Projekts „Ūdensceļi attīstībai“ Hāgā

petijums ieksejo udenu ietekme uz vidzemes regiona ekonomisko attistibu

Vidzemes plānošanas reģions (VPR) ir bagāts ar ūdens tūristu un makšķernieku iecienītiem ūdensceļiem – upēm un ezeriem. Tos svarīgi pareizi un pārdomāti kopt, kā arī meklēt veidus ūdensceļu efektīvai izmantošanai. Projekta “Ūdensceļi attīstībai” ietvaros ūdeņu eksperti Loreta Urtāne un Andris Urtāns kopā ar VPR darbiniekiem un ārzemju kolēģiem no citām projekta partnervalstīm izstrādā ūdensceļu attīstības reģionālo rīcības plānu un vadlīnijas. Lai pārrunātu vadlīniju struktūru, reģionālo rīcības plānu izstrādes gaitu, kā arī piedalītos konferencē par ūdensceļu attīstību un izmantošanu, jūnija sākumā projekta dalībnieki no VPR devās uz Nīderlandes pilsētu Hāgu.

Projektu partneru tikšanās Hāgā norisinājās no 30. maija līdz 2. jūnijam. Tās laikā notika darba grupas sanāksmes, konference un apmācību semināri. Darba grupu sanāksmēs projekta partneri diskutēja par katra problēmām un esošo situāciju reģionālo rīcības plānu izstrādē, kā arī par ūdensceļu attīstības vadlīniju izstrādāšanas struktūru. Papildus darba grupās izskatīja jautājumus par nacionālā un reģionālā līmeņa kompetencēm ūdensceļu apsaimniekošanā, privātā sektora iesaisti ūdensceļu izmantošanā un attīstībā, kā arī ieteikumus vadlīniju izstrādāšanai vides, tūrisma, kultūras mantojuma un partneru iesaistes kontekstā. Jaunu risinājumu efektīvākai radīšanai, darba grupās tika izstrādāti risinājumi, ieteikumi ūdensceļu efektīvākai izmatošanai un apsaimniekošanai.

Tikšanās ietvaros norisinājās arī konference, kurā piedalījās valsts amatpersonas, vadošo nevalstisko organizāciju pārstāvji un uzņēmēji, kas saistīti ar ūdensceļu izmantošanu un attīstību Nīderlandē. Konferences laikā vairākkārt pārrunāta publiskā – privātā partnerība, kas ir efektīvs instruments ūdensceļu attīstības projektu īstenošanā. Kā nepieciešamība ūdensceļu plānošanā tika minēta tīklošanās – dažādu rekreācijas pakalpojumu savstarpēja attīstība, veidojot kopīgus stratēģiskos punktus (piemēram, kempings, kurš pieejams gan laivotājiem, gan riteņbraucējiem un gājējiem). Šos būtiskos aspektus Vidzemes plānošanas reģions varētu iekļaut savos attīstības plānošanas dokumentos.

Savukārt, lai pilnveidotu projekta partneru zināšanas, konferences laikā notika apmācību semināri un lekcijas. Viena no tām – ilgtspējīga ūdensceļu, ūdenstilpju rakšana, kuru vadīja starptautisks speciālists no pasaules vadošā uzņēmuma šajā jomā „Boskalis”. Otras lekcijas tēma „Ekosistēmu pakalpojumi”, kuru prezentēja projekta partneris Glens Millers (Īrija). Millers stāstīja par inovatīvu pārvaldības sistēmu, kas ļautu apsaimniekot ekoloģiskos un ūdens procesus.

Papildus informācija:
Anda Eihenbauma
Telpiskās attīstības plānotāja
Vidzemes plānošanas reģions
Tālr.: +371 64219021
Mob.: +371 26107764
E-pasts: anda.eihenbauma@vidzeme.lv