20. un 21. martā Vidzemes Augstskolā, Valmierā, norisinājās Sociālo inovāciju hakatons, pulcējot 38 vidusskolēnus un studentus no Vidzemes reģiona un Rīgas. Deviņas komandas, apvienojot jauniešu radošumu un inovācijas garu, centās rast risinājumus dažādām sabiedrības problēmām. Pasākuma mērķis bija ne tikai veicināt sociālo inovāciju attīstību Vidzemes reģionā, bet arī dot jauniešiem iespēju aktīvi iesaistīties ideju izstrādē tādās nozīmīgās jomās kā izglītība, veselības aprūpe, sociālie pakalpojumi, vides aizsardzība u.c. Hakatonā uzvarēja komanda “MELA” no Rīgas Stradiņa univrsitātes ar ideju – mobilā lietotne, kurā jaunieši atrod īstermiņa darbu, bet aizņemti cilvēki palīdzīgas rokas ikdienas darbos.
Hakatona norise
Divu dienu pasākums sākās ar atklāšanas ceremoniju, kam sekoja iedvesmas stāsts, lai motivētu jauniešus radošam darbam. Komandas, kurās bija līdz pieciem dalībniekiem, strādāja pie savu ideju izstrādes, saņemot mentoru un ekspertu atbalstu. Pēc intensīva darba un konsultācijām, komandas prezentēja savas idejas žūrijai, kas tās vērtēja pēc vairākiem kritērijiem:
- idejas nozīmīgums un atbilstība;
- inovācijas pakāpe;
- ietekme uz sabiedrību;
- ilgtspējība un praktiskā īstenošanas iespēja;
- prezentācijas kvalitā
Hakatona rezultātā tapa daudzsološas un oriģinālas idejas, kas skāra dažādus sociālos izaicinājumus, piemēram, senioru nodarbināšanas iespējas pansionātos, atbalsta sistēmas autiskā spektra cilvēku integrācijai, mobilās lietotnes kopienu veidošanai, videi draudzīgu risinājumu izstrādi un ne tikai.
Hakatona uzvarētājkomanda “MELA” izstrādāja ideju par mobilo lietotni “Jobble”, kas savieno jauniešus ar īstermiņa darba iespējām, vienlaikus palīdzot aizņemtiem cilvēkiem veikt ikdienas darbus. Šī platforma veidota, lai veicinātu jauniešu nodarbinātību, attīstītu viņu prasmes un veidotu pašizaugsmes iespējas.
Savukārt otrās un trešās vietas ieguvēji, komandas “DIG” un “Lubānas multifunkcionālais centrs”, vairāk fokusējās tieši uz kopienām. “DIG” strādāja pie mobilās lietotnes “KOPA” izveides, kas fokusējas uz ilgtermiņa kopienu veidošanu, īstenojot labdarības aktivitātes, taču otra komanda ar lietotni “KOPĀ KATLĀ” vēlējās mazināt senioru un jauniešu vientulību, daloties ar zināšanām no paaudzes paaudzē.
Dalībnieku atsauksmes
Hakatona dalībnieki atzinīgi novērtēja iespēju piedalīties pasākumā, uzsverot iegūto pieredzi, jaunas zināšanas un kontaktus. Daudzi norādīja, ka hakatons bija lieliska platforma, lai attīstītu savas idejas un iegūtu vērtīgu atgriezenisko saiti no pieredzējušiem mentoriem.
Dalībnieki atzina, ka hakatons bija intensīvs un ļoti vērtīgs piedzīvojums, kas ļāva ne tikai attīstīt jaunus risinājumus, bet arī iegūt vērtīgas zināšanas par inovāciju procesu un sociālās ietekmes radīšanu. Daudzi jaunieši norādīja, ka šī bija lieliska iespēja iegūt pieredzi un saņemt atgriezenisko saiti no pieredzējušiem mentoriem un ekspertiem.
“Dalība hakatonā bija aizraujoša un ļoti vērtīga pieredze,” stāsta dalībnieki. “Tas deva iespēju strādāt pie reālas problēmas risinājuma, attīstīt savas idejas un iegūt prasmes, kas būs noderīgas nākotnē.”
Uzvarētāju komanda MELA atzina, ka šādā pasākumā piedalās pirmo reizi un pārsteigumu sagādāja tas, cik daudz darba bija jāiegulda, lai ideju izstrādātu. Tāpat arī meitenes piebilda, ka šī ir lieliska pieredze, kuras ietvaros pārbaudīt mentālo izturību.
Nākotnes perspektīvas
Sociālo inovāciju hakatons ir būtisks solis ceļā uz ilgtspējīgu un inovatīvu risinājumu ieviešanu Vidzemes reģionā. Organizatori cer, ka šādi pasākumi turpināsies arī nākotnē, veicinot jauniešu iesaisti sabiedrības problēmu risināšanā un sociālās uzņēmējdarbības attīstībā.
Sociālo inovāciju hakatonu Valmierā organizē Vidzemes plānošanas reģions projekta “Jaunieši – sociālās ekonomikas ekosistēmas pārmaiņu veicinātāji (YOUforSE)” ietvaros.