Arhīva kalendārs

« August 2023 »
MonTueWedThuFriSatSun
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031 

Š.g. 23. augustā Madonā Eiropas digitālās inovācijas centra (EDIC) kontaktpunkts Vidzemē, Vidzemes plānošanas reģions un Madonas LIAA biznesa inkubators pulcēja teju 30 vietējos uzņēmējus, kuri vēlējās uzzināt plašāku informāciju par uzņēmumu digitalizācijas iespējām un pieejamo konsultatīvo un finanšu atbalstu aktivitāšu realizēšanai. Seminārā tika izklāstīta gan kārtība, kādā uzņēmumi var pieteikties atbalstam, gan arī viņu uzmanība tika pievērsta lietām, ar kurām jārēķinās, digitalizācijas procesu uzsākot.

Vērtīgā pieredzē dalījās uzņēmumu pārstāvji, kas piedāvā digitalizācijas pakalpojumus, kā arī uzņēmēji, kas savai attīstībai jau nesen digitalizējuši produktus vai procesus. Savukārt par atbalsta iespējām pastāstīja EDIC Vidzemes kontaktpunkta, kā arī Altum un LIAA speciālisti.

SIA MittHus projektu vadītājs Aivis Mitenieks, atskatoties uz pieredzēto, atzina, ka uzņēmuma digitalizēšana ir veids, kā iegūt uzņēmumā vairāk laika jaunām lietām. Ieviešot un attīstot uzņēmumā CRM sistēmu pārdošanas procesa efektivizēšanai, viena no atziņām bijusi – ir jāspēj skaidri definēt, kāds būs mērķis, jāsaprot, kas tieši jādara, un jāanalizē, kāds risinājums būs vispiemērotākais. Tāpat uzņēmuma vadītājam jāapzinās, ka jauninājumi ietekmēs darbinieku ikdienu – būs jāpanāk līdzšinējo paradumu maiņa, būs jāorganizē apmācības gan darbiniekiem, gan tajās jāpiedalās arī pašam uzņēmuma vadītājam. Būtiski meklēt veidus, kā ieviestās sistēmas izmantot plašāk – piemēram, ne tikai izmantot sistēmu, lai uzskaitītu saražotās preces un ražošanas detaļu atlikumus noliktavā, bet ar sistēmas palīdzību efektīvi veikt cenu piedāvājuma aprēķinus, aprēķināt darbinieku patērēto laiku un līdz ar to arī izmaksas konkrētu aktivitāšu veikšanai, utt.

Savukārt SIA LEFF valdes loceklis Edgars Birže bija pārliecināts, ka liela daļa nepieciešamo risinājumu ir jau meklējumi tirgū, tie tikai jāpielāgo individuālām vajadzībām. Labs atbalsts ir kontaktpersona, kas var palīdzēt izpētīt pieejamo risinājumu klāstu un atlasīt atbilstošāko testēšanai un ieviešanai uzņēmumā.

No pakalpojuma sniedzēja skatupunkta vērtējot, Renārs Vārsbergs, SIA PHASE IT valdes loceklis, sniedza uzņēmējiem ieskatu par to, kas ir CRM sistēma un kā tās ieviešana un uzlabošana var palīdzēt uzņēmumiem ikdienas darbā. Uzņēmēji varēja uzzināt par plašo moduļu piedāvājumu, kas paredz gan klientu datu bāzes izveidi, gan sistēmas izveidi cenu piedāvājuma sagatavošanai, noliktavu pārvaldību, ražošanas procesa un gatavās produkcijas uzskaitei grāmatvedības vajadzībām u.c.

Būtiska atziņa, kas radusies pēc vairāku gadu darba pieredzes – funkcionāla nekārtība uzņēmumā visticamāk rezultēsies digitālā nekārtībā, tāpēc pirms ko digitalizēt, uzņēmumiem jāpārdomā rūpīgi šī brīža procesi uzņēmumā, lai saprastu, kur ir vājās vietas, kas būtu jāpilnveido.

