Arhīva kalendārs

« September 2020 »
MonTueWedThuFriSatSun
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930 

Metālpūšaminstrumentu kvintets BRASS.EDU un ērģelniece Līga Ivāne aicina visus uz bezmaksas koncertu ciklu “Mūzika Vidzemes dievnamos”, kuros klausītājiem būs iespēja izbaudīt pūšaminstrumentu spēcīgo un ērģeļu vareno skanējumu, klausoties īpaši šiem koncertiem aranžētus skaņdarbus. Apmeklētāji dzirdēs dažādu laiku akadēmisko mūziku profesionālā izpildījumā - baroka, renesanses, romantisma un 20.gs. mūziku metālpūšmainstrumentu kvintetam, kā arī oriģinālskaņdarbus ērģelēm. Koncerti dievnamos tiks papildināti ar izglītojošiem vēstures stāstiem par senajām ērģeļmūzikas un metālpūšamintstrumentu spēles tradīcijām, kā arī Vidzemes reģiona ērģelēm.

  • 20. septembrī plkst. 17.00 - Cēsu Svētā Jāņa evaņģēliski luteriskajā baznīcā;
  • 11. oktobrī plkst. 14.00 - Valmieras Svētā Sīmaņa baznīcā.

Koncerti paredzēti Vidzemes novadu iedzīvotājiem un viesiem, kā arī mūzikas skolu un vispārizglītojošo skolu audzēkņiem. Īpaši uz koncertu tiek aicināti vietējās draudzes cilvēki, regulārie baznīcas apmeklētāji, kā arī talantīgās ērģelnieces Līgas Ivānes talanta pazinēji, cienītāji un atbalstītāji. Pasākumu norise tiks organizēta, ievērojot valstī noteiktās epidemioloģiskās drošības prasības. Ieeja – bez maksas.

 

”Koncertu cikls dažādos kultūras norises Vidzemē, un tā ideja ir iedzīvināt metālpušaminstrumentu un ērģeļu mūzikas koncertus Vidzemes dievnamos, akcentējot ērģelēm raksturīgo skanējumu un sniedzot klausītājiem ne tikai muzikālu baudījumu, bet arī vēsturisku ieskatu par Vidzemes novadu ērģeļu izcelsmi, attīstību un būvi, kas ir ļoti nozīmīgi Vidzemes kultūrvides daudzveidības saglabāšanā un attīstībā,” atklāj viens no koncertu organizatoriem, kvinteta mūziķis Jānis Retenais. “Esam pārliecināti, ka šie priekšnesumi sagādās neaizmirstamas sajūtas gan klausītājiem, gan izpildītājiem.”

Ērģelniece Līga Ivāne absolvējusi Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmiju, iegūstot bakalaura un maģistra grādu ērģeļu spēlē. Regulāri sniedz ērģeļu solo koncertus Rīgas Domā, Sv. Jāņa baznīcā Rīgā, kā arī citās Latvijas un Igaunijas baznīcās.

Koncertu cikls “Mūzika Vidzemes dievnamos” tiek rīkots ar Latvijas Kultūrkapitāla fonda atbalstu.

Metālpūšaminstrumentu kvintets BRASS.EDU ir piecu profesionālu mūziķu ansamblis, kas izveidots 2017. gadā, aktīvi koncertē un vada meistarklases Latvijas mūzikas skolās un mūzikas vidusskolās. 

Koncertu cikls tiek organizēts un notiek ar Vidzemes plānošanas reģiona, VKKF un Latvijas valsts mežu finansiālu atbalstu.

Papildu informācija:
Jānis Retenais, koncertu galvenais organizators
janis.retenais PIE gmail PUNKTS com

Kuram gan nav gadījies skolā literatūras stundā lasīt vismaz fragmentus no Anšlava Eglīša atmiņu romāna "Pansija pilī"!? Bet kuram ir gadījies pašam pabūt bohēmiskā mākslinieku vidē un vienlaikus baudīt darbīgu dzīvi laukos?

Pavisam līdzīgi notikumi kā Anšlava Eglīša romānā no 20. gadsimta trīsdesmitajiem gadiem tiks rekonstruēti ainaviskā Drustu pagasta Auļukalna muižā. Tolaik muižā dzīvoja un saimniekoja mākslinieks Jānis Rība ar sievu Emmu, pulcējot sev apkārt inteliģentus draugus. Šodien muiža dzīvo mākslinieks/mūziķis Mikus Čavarts ar ģimeni. "Pansija pilī" motīvs turpinās.

Septembra otrajā sestdienā baudīsim gan profesionālo Drustu mākslinieku (Jānis Rība, Kārlis Baltgailis, Andris Eglītis, Kaspars Podnieks, Mikus Čavarts u.c.)  darbu izstādi, gan tiksimies ar Drustu mūziķiem (Imants Daksis, Siensliens, Dārgoļi un Trīs gaisi) muzikālās sarunās. Neizpaliks arī sadzīviski prieki un darbi, kā lopiņu paijāšana, izkapts pļaušana, ēšana, dancošana un citi. To visu karikatūrās iemūžināt mācīs Gatis Šļūka. 

Akomodācija muižā iespējama uz līdzpaņemtajiem matracīšiem, iepriekš vēlams pieteikties 25956830.

Pasākums notiek ar Vidzemes plānošanas reģiona, VKKF un Latvijas valsts mežu finansiālu atbalstu.

Informāciju sagatavojusi: Agnese Ērkšķe.

 

Aicinām uz izrādēm Lubānā “No Ceikstes līdz Aiviekstei” 19., 20., un 27. septembrī plkst. 18.00. Obligāta iepriekšēja pieteikšanās. Ielūgumus uz izrādi iespējams rezervēt pa t. 26374962.

