Arhīva kalendārs

« January 2014 »
MonTueWedThuFriSatSun
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 

Svētdien, 9.februārī plkst.17.00 Valkas pilsētas kultūras namā viesosies maestro Raimonds Pauls ar literāri muzikālu koncertu «Vēja ziedi», kas veltīta Imanta Ziedoņa 80. jubilejai. Skaistās R.Paula melodijas ar I.Ziedoņa vārdiem izdziedās Latvijas Nacionālā teātra aktieri Madara Botmane un Juris Jope.

“Gribam aicināt publiku iedziļināties dzejā, nebūs orķestra un liela trokšņa,” stāsta maestro Raimonds Pauls. Koncertprogrammas pamatā ir dziesmu cikls ar dzejnieka I. Ziedoņa vārdiem. Vairākas no dziesmām klausītāji iepazinuši jau 70. gados, taču nu tās atgriezušās jaunās skaņās. “Nejauši uzdūros vecajiem ierakstiem, ko savā laikā iedziedāja Nora Bumbiere, Viktors Lapčenoks, Ojārs Grīnbergs. Dzeja ir ļoti augstas kvalitātes, tāpēc nolēmu šo ciklu izmēģināt ar jaunajiem aktieriem.”

Komponists R.Pauls kopā ar Latvijas Nacionālā teātra aktieriem M.Botmani un J.Jopi izspēlēs un izdziedās dziesmas «Svētvakarā», sapni par mīlestību ironiskajā «Tā es tevi mīlēšu», romantisku jūsmu «Meitene ar kallu ziediem», paironizēs par mūsu sīkajiem ikdienas kašķiem dziesmā «Ķiļķens un klimpa». Skanēs vēl daudzas citas maestro dziesmas ar I.Ziedoņa dzeju.

R. Paulam izveidojusies sadarbība ar jaunajiem Nacionālā teātra aktieriem Madaru Botmani un Juri Jopi, kurus komponists vērtē kā ļoti perspektīvus māksliniekus. J. Jope jau dziedājis muzikāli nopietnā izrādē “Vestsaidas stāsts”. Gan Madara, gan Juris piedalījušies arī maestro un dzejnieces Liānas Langas veidotajā izrādē “Leo. Pēdējā bohēma”.

 

Biļešu iepriekšpārdošana- no 28.janvāra Valkas pilsētas kultūras namā pie dežuranta katru darba dienu no plkst.9.00- 19.00.

Valkas novadpētniecības muzeja Izstāžu zālē no 30.janvāra līdz 29.martam eksponēta ceļojošā izstāde „Tautas apģērbs un mode”. Tā ir bagāta ar informāciju un interesantiem eksponātiem. Izstāde sniedz ieskatu nepārtrauktajā un mūžam mainīgajā mijiedarbībā starp tradicionālo un moderno latviešu tautas apģērbā – līdzās tautiskam apģērbam parāda arī attiecīgā laikmeta modes tērpus.

Projekta vadītāja ir Madonas novadpētniecības un mākslas muzeja darbiniece, tekstilmāksliniece Inese Jakobi. Materiāla izpēti veikusi etnogrāfe Dr.hist. Latvijas Universitātes aģentūras „LU Latvijas vēstures institūts” Etnoloģijas nodaļas pētniece Anete Karlsone. Izstādi ar atbilstošu Valkas novadpētniecības muzeja krājumu papildinājusi galvenā krājuma glabātāja Aija Priedīte.

Izstādes ceļojošajā daļā – planšetēs – saturiski izsekots tautas apģērba un modes tendencēm no 12. gadsimta līdz 20. gadsimtam. To atdzīvina gan Grundzāles pagasta „Jaunbemberu” kapulaukā atrastās 13.–14. gadsimta senlietas: rotas un iedzīves priekšmeti; gan tautas tērpi, gan sieviešu un vīriešu apģērbs – kleitas, blūzes, mēteļi, uzvalki, apavi un aksesuāri: somas, rotas, jostas un citi Valkas novadpētniecības muzeja krājuma priekšmeti.