Seminārā EDIC Vidzemes kontaktpunkta pārstāve Laima Engere-Levina pastāstīja par EDIC un tā kontakpunkta Vidzemē piedāvāto pakalpojumu grozu, kā arī aicināja uzņēmumus sazināties ar EDIC kontaktpunktiem, lai saņemtu palīdzību digitālā brieduma testa aizpildē. Tests ir pirmais solis ceļa kartes iegūšanai, savukārt, ceļa karte ir nepieciešama, lai pieteiktos kādai no atbalsta programmām digitalizēšanas aktivitāšu realizēšanai uzņēmumā.

   

Pasākumā tika sniegta detalizēta informācija par Altum un Latvijas investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) atbalsta programmu iespējām, kā arī uzņēmumi individuāli konsultējās ar organizāciju pārstāvjiem un norunāja pirmās tikšanās, lai uzsāktu pieteikšanās procesu digitalizācijas atbalstam.

___

Pasākums notika projekta “EDIC: atbalsts digitalizācijai un mākslīgā intelekta attīstībai Latvijā” (Nr. 2.2.1.1.i.0/23/I/CFLA/001) un projekta “Development of AI – ICT for Manufacturing EDIH in Latvia” (Nr. 101083983) ietvaros.

Finansē Eiropas Savienība un Eiropas Savienība - NextGenerationEU. Tomēr paustie uzskati un viedokļi ir tikai autora(-u) uzskati un viedokļi un ne vienmēr atspoguļo Eiropas Savienības vai Eiropas Komisijas uzskatus un viedokļus. Par tiem nav atbildīga ne Eiropas Savienība, ne Eiropas Komisija.  

 

 

Uzziņai: Atbalsts uzņēmējiem – Digitālo inovāciju centri Latvijā

Līdz 2026. gada vidum no dažādiem finansējuma avotiem Latvijas uzņēmumu digitalizācijai piešķirti vairāk nekā 183 miljoni eiro, tostarp no programmas „Digitālā Eiropa”, Eiropas Reģionālā attīstības fonda (ERAF), kā arī no Atveseļošanas fonda uzņēmumu digitalizācijai atvēlētais finansējums kopsummā sastāda vairāk nekā 13 miljonus eiro.

Eiropas Savienības programmā “Digitālā Eiropa” 2022. gadā savu darbību visā Eiropā sāka Eiropas Digitālās inovācijas centri (EDIC), divi no tiem arī Latvijā:

 

“Latvijas Digitālais akselerators (https://www.digitallatvia.lv) fokusējas uz produktu inovācijām, sniedzot atbalstu jaunu digitālo platformu, preču un pakalpojumu dizainam, testēšanai un ieviešanai ražošanā,

savukārt  

“Eiropas Digitālās inovācijas centrs Latvijā” (https://www.dih.lv) koncentrējas uz atbalstu uzņēmumu esošo procesu pilnveidei, mārketinga un inovatīvu digitalizācijas risinājumu ieviešanai un attīstībai.

 

Centros iespējams saņemt padomus un testēt digitālās inovācijas, kā arī iegūt informāciju par sev nepieciešamā risinājuma izstrādi, attīstību. Izveidoti arī centru reģionālie kontaktpunkti, Vidzemē tie atrodas Valmierā un Cēsīs.

 

Jautājumiem: Eva Meijere, projekta vadītāja Vidzemes plānošanas reģionā, eva.meijere PIE vidzeme PUNKTS lv

Informāciju sagatavojusi: Anita Āboliņa, galvenā komunikācijas speciāliste Vidzemes plānošanas reģionā, anita.abolina PIE vidzeme PUNKTS lv

CEESEN konsorcijs, kurā ietilpt arī Vidzemes plānošanas reģions, š.g. 6.-7. septembrī Budapeštā organizē konferenci “Reaģējot uz enerģētikas un klimata krīzi”. Tās fokusā būs diskusijas par Eiropas Savienības pašvaldību plāniem, kas paredz pielāgoties un samazināt klimata pārmaiņu radītās sekas, plānus pielietojot ikdienas darbā. Delegācijā no Latvijas uz konferenci dosies Vidzemes plānošanas reģiona pārstāvji, kā arī speciālisti no Madonas novada, Smiltenes novada, Valkas novada un Varakļānu novada pašvaldības. Interesentiem iespējama arī konferences vērošana attālināti, iepriekš reģistrējoties https://ceesen.hu/the-event/online-participation/. Dalība konferencē bez maksas, darba valoda – angļu.

