Ar noslēguma konferenci Tartu, Igaunijā, oktobra beigās noslēdzies projekts “Koksnes enerģija un ekoloģiski tīras tehnoloģijas” (Woodenergy). Vidzemes plānošanas reģions ar “Woodenergy” palīdzību diskusiju par koksnes enerģiju uzsācis vairākos līmeņos – starp politikas veidotājiem, meža īpašniekiem, pašvaldību pārstāvjiem, kā arī skolotājiem, skolēniem un viņu vecākiem.
Vidzemes plānošanas reģions (VPR) projektā atbildīgs par politikas un plānošanas aktivitāšu kopu. Kā stāsta projekta vadītājs Gatis Teteris “Jebkurš process sākas ar cilvēku. Katram ir atšķirīga motivācija un gaidas par konkrēto tēmu, tāpēc svarīgi ir veikt dažādas aktivitātes uzmanības pievēršanai.” Projekta laikā VPR organizēja vairākas tikšanās, diskusijas, apmācības un treniņus, lai veidotu pēc iespējas skaidrāku izpratni par koksnes resursu izmantošanas nozīmi reģiona attīstībā.
Apkopojot ārzemju projekta partneru, Latvijas ekspertu un pašvaldības pārstāvju pieredzi, VPR izstrādājis enerģētikas rīcības plānu un vadlīnijas reģiona attīstības programmai. Vadlīnijas attīstības programmai jau konkrēti parāda, kā efektīvi plānot enerģētikas jautājumus un kā tos koordinēt arī reģionā esošajās pašvaldībās. Tāpat projekts uzsvēris arī katras pašvaldības individuālos problēmjautājumus – balstoties uz pašreizējo situāciju, izveidots rīcības plāns ar konkrētiem priekšlikumiem energo pārvaldībai Amatas novadam, kā arī iesniegti priekšlikumi Beverīnas novadam un Alūksnes pilsētai, kā pēc iespējas veiksmīgāk un efektīvāk veidot siltumražošanas sistēmu pašvaldībā.
VPR ne tikai izstrādāja ieteikumus un vadlīnijas politikas veidotājiem, bet arī organizējis apmācību ciklus skolas bērniem un siltuma ražotājiem. Kopā ar Zinno centru Cēsīs VPR izstrādāja un ieviesa praksē apmācības sākumskolas bērniem, lai veidotu skaidrāku izpratni par koksnes enerģijas nozīmi. Apmācību laikā bērniem ar interaktīvām metodēm tika skaidrots pilns koksnes izmantošanas cikls – no koka augšanai līdz izmantošanai. Sadarbojoties ar Ērgļu arodvidusskolu ieviešanā jau pirmais apmācību cikls ilgtspējīgai koksnes enerģijas izmantošanai siltuma ražošanā, kur kursa dalībnieki nepieciešamās zināšanas apgūst gan teorētiski mācību klasē, gan praktiski, darbojoties mežā un katlu mājās. Abas ieviestās mācību programmas turpina attīstīties, un pārveidotas no projekta pilotaktivitātes uz patstāvīgu kursu visiem interesentiem.
Vairums projektā iesaistītie eksperti sākotnēji jautāja, kāpēc šajā projektā īpašs uzsvars ir enerģijas iegūšanai no koksnes, mazāk runājot par saules enerģiju, vēju un citiem atjaunojamiem energoresursiem. Vidzemes reģiona pašvaldību vadītājiem un iedzīvotājiem svarīgi atcerēties, ka koksne Vidzemē veido 52% no visas teritorijas, tā nemitīgi tiek atjaunota un kopta, lai veiksmīgi tiktu izmantota arī tālākā nākotnē. “Katra koka daļa ir jāizmanto piemērotā un pārdomātā veidā, lai tā reģionam sniegtu ekonomiskus un ekoloģiskus ieguvumus, nodrošinot sevi ar siltumu no mūsu reģionā pieejamajiem resursiem,” tā G. Teteris.
Uz jautājumu par nākotnes plāniem un projekta ietekmi uz Vidzemes iedzīvotājiem un Latvijas valsts politiķiem Tetera kungs stāsta: “Tas vienmēr ir stāsts par mums un mūsu attieksmi – ja esam atvērti jaunai informācijai un mērķu vadīti, labas idejas vienmēr nonāks līdz mums un veiksmīgi attīstīsies arī nākotnē.
*** Koksnes enerģija – laba enerģija