Arhīva kalendārs

« October 2017 »
MonTueWedThuFriSatSun
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031 

Septembrī un oktobrī projekta partneri un iesaistīto pušu pārstāvji piedalās pieredzes apmaiņas vizītēs, lai novembrī jau uzsāktu darbu pie reģionālo rīcības plānu izstrādes politikas instrumentu uzlabošanai nozarē.

No 2017. gada 12. līdz 14. septembrim Vidzemes plānošanas reģiona, Burtnieku novada domes un Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas pārstāvji piedalījās projekta SWARE otrajā pieredzes apmaiņas vizītē, kura notika Milānā (Itālijā) un kuras tēma bija veltīta tūrisma sasaistei ar infrastruktūrām un mantojuma objektiem. Intensīvā programmā vizītes dalībnieki – projekta partneri un iesaistīto pušu pārstāvji – apmeklēja dabas un kultūrvēsturiskos objektus un iepazinās ar Milānas pilsētas labās prakses piemēriem, kā arī piedalījās vairākās diskusijās uz vietas objektos un apaļā galda debatēs par visiem partneriem aktuāliem jautājumiem, kā, piemēram, mantojuma ilgtspējīga apsaimniekošana pie iekšzemes ūdensceļiem, efektīva pārvaldība, finansēšanas mehānismi un publiskās un privātās partnerības.

Vizītē dalībnieki iepazinās ar Milānas kuģojamo ūdensceļu sistēmu, kura mūsdienās vairs nav tikai kuģošanas un apūdeņošanas tīkls, bet tiek atzīta arī tās vēsturiskā un dabas mantojuma vērtība, kas ietver būtiskus kultūras, mākslas, lauksaimniecības, ainaviskos, atpūtas un tūrisma elementus. Delegāti diskutēja par to, kā pārvilināt tūristu no populārajiem galamērķiem (kā, piemēram, Milāna) uz mazākiem ciematiem un nezināmākām vietām, radot stāstu, kas balstīts uz vēsturi, vietējiem gastronomiskiem gardumiem un dabas vilinājumu. Vizītes gaitā dalībnieki arī apmainījās pieredzē un diskutēja par dažādām sadarbības formām – konsorcijiem, lauksaimniecības klasteriem, asociācijām, tīkliem, metropoļu reģioniem.

Vizītes noslēgumā tika secināts, ka projekta partneru pārstāvētie reģioni ir atšķirīgi, bet tiem ir arī līdzīgas problēmas. Tika atzīts, ka visu iesaistīto pušu un publisko un privāto struktūru savstarpējā sadarbība ir ļoti būtiska, un dalībnieki vienojās, ka mantojuma ilgtspējīgas apsaimniekošanas kontekstā svarīga ir arī vietējo iedzīvotāju un tūristu izglītošana.

Jau drīz, no 9. līdz 11. oktobrim, Nīderlandē, Dienvidholandes provincē, notiks  projekta pēdējā – trešā – pieredzes apmaiņas vizīte, kas būs veltīta galamērķu pārvaldības un zīmolvedības jautājumiem dažādos līmeņos – gan valstu, gan reģionālā un vietējā līmenī. Šajā vizītē piedalīsies Vidzemes plānošanas reģiona, Vidzemes Augstskolas un Kocēnu novada domes pārstāvji.  Savukārt novembra vidū projekta partneri atkal tiksies Milānā, lai apkopotu visu trīs pieredzes apmaiņas vizīšu rezultātus un uzsāktu darbu pie rīcības plāna izstrādes.

 

Projekts “Mantojuma ilgtspējīga apsaimniekošana ūdensceļu reģionos” (SWARE) tiek īstenots Eiropas Reģionālās attīstības fonda “Interreg Europe 2014.-2020. gadam” programmas ietvaros. Plašāk par SWARE projektu lasiet attiecīgajā sadaļā VPR mājaslapā (šeit) un SWARE oficiālajā mājaslapā angļu valodā (šeit).

Šī publikācija atspoguļo tikai tās autora viedokli, un Interreg Europe programmas vadības organizācijas nevar būt atbildīgas par jebkādu tās satura izmantošanu.

