Reģiona labās prakses piemēri veselības aprūpes nozares uzņēmējdarbībā

iznakusi projekta mvu attistiba veselibas aprupes nozare pirma zinu lapa

Lai pārrunātu Vidzemes uzņēmēju sadarbību un iesaistīšanos projekta „Mazo un vidējo uzņēmumu attīstība veselības aprūpes nozarē” (Health4Growth) aktivitātēs, janvārī ir notikušas vairākas iesaistīto pušu tikšanās un diskusijas par reģiona labās prakses piemēriem veselības aprūpes nozares un uzņēmējdarbības jomā. 15. janvārī Vidzemes Augstskolā notika saruna ar Vidzemes augstvērtīgas un veselīgas pārtikas klastera dalībniekiem, bet 18. janvārī – ar Vidzemes slimnīcas pārstāvjiem.

2012. gada nogalē ekspertes Aivita Putniņa un Zane Linda-Ozola uzsāka darbu pie esošās situācijas analīzes un labāko piemēru meklējumiem pētījumā par mazo un vidējo uzņēmumu attīstības potenciālu veselības aprūpes nozarē reģionālā mērogā. Ir sasniegti pirmie rezultāti, un par Vidzemes plānošanas reģiona labās prakses piemēriem izvēlētas divas iniciatīvas.

Viena no tām ir Vidzemes augstvērtīgas un veselīgas pārtikas klasteris, kā veiksmīga sadarbības forma starp uzņēmējiem, zinātniskām un izglītības institūcijām un veselīgas pārtikas ražotājiem. Vidzemes augstvērtīgas un veselīgas pārtikas klasteris darboties sāka 2009. gadā, sadarbojoties Vidzemes plānošanas reģionam, Rīgas Stradiņa universitātei un Biotehnoloģijas un veterinārmedicīnas zinātniskajam institūtam „Sigra”. Straujāka klastera attīstība sākās, kad Vidzemes plānošanas reģions nolēma piedalīties Ziemeļvalstu – Baltijas valstu mobilitātes programmas „Uzņēmējdarbība un rūpniecība” projektā un izveidoja veiksmīgu sadarbību ar Somijas un Zviedrijas pārtikas klasteriem.

Otra veiksmīgā iniciatīva ir Vidzemes slimnīcas īstenotās aktivitātes, lai nodrošinātu uz pacienta vajadzībām balstītu veselības aprūpi. Uz pacientu vērsta veselības aprūpe Vidzemes slimnīcā ir rezultāts vairāku projektu un inovatīvu pasākumu īstenošanai – slimnīcas infrastruktūras sakārtošanai un uzlabošanai, jaunu iekārtu iegādei un pacientiem draudzīgas mājaslapas izveidei. Dažādo pārmaiņu un inovāciju rezultātā Vidzemes slimnīcā ir pieejami visi veselības aprūpes pakalpojumi, lai pacients varētu veikt pilnu atveseļošanos.

Abas iniciatīvas demonstrē veiksmīgus sadarbības modeļus starp dažādām iesaistītajām pusēm un parāda konkurētspējīgu un augstas kvalitātes veselības produktu un pakalpojumu veidošanu. Jau ziņots, ka Vidzemes plānošanas reģions 2012. gadā uzsācis līdzdarboties projektā „MVU attīstība veselības aprūpes nozarē”, ar kura palīdzību meklē veidus, kā savā starpā sadarboties veselības aprūpes iestādēm no valsts, privātā un nevalstiskā sektora. Apzinot veiksmīgākos piemērus Eiropas valstīs, Vidzemes plānošanas reģions izstrādās praktiskus ieteikumus veselības nozares uzlabošanai reģionā.

Papildu informācija: Lelde Gavare, projektu vadītāja Vidzemes plānošanas reģionā, mob.:  29266757 ,e-pasts: lelde.gavare@vidzeme.lv.