Lubānas amatierteātris  “Priekšspēle” šovasar  iegūst jaunu pieredzi, iestudējot kopienas teātra izrādi par Lubānu, tās dabu un metroloģiskiem pētījumiem, ko daudzu gadu garumā veikusi lubāniete Marija Diliavka. Viņu lubānieši var atpazīt izlasot stāstu grāmatā “Simts stāstu par Lubānu”  73 lpp.  stāstā “Mazliet neparasts darbs”. 

Šīs izrādes aktieru lomās iejutīsies gan Lubānas amatierteātra aktieri, gan biedrības “Aborieši” dalībnieki. Izrādes forma būs pastaiga, kuras laikā izrādes skatītāji satiks izrādes varoņus un dabas iedvesmotus tēlus.  Izrādi veido: dramaturgs un režisors Jānis Balodis, režisora asistente Ilze Kraukle, izrādes muzikālo noformējumu veidos Andrejs Grimms un Paula Ābele, kostīmu konsultante Anna Aizsilniece, kustību konsultante Alise Putniņa. Izrādes tapšanā informatīvu atbalstu sniedz Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs.

Šo projektu palīdzēs realizēt un konsultēs fonds INITIUM, kas ir kopienas teātra metožu ieviesējs Latvijā un kopš 2018. gada projekta ‘’Latvijas stāsti. Šekspīrs satiek Blaumani’’ ietvaros realizējis meistarklases dažādu valstu profesionāļu vadībā, kurās piedalījušies vairāk kā 100 Latvijas profesionālā teātra mākslinieki, amatierteātru režisori, pedagogi, folkloristi, antropologi un sociālie darbinieki. Šīs meistarklases apmeklēja arī Lubānas amatierteātra režisore Ilze Kraukle. 2019. gadā skatītājus sastapa 10 kopienas iestudējumi, kas visi bija INITIUM producēti, un šobrīd fonda darbība kopā ar Lietuvas un Igaunijas organizācijām turpinās Baltijas kopienas teātra skolā (Baltic Applied Theatre School).

Par projekta finansiālu atbalstu pateicamies Lubānas novada pašvaldībai un Latvijas valsts mežu un Valsts Kultūrkapitāla fonda atbalstītajai 2020. gada Vidzemes kultūras programmai.

Informāciju sagatavojusi: Ilze Kraukle, Lubānas novada pašvaldības kultūras darba speciāliste.

 

Alfrēda Kalniņa Cēsu Mūzikas vidusskola sadarbībā ar skolas atbalsta biedrību, Vidzemes plānošanas reģionu, Valsts kultūrkapitāla fondu un Cēsu novada pašvaldību 30.augustā Koncertzāles “Cēsis” Lielajā zālē organizēja Vidzemes reģiona mūzikas skolu talantīgāko audzēkņu un konkursu laureātu koncertu “Vidzemes talanti”.

Koncertā piedalījās Vidzemes mūzikas skolu audzēkņi – konkursu laureāti – no Alojas, Alūksnes, Cēsīm, Dzērbenes, Jaunpiebalgas, Limbažiem, Madlienas, Madonas, Rūjienas, Staiceles, Strenčiem, Valmieras, un Vidzemes kamerorķestris Andra Veismaņa vadībā.

Koncerta skatītāji varēja dzirdēt akordeona, čella, fagota, flautas, klavieru, marimbas, trompetes, saksofona, vijoles spēli, kā arī solo dziedāšanu.

Liels paldies koncerta atbalstītājiem: Vidzemes plānošanas reģionam, Valsts kultūrkapitāla fondam, Cēsu novada pašvaldībai, Cēsu Kultūras un Tūrisma centram, SIA “Beātus” un Alfrēda Kalniņa Cēsu Mūzikas vidusskolas atbalsta biedrībai.

Paldies koncerta dalībniekiem, pedagogiem un vecākiem!

Informāciju sagatavojusi:
Alfrēda Kalniņa Cēsu Mūzikas vidusskolas
Projektu vadītāja
Elīna Eglīte

Lai novērtētu jau senatnē gūtās atziņas un iemaņas, 2020. g. 19. septembrī Valmiermuižas parkā – Miķeļdienas svinību un tirdziņa „Gardu muti” laikā – tiks rīkotas meistarnīcas „Kuļam un kaļam”, kurās savas zināšanas un prasmes nodos pieredzējuši meistari. Svinībās izzināsim dzelzs iegūšanu, kalēja amatu, sviesta kulšanu, zāļu deķa aušanu un siera siešanu. Meistarnīcas būs piemērotas ģimenēm. Aicinot apmeklētājus līdzdarboties, varēs sajust tradīcijas īsteno būtību un radīt svētku sajūtu gan sev, gan apkārtējiem. Meistarnīcu apmeklējums ikvienam interesentiem bez maksas. Miķeļdienas svinības jo košākas un dzirkstošākas padarīs grupa Trio TRE. Tā ir trīs mūziķu apvienība, kas iedvesmu smeļas dažādu tautu tradicionālajā mūzikā.

DZELZS IEGUVE
Arheoloģiskie pētījumi liecina, ka Latvijas teritorijā dzelzs laikmetā ir pastāvējušas un lietotas tehnoloģijas dzelzs ieguvei no purva rūdas. Eksperimentālās arheoloģijas entuziasti un pētnieki ir jau vairākkārt mēģinājuši atkārtot dzelzs laikmeta beigu posma dzelzs ieguves procesu arī mūsdienās, uzkrājot praktisku pieredzi, lai rekonstruētu seno dzelzs ieguves procesu. Eksperimentālā arheoloģija ir uzskatāms, aizraujošs un izglītojošs veids, kā gūt zināšanas par senākiem vēstures posmiem. Līdz galam dzelzs ieguves procesu Latvijā vēl nav izdevies rekonstruēt un katrs jauns eksperiments sniedz papildu zināšanas par šo seno tehnoloģisko procesu. Interesenti varēs vērot krāsns būvniecības procesu, apskatīt purva rūdas paraugus, kā arī izzināt šo seno prasmi.