>> KONFERENCES PROGRAMMA (angļu valodā)

Konferences pirmajā dienā, 6. septembrī, Budapeštā tiksies nozarē strādājošie no visas Eiropas, lai uzklausītu atzītus nozares ekspertus, kuri runās par aktuāliem tematiem – enerģijas drošība un atkarība, Eiropas politika zaļai pārejai, pašvaldību lomas pieaugšana klimata problēmu risināšanā, enerģijas kopienas kā iespēja, u.c. Tēmas cieši pieskarsies arī CEESEU konsorcija ieviestā projekta galvenajai tematikai - ilgtspējīgas enerģijas un klimata rīcības plānu (SECAP) nozīme un vietējo iniciatīvu ietekme uz globāliem notikumiem.

Konferences dalībniekiem būs iespēja uzklausīt arī divus iedvesmas stāstus. No tiem viens būs par vēja parku Ukrainā, kas tiek attīstīts kara apstākļos. Otrs stāsts vēstīs par to, kā kolektīvs finansējums var palīdzēt stiprināt enerģētisko neatkarību, atklājot Horvātijas pašvaldības pieredzi.

Savukārt konferences otrā diena būs veltīta tematiskām darbnīcām, kurās konferences dalībnieki, iepriekš izvēloties tēmu, diskutēs par a) enerģētisko nabadzību un tās apkarošanu ar SECAP plānu starpniecību, b) par politikas perspektīvu un finansēšanas mehānismu uzlabošanu pašvaldībās pārejai uz zaļo un enerģētiku, c) par plūdu novēršanas tehnikām, kas ir vienlaikus videi draudzīgas, kā arī d) par enerģijas kopienām, saskatot tās kā enerģētiskās drošības risinājumu. Pēc darbnīcām konferences organizatori piedāvā klātienes vizītes trīs dažādos objektos Budapeštā, no kuriem viens – inovatīvas klimata pielāgošanās iniciatīvas Terézváros rajonā, izveidojot zaļos punktus pilsētvidē. Otrs izzinošais pārgājiens vedīs uz Budapeštas rajonu, kurā ļoti skaudri izjūtama enerģētiskā nabadzība, parādot, cik nozīmīgi ir renovācijas projekti romu tautības ikdienas dzīves apstākļu uzlabošanai. Trešais maršruts vedīs uz dabā balstītas rehabilitācijas vietu, kurā ar mazām investīcijām sasniegti lieliski rezultāti, t.sk. izveidota ūdens taka.

 

Atgādinām, ka Vidzemes plānošanas reģions 2020. gada novembrī uzsāka darbu pie projekta CEESEU ieviešanas, kura ietvaros Valmieras novada pašvaldība un Cēsu novada pašvaldība izstrādāja ilgtspējīgas enerģijas un klimata rīcībus plānus, kā arī brīvprātīgi pievienojās starptautiskai kustībai – Pilsētas mēru pakts, kas ir pasaulē lielākā pilsētu un reģionu kustība klimata un enerģētikas jomā. Tāpat tika aizvadītas apmācības pašvaldību speciālistiem, lai tos motivētu plānu izstrādei vai pilnveidei pašu spēkiem.

Projekts "Centrālās un Austrumeiropas ilgtspējīgas enerģētikas savienība" (CEESEU) tiek ieviests programmas Apvārsnis 2020 ietvaros. Projekta mērķis ir pilnveidot valsts pārvaldes iestāžu spējas Centrāleiropā un Austrumeiropā izstrādāt ilgtspējīgas enerģijas un klimata rīcības plānus (SECAP), kas veicina paaugstinātu energoefektivitāti, ilgtspējīgu enerģiju, samazinātu oglekļa emisijas un uzlabotu pielāgošanās spēju klimata pārmaiņām, palīdzot reģionam dot ieguldījumu ES klimata mērķu sasniegšanā. Projektu īsteno 11 partneri visā Eiropā, tai skaitā Vidzemes plānošanas reģions Latvijā.

Jautājumiem: Baiba Šelkovska, projekta CEESEU vadītāja Vidzemes plānošanas reģionā, baiba.selkovska PIE vidzeme PUNKTS lv

Informāciju sagatavojusi: Anita Āboliņa, galvenā komunikācijas speciāliste Vidzemes plānošanas reģionā