Vidzeme meklē viedās specializācijas jomas

varam vidzemes planosanas regiona un pasvaldibu parstavji norvegija gust pieredzi publisko udenu apsaimniekosanas joma

Vidzemes plānošanas reģions šobrīd izstrādā reģiona attīstības plānošanas dokumentus turpmākajiem 15 gadiem. Viens no daudzajiem uzdevumiem šajā procesā ir noteikt reģiona uzņēmējdarbības jomu viedās specializācijas potenciālu. Kā portālam “Valmieras Ziņas” pastāstīja Vidzemes plānošanas reģiona reģionālās plānošanas eksperts Krišjānis Veitners, šos virzienus turpmākai attīstībai patlaban meklē arī Vidzeme.

Viedās specializācijas definīcija

Viedā specializācija ir stratēģiska pieeja ekonomikas attīstībai, vienlaikus attīstot pētniecību un inovācijas vietējā biznesa vajadzībām, ar nolūku veicināt inovāciju un produktivitātes pieaugumu jomās, kur reģionam ir konkurētspējīgas priekšrocības un inovāciju potenciāls. Nepieciešamība veicināt inovācijas un produktivitāti nav nekas jauns, tas ir līdz šim īstenotās ekonomiskās attīstības politikas turpinājums, tikai arvien lielāku uzmanību veltot nepieciešamībai radīt produkciju ar augstāku pievienoto vērtību. Tas ir iespējams tikai cieši sadarbojoties uzņēmumiem, pētnieciskajām un izglītības institūcijām. Būtiski, ka viedā specializācija neattiecas tikai uz augsti tehnoloģiskām inovācijām, bet arī uz procesa un intelektuālajam inovācijām, piemēram, dizaina radītu pievienoto vērtību.

Jomas, kurās Vidzemei ir konkurētspējīgās priekšrocības

Reģionam jāizmanto tās priekšrocības, ko rada vismazākais apdzīvotības blīvums Latvijā – neskarta un nepiesārņota daba, klusums un miers. Vidzemē ir visvairāk radošo profesiju pārstāvju ārpus Rīgas, daudz iedzīvotāju ar pieredzi tirdzniecībā, pārtikas produktu pārstrādē, kokapstrādē, amatniecībā, izglītības un citās jomās, viegli pieejama augstākā izglītība. Salīdzinot ar citiem reģioniem, Vidzemē vērojama visaugstākā uzņēmējdarbības aktivitāte, liels strauji augošo uzņēmumu skaits apstrādes rūpniecībā, īpaši pārtikas produktu un dzērienu ražošanā, koka izstrādājumu un mēbeļu ražošanā. Reģionā ir ļoti veiksmīga nozaru klasteru darbības pieredze pārtikas un tūrisma jomās, te darbojas nacionālas nozīmes pētnieciskās un izglītības iestādes. Reģiona ekonomikā šobrīd dominē primārās nozares, tostarp lauksaimniecība, mežsaimniecība, zivsaimniecība un dabas resursu ieguve. Augstas pievienotās vērtības ražošanas un pakalpojumu nozares ir koncentrējušās galvaspilsētā Rīgā un tās apkārtnē, kas specializējies zināšanu ekonomikā.

Lai noteiktu kurās uzņēmējdarbības jomās Vidzemes reģionam ir vislielākais viedās specializācijas potenciāls, šobrīd tiek veikts Vidzemes viedās specializācijas iespēju pētījums. Pētījumā, balstoties uz jomas ilgtermiņa perspektīvām, reģiona konkurētspējīgajām priekšrocībām attiecīgajā jomā, nozares attīstībai pieejamajiem resursiem, uzņēmēju, pētniecības un izglītības iestāžu sadarbības potenciālu un eksporta potenciālu pētījumā ir izvirzītas šādas viedās specializācijas jomas:

–      zināšanu ietilpīga bioekonomika, kas ietver tādus Vidzemei īpašus specializācijas virzienus kā augstas pievienotās vērtības koksnes izstrādājumu ražošanu, veselīgas pārtikas un dzērienu ražošanu un biomasas izmantošanu ķīmiskajai pārstrādei un enerģijai,

–          informācijas un komunikāciju tehnoloģijas,

–          viedie materiāli (materiāli ar jaunām vai uzlabotam īpašībām, kas reaģē uz ārējās vides kairinājumiem),

–          radošās industrijas,

–          rekreācija un ilgtspējīgs tūrisms,

–          rehabilitācija un veselības aprūpes pakalpojumi, un

–          attālināti profesionālie pakalpojumi.

Šīs jomas atbilst arī nacionālā mērogā noteiktajām viedās specializācijas jomām. Ne visās no tām ir vienlīdz augsts potenciāls, vairākās no tām Vidzeme konkurē ar citiem reģioniem, kuriem ir līdzvērtīgas priekšrocības.

Un turpmāk…

Tagad, kad ir apzinātas jomas, kurās reģionam ir potenciāls attīstīt zināšanu ekonomiku, ir iespējami dažādi ceļi reģionālo inovāciju ieviešanai un attīstībai. Ir jāveicina augstākas pievienotās vērtības produktu, tostarp nišas produktu ražošanu reģiona tradicionālajās nozarēs, īpaši koksnes izstrādājumu, pārtikas un dzērienu ražošanas, rekreācijas un tūrisma nozarē.

Tāpat jāa ttīsta uzņēmējdarbība ar viedo specializāciju saistītās jomās, tostarp veicinot dažādu jomu kopīgu attīstību, piemēram rehabilitācijas un veselības aprūpes pakalpojumus attīstot ciešā sasaistē ar rekreācijas un tūrisma pakalpojumiem un veselīgas pārtikas un dzērienu ražošanas bāzi.

Jāattīsta arī jaunas uzņēmējdarbības jomas zināšanu ekonomikas nozarēs, piemēram, izmantojot jaunas tehnoloģijas reģiona ekonomikas modernizēšanai, automatizējot procesus un uzlabojot to dizainu un lietojamību.

Šie mērķi un uzdevumi tiks iestrādāti Vidzemes plānošanas reģiona Attīstības programmā 2014-2020.gadam, kuras projekts sabiedrības apspriešanai būs pieejams rudenī.

Projekts „Latvijas plānošanas reģionu un vietējo pašvaldību teritoriālās attīstības plānošanas kapacitātes palielināšana un attīstības plānošanas dokumentu izstrādāšana” tiek īstenots NFI 2009.-2014. gada programmas „Kapacitātes stiprināšana un institucionālā sadarbība starp Latvijas un Norvēģijas valsts institūcijām, vietējām un reģionālām iestādēm” ietvaros.  Projekta vadošais partneris ir VARAM un tā mērķis ir stiprināt Latvijas vietējo pašvaldību un plānošanas reģionu teritorijas attīstības plānošanas kapacitāti, kā arī izstrādāt reģionāla un valsts līmeņa teritorijas attīstības plānošanas dokumentu projektus.

This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.