KALĒJA AMATS
Meistarnīcas laikā norisināsies kalēju demonstrējumi – būs iespēja vērot, kā strādā ar viduslaiku plēšām darbināma ēze, kā karsē dzelzi, kaļ nazi un izgatavo amuletus. Kalēji rādīs viduslaiku sadzīves naža gatavošanu un cirvja rūdīšanas procesu. Aizrautīgākie varēs izmēģināt roku kalēja darbā, dzelzs karsēšanā un ornamenta iekalšanu dzelzī. Tāpat apmeklētāji varēs izzināt amatnieku darināto dzelzs priekšmetu izgatavošanu, uzturēšanu, asināšanu un citas saistošas tēmas.

Publicitātes foto.

SVIESTA KULŠANA
No seniem laikiem piens un maize nemainīgi ieņēmuši īpašu vietu cilvēku uzturā un svinību galdā. Meistarnīcā tiks demonstrēta sviesta gatavošana – kulšana, izmantojot senos, 20. gs. un senāk lietotos darba rīkus – sviesta kuļamo kasti, mieturi, koka karoti. Varēs apskatīt seno sviesta kuļamrīku kolekciju un paši iemēģināt roku kulšanā, lai izprastu procesu un rūpīgo darbu, kas tiek veltīts sviesta iegūšanai. Tie, kas būs brangi pastrādājuši, varēs nogaršot sakulto sviestu.

Publicitātes foto.

ZĀĻU DEĶA AUŠANA
Aušana parasti asociējas ar audumu un tērpu darināšanu, taču šoreiz pavedienu vietā izmantosim augus. Trausls, bet izturīgs, veselīgs un smaržīgs – tāds ir zāļu deķis! Runāsim par „dzelžainiem” augiem – usnēm, dadžiem, nātrēm u.c. izturīgām augu šķiedrām un to īpašībām. Meistarnīcā varēs noaust pats savu zāļu deķi, kas priecēs gan kā vizuāls, gan veselīgs, gan smaržīgs mājas vai pirts dekors.

Publicitātes foto.

SIERA SIEŠANA
Apmeklētājiem būs iespēja piedalīties un izzināt siera siešanas procesu, kā arī nogaršot rezultātu. Lai dažādotu garšu, interesenti varēs ‘pamērcēt’ siera gabaliņu sasmalcinātos svaigos augos vai augu pulverī. Piedāvājumā visiem labi zināmi augi – nātres, spināti, lociņi, maurloki, dilles, salāti, raudene, trejkrāsu vijolīte, gārsa, panātre. Kopā uzzināsim par zaļajos augos esošo dzelzi, par iespēju augus lietot kā piedevu svaigā veidā, par iespēju augus kaltēt, saberzt pulverī un lietot ikdienas uzturā.

Publicitātes foto.

Rīko Valmiermuižas kultūras biedrība kopā ar meistariem no biedrības „Tradicionālās kultūras iniciatīvu centrs „KasTe””, Valmieras muzeja un citiem amatu pratējiem. Atbalsta Vidzemes plānošanas reģions un Valsts kultūrkapitāla fonds.

Informāciju sagatavojusi: Sabīne Vandāna, Valmiermuižas kultūras biedrības vadītāja.

Jau piektdien, 11. septembrī, no plkst. 14.00 līdz 18.00 Gaujienas pilī, Gaujienas pagastā, Apes novadā, norisināsies Latvijas Mākslinieku savienības (LMS) rīkotā vizuālās mākslas radošo darbnīcu cikla “MANTO. ZĪMĒ. ĢIPSĒ” nodarbība “SVEIKA, LAUVA!”. Radošās darbnīcas paredzētas kā mākslinieciskas un neformālās izglītības aktivitātes, kurās aicināti pievienoties visi interesenti.

Radošo darbnīcu cikls “MANTO. ZĪMĒ. ĢIPSĒ” radīts, lai rosinātu izzināt vizuālās mākslas dažādu jomu saskarsmes iespējas laikmetīgā izpratnē. Nodarbībā dalībniekiem tiks sniegts ieskats tēlniecībā, ekslibris un grafikā, saistībā ar šī pasākuma norises vietu – Gaujienas pili.

Radošo darbnīcu cikla “MANTO. ZĪMĒ. ĢIPSĒ” nodarbībā “SVEIKA, LAUVA!” būs iespēja iepazīt tēlnieku Anša Dobičina, Krišjāņa Beļavska un gleznotājas Līvas Blūmfeldes, radošās metodes darbā ar ģipsi, uzsverot konkrētās vietas īpatnības mākslas darba radīšanas procesā un veicot Gaujienas pils likteņa izpēti. Pasākuma gaitā norisināsies Gaujienas pils simbola – sargājošās lauvas, atveidošanas process. Lakmetīgās tēlniecības darba “Sveika, lauva!” veidošana būs atsauce uz Gaujienas pils turpmāko, neziņas pilno izmantošanas likteni. Radošājās darbnīcās paredzēta arī ēkas būvplastikas elementu – 19.-20.gs. ģipša izstrādājumu, izpēte. Mākslinieku vadībā dalībnieki varēs strādāt ģipsī, paplašinot zināšanas par kompozīciju un ģipša mākslinieciskajām un tehnoloģiskajām kvalitātēm, kas ir bijis viens no būtiskākajiem elementiem skulptūru un būvplastikas radīšanā mūsdienās un 19.-20.gs.

LMS radošajās darbnīcās mākslas dažādās izpausmes palīdzēs izzināt LMS prezidents, tēlnieks Igors Dobičins, mākslinieces un pedagoģes – Ineta Riepniece, Māra Kārkliņa, Dace Lazdiņa, Vizbulīte Jaukule.

Pasākuma  noslēgumā norisināsies dalībnieku izstāde un labāko darbu autoru apbalvošana.

