Arhīva kalendārs

« October 2016 »
MonTueWedThuFriSatSun
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 

Aizvadītajā nedēļā, 29. septembrī, Valmierā tikās projekta “Uzņēmējdarbības veicināšana tūrisma galamērķos” (Destination SMEs) vietējās darba grupas dalībnieki, lai iepazītos ar projekta mērķi, gaitu un turpmāk plānotajām aktivitātēm. Projekta darba grupā iesaistījušies tūrisma jomas eksperti no Ekonomikas ministrijas, Latvijas investīciju un attīstības aģentūras, Vidzemes augstskolas, Vidzemes tūrisma asociācijas, Gaujas Nacionālā parka tūrisma klastera “EnterGauja”,  kā arī Vidzemes reģiona tūrisma galamērķu pašvaldību pārstāvji un uzņēmēji.

Pirmās darba grupas sanāksmes laikā Ekonomikas Ministrijas (EM) Ārvalstu investīciju piesaistes, tūrisma un eksporta veicināšanas nodaļas vecākā referente Madara Lūka iepazīstināja darba grupas dalībniekus ar Latvijas tūrisma politiku 2014.-2020. gada plānošanas periodā un Latvijas starptautiskās konkurētspējas veicināšanu tūrismā, stāstot par specifiskā atbalsta mērķa 3.2.1. pasākumu „Starptautiskās konkurētspējas veicināšana”.

Projekta darba grupas dalībnieki tika iepazīstināti ar projekta ārvalstu partneru sagatavotajiem ieteikumiem tūrisma galamērķu pārvaldības atbalsta politikas pilnveidošanai Latvijā. Iepazīstoties ar partneru ieteikumiem, darba grupas dalībniekiem visaktuālākais šķita pārvaldības jautājums – kā tiek pārvaldīti partneru reģionālie tīklojumi galamērķu vienotai popularizēšanai un pozicionēšanai.

Darba grupas dalībnieki atzina tūrisma pakalpojumu sniedzēju pudurošanās nozīmīgumu galamērķu konkurētspējas kāpināšanā, līdz ar to ir nepieciešams veicināt uzņēmēju izpratni par ieguvumiem sadarbojoties. Tika uzsvērts, ka, lai padarītu galamērķu pārvaldību efektīvāku, svarīgi ir veicināt klastera iniciatīvas un komersantu sadarbību vietējā un starptautiskā līmenī.

Nākamā darba grupas sanāksme plānota 2017. gada aprīlī, kad Vidzemē viesosies projekta ārvalstu partneri, lai pārrunātu interesējošos jautājumus un tuvāk iepazītos ar partneru pieredzi. Vizītes laikā VPR projekta partnerus iepazīstinās ar Vidzemes labajām praksēm tūrisma galamērķu pārvaldībā.

Projekts “Uzņēmējdarbības veicināšana tūrisma galamērķos” (Destination SMEs) tiek īstenots Eiropas Reģionālā attīstības fonda “Interreg Europe 2014.-2020. gadam” programmas ietvaros. Projekta Destination SMEs galvenais mērķis ir uzlabot tūrisma sektora mazo un vidējo komersantu konkurētspēju, attīstot tūrisma galamērķu pārvaldību. Lai to risinātu, projekta ietvaros tiks identificēti labās prakses piemēri tūrisma galamērķos Eiropā, īstenojot starpreģionu pieredzes un zināšanu apmaiņas pasākumus. Tiks analizēti valsts līmeņa politikas plānošanas dokumenti, kā arī tiks veicināta starpinstitucionālā un starpnozaru sadarbība.

Vairāk par projektu lasiet šeit.

Papildus informācija: Rūta Vasermane, Projekta vadītāja Vidzemes plānošanas reģionā, Tel.: +371 26513351, E-pasts: ruta.vasermane PIE vidzeme PUNKTS lvwww.vidzeme.lv 

29. septembrī Valmierā notika Vidzemes plānošanas reģiona (VPR) īstenotā projekta "Mantojuma ilgtspējīga apsaimniekošana ūdensceļu reģionos (SWARE)" pirmā darba grupas sanāksme. Darba grupa tika iepazīstināta ar projekta mērķiem un turpmāk plānotajām aktivitātēm.

