Arhīva kalendārs

« September 2023 »
MonTueWedThuFriSatSun
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

Vidzemes plānošanas reģions (VPR) kopā ar 11 partneriem no 8 Eiropas valstīm īsteno Interreg Baltijas jūras reģiona programmas līdzfinansēto projektu "Baltijas jūras reģiona kultūras pērles noturīgākām pilsētām un reģioniem" (turpmāk – “BSR Cultural Pearls”). Sociālā noturība ir svarīga situācijās, kad sabiedrībai ir jāpielāgojas pārmaiņām vai jāpārvar ekonomiski, sociāli, vides un citi izaicinājumi. Savukārt kultūra un radošums ir spēcīgi instrumenti, lai stiprinātu sociālo noturību jeb sabiedrības dzīvotspēju.

Projekta mērķis ir trīs gadu laikā sekmēt pilsētu sociālās noturības veidošanos ar kultūras instrumentu un aktivitāšu palīdzību, kā arī palīdzēt pilsētu un pašvaldību iestādēm sadarboties ar savām kopienām. Projekta izpildes gaitā: izveidots “BSR Cultural Pearls” tituls, ko ik gadu piešķirs 4 Baltijas jūras reģiona pašvaldībām un reģioniem; digitālā krātuvē apkopoti sociālās noturības labās prakses piemēri; izstrādāti praktiski rīki, kuri pašvaldībām palīdzēs izveidot sociālās noturības plānus; īstenota mācību un mentoringa programma, kas sniegs atbalstu pašvaldībām to sociālās noturības plānu realizēšanā.

“BSR Cultural Pearls” projekta vadītāja VPR Lelde Ābele uzsver, ka šis projekts ir svarīgs reģiona kontekstā, jo tas saskan ar VPR attīstības virzieniem par sadarbības un pilsoniskās līdzdalības veicināšanu, stiprinot vietējās kopienas ar kultūras instrumentu un aktivitāšu palīdzību. Projekts arī lieliski papildina jau uzsāktās VPR iniciatīvas sociālas noturības un kultūras attīstības projektu jomā Vidzemē. Jau sešpadsmito gadu pēc kārtas VPR administrē Valsts kultūrkapitāla fonda mērķprogrammas projektu konkursu “Vidzemes kultūras programma” (šobrīd - Vidzemes vēsturiskās zemes kultūras programma), kurā īstenotie projekti ir veicinājuši kultūras pieejamību dažādām sabiedrības grupām, sekmējuši kopienu līdzdalību, savstarpējo sapratni un sadarbību. Finansiāli atbalstītās kultūras aktivitātes un pasākumi ir ļāvuši vietējiem māksliniekiem un kultūras organizācijām ar to starpniecību sniegt savu ieguldījumu kopienu sociālās noturības veidošanā.

Projekta “BSR Cultural Pearls” pilotaktivitātēs šobrīd ir iesaistītas arī divas Vidzemes plānošanas reģiona pašvaldības – Cēsu un Valmieras novads. Abām pašvaldībām ir liels potenciāls kļūt par “BSR Cultural Pearls” titula saņēmēju. Plašāka auditorija par to uzzinās decembrī, kad pirmo reizi notiks titula ieguvēju izziņošana. Atklāts konkurss par “BSR Cultural Pearls” titulu tiks rīkots arī nākamgad.

“BSR Cultural Pearls” projekta eksperte VPR Liene Jakobsone, vērtējot projekta pienesumu Vidzemē, pauž: “Piedaloties projektā, pilsētām ir lieliska iespēja ar kultūras starpniecību stiprināt kopienas, attīstīt to piederību lokālajām vērtībām, kā arī gūt nozīmīgus kontaktus starptautiskajā kultūras vidē – ļoti labi priekšnosacījumi kopējai kultūrvides attīstībai reģionā.”

Vairāk informācijas par “BSR Cultural Pearls” titulu var atrast: culturalpearls.eu.

__________

Projektu BSR Cultural Pearls finansē INTERREG Baltijas jūras reģiona programma 2021. -2027. gadam. 

Jautājumiem par projektu BSR Cultural Pearls: Lelde Ābele, VPR projektu vadītāja, lelde.abele PIE vidzeme PUNKTS lv

Informāciju sagatavojusi: Zane Kaķe, sabiedrisko attiecību speciāliste Vidzemes plānošanas reģionā, zane.kake PIE vidzeme PUNKTS lv

CITAS PROJEKTA BSR CULTURAL PEARLS ZIŅAS

.