Nodarbības “SVEIKA, LAUVA!” laikā būs iespēja iepazīt arī Gaujienas pili, kas 98 gadus bijusi kā mācību iestāde, bet ar 2020. gada rudeni vairs nebūs pieejama. 

Latvijas Mākslinieku savienības radošās darbnīcas “MANTO. ZĪMĒ. ĢIPSĒ” atbalsta Vidzemes plānošanas reģions, Valsts kultūrkapitāla fonds un akciju sabiedrība „Latvijas valsts meži”. 

LMS radošās darbnīcas “MANTO. ZĪMĒ. ĢIPSĒ” nodarbība “SVEIKA, LAUVA!” ir bez maksas.

Informāciju sagatavoja:
Igors Dobičins, tel.: 26628302

Kokles spēle lieliski skan kopā ar dziedāšanu, tādēļ 13. septembrī plkst. 11.00-13.00 un plkst. 14.00-16.00 Valmieras muzejā projekta "Gara gaisma" ietvaros norisināsies tradicionālās dziedāšanas meistarklase. Meistarklasē kopā ar etnomuzikoloģēm Zani Šmiti un Inesi Mičuli dalībnieki strādās ar elpošanas, dikcijas un dziedāšanas tehnikām. Projektu "Gara gaisma" atbalsta Vidzemes plānošanas reģions un Valsts Kultūrkapitāla fonds.

Aicinām ikvienu, kurš vēlas piedalīties tradicionālās dziedāšanas meistarklasē, līdz 7. septembrim aizpildīt pieteikuma anketu: https://forms.gle/dMTzWuofGYBD3zGT7 . Dalība bez maksas. Dalībnieku skaits ierobežots! 

Jau ziņots, ka projektā “Gara gaisma” norisināsies atvērtās radošās dienas – kokles instrumenta diena, kokles spēles diena un dziedāšanas diena. Tāpat tiks uzņemts video “Gauja tecēj’ skanēdama”, kurā uz latviešu tautas dziesmu pamata kokles spēles meistare Zane Sniķere veidos stilizētu tautasdziesmas apdari par Gauju, dabas skaistumu un tēvu zemes mīlestību. Meistaklašu darba augļus varēs baudīt Etno kokļu kopas koncertos, atsākot jauno sezonu.

Informāciju sagatavoja:
Līga Tarbuna
Valmieras Kultūras centra
sabiedrisko attiecību vadītāja 
Mob. tel.: 28382051
liga.tarbuna PIE valmiera PUNKTS lv

Ar Vidzemes kultūras programmas atbalstu Smiltenes novada dome īstenojusi projektu “Gudra izaugsme: Smiltenes novada muzeja ekspozīcijas dizaina stratēģija”, kura mērķis - izstrādāt Smiltenes novada muzeja ekspozīcijas dizaina stratēģiju, balstoties uz muzeja vispārējās situācijas, nākotnes perspektīvu un ekspozīcijas konceptuālā satura analīzi. Ekspozīcijas dizaina stratēģijas ietvaros tika veikta vispārējās situācijas analīze par ekspozīcijas pielietojumu un problēmām, par tās konceptuālo saturu, nākotnes perspektīvām un attīstības virzieniem, kā arī tika definēta ekspozīcijas auditorija un dizaina mērķi.

Muzeja ekspozīcijas dizaina stratēģijas izstrāde veicinās muzeja misijas sekmīgu īstenošanu, muzeja attīstības vīzijas pilnveidošanu, Mēru muižas kompleksa kā tūrisma objekta attīstību, kā arī kalpos par priekšnosacījumu ekspozīcijas koncepcijas izstrādei un ekspozīcijas realizācijai. Šo pasākumu kopums ilgtermiņā veicinās muižas kompleksa vienota koptēla izveidi, sekmēs Smiltenes novada kultūras mantojuma saglabāšanu un popularizēšanu, vienlaikus dodot iespēju muzejā realizēt aktuālās tendences muzeju jomā.

Mēru muiža. Foto: Jānis Ūdris.

Projekta kopējās izmaksas ir 4840,00 EUR, no kurām 2000,00 EUR ir Vidzemes kultūras programmas līdzfinansējums un 2840,00 EUR Smiltenes novada domes finansējums.

Informāciju sagatavoja: Ieva Miķe, Smiltenes novada muzeja vadītāja.

Gulbenes novada vēstures un mākslas muzejs aicina baudīt 3. Starptautisko mākslas festivālu „Divi Jūliji” 2020. gada 25. - 26. septembrī Gulbenē. Festivāls veltīts Latvijas lietišķās mākslas meistariem Jūlijam Maderniekam (1870-1955) un Jūlijam Straumem (1874-1970), kuru dzimtās mājas ir Gulbenes pusē. Madernieks un Straume ir izcili 20. gs. dizaineri un tekstilmākslinieki.

Festivāla ietvaros 26. septembrī ikviens interesents aicināts izzināt dažādas radošās tehnikas, piedaloties darbnīcās:

Pie muzeja Klēts, Klēts ielā 4

  • Aušanas meistarklase uz Viļumsona stellēm, Madernieka rakstu interpretācija un izaušana, vada Inese un Ilze Mailītes (SIA “Mailīšu Fabrika”)

Parkā pie Sarkanās pils, Parka ielā 10

  • Mezglošanas meistarklase, vada Ilze Vainovska, lietišķās mākslas meistare, zīmola “Noķerts Liepājā” vadītāja
  • Papīra un auduma apdrukas darbnīca, izmantojot spiedogus, kuri veidoti pēc Madernieka zīmējumiem, dalībniekiem būs iespēja pašiem radīt un saņemt savā īpašumā oriģinālus ietinamos papīrus un apdrukātus auduma dvielīšu, vada tekstilmāksliniece Baiba Vaivare
  • Cianotipija – īpašas fototehnikas darbnīca, izmantojot saules gaismu, linogriezuma tehnikas darbnīca, kas piemērota Madernieka rakstu, burtu un grafiku interpretācijai un apdruku gatavošanai un citas radošas aktivitātes. Abas darbnīcas nodrošina “Radošā apvienība “Piektā māja”” sadarbībā ar Gulbenes Mākslas skolu
  • Porcelāna muzeja meistardarbnīca – flīžu dekorēšana ar Madernieka ornamentiem
  • Filcēšanas darbnīca, vada filcēšanas meistare no Lubānas Dace Rudzīte