Pirmās darba grupas sanāksmes laikā Valmierā dalībnieki diskutēja arī par jaunu un tūristiem interesantu pakalpojumu radīšanu dabas vai kultūras mantojuma objektos. Cenšoties veidot līdzsvaru starp ilgtspējīgu attīstību un dabas un kultūras mantojuma aizsardzību, ir būtiski saprast, kas ir ierobežojošie vai veicinošie faktori jaunu pakalpojumu izveidē.

Ar darba grupas dalībniekiem tika pārrunāti arī vairāki labās prakses piemēri Vidzemes ūdensceļu tuvumā. SWARE projekta gaitā no pieciem ūdensceļu reģioniem visā Eiropā tiks atlasīti vairāki šādi piemēri. Projekta partneru vizītes izvēlētajos labās prakses reģionos un turpmākās darba grupu sanāksmes ļaus izstrādāt rīcības plānu, kas sniegs iespējas uzlabot politiku dabas un kultūras mantojuma aizsardzības un ilgtspējīgas ekonomiskās attīstības jautājumos.

Eiropas Reģionālās attīstības fonda “Interreg Europe 2014.-2020. gadam” programmas finansētais projekts “Mantojuma ilgtspējīga apsaimniekošana ūdensceļu reģionos” (SWARE) tiek īstenots no 2016. gada aprīļa līdz 2020. gada septembrim. Projekta mērķis ir veicināt iekšzemes ūdensceļu reģionu dabas un kultūras mantojuma integrētu pārvaldību. Tas tiek panākts ar partneru reģionu politikas instrumentu uzlabošanu, lai radītu labāku līdzsvaru starp dabas resursu un radītā kultūras mantojuma aizsardzību un ilgtspējīgu attīstību. Latvijā tiks izstrādāti ieteikumi programmas “Izaugsme un nodarbinātība” specifiskā atbalsta mērķa 5.5.1. pasākumam “Saglabāt, aizsargāt un attīstīt nozīmīgu kultūras un dabas mantojumu, kā arī attīstīt ar to saistītos pakalpojumus”.

Projekta gaitā notiek ne tikai mācīšanās un labo prakšu pārņemšana, bet arī tiks veidots rīcības plāns katram atsevišķam reģionam, tādā veidā uzlabojot esošo regulējumu nozarē. Projekta ietvaros tiek veidotas arī jaunas līdzdalības formas, kurās tiek iesaistīti dažādu sektoru pārstāvji ar mērķi ieviest efektīvu ilgtspējīgas reģionālās attīstības politiku. Projekta rezultātā tiks uzlaboti pārvaldības procesi un stiprināta reģionu pievilcība, ievērojot jau minēto līdzsvaru starp dabas un kultūras mantojuma aizsardzību un ekonomiskajiem ieguvumiem. Plašāk par SWARE projektu lasiet attiecīgajā sadaļā VPR mājaslapā (šeit) un SWARE oficiālajā mājaslapā (šeit).

Šī publikācija atspoguļo vienīgi tās autora viedokli, un Interreg Europe programmas vadības organizācijas nevar būt atbildīgas par jebkādu tās satura izmantošanu.

Papildu informācija:

Lelde Ābele

Projekta vadītāja Vidzemes plānošanas reģionā

Tālrunis: +371 29266757

lelde.abele PIE vidzeme PUNKTS lv

No 4. - 6. oktobrim Rīgā norisinājās Vidzemes plānošanas reģiona (VPR) īstenotā projekta “Inovatīva, ilgtspējīga attīrīšana” (INSURE) partneru sanāksme. Tikšanās laikā projekta partneri no Zviedrijas, Somijas un Latvijas diskutēja par aktualitātēm projektā, īpašu uzmanību pievēršot šobrīd divām galvenajām aktivitātēm – izpētei projekta pilotteritorijās un piesārņoto vietu uzraudzībai.

