28. maijā Raiskuma pagasta Ungurmuižā Vidzemes plānošanas reģiona (VPR) komanda pulcēja ekspertus un pārstāvjus no Vidzemes pašvaldībām, vides pārvaldības organizācijām un citām nozīmīgām iesaistītajām pusēm, lai turpinātu dialogu par dabas daudzveidības pārvaldību sasaistē ar dabas tūrismu attīstību Vidzemē, iesaistot vietējos iedzīvotājus. Dalībniekiem bija arī iespēja iepazīties ar dabas daudzveidību Ungurmuižas parkā.
Tikšanās laikā klātesošie diskutēja par dažādiem dabas daudzveidības pārvaldības piemēriem ne tikai Latvijā, bet arī Valonijas reģionā Beļģijā, ko VPR komanda izzināja starptautiskās pieredzes apmaiņas brauciena laikā. Kopā ar klātesošajiem tika pārrunātas gan iespējas, gan izaicinājumi, kas saistīti ar dažādu metožu iespējamu ieviešanu sabiedrības iesaistīšanai dabas datu ieguvē un analīzē un to pielietošanu Vidzemes reģionā.
Latvijas Dabas fonda (LDF) pārstāve Liene Brizga-Kalniņa dalījās ar pieredzi un sniedza praktiskus padomus par to, kā ikviens var iesaistīties bioloģiskās daudzveidības saglabāšanā. Viņa iepazīstināja ar LDF īstenoto pilsētas pļavu kustību, kuras mērķis ir saglabāt, pilnveidot un ilgtspējīgi apsaimniekot zaļo infrastruktūru pilsētās, palielināt bioloģisko daudzveidību, atjaunot un uzlabot ekosistēmu savienojamību un veselību, kā arī radīt jaunas atpūtas zonas iedzīvotājiem. L. Brizga-Kalniņa skaidroja, kā šādas aktivitātes padarīt tuvākas vietējai kopienai un mudināt viņus iesaistīties.
Dabas aizsardzības pārvaldes pārstāve Inta Soma stāstīja par sabiedrisko monitoringu, uzsverot tā nozīmi dabas daudzveidības saglabāšanā. Savās pārdomās par dzirdēto dalījās arī pārstāvji no Ogres, Smiltenes, Cēsu un Valmieras novada. Diskusijā galvenā uzmanība tika pievērsta dabas tūrisma attīstīšanai, neaizmirstot par dabas daudzveidības saglabāšanu un ilgtspējīgas vides pārvaldības vērtībām. Arī šajā diskusijā dalībnieki uzsvēra nepieciešamību veicināt sadarbību starp iedzīvotājiem, privātu teritoriju īpašniekiem, pašvaldībām un dabas aizsardzības organizācijām, lai sabalansētu dabas daudzveidības un dabas tūrisma vajadzības.
Secināts, ka cilvēku iesaiste dabas saglabāšanā nereti rada ne tikai ieguvumu, reizēm tas ietver arī riskus, kam nepieciešams dabas aizsardzības organizāciju, pašvaldību vai citu atbildīgo institūciju skaidrojošs darbs ar cilvēkiem. Dažos jautājumos trūkst skaidra regulējuma un izpratnes, kā efektīvi sabiedrības iesaisti organizēt. Kā efektīvs rīks iedzīvotāju aktivizēšanai un iesaistei dabas aizsardzībā tika apsvērtas pašvaldību iedzīvotāju padomes.
Jūnija sākumā VPR kopā ar pārstāvjiem no vides pārvaldības organizācijām, kas piedalījās diskusijā, projekta CIBioGo ietvaros dosies pieredzes apmaiņas braucienā uz Rumāniju. Šis brauciens sniegs iespēju iepazīties ar novatoriskām finansēšanas metodēm un dažādiem dabas daudzveidības pārvaldības piemēriem, kas īstenoti Rumānijā, Hargitas reģionā.
Projekts “Sabiedrības iesaiste bioloģiskās daudzveidības pārvaldībā (CIBioGo) tiek īstenots Interreg Europe pārrobežu sadarbības programmas 2021.-2027. gadam ietvaros. Tā mērķis ir paplašināt zināšanas par līdzdalīgas pārvaldības metodēm bioloģiskās daudzveidības saglabāšanā un veicināt efektīvu aizsargājamo teritoriju pārvaldību. Vairāk par projektu: https://ej.uz/bd2d.
Šī publikācija ir sagatavota ar Eiropas Savienības finansiālu atbalstu. Par tās saturu pilnībā atbild Vidzemes plānošanas reģions un tā nevar tikt izmantota, lai atspoguļotu Eiropas Savienības uzskatus.