Arhīva kalendārs

« December 2018 »
MonTueWedThuFriSatSun
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 

Valmieru kā dzīvesvietu norādījuši 25 010 cilvēku, liecina Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes dati par iedzīvotāju skaitu Valmierā 2018.gada 1.decembrī. Latvijā ir vērojama negatīva iedzīvotāju skaita dinamika, taču Valmieras pozitīvie rādītāji skaidrojami ar iekšējo iedzīvotāju migrāciju.

“Lai gan Latvijas iedzīvotāji dažādu apsvērumu, piemēram, profesionālās darbības, izglītības iegūšanas vietas un citu iemeslu dēļ maina dzīvesvietu, svarīgi, ka viņi paliek Latvijā, mācās, strādā un maksā nodokļus šeit – sev un savai valstij,” rādītājus komentē Valmieras pilsētas pašvaldības domes priekšsēdētājs Jānis Baiks. Pilsētas attīstības perspektīvā lielāks deklarēto iedzīvotāju skaits nodrošina arī lielākus pašvaldības budžeta ieņēmumus, līdz ar to ekonomiskāku infrastruktūras uzturēšanu un pašvaldības pakalpojumu nodrošināšanu, veicina dinamiskāku attīstību. “Iedzīvotāju skaita pieaugums, pārsniedzot  25 tūkstošus,  ir indikators, ka pilsēta attīstās pareizā – gan Latvijas, gan Valmieras iedzīvotājiem vajadzīgā un nozīmīgā virzienā. Tas apliecina, ka Valmieras un valmieriešu kopīgi veidotais pilsētas piedāvājums ir pievilcīgs gan vecākiem, izvēloties savām atvasēm mācību iestādes vai interešu izglītību mākslā, mūzikā vai sportā, gan darba ņēmējiem, savas jomas profesionāļiem, izvēloties darba vietu, gan uzņēmējiem, izveidojot un attīstot uzņēmējdarbību,” iedzīvotāju skaita pieauguma veicinošos faktorus min J.Baiks.

Iedzīvotāju deklarēšanās jautājums Valmierā joprojām ir aktuāls. Tiek lēsts, ka ceturtā daļa pilsētā dzīvojošo iedzīvotāju nav deklarējušies savās dzīvesvietās. “Tas nozīmē, ka trīs valmierieši maksā par pilsētas infrastruktūras izveidošanu un uzturēšanu, ko patiesībā lieto četri, jo par infrastruktūru ir jāmaksā neatkarīgi no lietotāju skaita,” situāciju skaidro J.Baiks. Deklarēšanos savā dzīvesvietā katram vajadzētu uztvert kā atbildību un lojalitāti vietai, kura izvēlēta par dzīvesvietu, lai pašvaldība varētu efektīvāk attīstīt tādas funkcijas kā infrastruktūras sakārtošana un pilnveidošana, pilsētvides labiekārtošana, izglītības sistēmas pilnveidošana, uzņēmējdarbības sekmēšana, plašāku sociālā atbalsta iespēju nodrošināšana, dabas un kultūrvēsturisko vērtību saglabāšana, sabiedriskās kārtības un drošības uzturēšana, kā arī dzīvojamā fonda pieejamības veicināšana. “Valmierā deklarēto iedzīvotāju skaitam palielinoties, mēs varam paplašināt valmieriešiem pieejamo priekšrocību klāstu,” uzsver J. Baiks.

 

Informāciju sagatavoja:
Kristīne Melece
Valmieras pilsētas pašvaldības
Zīmolvedības un sabiedrisko attiecību nodaļas
vadītāja
Mob. tālr.: 26553317

Valmieras integrētajā bibliotēkā Bērnu apkalpošanas nodaļā kopš septembra darbojas suņu meitene Marta. Viņa ne tikai palīdz bērniem pilnveidot lasītprasmi, bet ir arī lielisks rotaļu biedrs. “25.decembrī Marta nosvinēja savu pirmo dzimšanas dienu. Viņa ir kā Ziemassvētku brīnums, maza brīnumsvecīte – žiperīga un mīļa,” stāsta Valmieras bibliotēkas galvenā bibliotekāre Līga Bujane.

To, ka suns var būt lasītprasmes uzlabošanas skolotājs, mācot bērniem arī izpratni par dzīvnieku, Valmieras bibliotēkā var piedzīvot jau trešo gadu. “Suns ar nedalītu interesi klausās, kā bērns lasa, apskata ilustrācijas un nekad neizsaka aizrādījumus. Tas palīdz atbrīvoties, nedomāt par to, ka kaut kas nesanāks, un lasīšanas prieku dalīt ar uzticamu četrkājaino draugu. Turklāt bērni māca sunim dažādus trikus, kopā ejam pastaigāties. Ir ļoti svarīgi saprast, ka suns nav rotaļlieta, ka viņš grib izstaigāties, izskrieties, būt kopā ar saimniekiem. Nodarbībās izprotam arī mīlestību, rūpes, pacietību un cieņu pret dzīvnieku,” stāsta Līga.

