Via Hanseatica gidu mācības: pasaulē nevar būt izcilāka vieta par to, ko gids prezentē

3. un 4. aprīlī Valmierā notika Vidzemes plānošanas reģiona organizētas tūristu gidu mācības Igaunijas – Latvijas – Krievijas Pārrobežu sadarbības programmas projekta „VIA HANSEATICA – Attālo teritoriju attīstība, izmantojot vietējos resursus pārrobežu Via Hanseatica tūrisma maršruta izstrādē” ietvaros.

59 semināra dalībnieku vidū bija gan pašvaldību tūrisma speciālisti, praktizējoši gidi, gan tūrisma objektu pārstāvji, kuri pārstāvēja Vidzemes reģionu. Semināru vadīja Vidzemes Augstskolas pasniedzējs, jaunās grāmatas “Tūristu gids. Vietas pieredzējuma radīšana” līdzautors Andris Klepers, kā arī pieredzējusī un atraktīvā Igaunijas gide, somiete Elinas Aro – Ojapelto.

Kāpēc gida kvalitāte ir tik nozīmīga? Gidi ir gan tulki, kas ar interpretācijas palīdzību tūristam tulko sarežģītas lietas, gan arī vietas un valsts vēstnieki, ārlietu ministri.

No gida ir atkarīgs, kādu atgriezenisko saiti saņems ne tikai gids, bet arī vieta, ko tas apmeklējis un pat valsts.

„Augstākais gida mērķis ir panākt, lai tūrists saprot, ka nav pasaulē izcilākas vietas pasaulē par to, ko gids prezentē”, norādīja Elina Aro – Ojapelto. Elina Aro – Ojapelto, kura bieži tiek minēta kā Igaunijas labākā gide, liek aizdomāties: „Es savā gida darba pieredzē esmu novadījusi vairāk kā 800 ekskursijas, un tikai viens cilvēks pēc manas ekskursijas ir pieņēmis lēmumu pārcelties uz dzīvi Igaunijā. Tas ir tas uz ko mums jātiecas savā profesionalitātē.”

Semināra laikā klātesošajiem tika sniegtas gan teorētiskas zināšanas, gan demonstrēti praktiski piemēri kvalitatīvai interpretācijai un vietas pieredzējuma radīšanai. Dodoties uz J. Daliņa stadionu Valmierā, A. Klepers demonstrēja tehnoloģiju izmantošanas iespējas ekskursijas papildināšanai, rādot kadrus no dokumentālās filmas, kurā redzams izcilais soļotājs Jānis Daliņš, kā arī ar dziesmas “Ak, kaut man Dāliņa kājas būtu” atskaņošanu papildināja gidu soļošanas pamatiemaņu apgūšanu valmierietes, soļotājas Jolantas Dukures vadībā. Pēc tam semināra dalībnieki apmeklēja vienu no populārākajiem dabas un tūrisma objektiem Valmierā Gaujas Stāvo krastu Sajūtu parku.

Siguldas gidi Lamiju Mehtijevu seminārā pārsteidza atziņa, ka gidu valodas prasmei tūristi piešķir nelielu nozīmi: „Daudz lielāku iespaidu uz viņiem atstās mani stāsti un mana attieksme”. Savukārt Latvijā vienīgā Gaujas tramvaja kapteinis Toms Treimanis atzina, ka semināra iedvesmots, viņš tramvaja pasažieriem līdz ar jaunās sezonas atklāšanu 3.maijā, sagādās kādu īpašu pārsteigumu. „Šis seminārs, lektori mani iedvesmoja – iedeva spārnus, lai turpinātu gides darbu”, atzina Anita Graumane, Druvienas pamatskolas skolotāja. Valmieras gide, vēstures skolotāja Ineta Amoliņa norādīja, ka kursi un satikšanās ar domubiedriem ir labs veids, kā nostiprināt savu pašapziņu, ka tas, ko dari, ir pareizi. Ideju par lomu spēlēm un asistentu izmantošanu vēstījuma nodošanā Ineta Amoliņa izmantos  jau pavisam drīz – Muzeju nakts pasākumā Valmieras Valsts ģimnāzijā.

Divu dienu semināra izskaņā, dalībnieki iepazina Valmieras muzeja ekspozīciju kā praktisku interpretācijas piemēru, apskatīja vecpilsētu, Hanzas sienu un senā nocietinājuma – Rīgas vārtu pamatus.

Informāciju sagatavoja:
Kristīne Melece
Valmieras pilsētas pašvaldības
Sabiedrisko attiecību un tūrisma nodaļas
sabiedrisko attiecību speciāliste
 vides komunikācijā
Mob. tel.: 26553317