CEESEN konsorcijs, kurā ietilpt arī Vidzemes plānošanas reģions, š. g. 6. – 7. septembrī Budapeštā organizē konferenci “Reaģējot uz enerģētikas un klimata krīzi”. Tās fokusā būs diskusijas par Eiropas Savienības pašvaldību plāniem, kas paredz pielāgoties un samazināt klimata pārmaiņu radītās sekas, plānus pielietojot ikdienas darbā. Delegācijā no Latvijas uz konferenci dosies Vidzemes plānošanas reģiona pārstāvji, kā arī speciālisti no Madonas novada, Smiltenes novada, Valkas novada un Varakļānu novada pašvaldības. Dalība konferencē bez maksas, darba valoda – angļu.
Konferences pirmajā dienā, 6. septembrī, Budapeštā tiksies nozarē strādājošie no visas Eiropas, lai uzklausītu atzītus nozares ekspertus, kuri runās par aktuāliem tematiem – enerģijas drošība un atkarība, Eiropas politika zaļai pārejai, pašvaldību lomas pieaugšana klimata problēmu risināšanā, enerģijas kopienas kā iespēja, u.c. Tēmas cieši pieskarsies arī CEESEU konsorcija ieviestā projekta galvenajai tematikai – ilgtspējīgas enerģijas un klimata rīcības plānu (SECAP) nozīme un vietējo iniciatīvu ietekme uz globāliem notikumiem.
Konferences dalībniekiem būs iespēja uzklausīt arī divus iedvesmas stāstus. No tiem viens būs par vēja parku Ukrainā, kas tiek attīstīts kara apstākļos. Otrs stāsts vēstīs par to, kā kolektīvs finansējums var palīdzēt stiprināt enerģētisko neatkarību, atklājot Horvātijas pašvaldības pieredzi.
Savukārt konferences otrā diena būs veltīta tematiskām darbnīcām, kurās konferences dalībnieki, iepriekš izvēloties tēmu, diskutēs par a) enerģētisko nabadzību un tās apkarošanu ar SECAP plānu starpniecību, b) par politikas perspektīvu un finansēšanas mehānismu uzlabošanu pašvaldībās pārejai uz zaļo un enerģētiku, c) par plūdu novēršanas tehnikām, kas ir vienlaikus videi draudzīgas, kā arī d) par enerģijas kopienām, saskatot tās kā enerģētiskās drošības risinājumu. Pēc darbnīcām konferences organizatori piedāvā klātienes vizītes trīs dažādos objektos Budapeštā, no kuriem viens – inovatīvas klimata pielāgošanās iniciatīvas Terézváros rajonā, izveidojot zaļos punktus pilsētvidē. Otrs izzinošais pārgājiens vedīs uz Budapeštas rajonu, kurā ļoti skaudri izjūtama enerģētiskā nabadzība, parādot, cik nozīmīgi ir renovācijas projekti romu tautības ikdienas dzīves apstākļu uzlabošanai. Trešais maršruts vedīs uz dabā balstītas rehabilitācijas vietu, kurā ar mazām investīcijām sasniegti lieliski rezultāti, t.sk. izveidota ūdens taka.
Atgādinām, ka Vidzemes plānošanas reģions 2020. gada novembrī uzsāka darbu pie projekta CEESEU ieviešanas, kura ietvaros Valmieras novada pašvaldība un Cēsu novada pašvaldība izstrādāja ilgtspējīgas enerģijas un klimata rīcībus plānus, kā arī brīvprātīgi pievienojās starptautiskai kustībai – Pilsētas mēru pakts, kas ir pasaulē lielākā pilsētu un reģionu kustība klimata un enerģētikas jomā. Tāpat tika aizvadītas apmācības pašvaldību speciālistiem, lai tos motivētu plānu izstrādei vai pilnveidei pašu spēkiem.
Projekts “Centrālās un Austrumeiropas ilgtspējīgas enerģētikas savienība” (CEESEU) tiek ieviests programmas Apvārsnis 2020 ietvaros. Projekta mērķis ir pilnveidot valsts pārvaldes iestāžu spējas Centrāleiropā un Austrumeiropā izstrādāt ilgtspējīgas enerģijas un klimata rīcības plānus (SECAP), kas veicina paaugstinātu energoefektivitāti, ilgtspējīgu enerģiju, samazinātu oglekļa emisijas un uzlabotu pielāgošanās spēju klimata pārmaiņām, palīdzot reģionam dot ieguldījumu ES klimata mērķu sasniegšanā. Projektu īsteno 11 partneri visā Eiropā, tai skaitā Vidzemes plānošanas reģions Latvijā.
Jautājumiem: Baiba Šelkovska, projekta CEESEU vadītāja Vidzemes plānošanas reģionā, baiba.selkovska@vidzeme.lv
Informāciju sagatavojusi: Anita Āboliņa, galvenā komunikācijas speciāliste Vidzemes plānošanas reģionā