„Zaļā” pārvietošanās arī tūrisma jomā

parvietojies zali mog parvietojies zali mog_pase

Maija nogalē Vidzemes plānošanas reģiona projekta „Pārvietojies zaļi!” („Move on Green”) koordinatore Lelde Gavare kopā ar projekta eksperti Kristīni Malnaču devās uz Grieķijas pilsētu Larisu, lai piedalītos kārtējā projekta tematiskajā seminārā un projekta vadības grupas sanāksmē. Tikšanās mērķis bija vienoties par nākošo projekta uzdevumu detalizētu saturu, metodoloģiju un izpildes termiņiem. Tāpat projekta partneriem bija iespēja iepazīties ar vairākiem Grieķijas labās prakses piemēriem „zaļās” pārvietošanās jomā, kas raugās uz videi draudzīgu pārvietošanos arī tūrisma jomā.

Kā viens no veiksmīgiem piemēriem ir vilciens Peliona kalnā Tesalī reģionā. Vilciens līdzinās mūsu Alūksnes – Gulbenes bānītim. Šobrīd tas kalpo kā iecienīta tūristu izklaide, taču agrāk vilciens pildījis sabiedriskā transporta lomu vietējiem iedzīvotājiem. Peliona vilciens ir labs piemērs tam, kā mainot izmantošanas veidu un pielāgojot to šodienas vajadzībām, saglabāt vēsturisko mantojumu. Kā viens no tūrisma elementiem, tas ir veiksmīgi iekļāvies kopējā tūrisma piedāvājumā lauku un kalnainā apvidū, piedāvājot izbaudīt ainavisku braucienu.

Kā otrs veiksmīgais piemērs tika apskatīts multimodālais transporta modelis starp pilsētām Larisa – Volosa. Šajā modelī ietilps vilciens, kas kursē pēc noteikta grafika un autobuss, kurš reaģē uz iedzīvotāju pieprasījumu katrā pilsētā. Starp abām pilsētām kursē vilciens, taču, lai nokļūtu līdz dzelzceļa stacijai, tiek piedāvāts pakalpojums „transports pēc pieprasījuma”. Interneta vietnē ir ievietota pilsētu karte, kurā atzīmēti pasažieru uzņemšanas punkti. Pasažieris izvēlas sev tuvāko punktu un nosūta pieprasījumu, norādot vēlamo laiku izbraukšanai no sava izvēlētā sākumpunkta, kā arī norādot galamērķi. Pakalpojuma sniedzējs nodrošina, ka 15 minūšu laikā izvēlētajā sākumpunktā ieradīsies autobuss un nogādās pasažieri līdz vilciena stacijai, bet otrā pilsētā pasažieris tiks sagaidīts stacijā un nogādāts ar autobusu līdz galamērķim. Par šo pakalpojumu pasažieris norēķinās internetā ar virtuālo naudu, iegādājoties vienu biļeti visam maršrutam.

Visbeidzot projekta partneri iepazinās ar „zaļā” transporta risinājumiem kalnainos un mazapdzīvotos apvidos. Zagora – Mouresi pašvaldības vadītājs prezentēja ieceri izveidot gaisa tramvaju 35 kilometru garumā, kas savienotu reģiona centru, Volosu, ar šo pašvaldību. Šobrīd līdz reģiona centram var nokļūt pa līkumotu kalnu ceļu. Šāda pārvietošanās ir samērā bīstama un arī laikietilpīga, kas apgrūtina gan kravu, gan pasažieru plūsmu. Pašvaldība ir iecerējusi izveidot gaisa tramvaja ceļu, pa kuru tiktu pārvietoti gan pasažieri, gan kravas. Vienlaicīgi šis gaisa tramvajs tiktu izmantots arī tūristu un atpūtnieku nogādāšanai Peliona kalnā, kas ir iecienīta slēpotāju vieta.

Vizītes noslēgumā notika projekta partneru sanāksme. Projekta ietvaros veicamie uzdevumi ir papildināti ar jaunu starpposmu – partneru divpusējā tikšanās ar mērķi pārņemt kādu labās prakses piemēru un ieviest to savā reģionā. Vidzemes plānošanas reģions ir ieinteresēts vairāk uzzināt par „transports pēc pieprasījuma” un tā attīstības iespējām Vidzemē.

Redzot kā mobilitātes jautājumus risina citviet, rodas pārliecība, ka arī pie mums „zaļā” pārvietošanās ir virziens, kurā doties un, pārņemot kaut nedaudz no redzētā, tas viss ir iespējams.

Papildu informācija: Lelde Gavare, projektu vadītāja Vidzemes plānošanas reģionā, mob.:  29266757 ,e-pasts: lelde.gavare@vidzeme.lv.

This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.