīcas uzskatāmas par piemēru, cik aizraujošs var būt koprades process, strādājot plecu pie pleca uzņēmējiem, publiskajai pārvaldei, izglītības iestādēm un NVO sektoram.

Darbnīcas tika organizētas, testējot līdzdalības metodi “pārmaiņu arēna” (no angļu valodas – transition arena), kas ļauj iesaistīt plašu sabiedrības pārstāvju loku un efektīvi izmantot ikviena zināšanas, pieredzi un resursus.

Metode ir viens no pārmaiņu pārvaldības instrumentiem, un tā paredz iesaistīt sabiedrību kopējas izpratnes radīšanas, arī mācību, vizionēšanas un eksperimentēšanas aktivitātēs, lai risinātu konkrētus izaicinājumus vai problēmas.

Koprades darbnīcas organizēja Vidzemes plānošanas reģions Interreg Baltijas jūras reģiona programmas 2021.-2027. gadam projekta “Ceļā uz ilgtspējīgu un noturīgu sabiedrību, stiprinot pilsonisko līdzdalību un inovāciju (We Make Transition!” ietvaros, kā arī Eiropas Komisijas finansētā projekta “EUROPE DIRECT Vidzeme” un Interreg Baltijas jūras reģiona programmas 2021.-2027. gadam projekta “Ilgtspējīgas pārtikas sistēmu atbalstoša vide (KISMET)” aktivitāšu ietvaros.

 


Jautājumiem: Lienīte Priedāja-Klepere, projekta vadītāja Vidzemes plānošanas reģionā, lienite.priedaja PIE vidzeme PUNKTS lv

Informāciju sagatavojusi: Anita Āboliņa, galvenā komunikācijas speciāliste Vidzemes plānošanas reģionā, anita.abolina PIE vidzeme PUNKTS lv.

 

Interesenti no pētniecības, augstākās izglītības institūcijām, uzņēmumiem, publiskā un nevalstiskā sektora organizācijām aicināti pieteikties konkursam, iesniedzot idejas nelieliem pētījumiem, kas ietver labo prakšu un ieteikumu apkopojumu un ieinteresēto pušu iesaisti, veicinot Vidzemes plānošanas reģiona attīstības programmas uzraudzības ietvara izstrādi. Konkursā iespējams pretendēt uz finansējumu neliela pētījuma veikšanai līdz 5000 EUR apmērā, tiks atbalstīts viens pieteikums.

Vidzemes plānošanas reģions (VPR) iesaistījies plašā Apvārsnis Eiropa programmas projekta PoliRuralPlus partnerībā, kā ietvaros VPR veidos iestrādnes vienotai Vidzemes attīstības uzraudzības sistēmai teritoriālā līmenī.

VPR uzdevums ir koordinēt un veicināt reģiona ilgtermiņa un līdzsvarotu attīstību, kā virzieni noteikti VPR Attīstības programmā. Līdz šim VPR Attīstības programmas ieviešanas uzraudzībai nav bijis sistemātisks mehānisms, lai apkopotu informāciju par norisēm un progresu visā reģiona teritorijā, ko realizējuši arī uzņēmumi, NVO, izglītības iestādes, pētniecības institūcijas, pašvaldības un citas nozīmīgas iesaistītās puses. Šāda teritoriāla uzraudzības ietvara izveide Vidzemes reģionā ir būtiska, lai nodrošinātu veiksmīgu attīstības procesu un uzraudzību katram no VPR Attīstības programmas rīcības virzieniem. Tādējādi tiktu veicināta informētība par reģiona attīstības procesiem,  iedzīvotāju ieinteresētība, uzticība attīstības progresam un palielinātos vēlme iesaistīties reģiona attīstībā un savas dzīves telpas veidošanā.

Atvērtā konkursa ietvaros VPR vēlas gūt ieteikumus un apzināt jau esošas labās prakses, kas palīdzētu veidot reģionālās attīstības uzraudzības sistēmu (NUTS3 līmenī) dažādiem rīcības virzieniem, balstītos uz dažādu iesaistīto pušu iesaistes mehānismiem un digitāliem risinājumiem. Piedāvātie risinājumi tematiski var aptvert kādu no zemāk uzskaitītajiem virzieniem, lai iezīmētu praktisku risinājumu pārnešanas potenciālu:

  • Ilgtspējīgas un noturīgas lauku ekonomikas attīstība Vidzemes reģionā.
  • Augstas pievienotās vērtības produktu un pakalpojumu ražošana Vidzemes reģiona viedās specializācijas jomās un to teritoriālo efektu uzraudzība stiprināšana.
  • Efektīvi mehānismi iesaistīto pušu iesaistei lauku un pilsētu teritoriju pārvaldībā Vidzemes reģionā.
  • Inovāciju atbalsta instrumentu izmantošanas veicināšana reģiona uzņēmumos.

Konkurss vienlaikus notiek deviņās projekta partnervalstīs. Iesniegtie pētniecības pieteikumi var pretendēt uz vienreizēju finansējumu EUR 5000 apmērā. Nākamā gada laikā paredzēti vēl vairāki citi atvērtie pētniecības ideju konkursi.

Projektu ideju pieteikumi jāiesniedz angļu valodā no 24. jūnija līdz 31. jūlijam. Pētījumu īstenošana paredzēta 2024. gada oktobrī – decembrī. Plašāka informācija par pieteikšanos un vērtēšanas kritērijiem: https://www.poliruralplus.eu/open-calls/

Papildus iespējams noskatīties Vidzemes plānošanas reģiona sagatavoto video prezentāciju par reģiona pētījuma vajadzības kontekstu: https://youtu.be/Iob4qfWeAIc

Kontakptersona informācijai: Santa Vītola, projekta vadītāja, e-pasts: santa.vitola PIE vidzeme PUNKTS lv.

Vēršam uzmanību, ka finansējums tiks piešķirts pēc projekta sekmīgas realizēšanas, saskaņā ar sākotnēji iesniegto projekta budžetu. Finansējuma izmaksāšanu koordinē projekta pārstāvis Čehijā, un Vidzemes plānošanas reģions nav maksājumu veikšanas starpnieks.


 

***

Aktivitātes notiek Horizon Europe projekta “Ilgtspējīga, līdzsvarota un sadarbībā balstīta pilsētu un lauku teritoriju attīstība, veicinot datos balstītu lēmumu pieņemšanu” PoliRuralPlus ietvaros. Tā mērķis ir sekmēt ilgtspējīgu, līdzsvarotu, sadarbībā balstītu, integrētu pilsētu un lauku teritoriju attīstību, kas veicina un atbalsta inovatīvu metožu lietošanu un datos balstītu lēmumu pieņemšanu  Plašāk Vidzemes plānošanas reģiona mājas lapā.

Finansē ES. Izskanējušie viedokļi un uzskati ir tikai autora(-u) pausti un neatspoguļo ES vai Eiropas Pētniecības izpildaģentūras (REA) uzskatus. Ne ES, ne finansējumu piešķīrusī iestāde nevar būt atbildīga par tiem.

 

Informāciju sagatavoja: Ieva Upeniece, Vidzemes plānošanas reģions.