Rudens pusē, 20. septembrī, Vijciema mežu masīvā, Valkas novadā, izzinošās ekspedīcijas laikā mežsaimniecības un kokrūpniecības nozares pārstāvji atzina, ka ilgtspējīga meža apsaimniekošana ir būtisks priekšnoteikums bioresursu ilgtspējīgai izmantošanai. Īpaši tika akcentēta aprites ekonomikas principu ieviešana nozarē, kas reģionā ir viena no prioritātēm, ņemot vērā klimata pārmaiņu izaicinājumus un globālās prasības. Pasākumu organizēja Vidzemes plānošanas reģions, AS “Latvijas valsts meži” un Latvijas Valsts mežzinātnes institūts “Silava” Interreg Europe projekta 3F GREEN MODEL un projekta RuralBioUp ietvaros.
Ekspedīcijas laikā dalībnieki — meža īpašnieki, pašvaldību speciālisti un pētnieki — apskatīja vēsturisko Vijciema čiekurkalti, kas jau vairāk nekā gadsimtu simbolizē apzinātas mežsaimniecības principus. Dalībnieki tika iepazīstināti ar bioresursu potenciālu dažāda vecuma mežaudžu apsaimniekošanas ciklos, un tika uzsvērta meža bioresursu efektīvas pārstrādes nozīme, lai Vidzemes reģions spētu sekmīgi pielāgoties mainīgajām ekonomiskajām prasībām.
Ekspedīcijas laikā tika apspriesti vairāki būtiski jautājumi, tostarp astoņzobu mizgrauža radītie draudi vecākām egļu audzēm un pieaugošā pieprasījuma ietekme uz mazāka diametra kokiem. Šī pieprasījuma pieaugums raisa diskusijas par meža apsaimniekošanas regulējumu izmaiņām un tradicionālo pieeju maiņu.
Ekspedīcijas dalībnieki bija vienisprātis, ka Vidzemes plānošanas reģiona iesaiste tādos projektos kā 3F GREEN MODEL veicina ilgtspējīgu bioresursu apsaimniekošanu un aprites ekonomikas principu ieviešanu, kas ir būtiski reģiona konkurētspējas stiprināšanai globālajā tirgū. Apsekojums dabā ne tikai veicināja neformālas diskusijas, bet arī sniedza dalībniekiem iespēju praktiski iepazīties ar meža apsaimniekošanas cikliem, kas ir būtiskas pamatzināšanas, lai padziļināti izprastu ilgtspējīgu bioresursu ieguvi un izvērtētu dažādu apsaimniekošanas metožu potenciālu.
Nākamā 3F GREEN MODEL projekta organizētā tikšanās plānota pavasarī, kad nozares pārstāvjus uzņems LVMI “Silava”, lai iepazīstinātu ar savu darbības virzienu, tostarp eksperimentālajiem laukiem un aktuālajiem pētījumiem.
Šādas tīklošanās sanāksmes ir ne tikai zināšanu apmaiņas platforma, bet ir arī būtisks solis ciešākas sadarbības tīkla veidošanā reģionā.