Ogrē aizvadīta EUROPE DIRECT Vidzeme organizētā Vides diena, kas pulcēja un iepriecināja Ogres novada bērnus. Skolēni un skolotāji apmeklēja aktivitāšu stacijas, kurās dažādas spēles, uzdevumus, aizraujošus pārbaudījumus un izaicinājumus nodrošināja Latvijas Valsts meži, biedrība “Zero Waste Latvija”, A/S “Latvijas Zaļais punkts” un Dabas aizsardzības pārvalde.

Vides dienas aktivitāšu mērķis bija informēt skolēnus par vides jautājumiem – dabas daudzveidības nozīmi, vides resursiem, to patēriņu un vides ilgtspējas aspektiem, īstenojot to  caur spēlēm, līdzdarbošanos un praktiskām darbībām. 

Piemēram, Latvijas Zaļais punkts piedāvāja atkritumu šķirošanas spēli, mācot, kā pareizi šķirot atkritumus. Latvijas Valsts meži savā aktivitāšu teltī “Mācies dabā! Lielākā mācību klase – Latvijas Valsts Meži aicina” pilnveidoja skolēnu izpratni par ilgtspējīgu meža apsaimniekošanu un dabas daudzveidību. Tāpat arī paralēli tika piedāvātas divas nodarbības – “Dodies mežā!” un “Iepazīsti dabas daudzveidību”, kur varēja iemācīties noteikt koku vecumu, atpazīt dažādus kokus pēc to augļiem (čiekuriem, pākstīm utml.) un pat baudīt čiekuru vannas peldi.

Savukārt Dabas aizsardzības pārvaldes vadītajā nodarbībā bērni varēja izzināt zivju dzīves ciklu un kopīgā, sadarbību veicinošā spēlē palīdzēt zivtiņai, pārvarot dažādus upju šķēršļus, nonākt plašajos jūras ūdeņos. Biedrības "Zero Waste Latvija" nodarbībās bērni uzzināja par atkritumu neradīšanu un par to, kā šķietami nederīgām lietām piešķirt otro dzīvi. No veciem apģērba gabaliem bērni iemācījās pagatavot rotaļlietas saviem mājdzīvniekiem. Bērniem, kuri šādas rotaļlietas pagatavoja, bet pašiem nav suņu vai kaķu, biedrība “Zero Waste Latvija” piedāvāja pašdarinātās rotaļlietas nogādāt dzīvnieku patversmē mītošajiem ķepaiņiem.

Izglītojošās nodarbības atzinīgi novērtēja ne tikai pedagogi, bet arī paši bērni, priecājoties, ka varēja uzzināt daudz ko jaunu aktīvi darbojoties ārvidē. Kopumā 5 dažādās nodarbības apmeklēja teju 200 skolēnu no Lielvārdes pamatskolas, Madlienas vidusskolas, Ogresgala pamatskolas, Jaunogres vidusskolas, Ogres 1. vidusskolas un Ikšķiles vidusskolas.

Paralēli dienas aktivitātēm bērniem, EUROPE DIRECT Vidzeme centra pārstāvji informēja pavadošos pedagogus par Eiropas Savienības piedāvātājiem bezmaksas mācību materiāliem no Eiropas Savienības Mācību stūrīša, ar kuriem ļoti labi var papildināt mācību procesu jebkurā priekšmetā un jebkurā vecumā. Mācību stūrītī (https://learning-corner.learning.europa.eu/learning-materials_lv)  atrodamos materiālus caur tuvāko EUROPE DIRECT centru ir iespējams bezmaksas pasūtīt uz savu skolu.

Vides dienas pasākumu organizēja EUROPE DIRECT Vidzeme sadarbībā ar Ogres novada pašvaldības Izglītības pārvaldi un Ogres Jauniešu māju. EUROPE DIRECT Vidzeme, ar filiālēm Cēsīs un Valmierā, galvenais uzdevums ir sniegt iedzīvotājiem Vidzemē savlaicīgu un objektīvu informāciju par nozīmīgākajām aktualitātēm Eiropā, kā arī rosināt iedzīvotāju diskusijas par Eiropas nākotni. EUROPE DIRECT Vidzeme darbību finansiāli atbalsta Eiropas Komisija.

