Arhīva kalendārs

« August 2018 »
MonTueWedThuFriSatSun
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 

Šī gada 1.septembrī no plkst. 18:00 līdz 19:30 Valmierā, Eduarda Lācera ielā 3, norisināsies tikšanās ar elektromobiļu maratona „Uzlādes tīkls savieno pilsētas” dalībniekiem.

Maratona dalībnieki informēs par iespējām, ko sniedz Latvijā 2018.gadā izveidotais ātrās uzlādes tīkls, par tā turpmāko paplašināšanu, kā arī par iespēju piesaistīt elektromobiļu tūristus. Apmeklētāji varēs iepazīties ar jaunajiem, 40kWh akumulatora, Nissan elektromobiļiem Leaf un e-NV200, kā arī to uzlādes iespējām.

Tikšanos organizē Bezizmešu mobilitātes atbalsta biedrība sadarbībā ar Valmieras pilsētas pašvaldību.

Elektromobiļu maratons norisināsies no 30.augusta līdz 1.septembrim, izbraucot maršrutu Rīga – Ventspils – Liepāja – Bauska – Jēkabpils – Daugavpils – Rēzekne –Valmiera – Rīga, ar dalību elektromobiļu salidojumā Stāmerienā 1.septembrī.

Elektromobiļu maratonu  „Uzlādes tīkls savieno pilsētas” organizē Bezizmešu mobilitātes atbalsta biedrība, atbalsta – Elektrum.

 

Informāciju sagatavoja:

arnis.bergs PIE bimab PUNKTS lv

 

Tel.: 29268801

Ceturtdien, 13. septembrī, no plkst. 14.30 līdz 17.15 pēc Centrāleiropas laika Eiropas Komisijas Inovācijas un tīklu izpildaģentūra (INEA) rīko virtuālu informācijas dienu enerģētikā. Tās tematika aptvers gaidāmos Apvārsnis 2020 projektu konkursus šādās jomās: atjaunojamie energoresursi, oglekļa uztveršana un uzglabāšana, baterijas.

Pasākums tiks translēts internetā, saiti uz pasākumu publicēs nedēļu pirms pasākuma INEA tīmekļvietnē. Lai saņemtu piekļuvi informācijas dienas tiešsaistei un pēc tam arī tās ierakstam, dalībniekiem būs jāreģistrējas INEA tīmekļvietnē. Reģistrācija būs atvērta no 3. septembra.

Darba kārtība pieejama ŠEIT.

VIAA kontaktpersona:
Dr. Gunta Šlihta, Nacionālā kontaktpunkta vecākā eksperte,
tālr.: 67359072
e-pasts: gunta.slihta PIE viaa.gov PUNKTS lv

Tallinas zinātnes parks Tehnopol aicina pašvaldības, ēku īpašniekus un apsaimniekotājus 30. oktobrī doties uz Igaunijas galvaspilsētu Tallinu, kur notiks starptautiskā  konference “GreenEST Summit 2018: Future for Buildings”.

Uzsverot Eiropas Savienības izvirzītos mērķus, kas paredz līdz ar 2020. gada 31. decembri visām jaunceltnēm ir jābūt gandrīz nulles patēriņa enerģijas ēkām, kā arī apzinoties šobrīd esošo ēku skaitu, kuras vecākas par 50 gadiem un to enerģijas patēriņu, šogad konference ir vērsta uz ēku nākotni. Konferences galvenais mērķis ir vienuviet pulcēt un veicināt dialogu starp pašvaldībām, publisko ēku apsaimniekotājiem, valsts un privātā sektora nekustamā īpašuma ekspertiem, zaļo un viedo tehnoloģiju uzņēmumiem un investoriem. Konferencē piedalīsies pārstāvji no Dānijas, Norvēģijas, Zviedrijas, Somijas, Polija, Latvijas, Igaunijas un citām Eiropas valstīm.

