Mantojuma ilgtspējīga apsaimniekošana ūdensceļu reģionos (SWARE)

  • auto draft
  • auto draft

SWARE projektā iesaistītie ūdensceļu reģioni ir ar lielu vienotā kultūras un dabas mantojuma vērtību: mazskartas dabas daudzveidība un ievērojams daudzums ēku vēsturiskās pilsētās, kas ir cieši saistītas ar ūdensceļiem. Tas padara reģionus ainaviski pievilcīgus, veicinot pieaugošu ceļotāju interesi (pēdējos 10 gados šajās vietās bijis 30-50% apmeklētības pieaugums), kas rada papildu spriedzi vienotā dabas un kultūras mantojuma saglabāšanai.

Visi projekta partneri atzīst, ka reģionu socioekonomiskā nākotne lielā mērā balstās uz spēju atrast sinerģiju starp kultūras un dabas mantojuma vērtību saglabāšanu nākamajām paaudzēm un “vārtu atvēršanu” kontrolētai viesu ieplūšanai.

Iesaistītie partneri SWARE projektā tiecas panākt labāku līdzsvaru starp dabas un kultūras resursu aizsardzību un ilgtspējīgu izmantošanu. Projekta partneri centīsies uzlabot savu reģionu attīstības programmas un politikas dokumentus, balstoties uz labās prakses pārņemšanu no citiem reģioniem. Projekta partneriem ir līdzīgi ierobežojumi, piemēram, sadrumstalota pārvaldības struktūra bez atbilstošām sadarbības formām. Tieši tāpēc SWARE stimulēs jaunu līdzdalības formu veidošanu pārvaldībā, lai nodrošinātu efektīvu ilgtspējīgas reģionālās attīstības politiku. Projekta vispārējais ieguvums būs lēmumu pieņēmēju, publisko un privāto personu, kā arī iedzīvotāju zināšanu un attieksmes maiņa par kultūras un dabas vērtību aizsardzību un ilgtspējīgu izmantošanu.

Covid-19 krīze

Pēc sākotnējā projekta SWARE beigām projekta partneri 5. ierobežotā Interreg Europe programmas uzsaukuma ietvaros saņēma apstiprinājumu īstenot papildu aktivitātes, lai kopīgi meklētu risinājumus Covid-19 krīzes radīto seku mazināšanai.

Covid-19 krīze ir smagi ietekmējusi Eiropu un pasauli. Pandēmijas ierobežojumi katrā no SWARE partnervalstīm mainīja iedzīvotāju ikdienas paradumus, spilgtāk izgaismojot jau pastāvošās dabas mantojuma pārvaldības problēmas un radot jaunas. Ceļošanas ierobežojumu rezultātā iedzīvotāji atpūtai intensīvāk izmanto vietējās ekosistēmas pakalpojumus, tādējādi ievērojami paaugstinās apmeklētāju pieplūdums noteiktos reģiona dabas tūrisma objektos. Šie apstākļi citstarp izraisa dabas resursu noplicināšanu, rada apdraudējumu unikālām dabas mantojuma vērtībām, palielina piesārņojumu, mazina atpūtas kvalitāti un rada neērtības vietējiem iedzīvotājiem. Projekta pagarinājumā partneri turpinās pētīt un apmainīties ar pieredzi un zināšanām par dabas resursu ilgtspējīgu pārvaldību un kvalitatīvas dzīvesvides nodrošināšanu reģiona iedzīvotājiem.

 

Jaunākais