Lai veicinātu reģionālās attīstības prioritāšu īstenošanu un uzlabotu iepirkumu kvalitāti publiskajā sektorā, Vidzemes plānošanas reģions kopā ar trim reģiona pašvaldībām – Cēsu, Smiltenes un Valmieras novada – līdz 2026. gadam plāno īstenot vismaz trīs pilotiepirkumus, izmantojot starptautiski izstrādātu pieeju zaļā publiskā iepirkuma īstenošanai. Par šo ieceri partneri vienojās, iesaistoties projektā “ChemClimCircle pieejas ieviešana zaļajam publiskajam iepirkumam Baltijas jūras reģionā” (ChemClimCircle-2), kura uzsākšanas sanāksme notika 19.–20. martā Rīgā, pulcējot pārstāvjus no astoņām valstīm.
“Iepirkumi nav tikai mehānisms izmaksu optimizēšanai – tie var būt būtisks rīks reģionālās attīstības mērķu īstenošanai,” uzsver projekta vadītājs Vidzemes plānošanas reģionā Krišjānis Pundurs.
Projektā “ChemClimCircle pieejas ieviešana zaļajam publiskajam iepirkumam Baltijas jūras reģionā” paredzēts padziļināti ieviest iepriekšējā projekta gaitā izstrādāto pieeju, kuras pamatā ir trīs savstarpēji saistīti ilgtspējas aspekti – zems bīstamo ķīmisko vielu risks (Chem), klimatneitralitāte (Clim) un aprites ekonomikas principi (Circle). Mērķis ir padarīt šo pieeju praktiski pielietojamu publiskā sektora iepirkumos, lai veicinātu klimata mērķu sasniegšanu, kaitīgo vielu samazināšanu un resursu efektīvāku izmantošanu. Sanāksmes laikā īpaša uzmanība tika pievērsta metodoloģijas izpratnei – kā iepirkumu kritērijos līdzsvaroti integrēt visus trīs ilgtspējas aspektus un kā rīkoties gadījumos, kad tie nonāk savstarpējā pretrunā. Projektu partneri uzsvēra, ka risinājumiem jābūt vienkārši ieviešamiem un pielāgojamiem katras organizācijas stratēģiskajiem dokumentiem un normatīvajam regulējumam.
Projektu vada Lietuvas Nacionālais iepirkumu birojs, un tajā iesaistītas dažāda līmeņa pašvaldības, reģionālās attīstības institūcijas, kompetenču centri un pētniecības organizācijas no astoņām Baltijas jūras reģiona valstīm.
Lai pārliecinātos par izvēlētās pieejas lietderību, 2026. gadā astoņās projektā iesaistītajās valstīs plānots organizēt vismaz 50 pilotiepirkumus. Latvijā zaļos publiskos iepirkumus pēc jaunās metodoloģijas testēs Vidzemes plānošanas reģions, kā arī Cēsu, Smiltenes un Valmieras novadu pašvaldības, īstenojot vismaz trīs iepirkumus. Īpaša uzmanība tiks veltīta uzraudzības sistēmas pilnveidei, lai iepirkuma procesā nodrošinātu atbilstību sākotnēji definētajām ilgtspējas prasībām un pārliecinātos, ka piegādātais rezultāts atbilst solītajam.
Papildus Vidzemes partneriem projektā no Latvijas piedalās arī Rīgas valstspilsētas pašvaldība, kas arī veiks pilotiepirkumus, un Ekodizaina kompetences centrs, kas projekta ietvaros izstrādās apmācību moduli. Mācību programma būs pieejama visām pašvaldībām Vidzemē, lai iepirkumu speciālisti varētu pilnveidot zināšanas par zaļā publiskā iepirkuma organizēšanu.
Papildus iepriekš minētajām aktivitātēm, jau 2025. gada otrajā pusē paredzētas arī apaļā galda diskusijas ar iepirkumu ekspertiem, kurās tiks izvērtēta izstrādātās pieejas piemērotība dažādām iepirkumu situācijām.