INSURE ietvaros ir izvēlētas piecas pilotteritorijas, kurās, pamatojoties uz izstrādātajām izpētes stratēģijām, ir uzsākta padziļināta izpēte. Partneru sanāksmē tika diskutēts par to, kādus specifiskos izmeklējumus ir nepieciešams veikt, lai iegūtu pēc iespējas detalizētāku informāciju par piesārņojošajām vielām un to izplatību. Latvijas Vides Ģeoloģijas un Meteoroloģijas centrs iegūtos datus izmantos, lai modelētu piesārņojuma izplatību pilotteritorijās, kas savukārt palīdzēs izvēlēties atbilstošāko attīrīšanas metodi.

VPR projektā INSURE darbojas ar pilotvietu Burtnieku novada Rencēnu pagastā, izpētot un izvērtējot piemērotākās ilgtspējīgās attīrīšanas metodes bijušās pesticīdu glabātuves “Krustmaļi” teritorijā. Ņemot vērā, ka 2012. gadā šajā vietā jau tika veikta pamatizpēte, konstatējot augsnes piesārņojumu ar pesticīdiem, šobrīd ir iespējams jau uzsākt darbu pie pilotvietas sagatavošanas In-situ* attīrīšanas pilottestiem. Sākotnēji projektā VPR bija plānojis pilotdarbības veikt bijušajās minerālmēslu un pesticīdu glabātuvēs Burtnieku novada Vecates pagastā un Vecpiebalgas novada Dzērbenes pagastā, taču projekta gaitā veiktā pirmsizpēte atklāja, ka Dzērbenes pilotvietā piesārņojums nav konstatēts, savukārt Vecates pagasta “Vecanckinos” atklātais nelielais piesārņojums ar fosforu savienojumiem netiek klasificēts kā bīstams.

Informācijas bagāta izvērtās projekta sanāksmes otrā diena, kurā projekta partneri dalījās pieredzē par katras valsts atšķirīgo pieeju darbā ar piesārņoto vietu uzraudzību. Latvijā šo funkciju pilda tikai valsts institūcija (Vides reģionālais dienests), savukārt Somijā un Zviedrijā šai procesā iesaistītas ir arī pašvaldības un reģioni. Lai gan projekta zviedru partneri vistiešākajā mērā strādā ar piesāŗnoto vietu uzraudzību un pārvaldību, viņiem ļoti interesanti un noderīgi likās diskusijā gaitā izskanējušie viedokļi no Latvijas partneriem par labāku šo vietu pārvaldības procesu.

Sanāksmes noslēgumā projekta partneri devās pieredzes vizītē uz LVĢMC laboratoriju Jūrmalā, kas īpaši interesanta šķita projektā iesaistītajiem pētniekiem no Somijas, ļaujot salīdzināt, kā darbojas laboratorijas Somijā un Latvijā. INSURE projekta vadošie partneri no Zviedrijas Austrumgotlandes apgabala administrācijas savā Latvijas vizītē iekļāva arī Vidzemes apmeklējumu, iepazīstoties ar VPR un Valmieras pilsētas pašvaldības pilotteritorijām.

Projekts INSURE tiek īstenots Centrālā Baltijas jūras reģiona sadarbības programmas 2014-2012 ietvaros ar Eiropas Reģionālās attīstības fonda atbalstu. Vairāk par projektu lasiet INSURE sadaļā VPR mājaslapā - šeit.

 

*In-situ – piesārņojuma attīrīšana uz vietas. Tas ir pretstats ierastajai metodei, kad piesārņojums tiek izrakts un aizvests prom uz bīstamo atkritumu glabātuvi.

