Vidzemes plānošanas reģions uzsācis darbu pie Erasmus+ programmas projekta “Jaunieši – sociālās ekonomikas ekosistēmas pārmaiņu veicinātāji (YOUforSE)” ieviešanas, lai veicinātu jauniešu līdzdalību sociālās ekonomikas ekosistēmā, stiprinātu un iedrošinātu viņus iesaistīties vietējās politikas veidošanā. Paralēli projekta ietvaros plānots pilnveidot visu iesaistīto pušu, ne vien jauniešu, bet arī pašvaldību speciālistu un politikas veidotāju izpratni par sociālās ekonomikas ekosistēmas elementiem.
Projekta partnerība pirmo reizi klātienē satikās Lusadā, Portugāles ziemeļos. Šī tikšanās uzskatāma par nozīmīgu pavērsienu potenciālai jauniešu līdzdalībai sociālajā ekonomikā – ieraugāmas jaunas iespējas sadarbībai un pārmaiņu iedzīvināšanai.
Vizītes laikā klātienē bija iespējams iepazīties ar vairākām aktivitātēm, kuru rezultātā tika apzinātas vietējo pašvaldību vajadzības un izaicinājumi, vienlaikus izzinot jau līdz šim ieviestās iniciatīvas, kas veicina jauniešu līdzdalību dažādās sociālās ekonomikas jomās Lusadas pilsētā.
Vērtīgas bija apaļā galda diskusijas, kur vietējā un reģionālā līmeņa politiskie līderi apsprieda dažus no izaicinājumiem un šķēršļiem jauniešu līdzdalībai, kas radušies pašvaldības politiskā un sociālā konteksta dēļ.
Pasākuma ietvaros projekta pārstāvji tikās ar sabiedriskās organizācijas CIM Tâmega e Sousa pārstāvjiem. Organizācija apvieno 11 pašvaldības Portugālē un strādā ar mērķi veicināt ilgtspējīgu attīstību un stiprināt sadarbību tādās jomās kā pilsētplānošana, kultūra, tūrisms, izglītība un infrastruktūras attīstība. Organizācijas pārstāvji iepazīstināja ar īstenotajām aktivitātēm lauku teritorijās.
Papildus tam, partnerība viesojās arī ACIP kooperatīvā, kas strādā ar psihosociālās intervences jautājumiem un sniedz atbalstu, piedāvājot dažādus pakalpojumus cilvēkiem, kas cieš no garīga rakstura veselības problēmām, sociālām vai emocionālām grūtībām, vai kādām citām problēmām, kas skar kopienas emocionālo vai sociālo labklājību. Organizācijas darbs lielā mērā ir vērsts uz sociālās iekļaušanas veicināšanu, dzīves kvalitātes uzlabošanu, dažādu atbalsta instrumentu izstrādi gan individuālai, gan kopienas attīstībai. Papildus šī centra pieredzei, klātienē tika iepazīta arī pašvaldības senioru centra darbība, vērtējot pašvaldības iespējas attīstīt sociālo darbu.
Intensīvās vizītes ietvaros tika analizētas sociālās ekonomikas laboratorijas vadlīnijas, kā arī apmeklēts sociālais kopienas centrs “Macieira”, kas vietējiem piedāvā plašu pakalpojumu loku un aktivitātes, tostarp īsteno sociāla vai izglītojoša rakstura programmas, arī kultūras programmas. Papildus tam, ka centrs uzskatāms par kopienas tikšanās vietu, centrā iespējams saņemt palīdzību un atbalstu tiem, kam tā nepieciešams. Atbalsts tiek sniegts sadarbībā ar vietējām organizācijām un atbildīgajām institūcijām.