Divus gadus lasītprasmes skolotāja bija Ņūfaundlendietis Zum Zum. Nākamgad viņa svinēs 10.dzimšanas dienu. “Jutām, ka mūsu Zumīte grib doties pensijā. Tāpēc nodarbību vadīšanu uzticējām “jaunajai maiņai” – Norvičas terjeram Martai. Viņai brīvajos brīžos mēdz pievienoties arī Ņūfaundlendietis Nika. Gan Zum Zum, gan Nika ir liela auguma, pūkainas, lēnīgas un ārkārtīgi mierīgas dāmas. Ne tikai bērniem, bet arī Martai patīk ierušināties viņu mīkstajā kažociņā. Pašlaik mācāmies būt kopā ar mazo brīnumsvecīti Martu. Bet sirds viņai ir liela – bērnu mīlestību saņēma ātri, arī pati neslēpj savu prieku būt kopā. Marta ir ārkārtīgi uzmanīga un atbildīgi izturas pret pienākumiem. Skatās, ko katrs dara, ātri apgūst savu “darbiņu”, izzina pasauli, uzmana arī, kas notiek bibliotēkā, piemēram, informē, ja pa logu ir redzams kāds neparasts skats,” tā Līga.

Arī Marta ir nokārtojusi eksāmenu un kļuvusi par kvalificētu kanisterapijas suni. Kanisterapija ir rehabilitācijas veids, izmantojot speciāli selekcionētu un apmācītu suni. Gan Zum Zum un Nikas, gan Martas saimniece ir kinologs, apmācības trenere, kanisterapijas asistente un kanisterapijas suņu eksaminatore Ingūna Tihomirova. Savukārt bibliotekāre Līga ir kļuvusi par kanisterapijas brīvprātīgo.

Šogad Marta, īstajā vārdā Savenkoff Margo Impress of Ring, ir ieguvusi titulu “Latvijas Jaunais čempions” un ir apņēmības pilna turpināt bibliotēkā tikties ar bērniem. Kā kanisterpijas suns viņa ir lielisks atbalsts, palīdzot atveseļošanās procesā arī dažādu saslimšanu gadījumos.

Ir bērni, kuri nodarbībās piedalās jau kopš to pirmsākumiem, ir jauni neparasto nodarbību apmeklētāji. “Suņi ir bijuši nenovērtējami palīgi ne tikai, lai palīdzētu bērnam uzlabot lasītprasmi, bet arī lai vienkārši atpūstos pēc garās skolas dienas un mācībām. Ir bērni, kuriem sākumā ir bail no suņa, bet tagad viņi kļuvuši par nešķiramiem draugiem. Panākumi ir labi ne tikai lasītprasmes uzlabošanā. Bērni sarunājas, iesaka viens otram grāmatas, sadraudzējas. Arī man ir pārmaiņas. Tagad man ir maza “astīte”, kas seko, skatās, ko daru, gaida,” stāsta Līga.

Nodarbība sākas ar spēlēm, bērns aicināts uzcienāt suni un lūgt tam izpildīt trikus. Tad sunītim bērnu izpildījumā tiek veltīts kāds “lasāmais gabals”, bet pēc tam visi dodas pastaigā. Sandija, kura bibliotēkas neparastās nodarbības apmeklē jau kopš to pirmsākumiem, stāsta, ka, tā kā mājās ir kaķis, ļoti patīkot ne tikai lasīt kopā ar suni, bet arī mācīt trikus, iet pastaigāties. Marta ir kļuvusi par labu draudzeni un spēļu biedru.

Valmieras bibliotēku, lai uzzinātu vairāk par lasīšanu kopā ar suni, joprojām apmeklē bibliotekāri no dažādām Latvijas pusēm. Arī Līga dodas izbraukumos, lai iepazīstinātu, cik lielisks atbalsts bērna attīstībā var būt suns.

Ceturtdienas Valmieras bibliotēkā ir Ķepu dienas. Par iespēju piedalīties nodarbībā vecāki vai skolotāji aicināti sazināties ar bibliotēku.

 

Informāciju sagatavoja:

Zane Bulmeistare
Valmieras pilsētas pašvaldības
Zīmolvedības un sabiedrisko attiecību nodaļas
vadītājas vietniece
Mob. tālr.:26443410