Kontaktinformācija saziņai: Maija Rieksta, EUROPE DIRECT Vidzeme vadītāja, e-pasts: maija.rieksta PIE vidzeme PUNKTS lv vai eiropassavieniba PIE vidzeme PUNKTS lv

Š.g. 13. oktobrī Smiltenē Eiropas digitālās inovācijas centra (EDIC) kontaktpunkts Vidzemē, Vidzemes plānošanas reģions un Smiltenes novada pašvaldība organizē semināru uzņēmējiem "Uzņēmumu digitalizācija. Risinājumi, pieredze un pieejamais atbalsts". Seminārā varēs uzzināt par Eiropas Savienības piedāvāto finansējumu un atbalsta rīkiem digitalizācijas attīstībai uzņēmumos, Altum atbalsta programmu uzņēmumu digitalizācijas veicināšanai un Latvijas investīciju attīstības aģentūras atbalsta programmu procesu digitalizācijai. Semināra programma pieejama ŠEIT.

Ar digitalizācijas un inovāciju ieviešanas pieredzi dalīsies uzņēmumu  “Pavasars Group”, “Graanul Invest” un “Advangrid” pārstāvji. Semināra dalībniekiem būs arī iespēja uzzināt vairāk par mākslīgā intelekta rīku “Chat GPT” un tā izmantošanas iespējām uzņēmumu digitalizācijā. Seminārs norisināsies Smiltenē, Dakteru ielā 27 (Smiltenes vidusskolas bibliotēkas telpās) 13. oktobrī no plkst. 13.00 līdz 16.00. Pieteikšanās dalībai seminārā (līdz 10. oktobrim) ŠEIT

Pasākums notiks projekta “EDIC: atbalsts digitalizācijai un mākslīgā intelekta attīstībai Latvijā” (Nr. 2.2.1.1.i.0/23/I/CFLA/001) un projekta “Development of AI – ICT for Manufacturing EDIH in Latvia” (Nr. 101083983) ietvaros. Finansē Eiropas Savienība un Eiropas Savienība - NextGenerationEU. Tomēr paustie uzskati un viedokļi ir tikai autora(-u) uzskati un viedokļi un ne vienmēr atspoguļo Eiropas Savienības vai Eiropas Komisijas uzskatus un viedokļus. Par tiem nav atbildīga ne Eiropas Savienība, ne Eiropas Komisija. 

Uzziņai: Atbalsts uzņēmējiem – Digitālo inovāciju centri Latvijā

Līdz 2026. gada vidum no dažādiem finansējuma avotiem Latvijas uzņēmumu digitalizācijai piešķirti vairāk nekā 183 miljoni eiro, tostarp no programmas „Digitālā Eiropa”, Eiropas Reģionālā attīstības fonda (ERAF), kā arī no Atveseļošanas fonda uzņēmumu digitalizācijai atvēlētais finansējums kopsummā sastāda vairāk nekā 13 miljonus eiro.

Eiropas Savienības programmā “Digitālā Eiropa” 2022. gadā savu darbību visā Eiropā sāka Eiropas Digitālās inovācijas centri (EDIC), divi no tiem arī Latvijā: “Latvijas Digitālais akselerators” (https://www.digitallatvia.lv) fokusējas uz produktu inovācijām, sniedzot atbalstu jaunu digitālo platformu, preču un pakalpojumu dizainam, testēšanai un ieviešanai ražošanā, savukārt  “Eiropas Digitālās inovācijas centrs Latvijā” (https://www.dih.lv) koncentrējas uz atbalstu uzņēmumu esošo procesu pilnveidei, mārketinga un inovatīvu digitalizācijas risinājumu ieviešanai un attīstībai. Centros iespējams saņemt padomus un testēt digitālās inovācijas, kā arī iegūt informāciju par sev nepieciešamā risinājuma izstrādi, attīstību. Izveidoti arī centru reģionālie kontaktpunkti, Vidzemē tie atrodas Valmierā un Cēsīs.

 

Jautājumiem: Eva Meijere, projekta vadītāja Vidzemes plānošanas reģionā, eva.meijere PIE vidzeme PUNKTS lv

Informāciju sagatavojis: Dzintars Močs, sabiedrisko attiecību speciālists Vidzemes plānošanas reģionā, dzintars.mocs PIE vidzeme PUNKTS lv

Sākot ar šī gada 4. oktobri vairākās Vidzemes vietās notiks darbsemināri pašvaldību speciālistiem ar mērķi veicināt energopārvaldnieku un citu speciālistu zināšanas, izstrādājot un atjaunojot ilgtspējīgas enerģijas un klimata rīcības plānus. Tajos plānojot arī pasākumus taisnīgas enerģijas pārejai, enerģētiskās nabadzības mazināšanai un rīcības klimata pārmaiņu mazināšanai.