 

 

Aktivitātes finansiāli atbalsta Vidzemes kultūras programma 2020

 

Informāciju sagatavoja:

Ilze Vanaga

Gulbenes novada vēstures un mākslas muzejs

Mākslinieku biedrība "Sidegunde" no 1. jūnija līdz 30. novembrim īsteno simpozija "VIZUĀLAIS STĀSTS. SASKARE" pasākumus. Simpozijs risinās trīs etapos. Tas aizsākās ar sagatavošanas darbiem, turpinājās ar glezniecību dabā, lekcijām un pieredzes apmaiņu, bet noslēdzas ar darbu izstādi.

Simpozijā piedalījās 26 dalībnieki. Pirmie divi etapi jau ir veiksmīgi noslēgušies, neskatoties uz saspringto situāciju, kādu valstī radīja COVID 19 ierobežojumi. Par īpašu veiksmi simpozijā uzskatāma pieredzējušo mākslinieku lekcijas, kuri arī paši aktīvi gleznoja ainavas. Šīs lekcijas uzrunāja auditoriju un izraisīja dzīvas pārrunas. Savukārt mākslinieki ar interesi ieklausījās stāstos par izciliem Mālpils novadniekiem - Skulmju un Lūkinu dzimtām un Ivandi Kaiju, šo dzimtu saistību ar Mālpili un to nozīmīgumu Latvijas valsts vēsturē un kultūrā. Tas vienlaicīgi veicināja klātesošo izpratni par kultūras cilvēku lielo nozīmi mūsu valsts politiskajos procesos.

Biedrība ir centusies izpildīt tās pamatuzdevumu - veicināt profesionālo mākslinieku paaudžu sadarbību un klasiskās glezniecības tradīciju saglabāšanu. Ar lepnumu biedrība nes SIDEGUNDES vārdu, kura izcelsme ir nākusi no MĀLPILS novada. Biedrība "Sidegunde" lepojas ar novada izcilo sabiedrisko darbinieci, mākslinieci Džemmu Skulmi, kura vienmēr sekoja biedrības darbam, kā arī pati piedalījās biedrības izstādēs. Tieši tāpēc šī gada simpozija izstāde tiks atklāta Džemmas Skulmes dzimšanas dienā – 20. septembrī, vienlaicīgi ar viņas piemiņas izstādi TAUTUMEITA, kuru organizē Mālpils kultūras centrs. Tā būs kā sava veida dāvana Džemmai Skulmei.

Informāciju sagatavojusi: Helēna Medne, mākslinieku biedrības "Sidegunde" vadītāja.

Biedrība “Oleru muiža” aicina pieteikties meistarklasei “Krāsošana ar kaļķa krāsu”, kas notiks 19. un 20.septembrī Oleru muižā. Meistarklases ietvaros varēs vērot paraugdemonstrējumus, praktiski darboties, saņemt atbildes uz dažādiem jautājumiem un apgūt jaunas iemaņas.

Meistarklases mērķis ir sniegt vēsturisko ēku apsaimniekotājiem un citiem interesentiem zināšanas par mūra fasāžu atjaunošanu izmantojot kaļķa krāsu un kaļķa krāsas galvenajiem pielietošanas paņēmieniem.

Dalība meistarklasē ir bez maksas.

PIETEIKŠANĀS MEISTARKLASEI LĪDZ 17.09.2019. pa e-pastu: olerumuiza PIE gmail PUNKTS com (dalībnieka vārds, uzvārds, kontakttālrunis). PAPILDUS INFORMĀCIJA: 29251565 (Kārlis). Dalībniekiem nepieciešamības gadījumā tiks nodrošināta uzturēšanās Oleru muižā.

Meistarklasi vadīs restaurators Jānis Tolpežņikovs, parādot tehnikas vislabākā rezultāta sasniegšanai. 

Meistarklases tiek organizētas un notiek ar Vidzemes plānošanas reģiona, VKKF un Latvijas valsts mežu programmas un Nordplus Adult programmas finansiālu atbalstu. 

Informāciju sagatavojusi: Ieva Zemīte, biedrības “Oleru muiža” vadītāja.

Gulbenes novada vēstures un mākslas muzejs (GNVMM) aicina baudīt 3. Starptautisko mākslas festivālu „Divi Jūliji” 2020. gada 25. un 26. septembrī Gulbenē. Festivāls veltīts Latvijas lietišķās mākslas meistariem Jūlijam Maderniekam (1870-1955) un Jūlijam Straumem (1874-1970), kuru dzimtās mājas ir Gulbenes pusē. Madernieks un Straume ir izcili 20. gs. dizaineri un tekstilmākslinieki. Straumes daiļradi ir spēcīgi ietekmējusi Kaukāza tradīcija, turpretim Madernieka ietekmes paklāju dizainā sakņojas nacionālā romantisma art deco motīvos. Abu mākslinieku raksti ir vērā ņemams salīdzināšanas, izpētes un iedvesmas materiāls inovatīvas jaunrades procesā.

Šogad Maderniekam – 150, tāpēc festivāla zenītā dižais grafiķis, pedagogs, gleznotājs, lietišķās mākslas meistars un viņa laiktelpa. Festivāla aktivitātes piecu dienu garumā atklāj zināšanas, prasmes, tradīcijas, radošumu un baudas, ko arī mūsdienās iedzīvina abu meistaru pārlaicīgā māksla.

