Noslēdzas Stāmerienas pils un Latvijas Kultūras akadēmijas kopīgais projekts “Viņa. Viņš. Satikšanās.”
Projekts tika īstenots pētniecībā balstītas mākslas pieejā, Stāmerienas pagasta iedzīvotāju intervijām kalpojot par pamatu jauno dramaturgu jaundarbiem. Intervijas fokusējās uz sieviešu un vīriešu sociālā un kultūras kapitāla veidošanas praksēm lauku teritorijā, kā arī mijiedarbības un socializēšanās iespējas lauku teritorijā, pievēršot uzmanību kultūras līdzdalības aktivitātēm.
Projekta laikā tika intervēti 20 Stāmerienas un Kalnienas iedzīvotāji (10 sievietes, 10 vīriešus) liekot uzsvaru uz viņu lomu vietējā kopienā un līdzdalību vietējās kultūrtelpas veidošanā un baudīšanā. Interviju fokusā bija sievietes loma laukos, vīrietis kā kultūrtelpas dalībnieks un kas ir tās vietas jeb lietas, kur cilvēki satiekas un mijiedarbojas savā starpā.
Intervijās piedalījās arī trīs jaunās paaudzes dramaturgi, kuri iedvesmojoties no dzirdētā, redzētā un izjustā, radīja trīs jaunas lugas. Katram dramaturgam bija sava tēma. Didzis Ruicēns skatījās caur vīrieša prizmu, Marianna Stasiva – meklēja sievietes vietu laukos un Elzas Vildaus pamata tēma bija – satikšanās/miejiedarbība.
Didzis Rucēns “(Ne)Notikušais”. Kādā vietā, kādā laikā, kādā telpā notiek kāda konference. Tai ir mērķis, uzstādījums un dalībnieki, kuri to ir gaidījuši. Viņu referāti – sagatavoti. Ikviens ir gatavs dalīties. Tomēr konference neiet uz priekšu. Tēma nevirzās nekur. Dalībnieki runā, bet – par ko? Darbs palīdz ielūkoties trauksmaina autora prātā, kur risinās daudz domas, bet maz darbības.
Marianna Stasiva “Spindzeles”. Četras sievietes- raganas, kādā nelielā lauku ciematā, satiekas uz ikgadējo Valpurğu nakts pavadīšanu. Sievietes ieplānojušas pavadīt nakti veicot ierastos rituālus, tomēr seko neparedzētu notikumu virkne, kas raganām liek skaidri paraudzīties uz sevi kā indivīdu un sievieti, gan novērtēt savu vietu un lomu ciemata kopienā. Lugā tiek akcentēts tas kā šķietami pavisam atšķirīgus, dažādu uzskatu cilvēkus spēj vienot kopīgas vērtības.
Elza Vildaus “FUTURA MOBILA” ir luga par utopisku projektu 4406, kurš tiek īstenots kādā ciemā Latvijas teritorijā. Eiropas savienība, depresijas mazināšanas nolūkos, ir izstrādājusi pilotprojektu, kas ļautu saprast, vai pastāv saistība starp ierobežotu mobilitāti lauku teritorijās un depresiju. Projektā iesaistīti ir visi ciema iedzīvotāji, tomēr tikai dažiem, īpašas atlases rezultātā, ir iespēja iegūt autovadītāja tiesības un eko-mobili. Viens no nosacījumiem ir dokumentēt dzīvi un ikdienu pirms un pēc apmācībām. Kā auto vadīšana ir saistīta ar dzīves vadīšanu, un vai ciema iedzīvotājiem tiešām vajag mašīnu, lai laukos dzīvotu labāk?
Paredzēts, ka jaunradītie dramaturģijas materiāli būs ne tikai kā pētniecībā balstīts mākslas darbs, bet arī veids, kā komunicēt daļu pētījuma rezultātu plašākai auditorijai ar mākslas valodas palīdzību.
Jaunās lugas tiks nodotas Latvijas kultūras akadēmijas dramatiskā teātra aktieru un režisoru kursam, un jau 2025. gada martā aicināsim gan Stāmerienas pagasta ļaudis, gan jebkuru interesentu uz publiskajiem lugu lasījumiem Stāmerienas pilī.
Tāpat pavasarī, sadarbībā ar Gulbenes novada Kultūras centru, organizēsim semināru kultūras jomas speciālistiem, kurā sociologi prezentēs savus pētījuma (interviju) ziņojumus. Tāpat turpināsim aicināt iedzīvotājus uz saviem atmiņu un dzīves stāstiem arī 2025. gadā! Uz tikšanos!
Informāciju sagatavojusi: Anita Birzniece, Stāmerienas pils projektu vadītāja