Papildu informācija:

Lelde Ābele

Projekta SWARE vadītāja Vidzemes plānošanas reģionā

Tālrunis: +371 29266757

lelde.abele PIE vidzeme PUNKTS lv


Pēc vasaras pārtraukuma aktivitāšu kopuma „Energopārvaldība Vidzemē” aktuālais temats septembrī bija „Energoplānošana”. Vidzemes plānošanas reģiona (turpmāk – VPR) pašvaldību un Vidzemes slimnīcas pārstāvji 29. septembrī tikās Raunā, lai papildinātu savas zināšanas par sadarbību ar ieinteresētajām pusēm energoplānošanas procesā, paša energoplāna izstrādi un projekta pieteikumu rakstīšanu Eiropas mēroga programmām. Tā bija jau ceturtā aktivitāšu kopuma „Energopārvaldība Vidzemē” tikšanās reize, kas norisinājās projekta „PANEL2050” ietvaros.

Šoreiz pie mums bija ieradušies arī vieslektori no Tartu Universitātes Johan Skytte Politisko pētījumu institūta Georgijs Davidovi (Giorgi Davidovi) un Hektors Čārlzs Pagans (Hector Charles Pagan). G. Davidovi ir strādājis vairākās bezpeļņas organizācijās Gruzijā kā, piemēram, Helsinku pilsoņu asambleja, koordinējot projektus, kas saistīti ar pilsoniskās sabiedrības organizāciju spēju stiprināšanu, konfliktu risināšanu, miera veidošanu un kopienas attīstību. Šobrīd G. Davidovi Tartu Universitātē studē maģistra programmā Demokrātiju un valsts pārvaldi. Savukārt H.Č. Paganam ir Ņujorkas Universitātes maģistra grāds Valsts un bezpeļņas administrācijā, vairāk nekā 10 gadus ilga pieredze līdzekļu vākšanā, programmu izstrādē, pakalpojumu un politiskās aizstāvības atbalsta sniegšanā sociāli atstumtām riska grupām. Kopš 2007. gada H.Č. Pagans strādā Tartu Universitātē par lektoru.

Vieslektors G. Davidovi, runājot par ieinteresēto pušu iesaistīšanu, aicināja rūpīgi analizēt tās puses, kas potenciāli varētu būt ieinteresētas energoplānošanas procesā un kāds būtu katras iesaistītās puses devums.  Tā, piemēram, energoefektivitātes projekti katras pašvaldības iedzīvotājiem vai organizāciju darbiniekiem, apmeklētājiem ir īpaši svarīgi, jo tiešā veidā ietekmēs dzīves kvalitāti. Šādos brīžos ieteicams, piemēram, siltināmās ēkas iedzīvotājiem vai apmeklētājiem pastāstīt par gaidāmajām izmaiņām, plānotajiem energoefektivitātes pasākumiem un dzīvi pēc energoefektivitātes pasākumu ieviešanas. Tāpat ir būtiski saprast, kurā brīdī un kādā veidā mēs varam lūgt palīdzību citiem, lai darbi ritētu tik sekmīgi kā plānots. G. Davidovi uzsvēra, ka pēc aktivitāšu ieviešanas ir jānovērtē, vai sadarbība ar katru iesaistīto pusi ir bijusi veiksmīga.

VPR energoefektivitātes eksperts RTU docents Dr.sc.ing Dzintars Jaunzems sniedza vērtīgus padomus par energoplāna rakstīšanu, uzsverot, ka pirmais posms, kas jāietver energoplānā, ir esošās situācijas analīze, tai skaitā apzinot šī brīža enerģijas patēriņa datus ēkās, apgaismojumam un transportam un tos apkopojot vienotā datubāzē. Otrais posms ir mērķa izvirzīšana, nosakot precīzus laika limitus, pienākumus un atbildības u.c.  Trešais posms ietver prioritāšu izvirzīšanu, kas parāda, kā tiks sasniegts mērķis. Tāpat Dz. Jaunzems atklāja vairākus piemērus, kā veiksmīgāk attēlot datus, kā veikt aprēķinus un kur vēl ir iespējams smelties informāciju par energoplānošanu.

