Arhīva kalendārs

« September 2023 »
MonTueWedThuFriSatSun
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

Š.g. 19. septembrī Vidzemes plānošanas reģiona energoefektivitātes eksperts Edgars Augustiņš piedalījās Latvijas Pašvaldību savienības, Liepājas valstspilsētas pašvaldības un Eiropas Savienības  Mēru pakta biroja koporganizētā pasākumā-seminārā par inovācijām un finansējuma piesaistes iespējām energoefektivitātes jomā. E. Augustiņš pastāstīja par Vidzemes plānošanas reģiona līdzdibinātā CEESEN tīkla izveides mērķiem, kā arī realizētā Apvārsnis 2020 programmas projekta CEESEU īstenotajām aktivitātēm, tostarp divu Vidzemes pašvaldību – Valmieras novada pašvaldības un Cēsu novada pašvaldības – līdzdarbošanos projektā, kura rezultātā, ar projekta konsorcija konsultatīvo atbalstu abas pašvaldības pašu spēkiem izstrādājušas ilgtspējīgas enerģijas un klimata rīcības plānus (SECAP).

Kā seminārā uzsvēra jomas eksperti, kam piekrīt arī pašvaldību speciālisti – SECAP plāni uzskatāmi ne tikai par plānošanas dokumentiem, bet tie ir arī instruments dažādu finanšu resursu piesaistei energoefektīvu aktivitāšu realizēšanai lokālā līmenī.

E. Augustiņš atgādināja, ka CEESEN tīkls 2006. gadā tika dibināts ar mērķi, lai vienkopus pulcētu enerģētikas sektora dalībniekus no Centrālās un Austrumeiropas reģioniem, rosinot tos aktivitātēm klimata un ilgtspējas virzienā. Vienlaikus kustība sniedz iespēju pārstāvēt reģionu pārstāvju intereses Eiropas Savienības līmenī, t.sk. rekomendējot uzlabojumus Pilsētu mēru pakta kustības attīstībai. Vidzemes plānošanas reģions ir tīklojuma līdzdibinātājs; dalība tīklojumā uzskatāma par apstiprinājumu plānošanas reģiona interesei un gatavībai risināt klimata pārmaiņu noturības jautājumus.

Semināra dalībnieki varēja uzzināt par iespējām reģistrēties dalībai CEESEN tīklā kontaktu, zināšanu  un pieredzes apmaiņai starp Centrālās un Austrumeiropas reģionu un to pašvaldību pārstāvjiem. Tīkla dibinātāji aktīvi un pārdomāti izmanto Eiropas Savienības finanšu atbalstu, lai stiprinātu vietējo pašvaldību kapacitāti, tās virzot zaļā kursa un ilgtspējas virzienā.

 

UZMANĪBU!

IKVIENS INTERESENTS AICINĀTS PIEVIENOTIES CEESEN TĪKLA KOPIENAI. DALĪBA IR BEZ MAKSAS. IEGUVUMI: TEORĒTISKAS UN PRAKTISKAS ZINĀŠANAS, KONTAKTI UN VĒRTĪGA INFORMĀCIJA PAR JAUNĀKO NOZARĒ. 

REĢISTRĒŠANĀS ŠEIT.

 

Semināra dalībniekus interesēja arī padziļināts izklāsts par abu Vidzemes reģiona pašvaldību SECAP plānu izstrādes gaitu CEESEU projekta ietvaros.  Kā uzvēra E. Augustiņš: “Jāatzīst - nav bieži gadījies redzēt, ka pašvaldības SECAP plānu izstrādi uzņemas paveikt pašu spēkiem – tas ir netipisks gadījums ne tikai Latvijas līmenī, bet arī starptautiskajā konsorcijā esam izņēmums, par ko saņemam īpašu uzmanību. Tas tikai apstiprina mūsu pārliecību, ka šī, lai arī laikietilpīga un sarežģīta, ir pareizi izvēlēta pašvaldības taktika – būt iesaistītiem procesā no sākuma līdz beigām. Tas stiprina līdzatbildības sajūtu mērķu sasniegšanā.” Pašvaldības pašas veica datu apkopšanu, datu grupu veidošanu, iesaistīja ieinteresētās puses, organizēja darba grupas un analizēja situāciju, piemeklējot atbilstošākos risinājumus. Abas pašvaldības atjaunoja arī Pilsētu mēru pakta saistības.