 

Papildu informācija:

Maija Rieksta

Projekta vadītāja Vidzemes plānošanas reģionā

E-pasts: maija.rieksta PIE vidzeme PUNKTS lv

Tālrunis: +371 64219022

Oktobra sākumā projekta “Uzņēmējdarbības veicināšana tūrisma galamērķos” (Destination SMEs) ietvaros Vidzemes plānošanas reģiona pārstāvji ar projekta darba grupas pārstāvi no Kocēnu novada domes devās uz Maltu – Gozo salu, lai kopā ar projekta partneriem no sešām Eiropas valstīm iepazītos ar Gozo salas labākajiem piemēriem tūrisma galamērķu pārvaldībā.

Tūrisma galamērķu pārvaldības izaicinājumi un labā prakse tika apspriesta, apmeklējot dažādus uzņēmumus un tūristu piesaistes vietas. Starp tiem vēstures un kultūras objekti, kur īstenoti ES fondu līdzfinansēti restaurācijas projekti, nesen izveidoti mikrouzņēmumi, kā arī vairāki uz vietējām tradīcijām un gastronomisko piedāvājumu balstīti uzņēmumi.

Starp nozīmīgākajām Gozo salas kultūrvēsturiskajām tūristu piesaistēm, ko vizītes laikā apmeklēja projekta partneri, minams Cittadella nocietinājums un Gantijas vēsturiskie tempļi, kas ir iekļauti UNESCO Pasaules kultūras mantojuma sarakstā. Nesen šo objektu atjaunošanā investēts liels ES fondu finansējums. Īpaši izceļams jaunizveidotais Cittadella apmeklētāju centrs, kur viesiem tiek sniegta iespēja iepazīties ar Gozo salas vēsturi caur kvalitatīvu interpretāciju, izmantojot jaunāko tehnoloģiju piedāvātās iespējas. Cittadella apmeklētāju centru, kas savu darbību uzsācis šī gada jūnijā, apmeklējuši jau vairāk nekā 100 000 viesu. Tas uzskatāms par galveno galamērķa enkurobjektu tūrisma plūsmas piesaistē un citu saistīto pakalpojumu pārdošanas veicināšanā.

Veiksmīgi sadarbojoties Gozo galvaspilsētas Viktorijas Sv.Georga bazilikas un kultūras jomas pārstāvjiem, izveidots il-Hagar (Gozo sirds) kultūras centrs ar mērķi stiprināt Gozo kultūras identitāti. Īstenojot ES fondu finansētu projektu, kultūras centrā, kas atrodas blakus bazilikas ēkai, izveidots muzejs ar bagātīgu vēsturisko un māksliniecisko artefaktu kolekciju, kas iepriekš nav bijusi pieejama plašākai sabiedrībai. Tas ir veiksmīgs piemērs vietas zīmolvedības izpausmē, vienlaikus kultūras vērtības plašāk integrējot tūrisma jomas apritē.

Gozo pilsētas vēsturiskajā centrā Viktorijā, kas ir iecienīta tūristu vieta, projekta partneri apmeklēja vairākus radošo industriju mikrouzņēmumus, kas nodarbojas ar tradicionālo amatniecību, metālmākslu un šokolādes ražošanu, apspriežot to darbību no galamērķa kopējās pārvaldības skatupunkta.

Lai gan salā ir senas lauksaimniecības nozares tradīcijas, pagaidām tajā netiek pietiekami efektīvi izmantota lauksaimniecības sektora iekļaušanās tūrisma produktu saturā. Projekta partneri apmeklēja vienu no nedaudzajām tūristiem pieejamām lauku saimniecībām Gozo salā -  Pete Buttigieg, kur salas viesiem tiek piedāvāta iespēja kopā ar saimnieku izzināt Gozo tradicionālo saimniekošanas veidu. Šajā saimniecībā tūrisms nodrošina mārketinga funkciju un veicina atpazīstamību, kā arī kāpina pārdošanas apjomu. Tradicionālā saimniekošana ir viens no kultūras tūrismā nozīmīgiem autentiskiem resursiem, un to plašāka iesaiste stiprinātu arī kopējo galamērķa zīmolvedību.