Festivāla programma:

25. septembrī no plkst. 10:00 Vecgulbenes muižas konferenču zālē, Brīvības ielā 18, notiks Starptautiska zinātniska konference “Divi Jūliji. Maderniekam – 150”. Konferencē mākslas vēsturnieki un eksperti no Latvijas, Gruzijas, Irānas un Krievijas prezentēs pētījumus par Madernieku un viņa laiktelpu, tradīcijām un radošumu. Konferences darba valoda būs latviešu un angļu, tiks nodrošināta sinhronā tulkošana. Pēc konferences – paneļdiskusija “Māksla un sabiedrība”. Vai paēdušam cilvēkam vajadzīga māksla? Diskusiju provocē Madernieks, diskutē mākslas zinātāji no Latvijas, Gruzijas, Turcijas, un Irānas. Ārvalstu ekspertu dalība konferencē un paneļdiskusijā tiks nodrošināta attālināti.

26. septembrī no plkst. 10:00 līdz 16:00 muzeja Oranžērijā un Sarkanajā pilī būs skatāmas mākslinieku izstādes: Latvijas Mākslas akadēmijas Tekstilmākslas katedras pedagogu un studentu darbi, porcelāna izstāde “Baltais zelts/White Gold”, mākslas plenēra “Melnbalts” darbu izstāde, Gulbenes Mākslas skolas audzēkņu darbu izstāde “Madernieka iedvesmots”, Mārtiņa Apsīša gleznas, Laimas Lupiķes autordarbi. Paralēli tam muzeja Klētī un Vecgulbenes pils parkā pie Sarkanās pils norisināsies arī amatnieku, mākslas un lietišķās mākslas meistaru darbu andele-demonstrācija. Visas dienas garumā darbnīcas visai ģimenei: aušana Viļumsona stellēs, dzijas krāsošana dabas krāsvielās, cianotipija, papīra un auduma apdruka, flīžu dekorēšana, filcēšana u.c. Mūzikas un garšas baudījums Vecgulbenes muižas parkā.

Reģistrācija konferencei, kopīgam transportam no Rīgas un detalizēta festivāla programma: www.gulbenesmuzejs.lv.

Festivālu finansiāli atbalsta Gulbenes novada pašvaldība, Valsts Kultūrkapitāla fonds un Vidzemes kultūras programma 2020.

Informāciju sagatavoja:
Ilze Vanaga, GNVMM sabiedrisko attiecību speciāliste, tālr. 26128984.

Kas šoruden jauns Dzērbenē? Laika upe plūst ...tās attekas aiztek...pietekas pietek...kā Piebalgas Gauja caur sava baseina ezeriem.

Tieši tā arī virzās darbi Dzērbenē. Latvijas valsts mežu un Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstītās Vidzemes kultūras programmas (VKP) projekta LAIKA UPE-LU realizētāji, “Lampu dizaina darbnīcas” mākslinieki Aigars Lenkevičs un Ērika Māldere, kopā ar vietējo novadpētnieku kluba SERBEN aktīvistiem tiekas ik trešdienu Dzērbenes pilī, lai izrunātu, pārrunātu, pilnveidotu, krātu un vāktu vienviet informāciju par Dzērbeni.

Novadpētniecības materiālu vākšanas talka Dzērbenē.

Izcils palīgs projekta realizēšanā ir kluba vadītāja Mārīte Šķēle. Liekot kopā vairākas galvas, tiek atrasti un nodoti mākslinieku ziņā aizvien jauni interesanti fakti. Kluba biedri uzņēmušies brīvprātīgu šefību par sev tuvākajām tēmām, piemēram, Anita Zvaigzne par baznīcas vēsturi, Jānis Gobiņš par sporta “līniju”, Ilze Baņķiere par viduslaikiem, Dace Paegle par kolhoziem, cits par partizāniem un vēl cits par Sibīrijas tēmu utml. Veidojot secīgu notikumu gaitas laika joslu, par pamatu tiek ņemts J. Vidzemnieka vēsturiskais apcerējums par Dzērbeni. Kopējais darba apjoms prasa rūpīgu izvērtēšanu un atlasi. Šogad plānots aptvert laika posmu no vissenākajiem laikiem līdz kolhozu kustības sairumam, mūsdienas atstājot nākamajam posmam, jo sabiedrībā vēl jūtama izteikta vēsturiskā fona ietekme.

Projektu realizētāji - mākslinieki Aigars Lenkevičs un Ērika Māldere.

Lielisks projekta ilustratīvais materiāls ir iegūts no Valmieras teātra aktrises Daces Eversas privātkolekcijas, kur glabājas viņas radinieka, dzērbenieša Paula Eversa, pagājušā gadsimta 20. gadu fotogrāfijas ar daudziem nozīmīgiem faktiem un kur redzams zudušais Dzērbenes centrs ar Baznīcas krogu un dižo Biedrības namu.

Paula Eversa fotogrāfiju izstāde Dzērbenes dienā.

Ļoti iepriecinošs ir Vecpiebalgas novada pašvaldības atbalsts. Pēc pils torņa izremontēšanas meistari ar septembri ir uzsākuši remontdarbus 1. stāva vestibilā, kur plānots eksponēt jaunizveidoto dizaina objektu LU. Tas aizsāks veidot vienota stila iekārtojumu kopumā visai ekspozīcijai, būs papildināms, kā arī pilnveidojams.

Darbs pie projekta iet plašumā, viens notikums ved pie nākamā, un vietējie iedzīvotāji atklāj interesantas ziņas un tiek iegūts neticams brīvprātīgs atbalsts no domubiedriem. Tā, piemēram, ar režisora Bruno Aščuka palīdzību tika dokumentēts 84 gadus vecās dzērbenietes Dzidras Zaķes dzīvesstāsts.

Pašreizējā notikumu gaita ļoti labvēlīgi veicina situāciju, lai netiktu pieļauta muižas ēkas bojāeja, lai būtu lietderīgi izmantotas telpas, veidotos kultūrvide, attīstītos vietas potenciāls un Dzērbenes pils iekļautos novada tūrisma attīstībā. 

