Arhīva kalendārs

« April 2022 »
MonTueWedThuFriSatSun
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

23. aprīlī no plkst. 9.30 Jērcēnmuižā aicinām pulcēties putnu draugus un pētniekus. Kopā ar ornitologu Ruslanu Matrozi mācīsimies saklausīt un atpazīt putnus Jērcēnmuižas parkā, kur savu mājvietu iekārtojuši stārķi un pūces, dižraibais un vidējais dzenis, dzilnas, strazdi un dažādi citi putni. Putnu vērošana ir lielisks brīvā laika pavadīšanas veids. Lai vērotu putnus, nav jābūt ornitologam, bet ornitologi var mums palīdzēt iepazīt šo aizraujošo vaļasprieku.

Vēstures avoti stāsta, ka Jērcēnmuižas barons Adelberts fon Krīdeners devis varenu ieguldījumu ornitoloģijas attīstībā Latvijā, jo bijis viens no pirmajiem putnu pētniekiem, sarakstījis arī vairākas grāmatas un 1912. gadā piedalījies Rīgas Zooloģiskā dārza dibināšanā kā konsultants par putniem. R. Matrozis pētījis barona Krīdenera gaitas un devumu ornitoloģijā. Klātesošajiem par saviem pētījumiem viņš vairāk pastāstīs 23. aprīlī Jērcēnmuižā.

Organizatori sola izzinošas nodarbības jaunākajiem pasākuma apmeklētājiem un padomus foto entuziastiem, kā izveidot videi draudzīgas putnu barotavas, lai izdotos veiksmīgas un skaistas foto medības.

Pasākuma apmeklējumam lūdzam iepriekš pieteikties Jērcēnu pagasta bibliotēkā vai pa tālruni 28645054.

Baronam Krīdeneram šogad aprit 165. gadskārta, tāpēc Jērcēnmuižā organizētie pasākumi tiek veltīti šim notikumam. Putnu draugu pasākums “Putni Jērcēnmuižā pirms 100 gadiem un šodien” būs barona Krīdenera 165. jubilejas gada pirmais notikums.

Pasākumu atbalsta Valmieras novada pašvaldība, Dabas aizsardzības pārvalde, biedrība “Esam Jērcēniem”.

 

Informāciju sagatavoja:

Ilvija Ķimse, Jērcēnu bibliotēkas – informācijas centra vadītāja

 

Ginta Gailīte

Valmieras novada pašvaldības

Zīmolvedības un sabiedrisko attiecību nodaļas

komunikācijas un sabiedrisko attiecību speciāliste

tālr. 64715660

Pulcē domubiedrus, klausies regeja mūziku, vienojies par komandas nosaukumu, parūpējies par atbilstošu noformējumu un 30. aprīlī plkst. 9.00 gatavojies atraktīvam laivu braucienam pa Abula upi no Trikātas līdz Brenguļu alus sētai!

Laivu karnevāls atklās Abula upes krastu pavasara burvību, ļaujot baudīt aktīvu un veselīgu atpūtu jaukā kompānijā, ainavu vērotājiem un asprātīgiem tērpu meistariem vai vienkārši tiem, kuri vēlas palaivot. Pavasarī mostas ne tikai daba, bet pamazām atdzīvojas arī bebri, tādēļ šogad dalībnieki tiek aicināti iejusties “bebru regeja” tematikā. Laivu karnevāla laikā varēs izbaudīt pārgājiena elementus, lūkot bebru darinātos mākslas darbus un, iespējams, pat satikt pašu Abula bebru.  

Reģistrēšanās un laivas numura saņemšana norisināsies no plkst. 9.00 Trikātā, pie tilta pār Abula upi. Dalībnieki, kuri ieradīsies ar automašīnu, pēc reģistrēšanās aicināti nogādāt auto Brenguļu Sporta centra “Kaimiņi” stāvlaukumā un plkst. 10:00 ar bezmaksas autobusu doties atpakaļ uz Trikātu.

Laivu karnevāla noslēgums norisināsies Brenguļu alus sētā ar siltu zupu, alus kausu un lustīgu ballīti ar Aizupiešu ģimeni. Dalībnieki tiks apbalvoti pēc komandas un peldlīdzekļa oriģinālā noformējuma, komandas dalībnieku atraktivitātes un īpašas bebru komisijas simpātijām.

Dalībnieku pieteikšanās, aizpildot elektronisko pieteikšanās anketu, vietnē ej.uz/bebrslaivo vai zvanot pa tālruni 28644530. Dalības maksa 5 EUR/personai. Bērniem līdz septiņu gadu vecumam dalība bez maksas.