Savukārt H. Č. Pagans atklāja virkni vērtīgu ideju projekta pieteikuma rakstīšanā Eiropas mēroga programmām, sākot no projekta idejas, rezultātu, nodevumu definēšanas līdz pat budžeta izstrādei, darba paku un paša projekta pieteikuma formas veidošanai. Nav šaubu, ka labs projekta pieteikums atver durvis finansējuma apguvei, sniedzot iespēju īstenot energoefektivitātes pasākumus, ir pārliecināts H. Č. Pagans. Lektors arī pievienojās sava kolēģa G. Davidovi sacītajam par iesaistīto pušu lomu, aicinot interesēties par līdzīgiem projektiem, ļoti apdomīgi izvēlēties savus sadarbības partnerus un meklēt atbalstu arī lielāka mēroga organizācijās, kuru dienaskārtībā aktuāls temats ir energoefektivitāte.

VPR aicina ar prezentācijām iepazīties arī citus interesentus. Mācību materiāli bez maksas pieejami projekta „PANEL2050” izveidotajā Zema oglekļa kopienas Centrālajā un Austrumeiropā platformā https://ceesen.org/lv/ sadaļā Dokumenti,  iepriekš reģistrējoties. Drīzumā sekos informācija par nākamo aktivitāšu kopuma „Energopārvaldība Vidzemē” tikšanās reizi. 

Par projektu PANEL 2050" lasiet Vidzemes plānošanas reģiona mājaslapā.  

Papildu informācija: Aija Rūse, projekta “PANEL 2050” vadītāja, Vidzemes plānošanas reģions, aija.ruse PIE vidzeme PUNKTS lv; mob.t. 26400288 

Informāciju sagatavoja: Baiba Norberte, sabiedrisko attiecību speciāliste Vidzemes plānošanas reģionā, baiba.norberte PIE vidzeme PUNKTS lv; , mob.t. 28752793, www.vidzeme.lv

Noslēdzot pirmo projekta atskaites periodu, projekta "Industriālā mantojuma atdzīvināšana tūrisma attīstībai" partneri un uzraudzības grupas pārstāvji 2017. gada 5.–6. oktobrī tikās sanāksmē Igaunijā, Sāremā, lai analizētu paveikto un pārrunātu plānotās aktivitātes nākamajā periodā.

Latvijas un Igaunijas projekta partneri sanāksmes ietvaros iepazinās ar projekta partnera “Lumandas kaļķu parks” piedāvājumu un īstenojamajiem pasākumiem. Tāpat visiem dalībniekiem bija iespēja iepazīties ar Pöide alus darītavu, kas izvietota industriālā mantojuma telpās – bijušajā spēkstacijas ēkā, ar Sāremā dzirnavām – restorānu, kur vējdzirnavās izvietotais restorāns darbojas jau vairākus gadu desmitus, kā arī ar Anglas vējdzirnavu piedāvājumu.


Sanāksmes gaitā projekta dalībnieki noklausījās divus tematiskos seminārus:

Industriālā mantojuma vietu pakalpojumu veidošana (Service design on Industrial Heritage objects, Sille Roomets)

Industriālā mantojuma objektu attīstība par tūrisma piedāvājumu (Developing Industrial Heritage object to tourism product, Henri Kuningas).
 
Atšķirībā no iepriekšējās (uzsākšanas) sanāksmes, šajā partneri bija atvērtāki un dalījās ar projekta ietvaros realizēto, savu pieredzi un plāniem. Sanāksme nostiprināja esošo sadarbības tīklu un ļāva visiem nodibināt ciešākus savstarpējos kontaktus. Sanāksmes otrajā dienā tika pārrunāts projekta 1. atskaites perioda progress,  kā arī katrs projekta partneris iepazīstināja ar savu darbu virzību. Visi klātesošie tika iepazīstināti ar līdzšinējiem projekta komunikācijas pasākumiem un turpmāko mārketinga aktivitāšu plānu. Plānots, ka nākamgad martā projekta partneri tiksies Vidzemē, kad Vidzemes plānošanas reģions organizēs nākamo projekta sanāksmi, lai pārrunātu projekta 2. perioda progresu.
Semināra prezentācijas par projektu var aplūkot šeit:

Projekta 1.atskaites perioda progress (Overview of project progress of 1st Reporting period) – Maija Bebre, Kurzemes plānošanas reģions

Projekta mārketinga aktivitātes (Marketing activities) – Merike Järv, Dienvidigaunijas reģions

Projekta publicitāte un komunikācijas aktivitātes (Communication activities) – Jana Briede, Rīgas plānošanas reģions


Šis raksts atspoguļo autora viedokli. Programmas vadošā iestāde neatbild par tajā ietvertās informācijas iespējamo izmantošanu.

