Arhīva kalendārs

« April 2023 »
MonTueWedThuFriSatSun
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Cēsīs noticis EUROPE DIRECT Vidzeme un Vidzemes plānošanas reģiona seminārs par inovāciju, atbalstot Vietējās rīcību grupas (VRG), kam šobrīd sācies aktīvs darbs pie savu stratēģiju izstrādes. Zināšanās dalījās Vita Brakovska, biedrības „Zināšanu un inovācijas sabiedrība” valdes locekle un Krišjānis Veitners, izvērtēšanas un uzraudzības eksperts.

Novērots, ka Vietējām rīcību grupām trūkst padziļinātas izpratnes par inovāciju lauku teritorijās, lai tās spētu konsultēt potenciālos projekta iesniedzējus. “Būtiski atcerēties, ka inovācija var būt ne tikai jauns produkts vai pakalpojums, bet arī kas uzlabots,” uzsver lektore, pieminot, ka uzlabojumus tirgū ieviest ir daudz vieglāk nekā ko vēl nebijušu un sabiedrībai nezināmu. V. Brakovska klātesošos iepazīstināja ar inovācijas definīciju, dažādiem inovācijas piemēriem, tai skaitā produkta, procesa, organizatorisko, mārketinga, sociālo, vides un kultūras inovācijas veidiem.

Atbildot uz jautājumu, kā definēt inovācijas lauku teritorijā, lai potenciālajam projektu pieteicējam ir skaidrs, vai viņa risinājums ir vai nav inovatīvs konkrētās teritorijas kontekstā, lektore skaidro – tā tiek definēta kā kaut kā jauna ieviešana ekonomiskajā vai sociālajā dzīvē lauku apvidos, kas noteiktai teritorijai piešķir jaunu ekonomisko vai sociālo vērtību.

Lai iegūtās zināšanas pielietotu praksē, K. Veitners dalībniekus iepazīstināja ar objektīvu vērtēšanas kritēriju izstrādi arī grupas darbu formātā. Tā ietvaros, katrai grupai bija jāizvēlas viens no inovāciju veidiem, jāvienojas, kuras pazīmes ir vissvarīgākās un, formulējot kritērijus, jānosaka standarti un jāizveido precīzs apraksts vismaz vienam no šiem kritērijiem.

Paši VRG pārstāvji atzina, ka vairākas nozares ir ierobežotas Zaļā kursa ieviešanas dēļ un transformācija notiek piespiedu kārtā, lai reaģētu uz jaunajiem izaicinājumiem. Tika iezīmēts, ka inovācija ir svarīga, lai spētu ilgtspējīgi dzīvot un attīstīt savu teritoriju, veicinot reģiona pievilcību un pieejamību. Domājot par inovācijas vērtēšanas kritērijiem, kā svarīgākos VRG izcēla precizitāti, lai mazinātu dažādu interpretāciju iespēju un atbalsta intensitāti.

K. Veitners izvirzīja vairākus būtiskus aspektus kritēriju izstrādē. Piemēram, dažādu ieinteresēto pušu pārstāvju iesaiste un katra standarta precīzs, nepārprotams apraksts, koncentrējoties uz svarīgākajām pazīmēm. Jāpatur prātā, ka kritēriji un standarti nav tas pats kas rādītāji, kas ir tikai aptuvenais lielums, kas ir mainīgs.

Seminārs organizēts projektā “EUROPE DIRECT Vidzeme”, Eiropas Prasmju gada ietvaros. EUROPE DIRECT Vidzeme, ar filiālēm Cēsīs un Valmierā, galvenais uzdevums ir sniegt iedzīvotājiem Vidzemē savlaicīgu un objektīvu informāciju par nozīmīgākajām aktualitātēm Eiropā, kā arī rosināt iedzīvotāju diskusijas par Eiropas nākotni. Tā darbības ilgums plānots līdz 2025. gadam.

Kontaktinformācija saziņai: Maija Rieksta, EUROPE DIRECT Vidzeme vadītāja, e-pasts: maija.rieksta PIE vidzeme PUNKTS lv vai eiropassavieniba PIE vidzeme PUNKTS lv

Mājas lapa: http://www.vidzeme.lv/lv/europe_direct_vidzeme

Facebook konts: https://www.facebook.com/EuropeDirectVidzeme

Bezmaksas tālrunis saziņai ar EUROPE DIRECT centru (Briselē): 00800 67891011 (tikai no fiksētās tālruņa līnijas).

EUROPE DIRECT Vidzeme darbību finansiāli atbalsta Eiropas Komisija.

Informāciju sagatavoja: Marta Riekstiņa, sabiedrisko attiecību speciāliste Vidzemes plānošanas reģionā, e-pasts: marta.riekstina PIE vidzeme PUNKTS lv

Kultūra un sabiedrības noturība jeb dzīvotspēja – tam ir veltīts jaunais Baltijas jūras reģiona programmas projekts "Baltijas jūras reģiona kultūras pērles noturīgākām pilsētām un reģioniem" (turpmāk arī BSR Cultural Pearls). Piedaloties projekta 12 partneru pārstāvjiem, tostarp Vidzemes plānošanas reģiona (VPR) Attīstības un projektu nodaļas vadītājai Lailai Gercānei un projekta vadītājai Leldei Ābelei, Stokholmā, Zviedrijā, no 29.–30. martam notika projekta uzsākšanas sanāksme. Svarīgākais sanāksmes uzdevums bija vienoties par nākamajiem soļiem projektā, lemjot par aktivitātēm un rezultātiem, kā arī veidot ciešāku saikni starp dažādajiem partneriem.

