ChemClimCircle pieejas ieviešana zaļajam publiskajam iepirkumam Baltijas jūras reģionā (ChemClimCircle-2)
Lai arī publiskā sektora iestādes arvien biežāk izvirza mērķi iepirkt videi draudzīgus produktus un pakalpojumus, praksē ilgtspējīgu iepirkumu organizēšana sagādā grūtības. Nereti uzmanība tiek pievērsta tikai atsevišķiem aspektiem – piemēram, CO₂ emisiju samazināšanai –, vienlaikus mazāk novērtējot citus nozīmīgus ilgtspējas kritērijus, kā, piemēram, kaitīgo ķīmisko vielu ietekmi vai iespējas preci pārstrādāt atkārtoti.
Pašlaik trūkst vienotas pieejas, kā šos dažādos mērķus iekļaut iepirkuma dokumentācijā un kā izvērtēt iesniegtos piedāvājumus gadījumos, kad kritēriji ir savstarpēji pretrunīgi. Piemēram, ražojums, kas atbilst aprites ekonomikas principiem, var būt grūtāk pārstrādājams vai arī tā transportēšana rada būtiskākas emisijas. Tāpat nav pietiekami attīstīta uzraudzības sistēma, kas nodrošinātu, ka piegādātā prece vai pakalpojums atbilst sākotnēji definētajām prasībām.
Daudzi iepirkumu speciālisti publiskajā sektorā nejūtas pietiekami sagatavoti, lai organizētu sarežģītus iepirkumus ar ilgtspējas prasībām. Trūkst praktisku piemēru, mācību materiālu un vienkārši pielietojamu vadlīniju. Rezultātā iepirkumu dokumentācijā noteiktie ilgtspējas kritēriji nereti netiek pilnvērtīgi īstenoti.
Šo izaicinājumu risināšanai ChemClimCircle-2 projekta ietvaros tiek izstrādāta vienota un līdzsvarota pieeja zaļā publiskā iepirkuma īstenošanai. Tā paredz praktiskā darbā integrēt visus būtiskākos ilgtspējas aspektus – klimata mērķus, aprites ekonomikas principus un prasības ķīmiskās drošības nodrošināšanai.
Projekta nosaukums | ChemClimCircle pieejas ieviešana zaļajam publiskajam iepirkumam Baltijas jūras reģionā |
Abreviatūra | ChemClimCircle-2 |
Programma | Interreg Baltijas jūras reģiona pārrobežu sadarbības programma 2021.–2027. gadam |
Projekta partneri
- Lietuvas Nacionālais iepirkumu birojs (Lietuva) (vadošais partneris)
- Gentofes pašvaldība (Dānija)
- Stokholmas vides institūta Tallinas birojs (Igaunija)
- Tallinas stratēģiskās vadības birojs (Igaunija)
- Vidzemes plānošanas reģions (Latvija)
- Cēsu novada pašvaldība (Latvija)
- Ekodizaina kompetences centrs (Latvija)
- MC Baltics (Lietuva)
- Viļņas pašvaldība (Lietuva)
- Taurages rajona pašvaldība (Lietuva)
- Vides pārvaldības un tehnoloģiju centrs ECAT (Lietuva)
- Inovāciju un attīstības veicināšanas centrs POMInnO (Polija)
- Helsinku pilsēta (Somija)
- Turku pilsēta (Somija)
- Turku Lietišķās zinātnes universitāte (Somija)
- Vācijas Baltijas Vides forums (Vācija)
- Brēmenes Brīvpilsēta (Vācija)
- Lauenburgas hercogistes apriņķis (Vācija)
- Pasaules nākotnes padome (Vācija)
- Stokholmas pilsēta (Zviedrija)
- Vesteroas pašvaldība (Zviedrija)
Projekta mērķis
Attīstīt zaļo publisko iepirkumu kā praktiski pielietojamu politikas instrumentu klimata pārmaiņu mazināšanai, vienlaikus iekļaujot arī aprites ekonomikas principus un prasības kaitīgo ķīmisko vielu samazināšanai.Aktivitātes
- Praktiski ieviest projekta ChemClimCircle (CCC) izstrādātos zaļā publiskā iepirkuma kritērijus, īstenojot aptuveni 50 pilotiepirkumus desmit pašvaldībās un trīs reģionāla līmeņa iestādēs Baltijas jūras reģionā, lai pierādītu šīs pieejas dzīvotspēju.
- Plaši popularizēt CCC pieeju zaļajā publiskajā iepirkumā, izmantojot 21 projekta partnera, 19 asociēto organizāciju un to tīklu atbalstu.
- Izstrādāt un testēt pieeju, lai novērtētu CCC kritēriju piemērošanas efektivitāti iepirkumu procesos.
- Izstrādāt un testēt pēc iespējas viegli lietojamu pieeju ietekmes uz vidi novērtēšanai, ietverot arī ķīmisko vielu izmantošanas un aprites ekonomikas principus
- Izstrādāt tīmekļa platformu „ChemClimCircle Navigator”, kas iepirkumu speciālistiem un citiem lietotājiem palīdzētu ikdienas darbā izmantot CCC kritērijus.
