Saruna Mārcienā iedrošina iedzīvotājus turpināt virzīt savu daudzdzīvokļu māju uz tās atjaunošanu

saruna marciena iedrosina iedzivotajus turpinat virzit savu daudzdzivoklu maju uz tas atjaunosanu

Trešdien, 24. aprīlī, Madonas novada Mārcienā notika pirmā tikšanās ar Mārcienas pagasta iedzīvotājiem par daudzdzīvokļu ēku atjaunošanu. Tajā Vidzemes plānošanas reģions (VPR) aicināja daudzdzīvokļu mājas Jaunā iela 6 iedzīvotājus, kā arī kaimiņu māju interesentus iepazīties ar sagatavotā energoaudita rezultātiem un  apspriest esošās problēmas līdzīga tipa ēkās.

Šobrīd vairākas daudzdzīvokļu mājas Mārcienas pagastā nav pieslēgtas centralizētajai siltumapgādei, un katrs dzīvokļa īpašnieks ir izveidojis savu individuālo apkures sistēmu. Visbiežāk kā kurināmo ēku iedzīvotāji izmanto malku, briketes, kā arī siltuma nodrošināšanai elektriskos sildītājus. Daudzdzīvokļu māja Mārcienā, Jaunā ielā 6, ir viena no VPR īstenotā projekta “RenoWave” pilotēkām, kurai tika sagatavots energoaudits un arī energoefektivitātes uzlabošanas plāns. Tikšanās laikā piedalījās arī energoaudita izstrādātājs Artūrs Zandbergs, kurš norādīja, ka “šajā ēkā ir neregulāra apkure, kas rada pārkurināšanu vai tieši otrādi –  nepietiekamu apkuri -,  kas nozīmē zemu vidējo gaisa temperatūru, mitruma un pelējuma veidošanos. Kopumā ēkai ir nepieciešama atjaunošana, jo tai ir novērojamas plaisas, spraugas, zema siltumnoturība.”

Arī daudzdzīvokļu mājas iedzīvotāji sarunās un vizuāli uz ēkas attēliem norādīja tās vietas, kurām steidzami nepieciešami atjaunošanas darbi – pagrabstāvā krājas ūdens, bēniņos tek jumts, dzīvokļos ziemas periodā ir svārstīgas iekštelpu gaisa temperatūras, veidojas pelējums. VPR energoefektvitātes eksperts Edgars Augustiņš skaidroja, kāpēc ēkās veidojas pelējums: “Pelējumu veicina primāri ventilācijas trūkums. Ikdienā telpās mēs gatavojam ēst, žāvējam mitrās drēbes, un mitrumam nav, kur palikt. Aukstākajos ēkas stūros ir labvēlīgi apstākļi, lai veidotos rasas punkts. Ja dzīvokļos ir zemas temperatūras, tad iedzīvotāji bieži vien nevēlas vēdināt telpas, un ir slikta gaisa apmaiņa. Turklāt, iespējams, esošie skursteņi, kuri paredzēti ventilācijai, tiek izmantoti kā dūmvadi individuālajām apkures sistēmām. Zema temperatūra un paaugstināts mitrums ir laba augsne pelējumam, kas var būtiski ietekmēt arī saslimšanas ar elpceļu un sirds slimībām, tāpēc ēkas atjaunošanas laikā ir jāparedz atbilstoša ventilācija.”

Lai uzlaboto esošo situāciju, iedzīvotāji ir vienojušies ar pašvaldību par iespēju pieslēgties centralizētajai siltumapgādei, un šobrīd pašvaldība ir pieņēmusi lēmumu par konteinertipa katlu mājas izbūvi Mārcienā. Turklāt Jaunā iela 6 iedzīvotāji pēc vairāku gadu diskusijām straujiem soļiem ir uzsākuši mājas virzību uz tās atjaunošanu. Tikšanās laikā sarunās iedzīvotāji uzsvēra, ka vēlas uzlabot gan mājas tehnisko stāvokli, gan arī parūpēties par iekštelpu mikroklimatu, vienmērīgu siltumu dzīvokļos, gan arī kā prioritāti izvirza ēkas drošību.

Saruna ar iedzīvotājiem Mārcienā bija pirmais no vairākiem pasākumiem, kas starptautiskā projekta “RenoWave” ietvaros notiks ne tikai Madonas novadā, bet arī citur Vidzemē. Projekta laikā plānotas regulāras tikšanās ar ēku iedzīvotājiem, apsaimniekotājiem, pašvaldību speciālistiem un ekspertiem, lai kopīgās sarunās izprastu namu atjaunošanas nepieciešamību un piemērotākos risinājumus.

Ar mērķi sniegt konsultatīvo atbalstu arī citu daudzdzīvokļu māju iedzīvotājiem, kopš šī gada aprīļa darbu uzsācis Vidzemes plānošanas reģiona izveidotais informatīvais atbalsta punkts “Vidzemes EnergoGids”.  Tajā bezmaksas konsultācijas iedzīvotājiem sniegs VPR īstenotā projekta “RenoWave” eksperte Dace Pastva. Jebkuram interesentam iespējams piektdienās pieteikt klātienes tikšanos Cēsīs, Bērzaines ielā 5, vai Valmierā, Purva ielā 12a, kā arī sazināties pa tālruni 26675337 vai e-pastu dace.pastva@vidzeme.lv.

Aktuālā informācija pieejama arī Facebook lapā https://www.facebook.com/VidzemesEnergoGids un www.vidzeme.lv.

Par “RenoWave” projektu:

Projekta “RenoWave” galvenais mērķis ir paātrināt daudzīvokļu ēku atjaunošanas apjomu Baltijas jūras reģiona valstīs, izveidojot informatīvos atbalsta punktus – vienas pieturas aģentūras, kas piedāvā informāciju, sākot no daudzdzīvokļu ēku energoefektivitātes paaugstināšanas un atjaunošanas projekta ierosināšanas, līdz pat projekta īstenošanai un ēkas turpmākai apsaimniekošanai pēc paveiktajiem darbiem.

 

Latvijā projektu “Vienas pieturas aģentūras paplašinātais modelis, lai palielinātu daudzdzīvokļu ēku fonda renovāciju Baltijas jūras reģionā” (RenoWave) īsteno VPR un Baltijas Vides Forums. Tas tiek ieviests Interreg Baltijas jūras reģiona programmas 2021.-2027. gadam ietvaros ar Eiropas Reģionālās attīstības fonda atbalstu.

Par projektu

Jautājumiem:
Eva Meijere, projektu vadītāja
eva.meijere@vidzeme.lv
+371 25665567

Informāciju sagatavoja:
Baiba Šelkovska, sabiedrisko attiecību speciāliste
baiba.selkovska@vidzeme.lv
+371 28752793