Informāciju sagatavoja:
Maija Bebre
Projekta vadītāja
Kurzemes plānošanas reģions
maija.bebre PIE kurzemesregions PUNKTS lv


Eiropas Ekonomikas zonas (EEZ) un Norvēģijas finanšu instrumenta (NFI) pētījumu un stipendiju programmā izveidotās zinātnieku grupas un radītās zināšanas ir ieguldījums turpmākas sadarbības veidošanā, uzsvērts programmas noslēguma konferencē,  ko šodien organizēja Valsts izglītības attīstības aģentūra (VIAA) sadarbībā ar Izglītības un zinātnes ministriju (IZM).

 

 “Baltijas valstīm un Ziemeļvalstīm ir kopīga vēlme – nodrošināt stabilitāti, drošību un labklājību reģionā, kā arī plašākā ģeogrāfiskā tvērumā. Stiprinot saites ar Ziemeļvalstīm, Latvijai ir svarīgi veicināt cilvēku savstarpējos kontaktus, atbalstīt sadarbību starp akadēmiskajām un pētnieciskajām organizācijām, veidot sadarbības tīklus, kopīgus projektus un radīt zināšanas, jo tieši šādi savstarpēji bagātinoties mēs būtībā stiprinām Baltijas un Ziemeļvalstu kopējo pētniecības telpu,” uzsvēra Līga Lejiņa, IZM valsts sekretāre.

“Kā EEZ un NFI programmas ietekmes izvērtējuma ziņojumā  atzīst iesaistītās organizācijas,  programmas pētniecības aktivitātē īstenotie projekti ļāvuši tām apgūt jaunas pētniecības metodes, veikt pētījumus Norvēģijas laboratorijās, izveidot jaunas iestrādes pētniecībai un nodibināt jaunus kontaktus sadarbībai. Savukārt, vērtējot stipendiju aktivitāti, pārliecinošs vairākums jeb 75% respondentu atzinuši, ka mobilitātei bijusi pozitīva ietekme uz akadēmisko vai profesionālo karjeru,” atzina Elita Zondaka, VIAA Zinātnes, pētniecības un inovāciju politikas atbalsta departamenta direktore.

Diskusijā par programmā sasniegto rezultātu ilgtspēju, ietekmi un ieguvumiem IZM Augstākās izglītības, zinātnes un inovāciju departamenta direktore Agrita Kiopa atklāja, ka šobrīd notiek darbs pie nākamās EEZ un NFI programmas perioda veidošanas, kurā paredzēts īstenot plašākus projektus, piedaloties visu trīs Baltijas valstu un Ziemeļvalstu pētniekiem. Jaunā programma atbalstīs pētījumus jebkurā zinātņu jomā, īpaši veicinot tādu projektu īstenošanu, kuriem ir vislielākā ietekme uz Baltijai un Ziemeļvalstīm kopēja cilvēkkapitāla un akadēmiskās ekselences veidošanu reģionam svarīgos jautājumos.

Notiek diskusijas arī par izglītības sadaļas iekļaušanu pētniecības programmā, paredzot stipendijas maģistrantūras un doktorantūras studentu dalībai pētniecības projektos. Plānots, ka projektu konkursi tiks izsludināti 2018. gadā Igaunijā, 2019. gadā Latvijā un 2020. gadā Lietuvā un tiem varēs pieteikties visu Baltijas valstu partneri – akadēmiskās un zinātniskās institūcijas. Jauns elements programmā būs lielāks uzsvars uz pētniecības rezultātu popularizēšanu un sabiedrības iesaisti.

No 2015. līdz 2017. gadam programmas pētniecības aktivitātē 12 Latvijas un 7 Norvēģijas zinātniskās institūcijas ciešā sadarbībā īstenojušas 11 projektus par kopējo finansējumu 4,17 milj. eiro. Šajos projektos strādājuši 169 pētnieki, ir sagatavotas 174 publikācijas, tai skaitā 115 zinātniskās publikācijas  - 56 sabiedrības veselības zinātnes jomā, 43 – sociālajās zinātnēs un 75 – humanitārajās zinātnēs. Pārstāvēti dažādi pētniecības virzieni: dabas zinātnes, medicīna, vēža pētniecība, bērnu ar kustību traucējumiem motorikas attīstība, valoda, dzimumsocialitāte un augstākā izglītība. Vairākos projektos veikti arī starpdisciplināri pētījumi.