Konference “GreenEST Summit 2018: Future for Buildings” tiek organizēta projekta “Efektīvi finanšu instrumenti ēku energoefektivitātes paaugstināšanas pasākumu ieviešanai” (EFFECT4buildings) ietvaros. Viens no “EFFECT4buildings” uzdevumiem ir stiprināt ēku īpašnieku un apsaimniekotāju zināšanas par jaunākajām tehnoloģijām un tendencēm, plānojot un īstenojot energoefektivitātes pasākumus ēkās. Konferences laikā vairāki Eiropas tehnoloģiju uzņēmumi prezentēs savus izstrādātos risinājumus energoefektivitātes veicināšanai ēkās, sākot no risinājumiem ēku fasādei līdz pat ēku vadības un pārraudzības sistēmām. Savukārt paneļdiskusiju laikā pasākuma dalībnieki varēs uzdot sev interesējošos jautājumus un atklāt savu pieredzi par tehnoloģijām un kopumā renovācijas procesu. Aicinām sekot līdzi informācijai par konferences norisi mājas lapā: https://www.tehnopol.ee/en/teaduspargi-tehnopol-rohekonverents-greenest-summit-2018-future-for-buildings/ 

Par EFFECT4buildings projektu:

Interreg Baltijas jūras reģiona programmas 2014.-2020. gadam ietvaros Vidzemes plānošanas reģions kopā ar deviņiem partneriem no Zviedrijas, Somijas, Norvēģijas, Dānijas, Polijas un Igaunijas īsteno projektu "Efektīvi finanšu instrumenti ēku energoefektivitātes paaugstināšanas pasākumu ieviešanai" (EFFECT4buildings) ar Eiropas Reģionālā attīstības fonda un Norvēģijas atbalstu. EFFECT4buildings mērķis ir palielināt ēku energoefektivitātes pasākumu skaitu publiskajās ēkās visā Baltijas jūras reģiona teritorijā. Vairāk par projektu lasiet http://www.vidzeme.lv

Papildu informācija: Ragmar Saksing, projekta “EFFECT4buildings” vadītājs Tallinas zinātnes parkā Tehnopol, konferences “GreenEST Summit 2018: Future for Buildings” organizators, e-pasts: ragmar.saksing PIE tehnopol PUNKTS ee,  mob.t. +372 26400288

Informāciju sagatavoja: Baiba Norberte, sabiedrisko attiecību speciāliste Vidzemes plānošanas reģionā, baiba.norberte PIE vidzeme PUNKTS lv, mob.t. 28752793, www.vidzeme.lv

Izanalizējot mājsaimniecību paradumus Latvijā un Igaunijā, radīts viegli lasāms un interesants izdevums par energoresursu izmantošanu “Enerģiski cilvēki: 6 enerģijas dienasgrāmatas”. Tajā apkopoti sešu mājsaimniecību enerģijas patēriņa paradumi kopskatā ar dažādām ikdienas situācijām ar kurām saskaramies, tāpēc tā ir noderīga lasāmviela ikvienam.

Energoresursus izmantojam visi, sākot ar ūdens vārīšanu rīta kafijai, zobu tīrīšanu vakarā, siltumu istabā un ledu ledusskapī. Tomēr, vai zinām, kādus energoresursus ikdienā tērējam visvairāk un, kas sastāda lielākos mājsaimniecību izdevumus? Kādas ir mūsu ikdienas paradumu atstātās pēdas vidē un ietekme uz klimata izmaiņām pasaulē? Energoefektivitātes projekta “Ilgtspējīgas enerģijas sabiedrība” ietvaros, sadarbojoties ar partneriem no Vidzemes plānošanas reģiona, Alūksnes novada pašvaldības un Reuges pašvaldības, Tartu reģionālā Enerģijas aģentūra izveidojusi izdevumu, kurā aprakstītas saistības inženierijas un patērētāja uzvedībā, veidoti sešu dažādu cilvēku, grāmatas galveno varoņu enerģijas patēriņa portreti.

