VPR mācās vērtīgo Koblenzas kultūrvēstures mantojuma apsaimniekošanas pieredzi

radis risinajumus vidzemes kulturvesturisko vertibu aizsardzibai un attistibai

Jūnijs projektā „Vēsturiskās vērtības un ar tām saistītās ainavas” (Histcape) iesākās ar pieredzes apmaiņas braucienu uz Vācijas pilsētu Koblenzu. Pilsēta tiek dēvēta par UNESCO kultūras šūpuli un ir slavena ar savu kultūrvēsturisko mantojumu – pilīm, cietokšņiem un klosteriem. Tādēļ iespēja iepazīties ar Vācijas pieredzi un pieeju kultūrvēstures mantojuma apsaimniekošanas jautājumos bija liels ieguvums.

Projekta starptautiskais seminārs notika Koblenzas pilsētas cietoksnī, kas ir pilsētas lepnumus un tūristu iecienīts kultūras objekts. Seminārā liels uzsvars tika likts tieši uz ēku rekonstrukciju, dizainu, apsaimniekošanu un aizsardzību. Interesanti bija dažādie viedokļi par kultūras mantojuma lomu mūsdienās, par to, kā šos vēstures lieciniekus padarīt saistošus ne tikai vēsturniekiem, bet arī apkārtējai sabiedrībai. Tika uzsvērts, ka jāmeklē jaunas metodes sabiedrības izglītošanā par kultūras mantojumu caur arhitektūru, emocijām un stāstiem. Tāpat tika pieminētas arī jauno tehnoloģiju sniegtās iespējas ainavu apsaimniekošanā, piemērām, 3D modelēšana un lāzerskenēšana, ar ko Vidzemē nodarbojas Vides risinājumu institūts, kas ir konkurētspējīgs ne tikai Latvijā, bet visā pasaulē.

Nākošajā vizītes dienā notika projekta darba grupas sanāksme, kuras ietvaros projekta partneri diskutēja par politikas rekomendāciju saturu un struktūru, kuras būs jāizstrādā visiem projekta partneriem. Šajā dienā notika vairāku kultūrvēstures objektu apskate. Nākošā tikšanās projekta ietvaros gaidāma 2013. gada septembrī.

Vidzemes plānošanas reģiona „Hiscape” projekta komanda vēlreiz guva apstiprinājumu tam, ka katrai ainavai un kultūras mantojumam nepieciešama individuāla apsaimniekošanas vai atjaunošanas pieeja. Nepieciešams izstrādāt tādas ainavu politikas pamatnostādnes, kas pašvaldībām ļautu pašām izvēlēties savu pieeju kultūras mantojuma apsaimniekošanai un plānošanai. Gūto pieredzi noteikti izmantosim turpmākajam darbam projektā, lai veiksmīgi izveidotu rekomendācijas politikas iniciatīvām reģionā.

Projektu „Vēsturiskās vērtības un ar tām saistītās ainavas” līdzfinansē Eiropas Reģionālās attīstības fonds un to realizē programmas „Interreg IVC” ietvaros.

Papildu informācija: Lelde Gavare, projektu vadītāja Vidzemes plānošanas reģionā, mob.:  29266757,e-pasts: lelde.gavare@vidzeme.lv.

vpr macas vertigo koblenzas kulturvestures mantojuma apsaimniekosanas pieredzi