Projekts DZĒRBENES VECTĒVA STĀSTI ir cieši saistīts ar iepriekš aprakstīto, jo arī lieliski ilustrē dzērbeniešu pirmskaru dzīvi 20. gadsimtā, viņu jūtu pasauli, lauku sadzīvi un darba prasmes. Tāpēc šie Jāņa Slaidiņa (1905-1983) aprakstītie stāsti noteikti ir projekta LU sastāvdaļa - nozīmīga “informatīvās upes pieteka”.

Šajā vasarā, 18. jūlijā, pirmoreiz tika svinēta Dzērbenes diena. Sakarā ar Covid pulcēšanās aizliegumu, par svētku vietu labvēlīgi tika izraudzīts Dzērbenes bijušais vēsturiskais centrs – laukums starp baznīcu un Radošo māju “Memberi”, kur dzīvo un darbojas projektu realizētāji. Svētkos tika eksponēta Paula Eversa fotogrāfiju izstāde ”Dzērbene sendienās” un “Dzērbenes vectēva stāstu” grāmata ar Ērikas Mālderes ilustrācijām. To pavadīja jauniešu ritma perfomance. Pasākumu apmeklēja neparasti daudz cilvēku, laiks bija labvēlīgs, un pļavā uz improvizētas skatuves grāmatu fragmentus lasīja paši vietējie iedzīvotāji.

Ilustrāciju izstāde radošajā mājā "Memberi".

Svētkos notika neticams fakts - uzradās Slaidiņu dzimtas pārstāvji, kas grāmatas ilustrācijā, kas attēlo ciltskoku, bija uzzīmēti ar nolūzušu zaru - bez turpinājuma. Tika izlemts veikt grāmatas maketā labojumus, kā arī pilnveidot tonālo fonu risinājumu atbilstoši nodaļu noskaņām.

J. Slaidiņa grāmatai "Dzērbenes vectēva stāsti" veltītais pasākums.

144 lapaspušu grāmatu plānots izdot šajā rudenī Jelgavas tipogrāfijā. Apgalvojums, ka katra kustība rada citas kustības ir vietā arī šoreiz, jo septembrī J. Slaidiņam iznākusi arī dzejoļu grāmata.

Informāciju sagatavojusi: Ērika Māldere.

 

Otrdien, 29. septembrī, laikrakstā „Latvijas Avīze” un vēlāk arī interneta portālā „LA.LV.” varēs lasīt žurnālistes Anitas Bormanes rakstu par profesionālās ievirzes mūzikas izglītības situāciju Vidzemē, kas tapis Valsts Kultūrkapitāla fonda "Vidzemes kultūras programma 2020" ietvaros, ko finansē VAS "Latvijas valsts meži" un atbalsta Vidzemes plānošanas reģions.

Autore noskaidroja, vai, Kultūras ministrijai izstrādājot profesionālās ievirzes kultūrizglītības pārmaiņu plānu, tiek ņemtas vērā arī reģionu īpatnības, kāda varētu būt administratīvi teritoriālās reformas ietekme uz Vidzemes reģiona mūzikas skolām, un, vai ir kādas tām raksturīgas kvalitātes iezīmes, kas visvairāk sastopamas tieši Vidzemē. 

Vidzemes reģions ir viens no lielākajiem Latvijā mūzikas skolu skaita ziņā, turklāt programmu daudzveidība ir visnotaļ plaša un ir arī vērojama tendence, ka bijušie skolu audzēkņi jau kā pedagogi atgriežas savā skolā, uzskata Andis Groza, Latvijas Nacionālā kultūras centra (LNKC) direktora vietnieks kultūrizglītības jautājumos. Kā īpašas Vidzemes mūzikas skolu kopainā viņš izceļ Jāņa Norviļa Madonas mūzikas skolu, Valmieras Mūzikas skolu, Smiltenes Mūzikas skolu, kuras arī visbiežāk plūcot laurus LNKC organizētajos valsts konkursos.

Jaunpiebalgas mūzikas un mākslas skolas audzēkne Emīlija Silakalne flautas spēli mācās pie savas māmiņas, skolotājas Aijas Silakalnes. Arī tētis ģimenē ir mūziķis. Foto: KARĪNA MIEZĀJA.

„Latvijas Avīze” arī viesojās Jaunpiebalgas Mūzikas un mākslas skolā, kurā no 16 pedagogiem astoņi, arī direktore Aija Sila, ir tās bijušie absolventi. Turklāt skolā audzēkņi var mācīties ne vien klavieru vai vijoles, bet arī ērģeļu un reto instrumentu – fagota, trompetes, eifonija – spēli, kuru pratējus orķestri vai ar uguni meklē.

Informāciju sagatavoja A. Bormane.

Jau 2019.gadā ar Vidzemes kultūras programmas atbalstu biedrība sāka folklorista Voldemāra Stelberga dzīves un savāktā tautas tradīciju mantojuma izpēti, šogad darbs tika turpināts – biedrības TKIC „KasTe” kapela „Drabešu muižas muzikanti” apguva un mūzikas ierakstu studijā ierakstīja V. Stelberga Cēsu apriņķī savāktās deju melodijas un ziņģes.

Drīzumā tiks izdots mūzikas disks „Kad mana sieva piedzērus’”. Disks tiks papildināts ar etnomuzikologa komentāru un dziesmu vārdiem. Diska vaļā vēršana notiks 18. decembrī plkst. 18.00 Drabešu Jaunajā pamatskolā, Drabešu muižā.

Kapella "Drabešu muižas muzikanti". Foto: Marta Martinsone-Kaša.

Mūzikas ieraksta sagatavošana un izdošana notikusi Valsts Kultūrkapitāla fonda "Vidzemes kultūras programma 2020" ietvaros, ko finansē VAS "Latvijas valsts meži" un atbalsta Vidzemes plānošanas reģions.