Tajā stāstu veidā aprakstīti vidusmēra ģimenes mājsaimniecībā esoša auto radīti tēriņi, tāpat mājsaimniecības energoresursu noslogojums svētku laikā. Atspoguļots atsevišķs stāsts par izdevumiem nelielai saimniecībai, kurai malka tiek sagādāta paša spēkiem sev piederošā mežā. Tāpat iekļautas kādas dzīvokļu kooperatīva valdes locekles pārdomas par iespējamo un neiespējamo kolhoza laika mājas renovācijā.

Informācija, secinājumi un padomi balstīti uz 2017. un 2018. gadā veiktu enerģijas patēriņa aptauju 94 Dienvidigaunijas un Ziemeļlatvijas ģimenēs, kā arī uz enerģijas monitoringa datiem 20 mājsaimniecībās. Rakstot enerģijas dienasgrāmatu, mājsaimniecības izmantoja dažādas iekārtas un datu avotus - enerģijas patēriņa un mikroklimata monitoringa iekārtas, attālinātos elektrības skaitītājus, apkures un ūdens rēķinus, degvielas čekus un citus. Informācija tika ievākta ar aptauju un tiešās komunikācijas palīdzību. Katrs pats analizēja sev personīgi nozīmīgākos monitoringa rezultātus.

Šīs tēmas atspoguļotas vispārīgā un praktiskā veidā, atstājot vietu pārdomām un izpētei gan gudriniekiem, gan zinātkārajiem, dzīves māksliniekiem un no rutīnas atkarīgajiem, taupītājiem un tērētājiem, pilsētniekiem un lauciniekiem, zaļi domājošajiem un naudas cilvēkiem. Kurš zina, tas zina! Kurš gribēs, tas uzzinās! Kurš dara, tas iemācās!

Grāmata pieejama: ŠEIT

Izdevumu drukātā formātā iespējams saņemt, sazinoties ar Vidzemes plānošanas reģiona pārstāvjiem.

Grāmata tapusi Igaunijas – Latvijas pārrobežu sadarbības programmas projekta “Ilgtspējīgas enerģijas sabiedrība” ietvaros. Tā mērķis ir ar dažādu iesaistošu aktivitāšu palīdzību veicināt skolēnu un sabiedrības izpratni par energoefektivitātes jautājumiem, kā arī vērst uzmanību uz izsvērtu enerģijas patēriņa paradumu ievērošanu ikdienā.

Papildu informācija: Maija Rieksta, projekta „Ilgtspējīgas enerģijas sabiedrība“ vadītāja Vidzemes plānošanas reģionā, tālr.: +371 26099521, e-pasts: maija.rieksta PIE vidzeme PUNKTS lv.

Informāciju sagatavoja: Ieva Bīviņa, projekta "Ilgtspējīgas enerģijas sabiedrība" sabiedrisko attiecību speciāliste, Vidzemes plānošanas reģions, tālr.: +371 28674617, e-pasts: ieva.bivina PIE vidzeme PUNKTS lv

Augstākminētā informācija šajā publikācijā atspoguļo autora viedokli un Igaunijas-Latvijas programmas vadošā iestāde neatbild par tajā ietvertās informācijas iespējamo izmantošanu.

Pēdējā pusotra gada laikā Vidzemes plānošanas reģions sadarbībā ar partneriem no Latvijas un Igaunijas pārrobežu sadarbības programmas projekta “Ilgtspējīgas enerģijas sabiedrība” ietvaros ir īstenojis virkni aktivitāšu, kas vērstas uz izpratnes veicināšanu sabiedrībā par saprātīgu energoresursu izmantošanu ikdienā. Projektam noslēdzoties partneri secina, ka dažādu iesaistošu aktivitāšu ietvaros Vidzemē ir izdevies gan skolēniem pilotskolās, gan plašākai sabiedrībai rosināt izpratni par to, ka energoefektivitāte ir iespējama ne tikai pārliecinātiem vides entuziastiem, bet ikvienam no mums.