Vairākas laivu nomas Laivu karnevāla dalībniekiem piedāvā īpašu cenu pilnai laivu nomas komplektācijai - 25 EUR. Lai rezervētu laivu savai komandai, ar nomas pakalpojumu sniedzējiem jāsazinās individuāli.

Laivu nomas pakalpojumu sniedzēji:

●     “Pie Gaujas” - kajaks (divvietīgs), kanoe (trisvietīgs). Kontaktpersona: Jānis, 26275761;

●     “Vidzemes laivas” - SOT kajaki (divvietīgi, trīsvietīgi); kanoe (trisvietīgs). Kontaktpersona: Arnis, 29127198;

●     “FF laivas” - VISTA kajaks (divvietīgs), EOLI kajaks (divvietīgs), kanoe (divvietīgs, trīsvietīgs). Kontaktpersona: Māris, 27852852;

●     “XCentrs” - VISTA kajaks (divvietīgs), kanoe (divvietīgs, trīsvietīgs). Kontaktpersona: Andris, 29453079;

 

Laivu karnevālu organizē Valmieras novada Tūrisma pārvalde sadarbība ar Brenguļu, Kauguru, Trikātas apvienību. Pasākuma laikā var tikt fotografēts un filmēts. Fotogrāfijas un videomateriāli var tikt izmantoti Valmieras novada pašvaldības publicitātes vajadzībām.

Informāciju sagatavoja:

Toms Treimanis

Valmieras novada Tūrisma pārvaldes

Vadītājs

Mob. tālr.: 28644530

Nedēļas nogalē Koncertzālē “Cēsis” turpināsies festivāls “Pētera Vaska mūzikas aprīlis”. Piektdien, 22. aprīlī, pianists Reinis Zariņš atskaņos latviešu komponistu jaundarbus, bet kamerorķestris “Kijivas solisti” – ukraiņu komponistu mūziku. Savukārt, sestdien, 23. aprīlī, Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra, vijolnieces Trīnas Rūbelas un diriģentes Kristīnas Poskas sniegumā dzirdēsim Vaska “Tālo gaismu”, Erki Svena Tīra Phantasma un Bēthovena Ceturto simfoniju.

Festivāla “Pētera Vaska mūzikas aprīlis” otrā nedēļas nogale klausītājiem dāvās pavisam jaunas, iepriekš vēl neatskaņotas mūzikas atklāšanas prieku, iepzīstinās ar skaistiem ukraiņu akadēmiskās mūzikas skaņdarbiem un pieskarsies neapšaubāmām klasiskām vērtībām.

Piektdienas vakarā izskanēs pianista Reiņa Zariņa solokoncerts “Pavasara pulss”, kas norit sadarbībā ar Latvijas Komponistu savienības festivālu “Latviešu jaunās mūzikas dienas”. Tajā dzirdēsim mūziku, ko radījuši trīs komponisti domubiedri: Pēteris Vasks, Arturs Maskats un Andrejs Selickis. Programmā iekļauti gan jaundarbu pirmatskaņojumi, gan šo pašu autoru agrāk rakstīti opusi.

No Pētera Vaska Reinis Zariņš izvēlējies divus opusus – viens ir komponista jaunības darbs, 1976. gadā komponētais dramatiski spriegais “Cikls klavierēm”, bet Cēsīs pirmatskaņojumu piedzīvos opuss “Dzeguzes balss”, ko iedvesmojusi putna balss, kas bieži dzirdama komponista vasaras mājas tuvumā, Amatciemā.

Koncertā dzirdēsim arī Artura Maskata jaundarbu “Noktirnes”, no kurām pirmās divas saistītas ar Emīlijas Dikinsones dzeju. Savukārt trešās jeb “Ukrainas noktirnes” pamatā ir ukraiņu tautasdziesma par mīļoto, kuru sieviete gaida pārnākam no kara.

Trešais vakara pirmatskaņojums – Arvīda Selicika “Dziesma Debesu dzimtenei”. Kā saka pats komponists: “Mūzika skan vairākos līmeņos reizē: vienlaikus tā ir gan dziesma Debesu dzimtenei, gan lūgsna par dzimteni šeit un it īpaši par Ukrainu, gan Kristus ciešanas, nāve un augšāmcelšanās — Pasha.”

