Arhīva kalendārs

« June 2024 »
MonTueWedThuFriSatSun
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Jūnija sākumā Vidzemes plānošanas reģiona ekspertu komanda kopā ar Valmieras novada Tūrisma pārvaldes pārstāvi devās uz Rumāniju, lai piedalītos projekta CIBioGo (Sabiedrības iesaiste bioloģiskās daudzveidības pārvaldībā) pieredzes apmaiņā. Vizītes mērķis bija iepazīties ar dažādām Rumānijā īstenotām dabas pārvaldības aktivitātēm, kurās iesaistīti vietējie iedzīvotāji, kā arī izzināt novatoriskas finansēšanas metodes.

Viesojoties Hargitas apgabalā, projekta komanda praktiski iepazina dažādās sabiedrības iesaistes aktivitātes bioloģiskās daudzveidības pārvaldībā. Gimešas ciemā dalībnieki apmeklēja kalnu pļavas. Šīs teritorijas bioloģiskās daudzveidības saglabāšanu iespējams nodrošināt, tikai noganot vai nopļaujot ar izkapti konkrētā laika periodā. Rūpējoties par dabas mantojuma saglabāšanu, vietējā kopiena, īpaši jaunieši, iesaistās šo pļavu apsaimniekošanā un uzturēšanā, izmantojot tradicionālo rokas pļaušanas metodi.

Līdztekus VPR pārstāvji izzināja arī aktivitāti, kuras centrā ir lauksaimnieki. Veicot dažādu bioloģiskās daudzveidības rādītāju izvērtējumu, lauksaimniekiem tiek nodrošināts atbalsta finansējums. Rādītāji, kā piemēram, noteikta skaita indikatoraugu sugu klātbūtne, kalpo par motivāciju lauksaimniekiem vairot bioloģisko daudzveidību viņu apsaimniekotajās teritorijās. Komanda iepazina arī “Transylmagica” projektu, kura ietvaros tiek stādītas vietējo koku sugas, izmantojot ienākumus, kas gūti galvenokārt no suvenīru tirdzniecības – šādā veidā koku stādīšanas procesā  tiek iesaistīti arī klienti.

Otrā pieredzes apmaiņas diena tika veltīta darbsemināram un meistarklasei. Abas šīs aktivitātes sniedza jaunas idejas un risinājumus inovatīvu finansēšanas metožu publiskajiem, privātajiem un ekotūrisma aspektiem. Klātesošie iepazinās ar oglekļa kredītiem – sertifikātiem, kas ļauj uzņēmumiem un organizācijām kompensēt oglekļa dioksīda emisijas, ekonomiski stimulējot zemu emisiju tehnoloģiju attīstību un veicinot cīņu pret klimata pārmaiņām. Dalībnieki izzināja arī tiešsaistes dabas kredītu kampaņu "Atdot dabai". Šī kampaņa darbojas gan tiešā veidā, stādot kokus un atjaunojot mežus, gan netiešā veidā, veicinot sabiedrības izpratni un atbalstu vides aizsardzības iniciatīvām. Semināra laikā tika apspriestas arī citas novatoriskas finansēšanas metodes, kā arī pārrunātas dažādu atbalsta mehānismu priekšrocības un izaicinājumi. Dienas noslēgumā tika aplūkoti dažādi ekotūrisma piemēri. VPR pārstāve, projekta eksperte un Vidzemes Augstskolas lektore Ilze Grīnfelde iepazīstināja klātesošos ar projektu “Mežtaka”,  skaidrojot, kā iesaistīt iedzīvotājus un kopienas, kā arī komunicēt par dabas vērtībām.

Rumānijas pieredze sniedza konkrētas un praktiskas idejas dabas daudzveidības pārvaldības un sabiedrības iesaistes uzlabošanai Vidzemē, kā arī jaunas pieejas ekotūrisma veicināšanai. “Nenoliedzami tieši ekotūrisma sektors un ar to saistītās prezentācijas un diskusijas likās vissaistošākās, jo tās rosināja ne tikai saskatīt analoģijas starp Rumānijas un Latvijas piemēriem, bet arī   vairoja manu izpratni par dažādiem ekotūrisma aspektiem, tostarp ciešo saistību ar bioloģisko daudzveidību,” pauž Agnese Geduševa-Jefimova no Valmieras novada tūrisma pārvaldes.

Projekts “Sabiedrības iesaiste bioloģiskās daudzveidības pārvaldībā (CIBioGo) tiek īstenots Interreg Europe pārrobežu sadarbības programmas 2021.-2027. gadam ietvaros. Tā mērķis ir paplašināt zināšanas par līdzdalīgas pārvaldības metodēm bioloģiskās daudzveidības saglabāšanā un  veicināt efektīvu aizsargājamo teritoriju pārvaldību. Vairāk par projektu: https://ej.uz/bd2d.

Jautājumiem: Ineta Tauriņa, projekta vadītāja Vidzemes plānošanas reģionā, e-pasts: ineta.taurina PIE vidzeme PUNKTS lv, tālr. 26382820.