24. augustā Alūksnē notika projekta noslēdzošā sanāksme, kurā tā partneri no Vidzemes plānošanas reģiona, Alūksnes novada pašvaldības, Reuges pašvaldības (Igaunija) un Tartu Reģionālās enerģijas aģentūras (Igaunija) pārsprieda paveikto abās valstīs, kā arī prezentēja veiktā mājsaimniecību pētījuma rezultātus un radītos informatīvos materiālus, ko nodos izmantošanai skolām mācību procesā un sabiedrībai kopumā.

Vērtējot projekta partneru ieguldījumu, Igaunijas – Latvijas programmas sekretariāta pārstāve Janika Frīdentāle uzsvēra, ka šis bija ambiciozs projekts, ar nozīmīgu mērķi. "Jāatzīst, ka informācija ir nonākusi līdz ļoti daudz iesaistītajām pusēm. Ja salīdzina, šobrīd šis ir vienīgais projekts programmā, kas informatīvi ir spējis aizsniegt tik plašu mērķauditoriju."

Savukārt Vidzemes plānošanas reģiona projektu vadītāja Maija Rieksta pauda, ka sabiedrības paradumu maiņa ir ilgstošs un laikietilpīgs process. “Lielākais ieguvums, kas izriet no projekta, ir aktīvā darbība pilota skolās, kur skolēni skolotāju pavadībā “Enerģijas pulciņos” apguva labas prakses energoresursu lietošanā un pētīja ikdienā notiekošas sakarības. Skolēni tālāk ir tie, kas iet mājās un stāsta vecākiem par to, kā labāk saimniekot, veidojot arī daļu no jaunas augošās paaudzes ar citiem paradumiem. Tāpat ieguvums ir ikviens uzrnātais sabiedrības pārstāvis, kurš šobrīd kaut vienu lietu ikdienā dara efektīvāk,” atzīst M. Rieksta.

Projekta ietvaros pagājušajā mācību gadā skolēni darbojās speciāli šim nolūkam organizētos “Enerģijas pulciņos” pilotskolās Vidzemē – Lizuma vidusskolā, Valmieras Viestura vidusskolā, kā arī Ernsta Glika Alūksnes Valsts ģimnāzijā. Praktiskākam mācību procesam skolas tika aprīkotas ar iekārtām energoefektivitātes izzināšanai, kas ļāva skolas personālam un bērniem izdarīt secinājumus par apgaismojumu, siltumu un citu energoresursu patēriņu skolā. Papildus organizētas izzinošas ekskursijas, kā arī video konkurss skolēniem un viņu ģimenēm. Projekta ietvaros arī skolu skolotāji piedalījās apmācībās par energoefektivitātes tematiku. 

Vēršoties pie sabiedrības gan informatīvas kampaņas, gan praktisku aktivitāšu ietvaros rosināts aizdomāties par iespējamiem ieguvumiem mājsaimniecībām, t.sk. finansiāliem, pārdomāti izmantojot energoresursus savās mājās un darba vietā. Aktīvi mājsaimniecību pārstāvji un skolotāji no Valmieras, Alūksnes un Igaunijas pilsētas Reuges iepazinās ar vairākiem iespaidīgiem energoobjektiem Latvijā, izzinot veidus pilnvērtīgai enerģijas ražošanai un pārstrādei. Tāpat sabiedrības pārstāvjus aicinājām iepazīties ar mūsdienu mājsaimniecību tehnoloģijām lekcijā Energoefektivitātes centrā, kur varēja uzzināt daudz noderīgu padomu, kā ietaupīt gan energoresursus, gan naudu. 