Jāatzīmē, ka CEESEU projekta ietvaros Cēsu novada pašvaldība SECAP plānu izstrādāja pilsētas mērogā, taču šobrīd aktīvi jau strādā, lai rīcības plānā integrētu arī pārējās novada pārējās teritorijas. Savukārt Valmieras novada pašvaldība uzteicama par tās izvēlēto ceļu – iekļaut plānā un paredzēt rīcības arī rūpniecības sektoram, kas ir papildus izaicinājums, tomēr efektīvi ietekmēs oglekļa emisiju apjoma samazināšanu.

 

CEESEU projekta ietvaros tika organizētas arī vairākās mācības vietējo pašvaldību speciālistiem Vidzemē lai viņus iedrošinātu izstrādāt vai atjaunot ilgtspējīgas enerģētikas un klimata rīcības plānus. E. Augustiņš atgādināja, cik būtiski pašvaldību speciālistiem, tostarp ar vadības līmenim, ir piedāvāt izglītojošus seminārus, paredzot iespējas praktiski, ekspertu vadībā pašvaldībām risināt problēmjautājumus kopā ar saviem kolēģiem – kaimiņpašvaldību speciālistiem. Tas ne tikai veicina ideju un risinājumu apmaiņu, bet arī veicina ciešāku attiecību veidošanu nākotnes projektu realizēšanai. Tāpēc CEESEN tīklojuma biedri uzsākuši jauna projekta īstenošanu LIFE programmā – CEESEU-DIGIT galvenais mērķis ir izstrādāt reģiona enerģijas un klimata rīcības plānu, kā arī paredzēts turpināt organizēt apmācības pašvaldību speciālistiem par tēmām, kurās zināšanu kapacitāte būtu vēl stiprināma.

“Vērojot pašvaldības un vērtējot līdzšinējo pieredzi dažādu dokumentu izstrādē, t.sk. enerģētikas jomā, secinājums ir viens – izstrādātajiem dokumentiem jābūt  jēgpilniem, kvalitatīviem un izstrādes procesa laikā jāpatur prātā, ka dokuments būs instruments ikdienas darbam un tas nav tikai ķeksītis darbu sarakstā. Liepājas piemērs šodien lieliski ieskicēja, ka tas ir izdarāms!” tā E.Augustiņš savas prezentācijas noslēgumā.

Atgādinām, ka Vidzemes plānošanas reģions 2020. gada novembrī uzsāka darbu pie projekta CEESEU ieviešanas, kura ietvaros Valmieras novada pašvaldība un Cēsu novada pašvaldība izstrādāja ilgtspējīgas enerģijas un klimata rīcības plānus, kā arī brīvprātīgi pievienojās starptautiskai kustībai – Pilsētas mēru pakts, kas ir pasaulē lielākā pilsētu un reģionu kustība klimata un enerģētikas jomā. Tāpat tika aizvadītas apmācības pašvaldību speciālistiem, lai tos motivētu plānu izstrādei vai pilnveidei pašu spēkiem.

Projekts "Centrālās un Austrumeiropas ilgtspējīgas enerģētikas savienība" (CEESEU) tiek ieviests programmas Apvārsnis 2020 ietvaros. Projekta mērķis ir pilnveidot valsts pārvaldes iestāžu spējas Centrāleiropā un Austrumeiropā izstrādāt ilgtspējīgas enerģijas un klimata rīcības plānus (SECAP), kas veicina paaugstinātu energoefektivitāti, ilgtspējīgu enerģiju, samazinātu oglekļa emisijas un uzlabotu pielāgošanās spēju klimata pārmaiņām, palīdzot reģionam dot ieguldījumu ES klimata mērķu sasniegšanā. Projektu īsteno 11 partneri visā Eiropā, tai skaitā Vidzemes plānošanas reģions Latvijā.

