10. oktobrī Cēsīs, koprades mājā “Skola6”, notika pirmā projekta “Jauni sadarbības modeļi labākas dzīves vides veidošanai” (PICOBELLO) iesaistīto pušu diskusija. Pasākums pulcēja 18 dalībniekus – ekspertus, reģionu un pašvaldību pārstāvjus. Diskusijas mērķis bija padziļināt izpratni par Jaunā Eiropas Bauhaus (JEB) principiem – ilgtspēju, estētiku un iekļaušanu – un to ieviešanu reģionālajās attīstības stratēģijās, kā arī uzsvērt sabiedrības līdzdalības nozīmīgumu.
Pasākuma ietvaros JEB vēstnieks Latvijā Jānis Ķīnasts dalījās ar plašu ieskatu JEB konceptā, uzsverot tā nozīmību kā rīku, kas var palīdzēt stiprināt demokrātiju un uzlabot pilsētu plānošanas procesus. Viņš uzsvēra nepieciešamību radīt vietas, kurās cilvēki var piedzīvot harmonisku saikni starp dabu un tehnoloģijām, un kurās veidojas aktīva līdzdalība. J. Ķīnasts klātesošajiem uzdeva jautājumu: “Kā ar to, kas mums jau ir, izdarīt to, kā vēl nav?”, aicinot dalībniekus citādāk strādāt ar esošajiem resursiem, izmantojot jaunas pieejas. Viņš informēja, ka pašlaik tiek izstrādāts Jaunā Eiropas Bauhaus ceļvedis Latvijai, kas kalpos kā rīks, lai īstenotu JEB vērtības vietējā mērogā.
Anita Baltace, Cēsu novada pašvaldības Kultūras un starptautisko projektu vadītāja, dalījās ar piemēriem par JEB principu iedzīvināšanu Cēsu pilsētā. Viņa stāstīja par “Raiņa kvartāla” projektu, kas ir kļuvis par piemēru radošās uzņēmējdarbības un sabiedrības mijiedarbībai. Kvartāla izveides process kalpo par paraugu, kā sabiedrības iesaiste var veicināt kvalitatīvas publiskās telpas attīstību. Tāpat kā piemērs izcelts atbalsta centrs “Pērle”. Tā ēkas dizainu veidojuši latviešu arhitekti ar starptautisku pieredzi, pierādot, ka ir iespējams funkcionalitāti apvienot ar dizainu un stilu, vienlaikus iekļaujoties ierobežotos finansējuma rāmjos. A. Baltace arī atklāja, kā Cēsīs tiek veicināta iedzīvotāju līdzdalība apkārtējās vides veidošanā un lēmumu pieņemšanā, gan rīkojot vēlēšanas bērniem un jauniešiem par izvēlēm pilsētas infrastruktūras iekārtošanā, gan iesaistot sabiedrību dažādās citās aktivitātēs.
Pasākuma praktiskajā daļā dalībnieki piedalījās dizaina darbnīcā, kas tiecās veidot padziļanātu izpratni par to, kā efektīvi ieviest ilgtspēju, estētiku un iekļaušanu dažādos pašvaldības projektos un procesos, kā arī izstrādāt pieeju, kas nodrošinātu ciešāku sadarbību starp pašvaldības darbiniekiem un iedzīvotājiem.
Sanāksmes noslēgumā tika uzsvērti vairāki ieteikumi, tostarp nepieciešamība nodrošināt atbilstošu komunikāciju un veicināt inovācijas. Tāpat secināts, ka JEB principi sniedz iespējas veidot ne tikai skaistu un funkcionālu publisko telpu, bet arī palīdz stiprināt sabiedrības līdzdalību un uzlabot iedzīvotāju dzīves kvalitāti, apmierinātību ar dzīvi pašvaldībā un stiprina piederības sajūtu. Dalībnieki norādīja, ka svarīga ir aktīva
kopienas iesaiste, lai iedzīvotāji būtu ne tikai tiktu informēti, bet arī motivēti piedalīties lēmumu pieņemšanā un vietējās vides veidošanā.
Turpmākie uzdevumi projektā PICOBELLO paredz Vidzemes plānošanas reģionam analizēt pašreizējo situāciju saistībā ar labākas un ilgtspējīgākas dzīves vides veidošanu iedzīvotājiem, lai identificētu pašreizējos izaicinājum reģionā. Starptautiskā sadarbība un pieredzes apmaiņa, kas ir neatņemama šī projekta sastāvdaļa, sniegs būtisku ieguldījumu piemērotāko risinājumus rašanā.
Plašāka informācija: Projekta PICOBELLO vadītāja Eva Meijere, eva.meijere@vidzeme.lv.
Projekts “Jauni sadarbības modeļi labākas dzīves vides veidošanai” (PICOBELLO) tiek īstenots Interreg Europe pārrobežu sadarbības programmas no 2021. līdz 2027. gadam ietvaros. Tā mērķis ir uzlabot reģionālās attīstības politikas instrumentus partneru reģionos, izmantojot kopradošu zināšanu apmaiņas procesu par to, kā Eiropas reģioni savās attīstības stratēģijās īsteno trīs jaunās Eiropas Bauhaus vērtības: ilgtspēju, estētiku un iekļaušanu. Vairāk par projektu: https://ej.uz/86jm
Šī publikācija ir sagatavota ar Eiropas Savienības finansiālu atbalstu. Par tās saturu pilnībā atbild Vidzemes plānošanas reģions un tā nevar tikt izmantota, lai atspoguļotu Eiropas Savienības uzskatus.