Vijciema ekspedīcija akcentē bioresursu nozīmi un veicina sadarbību ilgtspējīgas mežsaimniecības attīstībai

vijciema ekspedicija akcente bioresursu nozimi un veicina sadarbibu ilgtspejigas mezsaimniecibas attistibai

Rudens pusē, 20. septembrī, Vijciema mežu masīvā, Valkas novadā, izzinošās ekspedīcijas laikā mežsaimniecības un kokrūpniecības nozares pārstāvji atzina, ka ilgtspējīga meža apsaimniekošana ir būtisks priekšnoteikums bioresursu ilgtspējīgai izmantošanai. Īpaši tika akcentēta aprites ekonomikas principu ieviešana nozarē, kas reģionā ir viena no prioritātēm, ņemot vērā klimata pārmaiņu izaicinājumus un globālās prasības. Pasākumu organizēja Vidzemes plānošanas reģions, AS “Latvijas valsts meži” un Latvijas Valsts mežzinātnes institūts “Silava” Interreg Europe projekta 3F GREEN MODEL un projekta RuralBioUp ietvaros. 

Ekspedīcijas laikā dalībnieki — meža īpašnieki, pašvaldību speciālisti un pētnieki — apskatīja vēsturisko Vijciema čiekurkalti, kas jau vairāk nekā gadsimtu simbolizē apzinātas mežsaimniecības principus. Dalībnieki tika iepazīstināti ar bioresursu potenciālu dažāda vecuma mežaudžu apsaimniekošanas ciklos, un tika uzsvērta meža bioresursu efektīvas pārstrādes nozīme, lai Vidzemes reģions spētu sekmīgi pielāgoties mainīgajām ekonomiskajām prasībām. 

Ekspedīcijas laikā tika apspriesti vairāki būtiski jautājumi, tostarp astoņzobu mizgrauža radītie draudi vecākām egļu audzēm un pieaugošā pieprasījuma ietekme uz mazāka diametra kokiem. Šī pieprasījuma pieaugums raisa diskusijas par meža apsaimniekošanas regulējumu izmaiņām un tradicionālo pieeju maiņu.  

Ekspedīcijas dalībnieki bija vienisprātis, ka Vidzemes plānošanas reģiona iesaiste tādos projektos kā 3F GREEN MODEL veicina ilgtspējīgu bioresursu apsaimniekošanu un aprites ekonomikas principu ieviešanu, kas ir būtiski reģiona konkurētspējas stiprināšanai globālajā tirgū.  Apsekojums dabā ne tikai veicināja neformālas diskusijas, bet arī sniedza dalībniekiem iespēju praktiski iepazīties ar meža apsaimniekošanas cikliem, kas ir būtiskas pamatzināšanas, lai padziļināti izprastu ilgtspējīgu bioresursu ieguvi un izvērtētu dažādu apsaimniekošanas metožu potenciālu. 

Nākamā 3F GREEN MODEL projekta organizētā tikšanās plānota pavasarī, kad nozares pārstāvjus uzņems LVMI “Silava”, lai iepazīstinātu ar savu darbības virzienu, tostarp eksperimentālajiem laukiem un aktuālajiem pētījumiem. 

Šādas tīklošanās sanāksmes ir ne tikai zināšanu apmaiņas platforma, bet ir arī būtisks solis ciešākas sadarbības tīkla veidošanā reģionā. 

Par projektu

Projekts “Nākotnes modeļi pārtikas un mežsaimniecības sektora vērtību ķēžu adaptācijai Eiropas zaļajam kursam un aprites ekonomikai” (starptautiski zināms kā 3F GREEN MODEL) tiek īstenots ar programmas Interreg Europe 2021-2027 atbalstu.  Tā partneri – Astūrijas Firstiste (Spānija), Sicīlijas reģiona lauksaimniecības departaments (Itālija), Pannonas Biznesa tīklu asociācija (Ungārija), Minsteres Tehnoloģiju universitāte (Īrija). 

Projekta konsorcijā Latviju pārstāv Vidzemes plānošanas reģions. 

Projekta mērķis – politikas instrumentu uzlabošana partnervalstu lauksaimniecības un mežsaimniecības nozaru pielāgošanas Eiropas zaļajam kursam un ES aprites ekonomikas stratēģijai izaicinājumu risināšanai. Paredzams, ka projekta partneri atlasīs vismaz 3 labās prakses piemērus aprites ekonomikai lauksaimniecības pārtikas un mežsaimniecības nozarēs, identificējot bioatkritumu izmantošanu un apsaimniekošanu, to atkārtotu iekļaušanu citos rūpnieciskos procesos, kā arī uzņēmējdarbību iespējas, kas varētu rasties no šiem pielietojumiem. Tāpat tiks organizētas starpreģionu apmācības, piedaloties mācību vizītēs, visbeidzot veicot politikas instrumentu pilnveidi, iesaistot nozares spēlētājus, kā arī cieši strādājot ar stratēģiskā dokumenta veidotājiem. 

Projekta ietvaros Vidzemē plānots pilnveidot stratēģiskos plānošanas dokumentus, akcentējot mežsaimniecības sektorā radīto atkritumu jēgpilnu izmantošanu, lai radītu jaunus ilgtspējīgus blakusproduktus ar augstu pievienoto vērtību. 

Par projektu

Jautājumiem:
Inguna Kucina, projektu vadītāja
inguna.kucina@vidzeme.lv
+371 26598678

Informāciju sagatavoja:
Anita Āboliņa, galvenā komunikācijas speciāliste
anita.abolina@vidzeme.lv
+371 29454752