Jautājumiem: Baiba Šelkovska, projekta CEESEU vadītāja Vidzemes plānošanas reģionā, baiba.selkovska PIE vidzeme PUNKTS lv; Edgars Augustiņš, energoefektivitātes eksperts, edgars.augustins PIE vidzeme PUNKTS lv.

Informāciju sagatavojusi: Anita Āboliņa, galvenā komunikācijas speciāliste Vidzemes plānošanas reģionā,

Vidzemes plānošanas reģiona ieviestā projekta “Uzņēmējdarbība Vidzemē” ietvaros tiek īstenota aktivitāte “Produktu attīstības apmācību un veicināšanas pasākumi”, kam izsludināta trešā pieteikšanās kārta. Idejas  iespējams iesniegt līdz 2. oktobra plkst. 22:00, aizpildot ANKETU un sūtot to uz uznemejdarbiba PIE vidzeme PUNKTS lv.

Pirms pieteikuma iesniegšanas iespējams konsultēties pie uzņēmējdarbības ekspertes Ritas Sprindžukas, lai saņemtu ieteikumus savas uzņēmējdarbības attīstības prioritāšu saplānošanai, kas ļaus veiksmīgāk sagatavot pieteikumu  dalībai aktivitātē. Lai saņemtu konsultāciju, spied šeit: https://ej.uz/uznemejdarbibaskonsultacija

Līdz šim visbiežāk ideju autori ir pieteikušies biznesa modelēšanas un inovāciju vadības atbalstam un dizaina stratēģijas izstrādes atbalstam.

Aktivitātes ietvaros tiks piedāvātas apmācības un praktiskas konsultācijas tehniski ekonomiskajā priekšizpētē, rūpnieciskajos pētījumos, eksperimentālajā izstrādē, produkta rūpnieciskā dizaina izstrādē, jauna produkta, procesa un stratēģijas izstrādē, biznesa modeļu un inovāciju vadības attīstībā uzņēmumā. Svarīgi, ka katrs pretendents var pieteikties vienai atbalsta aktivitātei. Iepazīsties ar aktivitātes nolikumu ŠEIT.

Šīs aktivitātes mērķis ir tieši jauniešu iesaiste uzņēmējdarbībā Vidzemē, kas ir viens no projekta uzdevumiem un tās ietvaros tiks nodrošināts atbalsts specifiskām apmācībām un praktiskām konsultācijām idejas attīstībai. Lai veicinātu izpratni par aktivitāti, jūnija noslēgumā tiks organizēts arī informatīvs tiešsaistes seminārs, kurā tiks runāts par biznesa ideju attīstību un dažādiem citiem jautājumiem, kas interesentiem radušies pieteikuma izstrādes procesā. Informācija par semināru sekos.

Jāņem vērā, ka piesakoties dalībai faktiskā atbalsta uzsākšana notiks pēc līguma slēgšanas un VPR tirgus izpētes vai iepirkuma veikšanas. Provizoriskais aktivitātes atbalsta uzsākšanas termiņš ir 2023. gada oktobris līdz novembris. Apmācību un praktisko konsultāciju termiņš ir četri mēneši, bet ne ilgāk kā līdz 2024. gada 20. martam. Finansējumu šajā aktivitātē atbalstāmo darbību ietvaros piešķir kā de minimis atbalstu.

Aktivitāti organizē Vidzemes plānošanas reģiona Vidzemes uzņēmējdarbības centrs projektā “Uzņēmējdarbības atbalsta pasākumi Vidzemes plānošanas reģionā”, ko līdzfinansē Islande, Lihtenšteina un Norvēģija, izmantojot EEZ grantus.

Strādājam kopā konkurētspējīgai Eiropai!

Papildu informācijai: Laima Engere-Levina, Vidzemes uzņēmējdarbības centra vadītāja, e-pasts: laima.engere PIE vidzeme PUNKTS lv

Vidzemes plānošanas reģions (VPR) kopā ar 11 partneriem no 8 Eiropas valstīm īsteno Interreg Baltijas jūras reģiona programmas līdzfinansēto projektu "Baltijas jūras reģiona kultūras pērles noturīgākām pilsētām un reģioniem" (turpmāk – “BSR Cultural Pearls”). Sociālā noturība ir svarīga situācijās, kad sabiedrībai ir jāpielāgojas pārmaiņām vai jāpārvar ekonomiski, sociāli, vides un citi izaicinājumi. Savukārt kultūra un radošums ir spēcīgi instrumenti, lai stiprinātu sociālo noturību jeb sabiedrības dzīvotspēju.