Izstādes apmeklētāji varēs uzzināt ne tikai par tautas tērpa attīstību, tā nēsāšanas tradīcijām, bet arī pārliecināties, cik dažāds kopumā var būt ikdienā valkājams apģērbs un stila elementi, kas raksturo latviešu modi.

Īpaši uz izstādi aicināti skolotāji ar skolēnu grupām. Te darbs ir latviešu valodas, vēstures un bioloģijas, kā arī citu mācību priekšmetu pedagogiem. Ekspozīcijā var redzēt, kā mainījusies latviešu valoda, kā krāsots audums utt.

„Apģērba vēsture būtībā ir savdabīgs sabiedrības dzīves spogulis. Laika gaitā mainījās priekšstati par skaisto. Atkarībā no iespējām tos realizēt, cilvēki veidoja arī savu dzīves vidi un apģērbu. Jaunais veidojās tradicionālo un moderno uzskatu mijiedarbībā, ko varam redzēt arī šobrīd,” atzīst izstādes uzziņu materiālu un grāmatas „Dziesmu svētki un tautiskā tērpa attīstība Latvijā” autore, etnogrāfe Dr.hist. Anete Karlsone.

 

Informāciju sagatavoja: Ligita Drubiņa, Valkas novadpētniecības muzeja speciāliste

tālrunis: 647 22198; e-pasts: muzejs PIE valka PUNKTS lv

8.februārī plkst.17.00 Valmieras Kultūras centrā jau 48.reizi norisināsies ikgadējie pašdarbnieku svētki, kurus šogad vienos tēma „Manam, Tavam un mūsu priekam”. Kā skaidro Valmieras Kultūras centra direktors Toms Upners, šogad nebūs noteiktas tēmas, lai kolektīvi, domājot par priekšnesumiem, var ļauties radošam ideju lidojumam. „Vēlamies, ka ikviens sajūt prieku un pozitīvo enerģiju, ko kolektīvi gūst ne tikai dejojot, dziedot un muzicējot, bet arī dāvājot savu priekšnesumu skatītājiem. Neaprakstāmu gandarījumu dod mirklis, kad skatītāju sejās atplaukst smaids un zāli pārņem skaļas ovācijas.”

Koncertā krāšņus priekšnesumus būs sarūpējuši kori: „Valmiera”, „Imanta”, „Jumara”, „Sudrablāse”, „Baltie bērzi”, „Konsonanse”, „Skan” un „Kaķi”, deju kolektīvi: TDA „Gauja”, VPDK „Gauja”, „Agrā rūsa” un „Pastalnieki”, pūtēju orķestris „Signāls”, bigbends „Valmieras puikas” un dziesmu draugu kopa „Gaujmalietes”. Pirmo reizi šajā koncertā uzstāsies sieviešu vokālais ansamblis „Trīnes”.

Pašdarbnieku svētku laikā Valmieras Kultūras centra 1.stāva foajē būs apskatāmas divas izstādes. Tautas lietišķās mākslas studijas „Valmiera” vadītāja Elīna Tetere stāsta, ka studijas audēju izstādītie darbi iekļaujas tēmā „Es daru tā”. Izstādē būs aplūkojami gada laikā uzaustie linu galdauti, sedziņas, dvieļi, lupatu deķi no otrreiz pārstrādāta auduma un vilnas lakati. Savukārt Tautas tēlotājas mākslas studijas vadītāja Daina Leite norāda, ka izstādē būs apskatāmi studijas gleznotāju darbi, kas tapuši nodarbību laikā. Lai gan daudzos darbos būs redzams viens uzstādījums, katrs no tiem atšķirsies ar autora redzējumu un krāsu toņu izvēli darba radīšanas brīdī.

Jāpiemin, ka koncertu vadīs Ainārs Ašaks, to papildinot ar saviem muzikālajiem priekšnesumiem. Ieejas maksa: 3 eiro.

Ikviens laipni aicināts! 

Informāciju sagatavoja:
Justīne Deičmane
Valmieras pilsētas pašvaldības
Sabiedrisko attiecību un tūrisma nodaļas
sabiedrisko attiecību speciāliste