Savukārt programmas stipendiju aktivitātē 12 Latvijas augstākās izglītības institūcijas īstenojušas 26 sadarbības projektus, to vidū septiņus sinerģijas projektus ar pētniecības aktivitāti, sniedzot iespēju  71 studentam un 192 augstskolu mācībspēkiem doties studiju un profesionālās izaugsmes mobilitātē uz Norvēģiju, Islandi un Lihtenšteinu, kā arī trīs donorvalstu studentiem un 58 akadēmiskā personāla pārstāvjiem doties mobilitātē uz Latviju. Šajā aktivitātē pārstāvēts plašs zinātņu jomu klāsts: inovāciju vadība, veterinārmedicīna, uzturzinātne, ķīmija, arhitektūra un inženierzinātnes, mehānika u.c., tomēr visvairāk EEZ un NFI iespējas izmantojuši sociālo un humanitāro zinātņu pārstāvji.

EEZ un NFI programmas ieguldījums ir vērsts uz to, lai novērstu sociālo un ekonomisko nevienlīdzību un stiprinātu divpusējās attiecības starp donorvalstīm un saņēmējvalstīm. EEZ un NFI atbalsts kopš 2004. gada pieejams arī Latvijā. IZM ir atbildīgā ministrija par programmas „Pētniecība un stipendijas” ieviešanu Latvijā, un VIAA administrē programmas pētniecības un stipendiju projektus.  EEZ un NFI  atbalsts īstenots divos plānošanas periodos – no 2004. līdz 2009. gadam un no 2009. līdz 2014. gadam.   

 

Papildu informācija:

Kristīne Keiča
VIAA Komunikācijas un programmu publicitātes nodaļas
sabiedrisko attiecību speciāliste
Tālr.: 67854760

Mob.: 28628088
e-pasts: kristine.keica PIE viaa.gov PUNKTS lv

Centrālā finanšu un līgumu aģentūra (CFLA) aicina Eiropas Savienības (ES) fondu finansējuma saņēmējus un citus interesentus uz semināru par labo praksi ES fondu atbalsta izmantošanā. Semināri notiks Rīgā, Kuldīgā, Rēzeknē, Cēsīs un Jelgavā.

CFLA direktore Anita Krūmiņa: “Klientu apkalpošana un servisa nodrošināšana mums ir prioritāte. Pastāvīgi savā darbībā ievērojam principu “Konsultē vispirms”, un cenšamies klientiem sniegt visu nepieciešamo informāciju, kas noderīga projekta īstenošanā, lai kopīgiem spēkiem nodrošinātu rezultātu sasniegšanu. Semināri par labo praksi ES fondu projektu īstenošanā ir viens no veidiem, kā varam nodot aktuālo informāciju interesentiem”.

Turpinot jau iesākto praksi par informatīvu semināru organizēšanu interesentiem ES fondu jautājumos, šajā rudenī semināru ciklā tiks apskatītas vairākas ES fondu atbalsta saņēmējiem saistošas tēmas: padziļināti skaidrosim iepirkuma un konkurences tiesību jautājumus, kā arī būvniecības procesa organizēšanas gaitu. Informāciju sniegs pārstāvji no atbildīgajām institūcijām – Iepirkumu uzraudzības biroja, Konkurences padomes un Būvniecības valsts kontroles biroja.

Semināri notiks:

  • 8. novembrī – Rīgā, Kopstrādes telpā “TEIKUMS”, Gustava Zemgala gatvē 78, Jaunajā Teikā;
  • 15. novembrī – Kuldīgā, Mārtiņzālē, Pilsētas laukumā 4;
  • 22. novembrī – Rēzeknē, Rēzeknes novada pašvaldības Lielajā zālē, Atbrīvošanas alejā 95 a;
  • 29. novembrī – Cēsīs, CATA Kultūras namā, Jāņa Poruka ielā 8;
  • 6. decembrī – Jelgavā (vieta tiks precizēta).