Apjomīgā un trīs gadus ilgstošā projekta mērķis ir uzlabot mazāku pilsētu un reģionu sociālo noturību, to iedzīvotāju dzīves kvalitāti, izmantojot vietējai sabiedrībai jau raksturīgās kultūras vērtības un veidojot jaunas.

Pēdējie pāris gadi (pandēmija, karš Ukrainā, ekonomiskās un klimata pārmaiņas) ir apstiprinājuši to, ka krīzes situācijās ir būtiska sabiedrības noturība jeb dzīvotspēja (eng. - social resilience). To raksturo spēja pārvarēt satricinājumus, pielāgoties un mainīties. Kultūra un māksla ir kā spēcīgs instruments un neizsmeļams ierosmes avots, lai šo noturību veicinātu. Stiprinot kopienu, tiek stiprināta tās dzīvotspēja. Uzrunā sanāksmes dalībniekiem projekta koordinators Fēlikss Šartners Giertta (Felix Schartner Giertta) no Baltijas jūras valstu padomes (projekta vadošais partneris) atzīmēja: "Kultūra ir kopienas veidošanas stūrakmens, ar tās palīdzību iespējams palielināt sociālo noturību, īpaši Baltijas jūras reģionā."

 

Projekta BSR Cultural Pearls atklāšanas sanāksme Stokholmā, Zviedrijā. Publicitātes foto

Projekta īstenošanas laikā tiks veidots labās prakses piemēru repozitorijs (aut.- datu glabātuve) sociālās noturības palielināšanai ar kultūras palīdzību. Labie piemēri būs iedvesmas avots pašvaldībām un reģioniem to sociālās noturības plānu veidošanā. Projektā taps īpaši rīki, kas palīdzēs pašvaldībām izstrādāt pielāgotus sociālās noturības plānus, būs nodrošināta mentoringa programma, lai atbalstītu pašvaldības to sociālās noturības plānu īstenošanā. Tāpat projektā tiks izvēlētas (apbalvotas) pilsētas un reģioni, kuri tiks atspoguļoti kā Baltijas jūras reģiona “Kultūras pērles”. Ar to novērtēs izcili paveiktu pašvaldību darbu sociālās noturības veicināšanas jomā.

 

VPR Attīstības un projektu nodaļas vadītāja Laila Gercāne un projekta vadītāja Lelde Ābele projekta BSR Cultural Pearls atklāšanas sanāksmē Stokholmā, Zviedrijā. Publicitātes foto

“Projekta ietvaros uzsvars tiek likts uz risinājumiem un radošiem procesiem, stiprinot pilsonisko līdzdalību un veicinot sabiedrības noturību caur kultūras procesiem, vienlaikus saglabājot dzīves kvalitāti. Šie ir aspekti, kuri mērķtiecīgi saskan ar Vidzemes plānošanas reģiona attīstības virzieniem par sadarbību un pilsonisko līdzdalību, stiprinot vietējās kopienas un uzlabojot dzīves kvalitāti, kā arī veidojot stipras institūcijas un ciešu dialogu starp visām iesaistītajām pusēm,” norāda Lelde Ābele, projekta BSR Cultural Pearls vadītaja VPR.  

Projektu BSR Cultural Pearls finansē INTERREG Baltijas jūras reģiona programma 2021. -2027. gadam. 

Jautājumiem par projektu BSR Cultural Pearls: Lelde Ābele, VPR projektu vadītāja, lelde.abele PIE vidzeme PUNKTS lv

Informāciju sagatavojusi: Zane Kaķe, sabiedrisko attiecību speciāliste Vidzemes plānošanas reģionā, zane.kake PIE vidzeme PUNKTS lv

 

.

Ceturtdien, 25. aprīlī, plkst. 15.00 pēc Latvijas laika projekta BSR Cultural Pearls partnerība aicina interesentus pievienoties tiešsaistes darbsemināram par kultūru un sociālo noturību jeb dzīvotspēju (eng. - social resilience). Darba valoda – angļu.

Pēc īsa semināra ievada par sociālo noturību, pilsētvides aktīvists un producents Jāko Blombergs (Jaakko Blomberg) no Helsinkiem, Somijā, iepazīstinās dalībniekus ar dažiem piemēriem no savas profesionālās pieredzes un paskaidros sīkāk par saikni, kāda ir starp kultūru un sociālo noturību. To tālāk apspriedīs semināra dalībnieki.

Semināra otrajā daļā tiks aplūkoti daži labās prakses piemēri un to saistība ar kultūras procesiem un aktivitātēm.

>> SAITE, LAI PIESLĒGTOS SEMINĀRAM

https://us06web.zoom.us/j/88949940992?pwd=Z1plbEswbDRrYytla2lXM1BqTUtyQT09

__________

Kontekstam: Baltijas jūras reģiona programmas projekts BSR Cultural Pearls ir pazīstams arī ar nosaukumu "Baltijas jūras reģiona kultūras pērles noturīgākām pilsētām un reģioniem". Tā mērķis ir uzlabot mazāku pilsētu un reģionu sociālo noturību, to iedzīvotāju dzīves kvalitāti, izmantojot vietējai sabiedrībai jau raksturīgās kultūras vērtības un veidojot jaunas. Projektā apvienoti 12 partneri, tostarp Vidzemes plānošanas reģions, no 8 valstīm. BSR Cultural Pearls finansē INTERREG Baltijas jūras reģiona programma 2021. -2027. gadam. 

Jautājumiem par projektu BSR Cultural Pearls: Lelde Ābele, VPR projektu vadītāja, lelde.abele PIE vidzeme PUNKTS lv

Informāciju sagatavojusi: Zane Kaķe, sabiedrisko attiecību speciāliste Vidzemes plānošanas reģionā, zane.kake PIE vidzeme PUNKTS lv

CITAS PROJEKTA BSR CULTURAL PEARLS ZIŅAS

 

.