Informāciju sagatavojusi: Inese Roze, Tradicionālās kultūras iniciatīvu centra "KasTe" vadītāja vadītāja.

26.-27.septembrī Stāmerienas pilī valdīs muzikāla gaisotne, jo notiks projekta STĀMERIENAS PILS ROMANTISMA MEISTARKLASES  intensīvās un radošas personības pilnveides meistarklases VOKĀLAJĀ mākslā, ko vadīs vokālā pedagoģe, LNO soliste, dziedātāja, novadniece Sabīne Krilova.

Savukārt 3.-4.oktobrī Stāmerienas pilī “saimniekos” jaunie fotogrāfi, kuri papildinās savas zināšanas FOTO mākslas meistarklasē. Nodarbību vadītāja- Sandra Dikmane, fotogrāfe, dizainere, zināma arī kā Gulbenes Mākslas skolas direktore, gan kā biedrības “radošā apvienība Piektā māja” vadītāja. Meistarklases rezultātu varēs no 25.oktobra redzēt Stāmerienas pilī fotoizstādes veidolā.

Noslēdzošā būs 30.-31.oktobra LEĢENDU meistarklase, kurā Vidzemes jaunieši apgūs prasmes intervēšanā un vietējo, ar pili saistīto leģendu iedzīvināšanā. Meistarklasi vadīs Inga Lapse, tūrisma speciāliste un pils vēstures pētniece.

Šo meistarklašu mērķis – organizēt Vidzemes jauniešiem īsas, intensīvas radošas, personības pilnveides meistarklases Stāmerienas pilī, balstoties uz pils un tās apkārtnes vēsturi - vokālās kamermūzikas apguvē, fotogrāfijas mākslā, daiļliteratūras runas prasmē, dokumentālo stāstu veidošanā (intervēšanā un stāstīšanā), veidojot izpratni par Romantisma laikmeta kultūras iezīmju pārnesi mūsdienās.

Meistarklases notiek Valsts Kultūrkapitāla fonda "Vidzemes kultūras programma 2020" ietvaros, ko finansē VAS "Latvijas valsts meži" un atbalsta Vidzemes plānošanas reģions. 

Informāciju sagatavojusi: Edīte Siļķēna, projekta vadītāja.

18. oktobrī plkst. 10.00 un plkst. 12.00 aicinām uz koncertuzvedumu bērniem "Krāsainā pasaule" Valmieras Kultūras centrā.

Koncertuzveduma “Krāsainā pasaule” saturisko pamatu veidos lielās pasaules mazās lietas, kas atrodas mums tepat apkārt – mājās, aiz loga, dabā, pilsētā – jaunās krāsās parādītas un jaunās skaņās izspēlētas. Ieraudzīt, saklausīt, sajust, līdzdzīvot – tāds ir koncertuzveduma aicinājums. Kopīga izziņa un prieks.

Pasākuma veidošanā iesaistīti savas jomas profesionāļi – režisore Santa Tanenberga, mākslinieciskais vadītājs Rūdolfs Bērtiņš, kā arī profesionāli mūziķi – Līga Paegle (klavieres), Māris Skrodis (sitaminstrumenti), Sabīne Petruseviča (vokāls), Valmieras Mūzikas skolas audzēkne Alīna Paula Ķirse (flauta), kā arī stāstniece – Evija Dzvinko. Koncertuzveduma laikā mazie skatītāji varēs gan vērot notiekošo, gan arī paši iesaistīties un līdzdarboties.

Pasākums paredzēts bērniem vecumā no 4 līdz 7 gadiem. Koncertuzveduma ilgums: 40 minūtes.

Koncertuzvedums notiek Valmieras Kultūras centra īstenotā projekta "Krāsainā pasaule" ietvaros. Kopumā tiks izveidotas četras koncertprogrammas. Projektu finansiāli atbalsta Vidzemes plānošanas reģions un Valsts Kultūrkapitāla fonds. 

Biļetes: EUR 3,-. Biļetes var iegādāties "Biļešu paradīze" kasēs un www.bilesuparadize.lv

Plašāk: www.vkc.lv.

Informāciju sagatavoja:
Līga Tarbuna
Valmieras Kultūras centra
sabiedrisko attiecību vadītāja 
Mob. tel.: 28382051
liga.tarbuna PIE valmiera PUNKTS lv

Starp mums ir cilvēki, kas ir apguvuši apbrīnojamas, no paaudzēm pārmantotas prasmes. Kā pērles, kas paslēptas kabatā, tās uzmirdz, kad tiek izceltas gaismā, pārsteidzot citus un priecējot pašu nēsātāju.

Pasākumu cikls “Pērles kabatā” mūs iepazīstinās ar Latvijas nemateriālā kultūras mantojuma sarakstā iekļautajām unikālajām instrumentu spēles tradīcijām. Piecu instrumentu spēli piecos koncertos demonstrēs tradīcijas mantinieki, personas, kas tās ir apguvušas izglītības ceļā, turpinot tās saglabāt, kopt un attīstīt.

4.oktobrī - Pēterburgas ermoņikas.
31. oktobrī - Caurspēlējamās cītaras.
7. novembrī - Ieviņa ermoņikas.
21. novembrī - Dūru cītaras.
28. novembrī - Mazās bundziņas – bubyns.

Pasākumi notiek biedrības “Skaņumāja” telpās, Ogres novada Krapes pagasta “Krapēs”. Tie notiek Valsts Kultūrkapitāla fonda "Vidzemes kultūras programma 2020" ietvaros, ko finansē VAS "Latvijas valsts meži" un atbalsta Vidzemes plānošanas reģions.

Vietu skaits ierobežots. Skatītājus lūdzu pieteikties pa tālruni 26126146.

Informāciju sagatavojusi: Sandra Lipska, biedrības "Skaņumāja" projektu vadītāja.