Decembra vidū, no 10. līdz 13. decembrim, projektā „Health4Growth” notika sanāksme – meistarklase Portugāles pilsētā Kuimbrā. Meistarklase tika organizēta vairākās sesijās par tematiem „Regulējums un biznesa infrastruktūra”, „Finanses” un „Cilvēkresursi”, lai paraudzītos uz veselības aprūpes jomas izaugsmes iespējām minēto aspektu kontekstā. Sākotnēji, kopīgā sesijā, tika dots vispārējs ieskats par katru no tematiskajām grupām. Sanāksmē Vidzemes plānošanas reģionu (VPR) pārstāvēja projekta vadītāja Lelde Ābele, ekspertes – Aivita Putniņa un Zane Linde – Ozola un iesaistīto jomu speciālistes – SIA „Konso” valdes locekle Irīna Kulitāne un SIA “SalvumTD aprūpe un izglītība” pārstāve Taiga Galeja – Gruntmane.
Uzsākot darbu tematiskajās grupās, tika pieaicināti ārējie eksperti, kuri iepazīstināja ar sevi un tematiskā bloka galvenajiem problēmjautājumiem. Diskutējot par tematu „Regulējums un biznesa infrastruktūra”, grupa vienojās, ka šajā jomā labo prakšu pārņemšana ir sarežģīta, jo vietējā likumdošana un atbalsta tradīcijas konkrētā valstī rada ierobežojumus labo prakšu pārņemšanai. Tāpēc ieteikts stiprināt jau pastāvošos labos piemērus un, stiprinot sadarbību, meklēt risinājumus to uzlabošanai.
Pēc dalības tematiskajā grupā par finansēm, dalībnieki pārliecinājās, ka Portugālē īpaši tiek atbalstīti jaunie uzņēmēji, palīdzot tiem uzsākt savu biznesu. Kā arī veiksmes un panākumu gadījumā tiek piešķirts arī papildus finansējums turpmākai darbībai arī pēc vairākiem gadiem. Kaut gan, lai saņemtu finansiālu atbalstu, jābūt ļoti spēcīgam, pārdomātam, ambiciozam, tanī pat laikā reālistiskam biznesa plānam. Potenciālajam uzņēmējam jābūt informētam par tirgu un jāspēj vadīt un komplektēt labu komandu. Arī šajā tematiskajā grupā dalībnieki nonāca pie secinājuma, ka veselības aprūpes joma ir jutīga nozare, kurā ir ļoti specifiskas prasības un bizness medicīnā nav viennozīmīgs, jo tas nav tradicionālais uzņēmējdarbības modelis. Tādēļ šajā jomā nepieciešams īpaša pieeja un atbalsts.
Lielu ieguldījumu „Cilvēkresursu” grupā deva pieaicinātais eksperts – dr. Zsolt Nádházy no Debrecenes Universitātes. Eksperts akcentēja vairākas problēmas, ar kurām saskaras veselības nozare attiecībā uz cilvēkresursiem, kā galveno minot kvalificēta darba spēka aizplūšanu uz ārvalstīm. Šāda pat problēma novērojama arī Latvijā, kad profesionāļi pamet valsti labāk apmaksāta darba dēļ ārzemēs. Veselības aprūpe ir tā nozare, kurā tehnoloģijas nevar aizstāt cilvēku, tādēļ īpaši aktuāli ir domāt par veidiem, kā noturēt darbiniekus valstī, piemēram, palielinot atalgojumu, nodrošinot sociālās garantijas un kvalitatīvus darba apstākļus. Tieši tādēļ Ungārija ir izstrādājusi darbības plānu, kas sastāv no trim soļiem – efektīva finanšu vadība un nefinansiālā motivācija, pienācīgi darba apstākļi un aprūpes tīkls. Tādējādi cenšoties mazināt profesionāļu aizplūšanu.
Projekta vadītāja Lelde Ābele piedalās diskusijā grupā “Cilvēkresursi”
Sanāksmes noslēgumā katra grupa dalījās ar galvenajiem secinājumiem attiecībā uz savu tematu. Gūtie rezultāti tik izmantoti tālākajā projekta ieviešanas gaitā.
Projekts „Mazo un vidējo uzņēmu attīstība veselības aprūpes nozarē” (Health4Growth) meklē veidus, kā savā starpā sadarboties veselības aprūpes iestādēm no valsts, privātā un nevalstiskā sektora. Projektu „Health4Growth” līdzfinansē Eiropas Reģionālās attīstības fonds un to realizē Starpreģionu sadarbības programmas „Interreg IVC” ietvaros.