- Organizēt apjomīgu apmācību kampaņu, lai atbalstītu valsts, reģionāla un vietēja līmeņa iepirkumu speciālistus un citus darbiniekus valsts pārvaldē, kas ikdienā strādā ar iepirkumu jautājumiem, tādējādi iedzīvinot CCC pieejas izmantošanu darbā ar zaļo publisko iepirkumu.
- Sniegt publiskā sektora iestāžu darbiniekiem metodisku un praktisku atbalstu, īpaši Baltijas jūras reģiona austrumu daļā, lai uzlabotu viņu zināšanas un izpratni, kā arī veicinātu spēju patstāvīgi noteikt mērķus ChemClimCircle (CCC) kritēriju un zaļā publiskā iepirkuma ieviešanā.
- Atbalstīt un pasniegt apbalvojumus tām pašvaldībām Baltijas jūras reģiona teritorijā, kas optimizē savu stratēģiju un vadības struktūru, lai tajā iekļautu CCC principus, kā arī veicina proaktīvu sadarbību ar piegādātājiem visā iepirkumu procesā.
Rezultāti
- ChemClimCircle-2 ietvara un prioritāšu ziņojums (Scoping report) – detalizēti definēti projekta mērķi, prioritātes un īstenošanas principi.
- Detalizēta rokasgrāmata ChemClimCircle pieejas ieviešanai zaļajos iepirkumos (Step-by-step guide for implementation of the ChemClimCircle approach) – skaidrs un praktisks materiāls publiskā sektora iepirkumu speciālistiem CCC kritēriju piemērošanai.
- Metodika ChemClimCircle iepirkumu procesu novērtēšanai (CCC concept for evaluation of procurement processes) – rīks CCC kritēriju efektivitātes izvērtēšanai iepirkumos, ietverot gan procesu, gan rezultātu kvalitātes indikatorus.
- Vienkārša un praktiski lietojama metode vides ietekmes novērtēšanai (Concept for assessment of environmental impacts from ChemClimCircle procurements) – novērtēšanas shēma, kas ļauj novērtēt ne tikai CO₂ samazinājumu, bet arī ķīmisko vielu izmantošanu un aprites ekonomikas principu ievērošanu.
- Daudzvalodu apmācību programma ChemClimCircle kritēriju piemērošanai (Multi-language training programme for ChemClimCircle procurements) –mācību materiāli, lai stiprinātu publiskā sektora darbinieku kapacitāti iepirkumu jomā.
- Labās prakses piemēru apkopojums no ChemClimCircle pilotiepirkumiem (Best of the ChemClimCircle procurement cases) – detalizēts apkopojums ar veiksmīgiem praktiskiem piemēriem, kas apliecina CCC kritēriju dzīvotspēju praksē.
- Monitoringa ziņojums par zaļo kritēriju ietekmi uz iepirkumiem (What happens if we introduce greener criteria to public procurements?) – analīze un secinājumi par to, kā iepirkumu procesos mainās kvalitāte un rezultāti pēc CCC kritēriju ieviešanas.
- Pilotprojektu ietekmes uz vidi novērtējums – emisijas, ķīmiskās vielas, aprites ekonomika (Less CO2 emissions, more circularity & less harmful substances in ChemClimCircle procurements) – konkrēti izmērāmi rezultāti par vides ieguvumiem no pilotprojektos ieviestajiem CCC kritērijiem.
- Pilotprojektu īstenošanas izvērtējuma ziņojums un ieteikumi (Lessons learned from the pilots) – skaidri definētas atziņas un rekomendācijas turpmākai CCC kritēriju izmantošanai publiskajos iepirkumos.
- Digitāls rīks "ChemClimCircle Navigator" zaļo iepirkumu optimizācijai (The ChemClimCircle Navigator) – interaktīva tiešsaistes platforma, kas soli pa solim palīdz iepirkumu speciālistiem praktiski izmantot CCC kritērijus.
- Rīcības plāns pašvaldību sadarbībai ar piegādātājiem ChemClimCircle iepirkumos (The BLUEPRINT for municipalities to start market dialogues on CCC procurements) – konkrētas rekomendācijas pašvaldībām, kā efektīvi komunicēt un sadarboties ar piegādātājiem, ieviešot CCC kritērijus.
- ChemClimCircle publisko iepirkumu politikas apbalvojumu konkursa rezultātu apkopojums (The ChemClimCircle Procurement Policy Award proceedings) – dokumentēti labās prakses piemēri, kas motivē citas iestādes sekot līdzi veiksmīgiem piemēriem.
- Politikas ieteikumi un rekomendācijas ChemClimCircle pieejas iekļaušanai iepirkumu politikā (Policy briefs and recommendations from the ChemClimCircle-2 project) – konkrēti priekšlikumi politikas veidotājiem, kā veicināt CCC kritēriju integrēšanu publisko iepirkumu normatīvajos aktos un praksē.
Budžets
Projekta kopējais budžets: 4 287 295, 20 EUR
t.sk. ERAF: 3 429 836, 16 EUR
VPR budžets: 77 763, 20 EUR
t.sk. ERAF: 62 210, 56 EUR
Ieviešanas laiks
01.03.2025-29.02.2028
Kontaktpersona
Krišjānis Pundurs
Tālrunis: +37126567624
E-pasts: krisjanis.pundurs@vidzeme.lv