Vidzemes reģionā plašas iespējas pašvaldību sadarbībai uzņēmējdarbības attīstības jomā

vidzemes regiona plasas iespejas pasvaldibu sadarbibai uznemejdarbibas attistibas joma

Pirmā uzņēmējdarbības attīstības darba grupa NFI projekta „Latvijas plānošanas reģionu un vietējo pašvaldību teritoriālās attīstības plānošanas kapacitātes palielināšana un attīstības plānošanas dokumentu izstrādāšana” ietvaros norisinājās 16. aprīlī Madonā. Tajā piedalījās pašvaldību deleģētie pārstāvji, kā arī Vidzemes augstskolas pasniedzēji un speciālisti, kas kopīgiem spēkiem strādāja pie reģiona uzņēmējdarbības nozaru un sadarbības modelēšanas.

Dienas pirmajā daļā, sadalīti grupās, dalībnieki gatavoja SVID analīzi par uzņēmējdarbības vidi Vidzemes reģionā vairākos tematiskajos virzienos – ražošana lauku teritorijās, ražošana pilsētu teritorijās, tūrisms un pakalpojumi, kā arī inovatīvās nozares. Vēlāk, balstoties uz šo analīzi, dalībniekiem bija iespēja likt lietā savu iztēli un darboties pie specializācijas nišu izvirzīšanas, sadarbības potenciāla meklēšanas un idejām investīciju un eksporta piesaistei Vidzemes reģionā.

SVID analīze uzrādīja vairākas reģiona uzņēmējdarbības vides attīstības iespējas, to starpā vienota reģiona zīmolvedība, attālinātā darba attīstīšana, lauku un pilsētu ražošanas tīklu integrācija, vienotu lauku un pilsētu komunikācijas stratēģiju īstenošana darbaspēka un speciālistu piesaistei, kā arī pārrobežu sadarbības un start-up atbalsta pasākumi. Būtiska nozīme bija diskusijām par sadarbības projektiem starp pašvaldībām reģiona ietvaros, akcentējot novadu sadarbību, paskatoties plašāk, kā vairāki novadi var strādāt vienam mērķim.

Tika konstatēts, ka reģionam ir būtisks eksporta potenciāls kokapstrādes, eko-pārtikas un metālapstrādes jomās, kā arī daudzveidīgā tūrisma piedāvājumā, it sevišķi Gaujas Nacionālā parka teritorijā. Tika uzsvērta nepieciešamība attīstīt start-up uzņēmumus ar biznesa inkubācijas, pašvaldību grantu un „kopdarba telpu” attīstīšanu. Būtisks pašvaldību sadarbības potenciāls ir kopēja tūrisma piedāvājuma un vienota reģiona eko-zīmola izveide, kā arī citu darbaspēka un investīciju piesaistes pasākumu realizācija. Tika uzsvērta nepieciešamība attīstīt sadarbību uzņēmumu, pašvaldību, Vidzemes augstskolas un citu izglītības iestāžu starpā, lai realizētu inovāciju projektus un stiprinātu reģiona eksportspēju.

Vidzemes plānošanas reģiona attīstības dokumentu izstrādes kontekstā šī darba grupa iezīmēja arī VPR iespējamo lomu reģiona uzņēmējdarbības attīstības veicināšanā, strādājot kā uzņēmējdarbības attīstību koordinējošam centram, kas sniedz palīdzību investīciju un partneru piesaistē, reģiona zīmolvedībā, kā arī kopīgu pašvaldības projektu koordinācijā.

Maija nogalē norisināsies jau nākamā uzņēmējdarbības darba grupa, kurā kopā ar pašvaldību pārstāvjiem piedalīsies arī reģiona uzņēmēji.

Paralēli darba grupām, NFI projekta ietvaros reģionā tiek izstrādāts pētījums „Par Viedās specializācijas iespējām Vidzemē”, kura ietvaros notiks diskusijas ar uzņēmējiem un pētniecības institūciju pārstāvjiem, lai izstrādātu priekšlikumus viedās specializācijas attīstības jomām gan reģionā kopumā, gan attīstības centros.

Lai nodrošinātu pēc iespējas aktīvāku komunikāciju ar mērķgrupām un nodrošinātu reģionālo un vietējo interešu atspoguļojumu jaunajos teritoriālās attīstības plānošanas dokumentos, NFI projekta ietvaros tiek organizētas tematiskās darba grupu sanāksmes. Kopumā ir izveidotas 5 tematiskās darba grupas:

  1. UZŅĒMĒJDARBĪBAS ATTĪSTĪBA – aprīlī un maijā Madonas novadā;
  2. LAUKU APDZĪVOTĪBA UN VIDES ATTĪSTĪBA – aprīlī un jūnijā Pārgaujas novadā;
  3. TRANSPORTS UN PIEEJAMĪBA – maijā un jūnijā Valmierā;
  4. PAKALPOJUMU ATTĪSTĪBA VIDZEMĒ – maijā un jūnijā Smiltenē.
  5. PĀRVALDĪBA VIDZEMĒ – maijā un jūnijā Cēsīs.

Projekts „Latvijas plānošanas reģionu un vietējo pašvaldību teritoriālās attīstības plānošanas kapacitātes palielināšana un attīstības plānošanas dokumentu izstrādāšana” tiek īstenots NFI 2009.-2014. gada programmas „Kapacitātes stiprināšana un institucionālā sadarbība starp Latvijas un Norvēģijas valsts institūcijām, vietējām un reģionālām iestādēm” ietvaros.  Projekta vadošais partneris ir VARAM un tā mērķis ir stiprināt Latvijas vietējo pašvaldību un plānošanas reģionu teritorijas attīstības plānošanas kapacitāti, kā arī izstrādāt reģionāla un valsts līmeņa teritorijas attīstības plānošanas dokumentu projektus.

Plašāk par projektu un tā aktivitātēm lasiet šeit.

Papildus informācija: Ieva Kalniņa, Teritorijas plānošanas nodaļas vadītāja, Tālr.: 64116006, E-pasts: ieva.kalnina@vidzeme.lvwww.vidzeme.lv