Arhīva kalendārs

« April 2016 »
MonTueWedThuFriSatSun
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

Aizvadītas būvniecības profesionāļu apmācības energoefektīvā būvniecībā un ēku atjaunošanā, kuras augsti novērtējuši paši būvnieki. Spriežot pēc dalībnieku atsaucības, šobrīd būvniecības speciālistu vidū ir liela interese par gandrīz nulles enerģijas patēriņa un pasīvajām ēkām, kas saistīta ar Eiropas Savienības un valsts izvirzītajām prasībām energoefektivitātes uzlabošanā. Lai šīs prasības izpildītu, liela nozīme būs zinošiem un profesionāliem strādājošajiem, tāpēc projekts “BUILD UP Skills FORCE” piedāvāja iespēju vairāk nekā 60 būvniecībā strādājošajiem un profesionālo skolu pedagogiem bez maksas iegūt zināšanas un prasmes par gandrīz nulles enerģijas ēku būvniecību, atjaunojamo energoresursu efektīvu izmantošanu un ēku atjaunošanu un pārbūvi.

Trešdaļa kursu dalībnieku bija būvniecības un atjaunošanas darbu projektu vadītāji, citi bija projektētāji, kā arī strādnieki, meistari un būvniecības pedagogi. Aptuveni puse no dalībniekiem bija ar 10 un vairāk gadu pieredzi būvniecībā, kas liecina par būvniecības profesionāļu vēlmi nepārtraukti paaugstināt savas zināšanas un prasmes, apgūstot jaunus un mūsdienīgus energoefektivitātes risinājumus. Pēc apmācībām dalībnieki par noderīgākajām atzina tēmas par siltumizolācijas materiāliem un ventilāciju. Īpaši augstu novērtējumu izpelnījās nodarbības Priekuļu tehnikumā Ērgļos, kur dalībniekiem bija iespēja aizvadīt praktiskos darbus ēkas norobežojošo konstrukciju siltināšanā, pašu rokām būvējot konstrukcijas, tās siltinot un apgūstot jaunākos materiālus un paņēmienus energoefektīvā būvniecībā. Apmācību dalībniekiem bija lieliska iespēja apskatīt vienu no retajām pasīvajām ēkām Latvijā tās arhitekta Ervīna Kraukļa vadībā, kas viņiem ļāva iepazīt, kā praktiski notiek šādas ēkas būvniecība un kā tā funkcionē. Jāpiemin, ka apmācībām bija piesaistīti augsti kvalificēti pasniedzēji, ko kursu dalībnieki atzina kā vienu no svarīgākajiem faktoriem to veiksmei.

Projekts “BUILD UP Skills FORCE” tuvojas noslēgumam, un 27. aprīlī Rīgā norisināsies tā noslēguma konference un Deklarācijas par profesionālās pilnveides izglītības programmu energoefektīvai būvniecībai un ēku atjaunošanai ieviešanu parakstīšana. Plašāka informācija par to sekos projekta mājaslapā.

Laikā no 2014. līdz 2016. gada aprīlim tiek ieviests projekts „Profesionālās pilnveides izglītības programmu izstrāde energoefektīvu ēku būvniecības prasmju pilnveidei Latvijā” (BUILD UP Skills FORCE). Projekts tiek īstenots Eiropas Savienības „Saprātīga enerģija Eiropai” programmas ietvaros. Projekta mērķis ir paaugstināt būvniecībā strādājošo prasmes un zināšanas par gandrīz nulles enerģijas ēku būvniecību un esošo ēku renovāciju. Projekta partneri: Rīgas plānošanas reģions, Kurzemes plānošanas reģions, Vidzemes plānošanas reģions, Zemgales plānošanas reģions, Latvijas Būvinženieru savienība, Izglītības kvalitātes valsts dienests, Latvijas Vides investīciju fonds.

Vairāk par projektu: http://www.rpr.gov.lv/bus-force/

Papildu informācija: Henrijs Rūsis, Projekta vadītājs Vidzemes plānošanas reģionā, henrijs.rusis PIE vidzeme PUNKTS lv, tel. 26557567.

Laika posmā no 5.-7.aprīlim Helsinkos tikās partneri no Latvijas, Somijas un Zviedrijas, lai pārrunātu aktualitātes Centrālās Baltijas programmas 2014.-2020.gadam projekta “Inovatīva, ilgtspējīga attīrīšana” (INSURE) ietvaros.

 

Projekta INSURE ietvaros ir paredzēts veikt izpēti projekta partneru piedāvātājās piesārņotajās pilotteritorijās, kam sekos inovatīvu un ilgtspējīgu attīrīšanas metožu testēšana šajās teritorijās. Lai veiktu nepieciešamo izpēti, projekta partneri šobrīd strādā pie izpētes stratēģijām. Sanāksmes laikā partneri iepazīstināja ar progresu saistībā ar šo stratēģiju izstrādi, radot plašas diskusijas par to, kā katrā no pilotteritorijām būtu veicama piesārņojuma izpēte. Valstu atšķirīgās situācijas, kā arī atšķirīgās pieejas un pieredzes piesārņoto vietu atpazīšanā un pārvaldīšanā ir liels izaicinājums projekta komandai projekta mērķu sasniegšanai.

Otrs būtiskākais fokuss sanāksmē bija projekta ietvaros paredzētās datu bāzes un ģeogrāfiskās informācijas sistēmas (GIS). Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs iepazīstināja sīkāk ar pašlaik aktīvo Latvijas piesārņoto un potenciāli piesārņoto vietu reģistru un šo vietu karti. INSURE ietvaros paredzēts uzlabot šo datubāzi, aktualizējot to un padarot daudz ērtāku un praktiskāku tās lietotājiem. Iepazīstoties arī ar Somijas un Zviedrijas partneru rīcībā esošajām datu bāzēm par piesārņotajām vietām, tika uzsāktas diskusijas par to, kā veidot jaunās datubāzes, kādu informāciju tajās būtu nepieciešams atspoguļot, kā arī citus aktuālos jautājumus par projektā paredzētajiem tehniskajiem rīkiem piesārņoto vietu pārvaldīšanai.

Centrālās Baltijas programmas 2014.-2020. gadam projekts INSURE ar Eiropas Reģionālās attīstības fonda līdzfinansējumu tiek ieviests no 2015. gada septembra līdz 2019. gada septembrim. Vidzemes plānošanas reģions (VPR) projektā ir iesaistījies ar divām pilotteritorijām Burtnieku un Vecpiebalgas novados, kuras tiks izpētītas un rastas piemērotākās metodes šo teritoriju attīrīšanai, izmantojot Somijas ekspertu piedāvātās inovatīvās in-situ (uz vietas) attīrīšanas metodes. Ar šī projekta palīdzību ir plānots vērst pašvaldību uzmanību uz savās teritorijās esošajām piesārņotajām un potenciāli piesārņotajām vietām, meklējot veidus, kā pēc iespējas efektīvāk panākt šādu vietu izpēti un attīrīšanu. Vairāk par projektu lasiet šeit.

 

Papildus informācija:

Maija Rieksta,

Projekta vadītāja Vidzemes plānošanas reģionā,

Tel.: +371 26099521,

E-pasts: maija.rieksta PIE vidzeme PUNKTS lv;

www.vidzeme.lv