Viktorijas pilsētā ar pašvaldības atbalstu izveidots amatnieku un mājražotāju produktu tirdzniecības ciemats (Crafts Village), kur uzņēmējiem ir iespēja īrēt telpas, lai nodarbotos ar tirdzniecību.  Vizītes laikā projekta partneri viesojās pie viena no uzņēmējiem, kas atvēris savu veikalu šajā ciematā.  It-Tokk - Gozo Traditional Food - uzņēmums, kas sadarbojoties ar Gozo lauksaimniekiem, specializējies vietējo, lauksaimniecisko produktu pārstrādē, piedāvā Maltas “tradicionālās garšas” tūristiem. Cits uzņēmums, kas attīstās ārpus šī ciemata ir Lord Chambrey – alus darītava, kas darbību Gozo salā uzsākusi tikai pirms dažiem gadiem. Līdztekus alus ražošanai, alus darītavā tiek uzņemti viesi, lai iepazīstinātu ar alus brūvēšanas procesu un piedāvātu izgaršot dažādās alus šķirnes, kuru nosaukumos izmantoti Gozo salas vietvārdi. Viens no lielākajiem Gozo salas pārtikas jomas uzņēmumiem ir Magro Food Village - Savina, Hanini zīmols. Paralēli pārtikas produktu ražošanai, izmantojot vietējos produktus, attīstījis savu darbību tūrismā, piedāvājot gan ekskursijas ražotnē, gan īpaši radītus zīmola produktus tūristiem. Ražotnes teritorijā izveidots zīmola produktu veikals, izveidota sadarbība ar salas tūristu pārvadātāju transporta kompāniju, kas iekļāvusi ražotni un veikalu Gozo salas apskates maršrutā.

Interesantu pieredzi saistībā ar pasākumu ietekmi tūrisma plūsmas veicināšanā, projekta partneri ieguva viesojoties divos Gozo teātra un opera namos, kuros mākslinieciskās trupas sastāvu veido brīvprātīgie amatierteātra pārstāvji. Ik gadu, ar vietējās pašvaldības atbalstu, katrā teātra namā tiek izrādīta augstākās klases operas izrāde, kurā uzaicināti piedalīties pasaules slaveni operas mākslinieki, lai kopīgi ar vietējo teātra trupu radītu mākslas pasākumu, kas Gozo salā pulcē gan vietējos, gan ārzemju kultūras un mākslas cienītājus.

Vizītes laikā projekta partneri diskutēja par to, kā iepazītos un katram noderīgākos Maltas - Gozo salas labo prakšu piemērus varētu pārņemt citās partnervalstīs, ar mērķi izstrādāt priekšlikumus tūrisma politikas plānošanas dokumentu uzlabošanai un labākai galamērķu pārvaldības īstenošanai.

Projekts “Uzņēmējdarbības veicināšana tūrisma galamērķos” (Destination SMEs) tiek īstenots Eiropas Reģionālā attīstības fonda “Interreg Europe 2014.-2020. gadam” programmas ietvaros. Projekta “Destination SMEs” galvenais mērķis ir uzlabot tūrisma sektora mazo un vidējo komersantu konkurētspēju, attīstot tūrisma galamērķu pārvaldību. Lai to risinātu, projekta ietvaros tiek identificēti labās prakses piemēri tūrisma galamērķos Eiropā, īstenojot starpreģionu pieredzes un zināšanu apmaiņas pasākumus. Tiks analizēti valsts līmeņa politikas plānošanas dokumenti, kā arī tiks veicināta starpinstitucionālā un starpnozaru sadarbība.

Vairāk par projektu lasiet šeit.

Papildu informācija: Rūta Vasermane, Projekta vadītāja Vidzemes plānošanas reģionā, Tel.: +371 26513351, E-pasts: ruta.vasermane PIE vidzeme PUNKTS lvwww.vidzeme.lv