„Via Hanseatica” – tūrisma attīstība Vidzemē

Būs apritējis gandrīz gads, kopš Vidzemē notiek projekta „Via Hanseatica” aktivitātes. Ir sasniegti pirmie rezultāti – pabeigti rekonstrukcijas darbi piecos tūrisma objektos un projekts „Via Hanseatica” ir radījis interesi Viskrievijas pilsētu un reģionu stratēģiskās plānošanas foruma dalībnieku vidū.  

Vasaras sākumā noslēdzās Valkas novadpētniecības muzeja stāvlaukuma rekonstrukcijas darbi, kuru ietvaros paplašināja iebrauktuvi no Cimzes ielas uz stāvlaukuma teritoriju un atjaunoja stāvlaukuma segumu. Savukārt Valmierā pabeigta kāpņu rekonstrukcija pie Dzirnavu ezeriņa. Būvdarbu laikā pilnībā pārbūvēja kāpnes, nomainīja kāpņu margas un sakopa teritoriju ap kāpnēm.       

Strenču novadā, Sedā, jūlija beigās tika pabeigti kultūras nama atpūtas laukuma būvdarbi, kuru rezultātā ir izbūvēts bruģakmens laukums, uzstādīti soliņi, atkritumu tvertnes, velo statīvi, kā arī ierīkoti apstādījumi un ārējais apgaismojums. Savukārt Cēsīs ir veikta Izstāžu nama logu un durvju restaurācija, veicot noslēdzošo posmu Cēsu Izstāžu nama renovācijai, lai nodrošinātu pilnvērtīgu piedāvājumu mākslas un mūzikas jomā Cēsu iedzīvotājiem un viesiem. Bet Kocēnu novadā, Rubenē, ir beigusies automašīnu stāvlaukuma izbūve pie nodibinājuma “Māra Štromberga aģentūra” veidotās Londonas Olimpisko spēļu prototipa BMX trases. Stāvlaukumu var izmantot jau no 11. oktobra.     

Viens no „Via Hanseatica” uzdevumiem ir veikt nelielus ieguldījumus tūrisma infrastruktūras attīstībā. Projekta vadītāja Sille Talveta (Sille Talvet): „Dažreiz ir nepieciešamas mazas izmaiņas, lai panāktu rezultātu.” Visi veiktie rekonstrukcijas darbi palielina tūrisma objektu pieejamību, pievilcību un klientu apkalpošanas kvalitāti, veidojot „Via Hanseatica” tūrisma maršrutu vēl interesantāku.        

Projekts „Via Hanseatica” uzrunā starptautisku profesionāļu auditoriju              

22. oktobrī un 23. oktobrī Sanktpēterburgā norisinājās Viskrievijas pilsētu un reģionu stratēģiskās plānošanas forums, kas vienkopus pulcēja aptuveni 1000 dalībnieku. Viens no foruma organizatoriem bija projekta „Via Hanseatica” partneris – organizācija „Ļeontjeva centrs”. Foruma galvenais temats bija jaunu attīstības stratēģiju potenciāls reģionu un pilsētu attīstībai. Vairākās sesijās foruma dalībnieki pārrunāja labās prakses piemērus reģionu attīstībā Eiropā un Krievijā tūrisma, ekonomikas, vides un valsts pārvaldes jomā.     

Paralēli Viskrievijas pilsētu un reģionu stratēģiskās plānošanas forumam notika arī projekta „Via Hanseatica” darba grupas un uzraudzības komitejas sanāksmes, kurās dalībnieki pārrunāja līdz šim veiktās aktivitātes un plānoja nākamos pasākumus. Projekta vadītāja Sille Talveta uzstājās vienā no foruma diskusijām un pastāstīja par projekta „Via Hanseatica” mērķiem un pasākumiem. Forums bija lieliska iespēja veidot „Via Hanseatica” maršruta atpazīstamību ārvalstu līmenī, veicināt ilgtspējīgu tūrisma piedāvājumu attīstību un stiprināt projekta partneru sadarbības saites ar Krievijas kolēģiem. Silles Talvetas prezentācija guva lielu atsaucību un interesi klātesošo vidū.    
                      
Projekta „Via Hanseatica” īstenošanas laiks ir no 2012. gada 1. janvāra līdz 2014. gada 31. decembrim, un tā vadošais partneris ir Vidzemes plānošanas reģions. Kopskaitā projektā piedalās 18 partneri un vairāk nekā 20 asociētie partneri – pašvaldības, dažādas nevalstiskās un tūrisma organizācijas. Projekts tiek īstenots Igaunijas – Latvijas – Krievijas pārrobežu sadarbības programmas 2007.-2013. gadam ietvaros.