Pulcējot vairākus desmitus diskusijas dalībnieku, šovasar Vidzemes plānošanas reģions sarunu festivālā „Lampa“ organizēja diskusiju "Kā būt energoefektīvam ikdienā?". Papildus radīta televīzijas rubrika “Ilgtspējīgas enerģijas sabiedrība”, vidzemniekus iepazīstinot ar entuziastiskiem cilvēkiem, kas projekta aktivitāšu iespaidā mainījuši savus ikdienas paradumus. Sižetu tapšanai viņi vēra sava nama durvis filmēšanas kamerām un dalījās pieredzē ar panākumiem energoresursu taupīšanā.

Projektā iesaistītās Alūksnes novada pašvaldības projektu vadītaja Santa Supe vērtē: „Projekts ļāva atklāt, ka ikviens no mums var pārdomāt savu ikdienas rutīnu. Darbā, mājās, skolā, jebkurā situācijā varam piedomāt pie mazām sadzīves lietām, kas kopā veido diezgan ievērojamas izmaiņas. Nekas tā nerosina uz pārmaiņām kā regulāri paša veikti pieraksti un analīze, jo tas palīdz sagraut tos mītus, ko sev esam radījuši. Mazās lietas neprasa milzu ieguldījumus, tikai pieraduma izstrādāšanos – aizvērt krānu, kamēr tīrām zobus vai lietojam ziepes, uzvārīt tikai tik ūdens, cik nepieciešams, izmantot auduma iepirkumu maisiņu, atkaļķot sadzīves tehniku, pēdējam izslēgt gaismu, piezīmēm darbā izmantot no vienas puses aprakstītu papīru. To tik tiešām var ikviens!”. 

Aktivitātes rezultējušās arī vairākos vērtīgos materiālos, ko aicināts izmantot ikviens. Skolēnu “Enerģijas pulciņu” darba vadīšanai tapa mūsdienīgs un profesionāls materiāls ar darba lapām skolēniem par enerģiju. Jebkuras skolas skolotājam ir iespējams izmantot šo kā mācību materiālu nodarbībās jau ar tuvojošos mācību gadu.

Sabiedrības informēšanas kampaņas laikā 10 mājsaimniecības no Alūksnes novada piedalījās pētījumā un vienu mēnesi veica savas mājsaimniecības enerģijas patēriņa uzskaiti speciāli izveidotā “Enerģijas dienasgrāmatā”, tāpat projekta vadošā partnera pārstāvji no Tartu Reģionālās enerģijas aģentūras izstrādāja aptaujas anketu, kuru aizpildīja 68 Vidzemes un 23 Dienvidigaunijas iedzīvotāji. Balstoties uz iegūtajiem datiem, radīti seši raksturīgākie enerģijas patērētāju profili, kuri sastopami gan Igaunijā, gan Latvijā, un atspoguļoti grāmatā „Enerģiski cilvēki: 6 enerģijas dienasgrāmatas“. To drukātā formātā var saņemt ikviens interesents, sazinoties ar Vidzemes plānošanas reģiona pārstāvjiem.

Projekts "Ilgtspējīgas enerģijas sabiedrība” īstenots Igaunijas-Latvijas pārrobežu sadarbības programmas 2014. – 2020. gadam ietvaros. Vairāk informācijas: http://www.trea.ee/sec/lv/. Aktivitātes īstenotas no 2017. gada marta.

Papildu informācija: Maija Rieksta, projekta vadītāja, maija.rieksta PIE vidzeme PUNKTS lv.

Informāciju sagatavoja: Ieva Bīviņa, projekta sabiedrisko attiecību speciāliste, Vidzemes plānošanas reģions, tālr.: +371 28674617, e-pasts: ieva.bivina PIE vidzeme PUNKTS lv.

Augstākminētā informācija šajā publikācijā atspoguļo autora viedokli un Igaunijas-Latvijas programmas vadošā iestāde neatbild par tajā ietvertās informācijas iespējamo izmantošanu.