Pirmais rudens darbseminārs notiks 4. oktobrī Kocēnu Kultūras namā, Alejas ielā 3, Kocēnos, Valmieras novadā, sadarbojoties Valmieras novada pašvaldībai ar Vidzemes plānošanas reģionu. Tā fokusā būs pašvaldību enerģijas un klimata rīcības plāni kontekstā ar nacionālo un Eiropas enerģētikas un klimata politiku. Šobrīd Latvijas nacionālais enerģētikas un klimata plāns 2021.-2030.gadam tiek pārskatīts, un par tā virzību, aktualitātēm klimata un enerģētikas politikā darbseminārā vairāk pastāstīs pārstāvji no Klimata un enerģētikas ministrijas.

Savukārt Vidzemes plānošanas reģiona vecākā eksperte Laura Dzelzkalēja vērsīs darbsemināra dalībnieku uzmanību uz pielāgošanās pasākumiem klimata pārmaiņu mazināšanai, kurus iekļaut pašvaldību enerģijas un klimata rīcības plānos. Jāuzsver, ka līdz šī gada 18. septembrim publiskajai apspriešanai tika nodots Klimata likumprojekts, kā mērķis ir veicināt klimata pārmaiņu un to negatīvo seku ierobežošanu Latvijā, nodrošinot virzību uz klimatneitralitāti un veicinot klimatnoturību. Turklāt pašvaldībām to ilgtspējīgas attīstības stratēģijā, attīstības programmā un teritorijas plānojumā, atbilstoši plānošanas reģiona noteiktajiem mērķiem, prioritātēm un nosacījumiem, jāparedz un jāīsteno klimata pārmaiņu samazināšanas un pielāgošanās klimata pārmaiņām pasākumi. Pasākumos ietverot risinājumus integrētas mobilitātes un apdzīvojama plānošanā, atjaunojamās enerģijas ražošanā un siltumnīcefekta gāzu emisiju samazināšanā.

Pirmā darbseminārā pasākuma programma pieejama ŠEIT.

Aicinām citus interesentus pieteikt savu dalību, aizpildot reģistrācijas saiti līdz 2. oktobrim plkst. 11:00 https://forms.gle/fZ2xL2Px2XxK5WSk8 

Līdz nākamā gada rudenim Vidzemes plānošanas reģions izstrādās Reģionālo enerģijas un klimata rīcības plānu 2030. gadam. Būtisks atbalsts plāna sagatavošanā būs 11 Vidzemes reģiona pašvaldības un to esošie enerģijas un klimata plāni, kā arī ieviestā energopārvaldības sistēma.

Gan darbsemināri, gan arī reģionālais plāns tiks izstrādāts Eiropas Savienības “Life” programmas projekta “Centrālās un Austrumeiropas ilgtspējīgas enerģētikas savienības reģionālo pārvalžu iniciatīvu izstrāde un ieviešana taisnīgas pārkārtošanās nodrošināšanai enerģētikas nozarē” (turpmāk arī CEESEU-DIGIT) ietvaros. CEESEU-DIGIT galvenais mērķis ir sešos Centrālās un Austrumeiropas valstu reģionos, tostarp Vidzemes plānošanas reģionā, izstrādāt un īstenot enerģijas un klimata rīcības plānu, kā arī pilnveidot pašvaldību spējas sagatavot, finansēt un ieviest savus enerģijas un klimata rīcības plānus saskaņā ar nacionāla un reģionāla līmeņa enerģētikas plānošanas dokumentiem.

Šis projekts ir saņēmis Eiropas Savienības finansējumu saskaņā ar granta līgumu Nr. 892270. Visu atbildību par darbsemināru saturu uzņemas tā autori. Tas nekādā veidā neatspoguļo Eiropas Savienības oficiālo viedokli. Ne Eiropas Komisija, ne EASME neatbild par ievietotās informācijas izmantošanu

Jautājumiem: Maija Rieksta, Vidzemes plānošanas reģions, e-pasts: baiba.selkovska PIE vidzeme PUNKTS lv, mob.nr. 26099521

Informāciju sagatavoja: Baiba Šelkovska, sabiedrisko attiecību speciāliste Vidzemes plānošanas reģionā. Saziņai: baiba.selkovska PIE vidzeme PUNKTS lv