Šī publikācija ir sagatavota ar Eiropas Savienības finansiālu atbalstu. Par tās saturu pilnībā atbild Vidzemes plānošanas reģions un tā nevar tikt izmantota, lai atspoguļotu Eiropas Savienības uzskatus.

 

Informāciju sagatavojusi: Laima Spalva, sabiedrisko attiecību speciāliste Vidzemes plānošanas reģionā, laima.spalva PIE vidzeme PUNKTS lv 

 

 

2024. gada 21. jūnijā Vidzemes plānošanas reģions veiksmīgi noslēdza mācību programmu "Spēcīgi vadītāji efektīvai uzņēmējdarbības atbalsta īstenošanai Vidzemes pašvaldībās un reģionā pēc administratīvi teritoriālās reformas". Mācības notika no 2024. gada 14. maija līdz 21. jūnijam, un tās apmeklēja 56 Vidzemes pašvaldību un Vidzemes plānošanas reģiona struktūrvienību vadītāji un speciālisti.

Mācības nodrošināja uzņēmums “Trainify”, tās vadīja treneri Dmitrijs Kalniņš Bergs, Elīna Miķelsone un Vita Brakovska. Mācību mērķis bija uzlabot pašvaldību darbinieku spējas un personīgās prasmes, kas palīdzētu veicināt uzņēmējdarbības attīstību savu pārstāvēto pašvaldību administratīvajās teritorijās.

Mācību process tika organizēts trīs grupās, katrā līdz 16 dalībniekiem, lai nodrošinātu individuālu pieeju. Katra grupa piedalījās trīs darbsemināros:

1. Gudra vadīšana un problēmrisināšana: stratēģiska un efektīva komandas vadība, radoša problēmu risināšana un darbinieku motivācija.

2. Dizaina domāšana un citi rīki risinājumu attīstībai: dizaina domāšanas un laterālās domāšanas (nestandarta, radoša domāšana) metodes.

3. Produktivitāte un ilgtspējīga sadarbība: spēka pielikšanas punkti: digitālās transformācijas nozīme, procesu zīmēšana un analīze, prasmes informāciju prezentēt vadībai un partneriem.

Mācību noslēgumā tika izsniegti 56 sertifikāti. Pilnu mācību kursu apmeklēja 33 dalībnieki.

Dalībnieki augstu novērtēja mācību saturu un uzsvēra praktisko pielietojumu. Simona Sniķe, Gulbenes novada pašvaldības aģentūras "Gulbenes tūrisma un kultūrvēsturiskā mantojuma centrs" direktore, teica: “Nozīmīgi bija visi trīs semināri, jo katrā guvu vērtīgas metodes un ieteikumus. Ļoti patika Elīnas Miķelsones piedāvātās metodes, kuras jau uzreiz izmantoju darba vidē.” Anete Rudmieze no Cēsu novada pašvaldības atzīmēja: “Mācības bija lielisks “skats no malas” moments, kas palīdzēja efektivizēt un strukturēt domāšanu un procesus.”

Septembrī un oktobrī plānota “Dizaina domāšanas darbnīca uzņēmējdarbības veicināšanai Vidzemes pašvaldībās un reģionā”, kurā piedalīsies darbinieki, kas ikdienā saistīti ar jaunu projektu un pakalpojumu izstrādi vai strādā pie esošo procesu uzlabošanas.

Vidzemes plānošanas reģions arī turpmāk, izmantojot Eiropas Savienības līdzfinansējumu, turpinās sniegt atbalstu pašvaldību darbinieku profesionālajā attīstībā, lai veicinātu uzņēmējdarbības vides attīstību reģionā.

Vidzemes plānošanas reģions mācības organizē Eiropas Savienības Latvijas Atveseļošanas un noturības mehānisma plāna investīcijas 3.1.1.2.i. “Pašvaldību kapacitātes stiprināšana to darbības efektivitātes un kvalitātes uzlabošanai” ietvaros.

Projekta finansējuma saņēmējs un vadošais partneris ir Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija.

Projekta mērķis ir celt pašvaldību kapacitāti to darbības efektivitātes un kvalitātes uzlabošanai administratīvi teritoriālās reformas kontekstā, lai pašvaldības spētu nodrošināt tām likumos noteikto autonomo funkciju izpildi salīdzināmā kvalitātē un pieejamībā, kā arī spētu sniegt iedzīvotājiem kvalitatīvus pakalpojumus par samērīgām izmaksām atbilstoši aktuālajām demogrāfiskajām tendencēm.

 

Jautājumiem: Ieva Dzalbe, projekta koordinatore Vidzemes plānošanas reģionā, ieva.dzalbe PIE vidzeme PUNKTS lv, t. 25491165.

Informāciju sagatavojusi: Anita Āboliņa, galvenā komunikācijas speciāliste Vidzemes plānošanas reģionā, anita.abolina PIE vidzeme PUNKTS lv, t. 29454752.