PULSE vadlīnijas projektā izstrādāto risinājumu praktiskam pielietojumam MVU personālvadības jautājumu risināšanai drīzumā arī latviešu valodā

pieejama metodologija par praktiskiem rikiem pieauguso izglitibas iespeju izmantosanai cilvekresursu attistibai mvu

Izmantojot starptautisku kompetenci un pārrobežu pieredzes apmaiņu, projektā “Pulse” (Erasmus+) izstrādāti risinājumi inovatīvu, elastīgu, augstas kvalitātes pieaugušo prasmju attīstībai mazos un vidējos (MVU*) uzņēmumos. Tie paredz risināt virkni identificētu problēmjautājumu, piemēram,  apzinot jaunus modeļus, kas palīdzētu  pārvarēt kompetentu un prasmīgu cilvēkresursu trūkumu. Izstrādāta augstas kvalitātes elastīga pieeja pieejamo cilvēkresursu potenciāla apgūšanai uz viedām specializācijām orientētos** mazos un vidējos uzņēmumus un jauna pieaugušo izglītības nodrošināšanas pieeja integrācijas veicināšanai cilvēkresursu vadības modeļos. Kā papildinošs materiāls sagatavotas arī praktiskas vadlīnijas šo rīku pielietošanai reālajā darba vidē.

Tās paredzētas interesentiem, kuri ikdienā ir iesaistīti personāla attīstībā un pieaugušo izglītošanā, piemēram, cilvēkresursu speciālisti mazos un vidējos uzņēmumos, pieaugušo izglītības piedāvājuma izstrādātāji un pasniedzēji, valsts iestādes, kas atbildības par izglītības politikas veidošanu, darba devēju asociācijas, pieaugušo izglītības asociācijas u.c. Vadlīnijas būs pieejamas drīzumā arī latviešu valodā praktiskai lietošanai personālvadības jautājumu risināšanai mazos un vidējos uzņēmumos Latvijā.

Uzņēmējdarbības vide ir sarežģīta, un uzņēmumam ir nopietni jāapsver pārvaldības un riska vadības jautājumi, lai pielāgotos un sagatavotos dažādiem izaicinājumiem (uzņēmējdarbības tendences, personālā vadības politika, darba jautājumi un tiesību akti, globalizācija un starpkultūru tirgus, tehnoloģijas, neskaidrība par nākotni, resursu un pilnvaru vadība u.c.). Viens no uz viedām specializācijām orientētu MVU galvenajiem izaicinājumiem citu starpā ir izveidot un uzturēt uzņēmumā darbinieku mācīšanās un radošuma kultūru, lai izveidotu lielāko daļu resursu uzņēmuma izaugsmei.

MVU var nebūt nepieciešami pilnas slodzes cilvēkresursu vadības vai rekrutēšanas speciālisti, bet aktīvas izaugsmes laikā ilgtspējīgai nākotnei ir būtiski atrast īstos cilvēkus un pilnveidot īstās prasmes un kompetences. Tehnoloģijām strauji mainoties, uzņēmumiem ir nepieciešams veikt inovācijas, pretējā gadījumā tās zaudē pozīcijas tirgū, tas nozīmē, ka darba devējiem jāattīsta jauna veida domāšana, skatījums, orientācija, metodes un rīki.

Lielos uzņēmumos cilvēkresursu vadības politika ir saskanīga ar uzņēmumu vērtībām un stratēģijām. Vadības procesā ietilpst ilgtermiņa un īstermiņa plānošana visās augstākā līmeņa jomās, tostarp cilvēkresursu vadībā, un ierasta prakse ir uzraudzīt plānu īstenošanu. Tomēr lielu uzņēmumu attīstības praksē un pieredzē pastāvošo cilvēkresursu vadību diemžēl nav viegli ieviest un integrēt mazos un vidējos uzņēmumos, it īpaši uzņēmumos, kuros ir mazāk par 50 darbiniekiem. Ņemot vērā šo uzņēmumu lomu ekonomikas izaugsmē, ir vērts ielūkoties un meklēt iespējas, lai šo problēmu risinātu ne tikai pašos mazos un vidējos uzņēmumos, bet arī situācijas izpētei pieaugušo izglītības profesionāļu un iestāžu, kā arī citu ieinteresēto personu kontekstā.

Pastāv būtisks apjoms metožu un rīku MVU cilvēkresursu pilnveidei, tajos uzsvars tiek likts ne tikai uz zināšanām un prasmēm konkrētā jomā, bet arī uz MVU spējām paaugstināt pašreizējo un turpmāk plānoto cilvēkresursu kvalifikāciju un pilnveidot spējas.

Projekta partneri ir atlasījuši vairākus rīkus, kas ir paredzēti pieaugušo izglītotājiem, ekspertiem un MVU, lai nodrošinātu dažādus procesus: 1) izglītības vajadzību apzināšanu; 2) pieaugušo izglītotāju prasmju, zināšanu un kompetenču novērtēšanu; 3) stratēģisko cilvēkresursu vadību un individuālā mācīšanās procesa plāna izveidi.

* Mazie un vidējie uzņēmumi (MVU) ir neatkarīgas komercrakstura organizācijas, kurās darbinieku skaits nepārsniedz 250 darbiniekus.

** Inovāciju politikas jēdziens, kas vērsts uz reģionālo vai nacionālo inovāciju stimulēšanu, izaugsmes un labklājības veicināšanu, sniedzot palīdzību un iespējas reģioniem/valstīm, koncentrējoties uz to stiprajām pusēm. Viedo specializāciju pamatā ir partnerība starp uzņēmumiem, valsts iestādēm un zināšanu iestādēm.

Aktivitātes tiek īstenotas ERASMUS+ projekta „Uz viedām specializācijām orientēta pieaugušo prasmju attīstība mazos un vidējos uzņēmumos” (PULSE) ietvaros. Tā mērķis ir izstrādāt inovatīvus elastīgus pieaugušo izglītības ceļus uz viedo specializāciju orientētiem MVU.

 

Vairāk informācijas: Lienīte Priedāja-Klepere, projekta PULSE vadītāja Vidzemes plānošanas reģionā, lienite.priedaja@vidzeme.lv

Informāciju sagatavojusi: Anita Āboliņa, sabiedrisko attiecību vadītāja Vidzemes plānošanas reģionā, anita.abolina@vidzeme.lv

 

Attēls: Christopher Paul High on Unsplash