Arhīva kalendārs

« April 2023 »
MonTueWedThuFriSatSun
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Š.g. 21. martā notika Vidzemes plānošanas reģiona (turpmāk arī VPR) attīstības padomes sēde. Sēdē piedalījās arī Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) pārstāvji, turpinot diskusiju par plānošanas reģionu stiprināšanu, t.sk. reģionu mērķtiecīgāku iesaisti reģionālās politikas veidošanas un īstenošanas procesos. Attīstības padomes locekļiem tika prezentēts VARAM redzējums par turpmāko plānošanas reģionu darbību, kas ietver pārskatīt arī reģioniem deleģētās funkcijas. Kopumā pausta vēlēšanās stiprināt reģionus kā efektīvu sadarbības un lēmumu pieņemšanas platformu starp ministrijām un pašvaldībām.

Sēdes laikā tika skatīti vēl citi jautājumi. SIA “Ķemers Business and Law Company” eksperts Alens Martīni attīstības padomes sēdes dalībniekus iepazīstināja ar dokumenta “Vietējo un ārvalstu investīciju piesaistes stratēģija Vidzemes plānošanas reģiona viedās specializācijas jomām” 1. redakcijas kopsavilkumu. Dokumentā iekļauts esošās situācijas apraksts un uzskaitītas reģiona priekšrocības investīciju piesaistē nākotnē. Pašvaldību pārstāvji aktīvi iesaistījās diskusijā par stratēģijas pilnveidošanas iespējām, un tika lemts, ka ar dokumenta 1. redakciju iepazīsies visu 11 pašvaldību atbildīgie speciālisti, lai nepieciešamības gadījumā sniegtu savus komentārus un ieteikumus.

Investīciju piesaistes stratēģijas mērķis ir veidot pamatu investīciju piesaistei viedās specializācijas prioritārajām jomām visā Vidzemes plānošanas reģionā,  uzrunājot ārvalstu investorus efektīvi un mērķtiecīgi. Viedās specializācijas jomas ir noteiktas Vidzemes plānošanas reģiona Viedās specializācijas stratēģijā 2022. – 2030.gadam, kurā par prioritārajām izvirzītas: kokapstrāde, iekļaujot mēbeļu ražošanu*; pārtikas un dzērienu ražošana*; mežsaimniecība; lauksaimniecība, iekļaujot lopkopību*; atjaunojamo resursu enerģijas ražošana; veselības aprūpe un rehabilitācija; zilā bioekonomika, iekļaujot zivsaimniecību* – visas tehnoloģiju un eksporta ietilpīgas, ilgtspējīgas.

Kopumā, analizējot potenciālo investoru izcelsmes valstis, kā ārējās tiešo investīciju piesaistes mērķa valstis definētas: Igaunija, Vācija, Somija, Ķīna, Zviedrija, Dānija, Norvēģija, ASV, Nīderlande, Austrija, Lielbritānija, Lietuva, Dienvidkoreja. Katrā no viedās specializācijas jomām noteiktas atšķirīgas valstis ar augstu prioritāti.

Ievērojot vienlīdzības principu starp reģiona novadiem, investīciju piesaistes stratēģijā paredzēts izvirzīt kopumā 14 investīciju piesaistes teritorijas. Katra no tām būs attiecināta uz kādu no prioritārajām viedās specializācijas jomām.

Investīciju piesaistes stratēģija kalpos kā pamats mārketinga kampaņai, kuras ietvaros tiks izstrādāts vienots reģiona tēls un pozicionējums, lai ar dažādiem komunikācijas rīkiem Vidzemi reklamētu kā investoriem pievilcīgu reģionu.

Turpinoties attīstības padomes sēdei, viens no jautājumiem, kuru apsprieda, bija par VPR dalību Valsts kultūrkapitāla fonda (VKKF) izsludinātajā reģionālo kultūras programmu (“Latviešu vēsturisko zemju attīstības programma”) konkursā. Sarīkotais konkurss, kā iepriekš jau ziņots, paredzēts programmu administratoriem piecās latviešu vēsturiskajās zemēs – Vidzemē, Kurzemē, Zemgalē, Latgalē un Sēlijā. Kultūras programmu mērķis ir - veicināt kvalitatīvas kultūras pieejamību latviešu vēsturiskajās zemēs, latviešu vēsturisko zemju savdabības izzināšanu, saglabāšanu un popularizēšanu. 

