Vidzemes plānošanas reģiona pašvaldības un Vidzemes slimnīca jau soli tuvāk paši savam energoplānam

partneriba jaunai energoresursu parvaldibai 2050 panel 2050

Pēc vasaras pārtraukuma aktivitāšu kopuma „Energopārvaldība Vidzemē” aktuālais temats septembrī bija „Energoplānošana”. Vidzemes plānošanas reģiona (turpmāk – VPR) pašvaldību un Vidzemes slimnīcas pārstāvji 29. septembrī tikās Raunā, lai papildinātu savas zināšanas par sadarbību ar ieinteresētajām pusēm energoplānošanas procesā, paša energoplāna izstrādi un projekta pieteikumu rakstīšanu Eiropas mēroga programmām. Tā bija jau ceturtā aktivitāšu kopuma „Energopārvaldība Vidzemē” tikšanās reize, kas norisinājās projekta „PANEL 2050” ietvaros.

Šoreiz pie mums bija ieradušies arī vieslektori no Tartu Universitātes Johan Skytte Politisko pētījumu institūta Georgijs Davidovi (Giorgi Davidovi) un Hektors Čārlzs Pagans (Hector Charles Pagan). G. Davidovi ir strādājis vairākās bezpeļņas organizācijās Gruzijā kā, piemēram, Helsinku pilsoņu asambleja, koordinējot projektus, kas saistīti ar pilsoniskās sabiedrības organizāciju spēju stiprināšanu, konfliktu risināšanu, miera veidošanu un kopienas attīstību. Šobrīd G. Davidovi Tartu Universitātē studē maģistra programmā Demokrātiju un valsts pārvaldi. Savukārt H. Č. Paganam ir Ņujorkas Universitātes maģistra grāds Valsts un bezpeļņas administrācijā, vairāk nekā 10 gadus ilga pieredze līdzekļu vākšanā, programmu izstrādē, pakalpojumu un politiskās aizstāvības atbalsta sniegšanā sociāli atstumtām riska grupām. Kopš 2007. gada H. Č. Pagans strādā Tartu Universitātē par lektoru.

Vieslektors G. Davidovi, runājot par ieinteresēto pušu iesaistīšanu, aicināja rūpīgi analizēt tās puses, kas potenciāli varētu būt ieinteresētas energoplānošanas procesā un kāds būtu katras iesaistītās puses devums.  Tā, piemēram, energoefektivitātes projekti katras pašvaldības iedzīvotājiem vai organizāciju darbiniekiem, apmeklētājiem ir īpaši svarīgi, jo tiešā veidā ietekmēs dzīves kvalitāti. Šādos brīžos ieteicams, piemēram, siltināmās ēkas iedzīvotājiem vai apmeklētājiem pastāstīt par gaidāmajām izmaiņām, plānotajiem energoefektivitātes pasākumiem un dzīvi pēc energoefektivitātes pasākumu ieviešanas. Tāpat ir būtiski saprast, kurā brīdī un kādā veidā mēs varam lūgt palīdzību citiem, lai darbi ritētu tik sekmīgi kā plānots. G. Davidovi uzsvēra, ka pēc aktivitāšu ieviešanas ir jānovērtē, vai sadarbība ar katru iesaistīto pusi ir bijusi veiksmīga.

VPR energoefektivitātes eksperts RTU docents Dr.sc.ing Dzintars Jaunzems sniedza vērtīgus padomus par energoplāna rakstīšanu, uzsverot, ka pirmais posms, kas jāietver energoplānā, ir esošās situācijas analīze, tai skaitā apzinot šī brīža enerģijas patēriņa datus ēkās, apgaismojumam un transportam un tos apkopojot vienotā datubāzē. Otrais posms ir mērķa izvirzīšana, nosakot precīzus laika limitus, pienākumus un atbildības u.c.  Trešais posms ietver prioritāšu izvirzīšanu, kas parāda, kā tiks sasniegts mērķis. Tāpat Dz. Jaunzems atklāja vairākus piemērus, kā veiksmīgāk attēlot datus, kā veikt aprēķinus un kur vēl ir iespējams smelties informāciju par energoplānošanu.

Savukārt H. Č. Pagans atklāja virkni vērtīgu ideju projekta pieteikuma rakstīšanā Eiropas mēroga programmām, sākot no projekta idejas, rezultātu, nodevumu definēšanas līdz pat budžeta izstrādei, darba paku un paša projekta pieteikuma formas veidošanai. Nav šaubu, ka labs projekta pieteikums atver durvis finansējuma apguvei, sniedzot iespēju īstenot energoefektivitātes pasākumus, ir pārliecināts H. Č. Pagans. Lektors arī pievienojās sava kolēģa G. Davidovi sacītajam par iesaistīto pušu lomu, aicinot interesēties par līdzīgiem projektiem, ļoti apdomīgi izvēlēties savus sadarbības partnerus un meklēt atbalstu arī lielāka mēroga organizācijās, kuru dienaskārtībā aktuāls temats ir energoefektivitāte.

Drīzumā sekos informācija par nākamo aktivitāšu kopuma „Energopārvaldība Vidzemē” tikšanās reizi.