Projekta „Inteliģento transporta sistēmu risinājumu tīkls reģionos” (RITS-Net) komanda no 18. līdz 20. septembrim piedalījās projekta piektajā tematiskajā seminārā „Inteliģentās transportu sistēmas (ITS) sabiedriskā transporta pārvaldībai”, kas notika Grieķijas pilsētā Saloniki. Vizītes laikā klātesošajiem bija iespēja iepazīties ar vērienīgo Grieķijas pieredzi inteliģento transporta sistēmu attīstībā, kā arī projekta partneri prezentēja savus ITS piemērus. Vidzemes plānošanas reģiona RITS-Net projekta vadītāja Dagnija Ūdre klātesošos iepazīstināja ar vienotās biļešu tirdzniecības sistēmu (VBTS).
Uzsākot semināru, grieķu partneri dalījās informācijā par sabiedriskā transporta organizēšanu Salonikos. Pilsēta ir otra lielākā Grieķijā un sabiedriskā transporta pārvaldība šeit ir augstā līmenī. No ITS reālā laika sistēmām autoparka pārvaldībai tiek izmantotas transportlīdzekļa vietas noteikšanas pārvaldība (VLM) un autobusu maršruta pārvaldība. Pasažiera informēšana notiek, izmantojot interneta pārlūku, inteliģentajās pieturās, audio un vizuālu informāciju autobusos, kā arī ar telefona starpniecību. Saloniku pilsētā sabiedrisko transportu nodrošina OASTH kompānija un, dodoties uz Salonikiem, izdevīgākos pārvietošanās veidus un maršrutus var plānot kompānijas mājaslapā www.oasth.gr. Tur iespējams aplūkot maršrutus, tos plānot, apskatīt reālā laikā autobusu atrašanās vietu, mājaslapai ir arī mobilā versija. Liels skaits pieturu aprīkotas ar viedajiem displejiem, kuros atrodama informācija par laiku, kad pienāks tuvākie autobusi. Nākotnē tiek plānots ieviest pasažieru automātisku skaitīšanu, elektronisko apmaksu, multimodālu reāla laika pasažieru informēšanu, ar luksoforu gaismām regulēt autobusu prioritātes, bezmaksas WiFi autobusos, audio paziņojumus par autobusu ierašanos, kā arī vispārējo satiksmes stāvokļa novērtējumu. Semināra dalībnieki tika informēti par Eiropas direktīvu 2010. – 2040. gadam ieviešanu un nacionālo ITS darbības plānu un tā īstenošanu reģionālajā līmenī.
19. septembrī seminārs bija veltīts projekta partneru reģionu pieredzei. Viens no projekta vadošajiem speciālistiem, Martins Bohms no uzņēmuma „Austria Tech”, dalībniekus tuvāk iepazīstināja ar sabiedriskā transporta pārvaldību, politikas uzstādījumiem attiecībā uz ITS, kā arī raksturoja citu valstu labo praksi. Pēc tam projekta partneri iepazīstināja ar savām ITS sistēmām sabiedriskā transporta pārvaldībai. Vidzemes plānošanas reģions klātesošajiem pastāstīja par Latvijas pieredzi vienoto biļešu tirdzniecības sistēmu (VBTS) ieviešanā.
Vizītes pēdējā diena pagāja pieredzes apmaiņas zīmē. Projekta partneriem bija iespēja paviesoties uzņēmumā OASTH. Tur tika demonstrēta sabiedriskā transporta plūsmas vadības. Sistēmas uzrāda transporta līdzekļu atrašanās vietu, autobusu vidējos ātrumus, šoferus, kas pašlaik vada autobusus, līdz pat dzinēju darbības stāvoklim. Sistēmas brīdina par nepieciešamajām apkopēm, kas jāveic transporta līdzekļiem. Kompānijas sasniegumi ir tiešām apbrīnas vērti. Semināra dalībnieki apmeklēja pētniecības un tehnoloģiju centru „Hellas”, kas ievieš ievērojamu skaitu dažādu ITS projektu. Centrā izstrādāta automašīna, kas spēj novērtēt, vai vadītājs pie stūres negrasās iemigt, tāpat auto izveidots kā transporta līdzeklis, kas var pārvietoties bez vadītāja iejaukšanās jeb bezpilota auto.
Nākamā projekta sanāksme un tematiskais seminārs plānots Dublinā, Īrijā, 2013. gada novembrī.