VPR Administrācijas vadītāja G. Kalniņa-Priede iepazīstināja padomes dalībniekus ar sagatavoto “Vidzemes vēsturiskās zemes kultūras programmas 2023” konkursa nolikumu. Klātesošo uzmanība tika vērsta uz to, ka Vidzemes vēsturiskā zeme nesaskan ar VPR teritoriju, ir zemes daļas, kuras ietilpst citās vēsturiskajās zemēs (Latgale, Sēlija). Sagatavoto konkursa nolikumu, pēc dažiem veiktajiem precizējumiem, kopā ar pieteikumu VPR iesniedza VKKF. Šīs programmas īstenošanai šogad tika pieprasīti 200 tūkstoši EUR. Dalībai konkursa vērtēšanas komisijā nolēma virzīt VPR Attīstības padomes locekli, Valkas novada pašvaldības vadītāju Ventu Armandu Kraukli. Mērķprogrammas „Latviešu vēsturisko zemju attīstības programma” konkursa rezultāti būs zināmi aprīļa vidū.   

________

Ar * atzīmētas tās viedās specializācijas jomas, kas, raugoties no investoru perspektīvas, atzītas par pievilcīgām. 

 

Jautājumiem: Guna Kalniņa-Priede, VPR administrācijas vadītāja, guna.kp PIE vidzeme PUNKTS lv

Marta mēnesī EUROPE DIRECT Vidzeme aicināja skolēnus visā Vidzemes reģionā startēt konkursā “Kas mums ir Eiropas Savienība? Kas mēs esam Eiropas Savienībai?”, ar mērķi veicināt skolēnu izpratni par Eiropas Savienības (ES) vērtībām, kā arī pievērst pedagogu uzmanību ES jautājumiem skolās. Konkursa ietvaros ekspertu komisija izvēlējusies divus labākos darbus, kā veidotāji ieguvuši apmaksātu braucienu uz kādu no pašu izvēlētām ES mājas nodarbībām visai klasei.

Konkursā tika vērtēts, kā un cik radoši skolēni spēj atspoguļot savas sajūtas par Eiropas Savienību un viņu lomu tajā. Uzvarētāji tika noteikti divās atsevišķās grupās: 4.–6.klašu posmā un 7.–9. klašu posmā. Ļoti sīvā konkurencē par konkursa uzvarētājiem tika atzīti Dāvja Ozoliņa Apes pamatskolas 6. klases skolēni Marta Brante Tomass, Gustavs Celenbergs, Jānis Kozuliņš, Emīls Jurka, Amanda Skaistkalne, Justs Krūmiņš un Estere Līga Zariņa, skolotājas Sarmītes Apines pavadībā un Valmieras Valsts ģimnāzijas 9.a klases skolnieces Vineta Arta Ķirse un Beatrise Silanža, kuras atbalstīja skolotāja Ineta Amoliņa.

“Mūsuprāt, Eiropas Savienība mums ir mūsu drošība, mūsu patvērums un aizsardzība. Mēs esam maza valsts, ar mazu iedzīvotāju skaitu, taču Eiropas Savienība stiprina mūsu Latvijas Nacionālos bruņotos spēkus, atbalstot finansiāli, gan daloties pieredzē un zināšanās,” tā Dāvja Ozoliņa Apes pamatskolas skolēni.

Konkurss organizēts projekta “EUROPE DIRECT Vidzeme” ietvaros. EUROPE DIRECT Vidzeme, ar filiālēm Cēsīs un Valmierā, galvenais uzdevums ir sniegt iedzīvotājiem Vidzemē savlaicīgu un objektīvu informāciju par nozīmīgākajām aktualitātēm Eiropā, kā arī rosināt iedzīvotāju diskusijas par Eiropas nākotni. Tā darbības ilgums plānots līdz 2025. gadam.

Kontaktinformācija saziņai: Maija Rieksta, EUROPE DIRECT Vidzeme vadītāja, e-pasts: maija.rieksta PIE vidzeme PUNKTS lv vai eiropassavieniba PIE vidzeme PUNKTS lv

Mājas lapa: http://www.vidzeme.lv/lv/europe_direct_vidzeme

Facebook konts: https://www.facebook.com/EuropeDirectVidzeme

Bezmaksas tālrunis saziņai ar EUROPE DIRECT centru (Briselē): 00800 67891011 (tikai no fiksētās tālruņa līnijas).

EUROPE DIRECT Vidzeme darbību finansiāli atbalsta Eiropas Komisija.

Informāciju sagatavoja: Marta Riekstiņa, sabiedrisko attiecību speciāliste Vidzemes plānošanas reģionā, e-pasts: marta.riekstina PIE vidzeme PUNKTS lv