Arvien spēcīgāk ieskanoties notīm, kas sasaucas ar Ukrainu, koncerta otrajā daļā uz skatuves redzēsim kamerorķestri “Kijivas solisti”. Sākoties karam Ukrainā, mūziķi atradās viesturnejā un, nespējot šobrīd atgriezties dzimtenē, turpina sniegt koncertus Eiropā, klausītājus iepazīstinot ar ukraiņu komponistu mūziku. Programmā skanēs Valentīns Silvestrovs, Maksims Berezovskis, Oleksandrs Šimko un ukraiņu tautas dziesmas pārlikums orķestrim.

Festivāla noslēguma koncertā, 23. aprīlī tagadne sastapsies ar klasiskām vērtībām, metot tiltu starp gadsimtiem - pasaulē atzītākais un biežāk atskaņotais latviešu komponists Pēteris Vasks līdzās Vīnes dižgaram Ludvigam van Bēthovenam. Šo satikšanos skaņās iedzīvinās Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris dirģentes Kristīnas Poskas vadībā un vijolniece Trīna Rūbela. Koncerts tiešraidē būs klausāms arī Latvijas Radio 3 Klasika viļņos.

Šajā vakarā visupirms skanēs Vaska vijolkoncerts “Tālā gaisma”. Pirmajā “Pētera Vaska mūzikas aprīlī” tas skanēja britu vijolnieka Hugo Tičati lasījumā, bet šajā koncertā to interpretēs īpaša viešņa – Igaunijas Nacionālā simfoniskā orķestra pirmā vijole Trīna Rūbela.

Līdzās Pētera Vaska garīgais domubiedrs Erki Svens Tīrs un viņa viens no jaunākajiem opusiem Phantasma.

Koncerta otrajā daļā Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris igauņu diriģentes Kristīnas Poskas vadībā atskaņos Ludviga van Bēthovena Ceturto simfoniju Sibemolmažorā.

“Visiem trim komponistiem  ‒ Erki Svenam Tīram, Vaskam un Bēthovenam ‒ kopīgs ir viens: viņi meklē galēji saasinātu un dziļu izteiksmi dzīves svarīgākajiem jautājumiem. Viņu mūzikā vienmēr svarīgākais ir ideja, kas aiz tās stāv ‒ kāds augstāks mērķis. Tas spēlē būtisku lomu šo komponistu diženumā. Tīra darbs “Phantasma” sarakstīts, domājot par Bēthovenu, un viņa mūzikā ir kaut kas pārlaicīgs ‒ tas ir viens no iemesliem, kāpēc tā mani tik ļoti sajūsmina. Arī Vaska “Tālā gaisma” neapšaubāmi ir pārlaicīga; tā mūs izvadā cauri dziļākajām cilvēciskajām emocijām ‒ patiess šedevrs, kas jau kļuvis par mūsdienu klasiku. Es ārkārtīgi priecājos, ka beidzot varēšu atskaņot šo vijoļmūzikas repertuāra pērli kopā ar brīnišķīgo igauņu solisti Trīnu Rūbelu ‒ mūziķi, kura, es labi zinu, ir ideāli piemērota šī skaņdarba izpildīšanai. Cerību, pēc kuras ilgojamies “Tālajā gaismā”, mēs optimistiski un priekpilni sastopam Bēthovena Ceturtajā simfonijā; tā piedāvā mierinājumu un gaišu skatījumu, kas šajās dienās mums nepieciešams, iespējams, tik ļoti kā vēl nekad,” vakara koncertprogrammu raksturo starptautiski atzītā diriģente Kristīna Poska, kura kopš 2019./2020. gada sezonas ir Flandrijas simfoniskā orķestra galvenā diriģente un kopš 2021./2022. gada sezonas – Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra galvenā viesdiriģente.

Pirms abiem koncertiem interesenti ir aicināti uz Pirmskoncerta sarunām, kurās muzikologa Oresta Silabrieža iztaujāti, savās domās par koncertos gaidāmajiem skaņdarbiem, satikšanās mirkļiem mūzikā un dzīvi dalīsies gan komponisti Pēteris Vasks un Arturs Maskats, gan mūziķi. Dalība sarunās ir bez maksas.

Biļetes uz festivāla koncertiem nopērkamas Koncertzāles “Cēsis” kasē, Biļešu Paradīzes tirdzniecības vietās un internetā www.bilsesuparadize.lv.

 

Informāciju sagatavojusi:

Egija Saļņikova

Koncertzāles “Cēsis”

Mārketinga un komunikācijas vadītāja

E-pasts: egija.salnikova PIE cesukoncertzale PUNKTS lv

Tālr.: +371 26171151