No 7. līdz 8. maijam starptautiskā projekta „MVU attīstība veselības aprūpes nozarē” (Health4Growth) ietvaros Vidzemes plānošanas reģions uzņēma partnerus no sešām Eiropas valstīm – Beļģijas, Portugāles, Nīderlandes, Ungārijas, Itālijas un Slovēnijas. Projekts tiek īstenots jau no 2012. gada un tā vispārējais mērķis ir uzlabot darbības vidi vietējiem, reģionālajiem uzņēmējiem un veselības aprūpes sistēmas darbiniekiem, attīstot iesaistīto pušu sadarbību jaunu risinājumu radīšanā jeb veicināt veselības uzņēmējdarbību, iepazīstot un pārņemot citu Eiropas valstu pieredzi. Ņemot vērā pieaugošo sabiedrības novecošanos, aizvien aktuālāks kļūst jautājums par kvalitatīvu un pieejamu veselības aprūpi, tādēļ svarīgi meklēt jaunus risinājumus tās uzlabošanai un kvalitātes celšanai.
Līdz šim katrs partneru reģions ir sagatavojis situācijas izpēti un praktiskus ieteikumus uzņēmējdarbības un veselības aprūpes sektora sadarbības politikas uzlabošanai. VPR ir identificējis reģiona spēcīgās puses veselības aprūpē, kas ir dabīga un veselīga pārtika, kā arī konkurētspējīgi veselības aprūpes pakalpojumi, kuriem ir liels potenciāls kļūt komerciāli veiksmīgiem ne tikai pie mums, bet arī ārzemēs.
Projekta laikā, iepazīstot partneru pieredzi šajā jomā, VPR lielu potenciālu saredz Beļģijā un Nīderlandē veiksmīgi funkcionējošā, bet pie mums vēl līdz galam nepagūtā nišas pakalpojumā – veselības aprūpe mājās. Šajā gadījumā veselības aprūpe ir domāta kā tieši medicīniskās aprūpes pakalpojumi mājās nevis sociālā palīdzība. Konkrētais pakalpojums ir joma, kuru Vidzemes plānošanas reģions vēlās izpētīt tuvāk, lai noskaidrotu pakalpojuma potenciālu un iesaistīto pušu iespējas to nodrošināt.
Šobrīd Vidzemē mājas aprūpes bizness ir tikai pašā attīstības sākumposmā un potenciāls tam ir liels. Tādēļ drīzumā tiks veikta tirgus izpēte, pētījums, lai noskaidrotu esošo situāciju. Apzinot Vidzemes reģiona medicīnas speciālistus, valsts iestāžu un pašvaldību pārstāvjus, kā arī potenciālās klientu grupas, tika noskaidrotas vajadzības, izpratne par veselības un sociālo aprūpi mājās un reģiona gatavību šāda pakalpojuma ieviešanai. Tā būtu iespēja ne tikai uzlabot veselības aprūpes kvalitāti, bet arī veicināt jaunas uzņēmējdarbības formas veidošanos reģionā.
Pēc pētījuma veikšanas tiks izstrādātas praktiskas rekomendācijas par mājas aprūpes pakalpojumu ieviešanu un uzņēmējdarbības attīstību Vidzemes reģionā, kā visveiksmīgāk šo praksi ieviest, kādiem jābūt priekšnoteikumiem, kādas ir Vidzemes reģiona specifiskās vajadzības šajā jomā. Ieviešanas plāns un rekomendācijas tiks izstrādātas līdz 2014. gada novembrim.
Vizītes ietvaros Latvijā partneri pārrunāja ieviešanas plāna izstrādes gaitu, kā arī precizēja ar projekta administrēšanu saistītās lietas – budžetu, komunikācijas aktivitātēm, atskaitēm un līdzīgi. Tāpat viesim bija iespēja pabūt vienā no Vidzemes augstvērtīgas un veselīgas pārtikas klastera dalībniekiem – Zilver mājas vīnu darītavā. Pārtikas klasteris ir VPR labās prakses piemērs šajā projektā.
Situācijas analīze par mazo un vidējo uzņēmumu attīstības potenciālu veselības aprūpes nozarē reģionālā mērogā pieejama šeit.
Projekts „Mazo un vidējo uzņēmu attīstība veselības aprūpes nozarē” (Health4Growth) meklē veidus, kā savā starpā sadarboties veselības aprūpes iestādēm no valsts, privātā un nevalstiskā sektora. Projektu „Health4Growth” līdzfinansē Eiropas Reģionālās attīstības fonds un to realizē Starpreģionu sadarbības programmas „Interreg IVC” ietvaros.
Aicinām iepazīties ar aktuālāko projekta “Health4Growth” ziņu lapu šeit.
Informāciju sagatavoja: Marta Cekule, Vidzemes planošanas reģiona sabiedrisko attiecību speciāliste, tālr. +371 26609252, e-pasts: marta.cekule@vidzeme.lv