Semināru 8. novembrī būs iespēja vērot arī tiešsaistē - CFLA mājaslapā www.cfla.gov.lv jaunumu sadaļā.

Pieteikšanās semināra apmeklējumam un darba kārtība pieejama CFLA mājaslapā. Semināri ir bezmaksas.

 

Informāciju sagatavoja:
Ieva Luste
Centrālās finanšu un līgumu aģentūras
sabiedrisko attiecību speciāliste
tālr. 26019685, ieva.luste PIE cfla.gov PUNKTS lvieva.luste PIE cfla.gov PUNKTS lv">
www.cfla.gov.lv

Cēsu Kultūras un tūrisma centrs laidis klajā populārzinātnisku grāmatu par 800 gadus seno Cēsu pili. Bagātīgi ilustrētais izdevums sniedz vispusīgu ieskatu Cēsu pils vēstures gājumā, vienlaikus atklājot pārsteidzošas pils unikālā likteņstāsta nianses.

Cēsu pils ilustrētā vēsture” ir plašam lasītāju lokam domāts izdevums, kurā vispusīgi aplūkota Cēsu pils vēsture un jaunāko pētījumu gaismā skaidrotas dažādu pils daļu kādreizējās funkcijas. Ar vairāk nekā 150 attēliem skaisti ilustrētajā grāmatā iekļautas vēsturiskas un mūsdienu fotogrāfijas, seni plāni un gleznas, kā arī īpaši šim izdevumam radīti rekonstrukcijas zīmējumi. Grāmatas autors dzīvi apraksta ne vien dramatiskākos notikumus pils vēsturē, bet arī sniedz ieskatu pils ikdienas norisēs un tās agrāko iemītnieku sadzīvē. Grāmata lieliski kalpos kā praktisks ceļvedis, dodoties izzinošā pastaigā pa vienu no mūsu skaistākajiem un iespaidīgākajiem arhitektūras pieminekļiem – Cēsu pili.

Grāmatas autors Gundars Kalniņš stāsta: “Astoņu gadsimtu gaitā Cēsu pils ir piedzīvojusi gan slavas mirdzumu, gan postu un aizmirstību. Un tieši pils mainīgā un notikumiem bagātā vēsture to padara par vienu no izcilākajiem kultūras pieminekļiem Latvijā un Eiropā. Nešaubos, ka grāmatā aplūkotie pils vēstures stāsti būs saistoši ne vien tiem, kas Cēsīm jūtas cieši piederīgi, bet ikvienam, kas kaut reizi paviesojies Cēsu pilī un sajutis tās neatkārtojamo burvību”. 

Vēsturnieks Gundars Kalniņš ar Cēsu pili bijis cieši saistīts kopš agras bērnības, kad vasaras pavadījis sava tēva, rotkaļa Daumanta Kalniņa izveidotajā eksperimentālās arheoloģijas darbnīcā pils dienvidu torņa pakājē. Pēc vēstures studiju pabeigšanas Latvijas Universitātē ar izcilību absolvējis Lesteras Universitāti Lielbritānijā, kur ieguvis arheoloģijas un kultūras mantojuma maģistra grādu. Kopš 2006. gada, būdams Cēsu muzeja Viduslaiku pils nodaļas vadītājs, Gundars Kalniņš ir atbildīgs par Cēsu pils konservāciju, izpēti un popularizēšanu.

“Cēsu pils ilustrētā vēsture” izdota ar Vidzemes kultūras programmas finansiālu atbalstu. Grāmatas atklāšanas pasākums norisināsies 28. oktobrī plkst. 15:00 Cēsu pils Mestra zālē. No 29. oktobra to varēs iegādāties Cēsu pils apmeklētāju centrā (Pils laukumā 9) un labākajās Latvijas grāmatnīcās. 

 

Informāciju sagatavoja

Alens Opoļskis

Projekta "Grāmatas "Cēsu pils ilustrētā vēsture" izdošana" vadītājs

 

Papildu informācija:

Ieva Vītola

Vidzemes kultūras programmas koordinatore, e-pasts: ieva.vitola PIE vidzeme PUNKTS lv

ieva.vitola PIE vidzeme PUNKTS lvTel.nr. 25670756