Projekta mērķis ir trīs gadu laikā sekmēt pilsētu sociālās noturības veidošanos ar kultūras instrumentu un aktivitāšu palīdzību, kā arī palīdzēt pilsētu un pašvaldību iestādēm sadarboties ar savām kopienām. Projekta izpildes gaitā: izveidots “BSR Cultural Pearls” tituls, ko ik gadu piešķirs 4 Baltijas jūras reģiona pašvaldībām un reģioniem; digitālā krātuvē apkopoti sociālās noturības labās prakses piemēri; izstrādāti praktiski rīki, kuri pašvaldībām palīdzēs izveidot sociālās noturības plānus; īstenota mācību un mentoringa programma, kas sniegs atbalstu pašvaldībām to sociālās noturības plānu realizēšanā.

“BSR Cultural Pearls” projekta vadītāja VPR Lelde Ābele uzsver, ka šis projekts ir svarīgs reģiona kontekstā, jo tas saskan ar VPR attīstības virzieniem par sadarbības un pilsoniskās līdzdalības veicināšanu, stiprinot vietējās kopienas ar kultūras instrumentu un aktivitāšu palīdzību. Projekts arī lieliski papildina jau uzsāktās VPR iniciatīvas sociālas noturības un kultūras attīstības projektu jomā Vidzemē. Jau sešpadsmito gadu pēc kārtas VPR administrē Valsts kultūrkapitāla fonda mērķprogrammas projektu konkursu “Vidzemes kultūras programma” (šobrīd - Vidzemes vēsturiskās zemes kultūras programma), kurā īstenotie projekti ir veicinājuši kultūras pieejamību dažādām sabiedrības grupām, sekmējuši kopienu līdzdalību, savstarpējo sapratni un sadarbību. Finansiāli atbalstītās kultūras aktivitātes un pasākumi ir ļāvuši vietējiem māksliniekiem un kultūras organizācijām ar to starpniecību sniegt savu ieguldījumu kopienu sociālās noturības veidošanā.

Projekta “BSR Cultural Pearls” pilotaktivitātēs šobrīd ir iesaistītas arī divas Vidzemes plānošanas reģiona pašvaldības – Cēsu un Valmieras novads. Abām pašvaldībām ir liels potenciāls kļūt par “BSR Cultural Pearls” titula saņēmēju. Plašāka auditorija par to uzzinās decembrī, kad pirmo reizi notiks titula ieguvēju izziņošana. Atklāts konkurss par “BSR Cultural Pearls” titulu tiks rīkots arī nākamgad.

“BSR Cultural Pearls” projekta eksperte VPR Liene Jakobsone, vērtējot projekta pienesumu Vidzemē, pauž: “Piedaloties projektā, pilsētām ir lieliska iespēja ar kultūras starpniecību stiprināt kopienas, attīstīt to piederību lokālajām vērtībām, kā arī gūt nozīmīgus kontaktus starptautiskajā kultūras vidē – ļoti labi priekšnosacījumi kopējai kultūrvides attīstībai reģionā.”

Vairāk informācijas par “BSR Cultural Pearls” titulu var atrast: culturalpearls.eu.

__________

Projektu BSR Cultural Pearls finansē INTERREG Baltijas jūras reģiona programma 2021. -2027. gadam. 

Jautājumiem par projektu BSR Cultural Pearls: Lelde Ābele, VPR projektu vadītāja, lelde.abele PIE vidzeme PUNKTS lv

Informāciju sagatavojusi: Zane Kaķe, sabiedrisko attiecību speciāliste Vidzemes plānošanas reģionā, zane.kake PIE vidzeme PUNKTS lv

CITAS PROJEKTA BSR CULTURAL PEARLS ZIŅAS

.