Tūrisma operatori un mediju pārstāvji iepazīstināti ar Vidzemes senajām dabas svētvietām

turisma operatori un mediju parstavji iepazistinati ar vidzemes senajam dabas svetvietam

Dienu pirms vasaras saulgriežiem tūrisma operatori un mediju pārstāvji no visas Latvijas devās braucienā pa Vidzemi, lai iepazītu skaistākās senās dabas svētvietas, kas apzinātas projektā „Senās kulta vietas – Baltijas jūras piekrastes kopīgā identitāte”. Šoreiz ceļš veda pa interesantākajām vietām maršrutā „Ziemeļvidzemes dabas svētvietu stāsti un nostāsti”, kas izveidots projekta ietvaros.

Braucējus pavadīja gids Andris Klepers – Vidzemes Augstskolas lektors un bakalaura studiju programmas „Tūristu gids – ceļojumu un pasākumu organizators” direktors.

Dienas pirmajā pusē tika apskatīts Zilaiskalns, Daviņu Lielais akmens, kā arī Burtnieku ezers un tā apkārtne. Andris Klepers zināja stāstīt par visu šo svētvietu lomu latviešu folklorā un mitoloģijā. Gan Zilaiskalns, gan Burtnieku ezers minēti Andreja Pumpura eposā „Lāčplēsis”, par Daviņu Lielo akmeni ir zināmas teikas un nostāsti. Gids uzsvēra, ka mūsdienās, pieaugot starptautiskumam, tūristus aizvien vairāk interesē autentiskais un atšķirīgais katrā vietā. Tālāk ceļš veda uz Atpiļu Upurozolu, kur tā saimnieks Rihards Circenis braucējus uzņēma ar cienastu un stāstiem par vietas vēsturi un nozīmi. Arī Upurozola apkārtnē ir atrodamas liecības par senu svētvietu – tur ir gan Upurakmens, gan vairāki lieli akmens krāvumi un senkapu vietas. Noslēgumā tika apskatīts Sīmanēnu svētozols, kurš ieņem pirmo vietu starp Latvijas visvairāk daudzinātajiem svētozoliem.

Brauciena dalībniekiem bija iespēja būt ne tikai vērotājiem, bet arī pašiem iesaistīties katras vietas izzināšanā, baudīt kokles spēli, pīt vainagus un Valmieras muzeja Krājuma nodaļas vadītājas Indras Vīlisteres vadībā uzzināt vairāk par dabā atrodamajām zālītēm, kam bijusi liela nozīme seno latviešu ikdienā. Andris Klepers rosināja arī tūrisma operatorus mudināt apmeklētājus līdzdarboties un iesaistīties, lai tuvāk izprastu, ko senie latvieši darījuši attiecīgajās svētvietās, tā labāk sajūtot vietas būtību un nozīmi.

Atgādinām, ka Vidzemes plānošanas reģions izdevis tūrisma ceļvedi – bukletu „Senās dabas svētvietas – VIDZEME” latviešu un angļu valodā. Ceļvedī apkopoti maršruti un informācija par nozīmīgākajām Vidzemes senajām dabas svētvietām. Izveidotais ceļvedis tūristiem pieejams Vidzemes plānošanas reģiona pašvaldību tūrisma informācijas centros un citās tūristu bieži apmeklētās vietās (viesu nami, viesnīcas, atpūtas bāzes, dabas parki, muzeji u.c.).

Ar ceļveža “Senās dabas svētvietas – VIDZEME” elektronisko versiju latviešu valodā variet iepazīties šeit.
Ar ceļveža “Senās dabas svētvietas – VIDZEME” elektronisko versiju angļu valodā variet iepazīties šeit.

turisma operatori un mediju parstavji iepazistinati ar vidzemes senajam dabas svetvietam